Statečné srdce (1995)

Moc hezký americký film s australským hercem o skotském hrdinovi natáčený v Irsku. Dobrá režije, dobří herci a slušný masakr. M.Gibson se zde ukázal jako režisér v tom nejlepším světle. Jako herec už byl slabší, ale pořád prostě jeden z nejlepších filmů ve svém žánru. A naprosto dokonalý konec při kterém nezůstane oko suché. Plných 5*.

Nejdelší den (1962)

Dokonalý válečný film natočený podle knihy C.Ryana a za podpory spousty válečných veteránů. Kniha byla stejně působyvá jako film. Sposta hereckých hvězd své doby a doby budoucí. To se dnes již nevidí. Bravurně natočené bitevní scény, které se dnes už též netočí a pokud ano tak jen za pomoci PC triků a to nepůsobí tak jako stovky komparzistů. Je zde třeba naprosto dokonalá scéna natočena na jeden záběr, kdy francouští komandost útočí na německé pozice ve městě. Jednou ale naprosto zanedbatelnou vadou pro mě je J.Wayne a docela to působí propagandisticky, ale je to pořád jeden z nejlepších válečných filmů všech dob. Kam se na to hrabe vojín Ryan, který působí chvílemi docela nepřesvědčivě, ale to nakonec tento film občas taky. Pro mě dokonalý válečný film s dokonalou atmosférou. Nelze nedat 5*. PS: Co se týká hudby a hudebního doprovodu, tak ten je též naprosto skvě a ústřední melodie od P.Anky se vryje do paměti.

Trestný prapor (2004) (seriál)

První tři díly: 4/5. Druhé tři díly: 4/5 Třetí tři díly: 5/5 Poslední dva díly: 4/5 Celkové resumé: 4/5 Na ruské poměry velmi solidní seriál s velmi dobrým výběrem herců a dosti silným příběhem. Jo osudy malčiků v trestných praporech nebyli jako osudy jejich kolegů z jiných spojeneckých armád. V žáné armádě neexistovali NKVD a podobné jednotky které by dávali tak zabrat zatracenům vojákům jako v krasnije armi. Pro mě asi nejsilnější zážitek byli závěrečné titulky posledního dílu, kdy se objevuje seznam všech trestných praporů, který mi přišel nekonečný a stále více se rozrůstal do obludných rozměrů, se stovkami těchto praporů, což jsou desetitisíce vojáků hnaných na smrt za větší či menší prohřešky. Celkové resumé je 4/5*. Privjet iz Shtrafbatu.

Total Recall (1990)

Jeden z nejlepších Arnoldovo filmů (další jsou pro mě Bežící muž a Terminátor 1 a 2). Dobře udělaná sci-fi s docela zamotaným dějem. Mnoho mutantů a spousta akci podporovaná i dobrým humorem. Dobře zpracováno. Prostě klasika.

Gladiátor (2000)

Naprosto nechápu co všichni na tomto filmu mají. Nepřijde mi to vůbec dobrý. Prostě jedn z mnoha historických filmů a ne zrovna ten nejlepší. Nikdy jsem nepochopil gladiátoromanii. A ještě ta délka filmu je naprosto odrazující. Film jsem dokoukal se zapřením, ale nadruhou stranu je to lepší než Alexander veliký s Farellem. Jediné co se tomuto filmu nedá vytknout tak jsou souboje, které jsou dobře udělané (až teda na poslední souboj s císařem nebo kdo to byl), ale to neni všechno.

Mars útočí! (1996)

škoda, že je tento film T.Burtona tolik zatracován, přitom je to podlemě jeden z jeho nejlepších filmů. Přijde mi, že většina lidí tento film nepochopila a berouto jako špatné sci-fi a přitom je to parodie na všechny B sci-fi filmy 50.let. Tato parodie má všechno co by parodie měla mít, kvalitní herece, vtip a nadsázku. Co víc si můžete od parodie přát lidi. Já říkám - Skvělá práce Time.

Kam orli nelétají (1968)

Tento film mám moc rád díky C.Eastwoodovi a také proto, že je to velmi dobře natočený válečný film při kterém se člověk nenudí. Sice nevychází z žádné reálné předlohy, ale to mu vůbec neubírá na kvalitě ba naopak. Narozdíl od jiných válečných filmů té doby (až na výjimky) má velmi dobrou atmosféru a zajímavou zápletku. Perfektní je pasáž kdy se odhalují špioni ve velkém sále na hradě a útěk z hradu na letiště. R.Burton a C.Eastwood zde odvádí velmi dobré herecké výkony a působí to celkově dobrým dojmem a proto nelze nedat 5*.

Země mrtvých (2005)

Návrat klasika zombie hororu se opravdu povedl. Klasické pomalu chodící zombí jsou mnohem strašidelnější než sprint zombí (nemám nic proti remaku Úsvitu mrtvých tam to fungovalo dobře - viz. moje hodnocení) ale představte si běhat posmrtně ztuhlého Asafu Powela jak běhá 100m pod 10 sekund. To si myslím že by asi moc nefungovalo a proto pro mě zombí musí chodit a ne běhat (viz. komiks "The walking dead"). Navíc velmi povedené bonusy na DVD jsou dalším velkým plus tohoto snímku. A proto se už těším na další Romerův snímek "Diary of the Dead".

Četa (1986)

Film při kterém budete tajit dech nad hereckými výkony a atmosférou filmu. Pro mě osobně nejpůsobyvější válečný film z Vietnamské války jaký byl kdy natočen. O.Stone věděl co točí, sám si utrápy války ve vietnamu prožil na vlastní kůži. Můžeme zde vidět co s člověkem dokáže udělat válka a jak dokáže zničit jeho vnímání světa. Od začátku co do Vietnamu přiletí banda zelenáčů až do konce kdy jsou z přeživších už jen váleční šílenci. Naprosto bezkonkurenční je zde W.Dafoe a T.Berenger, kteří jou svými povahami jako noc a den a každý vidí válku ze svého pohledu. Tito dva rozdílní vůdci mají vliv na každého jedince v jednotce a dělí ji na dva tábory. I ostatní herci zde předvádí perfektní herecké výkony. A aby ne když si před natáčením prošli drsným vojenským výcvikem aby si zažili jaké to je být stále ve stresu a zažil se jim vojenský způsob života. Film působí opravdu jedinečným způsobem a pro mě prostě č.1 cietnamských válečných filmů. Maximálních 5*.

Nahota na prodej (1993)

Možná na jednu stranu hloupost, ale na druhou stranu se jedná o film z porevoluční éry, kdy vznikalo spoustu podobných filmů. A pro mě zůstává nezapomenutelná bitka mezi náckama a cikánama a ještě cikán FUKO kterej ojíždí výfuky no prostě srnda jak má být. A navíc to filmové obsazení - J.Pomeje, R.Skamene, J.Krampol a podobní to je prostě elita českého filmu. :-) a navíc I.Jonák kderý dnes sedí za to že si objednal vraždu. To je obsazení. Čisté 3*.