Křídla Vánoc (2013)

Na Křídla Vánoc jsem se moc těšil, avšak po shlédnutí musím říct, že mě trochu zklamaly. Nejedná se o nějaký krásný vánoční, stále úsměvný film, ba naopak o melancholický příběh s ukázkou lidských slabostí a hledání štěstí. To, že byl film spíše negativní než pozitivní se mi k Vánocům moc nepasovalo, avšak uznávám, že realita se mnohdy naklání spíše na stranu té horší stránky. Právě o Vánocích potřebujeme každý k sobě někoho, koho máme rádi a komu rádi děláme radost. O tom ty svátky vlastně jsou. Líbilo se mi ale zapojení postav, které nejsme zvyklí tak často sledovat na filmovém plátně a jak Richard Krajčo i Jakub Prachař ukázali, že i oni mají talent na to, stát před kamerou a to nejen s kytarou či mikrofonem v ruce. Asi nejhezčí věcí ve filmu pro mě byla písnička Cesta od Tomáše Kluse a Richarda Krajča, kterou jsem si oblíbil daleko dříve než jsem samotný film viděl. Celkově pro mě ale malé zklamání, kterému dávám dvě hvězdy - 40%.

Need for Speed (2014)

Po shlédnutí traileru a úvodních minut bych mohl následující děj dovyprávět. Opravdu jde o klasické dílo, které ale zaujme svoji akčností a chlapi samozřejmě i zvukem nadupaných a vytuněných vozů. Neznám kluky či muže, kterým by pohled na Bugatti Veyron či Ford Mustang nevyloudil na tváři trochu vzrušení a úsměvu. Když se k tomu přidalo docela vztažné téma, užásné prostředí(!) a skvělá kamera, vznikl tak super koukatelný film. Já mu dávám 70% - lepší tři hvězdy.

Forrest Gump (1994)

O tomto filmu už je zde napsáno tolik, že je asi nemožné vymyslet něco nového. Forrest Gump na mě působil nesmírně citlivě, dojemně, vtipně a pozitivně. Klobouk dolů jak Robert Zemeckis dokázal zrežírovat scénář mistra Erica Rotha a divákům utvořil jednu z nejlepších podívaných v kině i u televizních obrazovek. K tomu úžásný soundtrack, spousta vtipných i chytrých věcí (zapojení Applu, vytvoření smajlíku, štípnutí do zadku,..) a děj, který musí lehce dojmout každého. A třeba někoho Forrest dovede i k lehkému zamyšlení, filozofování o svém životě a vztahu k druhým, což je možná ta nejsvětlejší stránka filmu. Po právu toto dílo vévodí mnoha celosvětovým žebříčkům a určitě je to jeden z nejlepších filmů celosvětové kinematografie. Dávám naprosto jasných pět hvězd - 95%.

Pryč od pece (2013)

Tvrdé krimi drama popisující tak nějak dvě části příběhu. Nejdříve se děj motá kolem Russella, který se zdá býti dobrým člověkem ale musel si odpykat trest za svoji jízdu autem pod vlivem alkoholu. Po propuštění se spíše děj zaobírá jeho bratrem a následnou mstou Russella. Tudíž mi to přišlo trochu zbytečně rozdělené, lepší by bylo buď tak nebo onak a pořádně. Samozřejmě musíme vyzdvihnout Christiana Balea za jeho výborný herecký počin a také už známého akčního záporáka - Woody Harrelsona. Bez nich by byl určitě film chudší. Jinak byl ale koukatelný, stále akční. Na druhou stranu nám nepřinesl nic nového, ani nepředvedl nic světoborného, tudíž mi z toho vychází průměrné tři hvězdy - 60%.

Pařba všech pařeb: Poslední kocovina (2014)

Tak další natočená blbost a možná vyhozené peníze. Nechápu jak tyto filmy mohou být ziskové. Dobře, z každé scény se klube (trapný) humor, který lidi přitahuje, ale já už jsem vyrostl z těch pubertálních scén, které jsou plné nechutností. Ale abych jen nekritizoval, bylo i pár vtípků kterým jsem se zasmál, např. když Zach vyndal ženský knižní fenomén roku 2013 a to Padesát odstínů šedi. Nebo hláška - "tak ji zkontroluj zuby" má něco do sebe. Jinak sbírka levných, nechutných vtipů - dávám 25%.

Colette (2013)

Drsný příběh z koncetračního tábora v čele s milostným příběhem dvou zajatců - Colette a Viliho. Za prvé jsem občan mladé generace, tudíž tuto dobu jsem naštěstí nezažil a určitě se nedokážu vžít do jejich pocitů v koncetračním táboře. Ale to asi nikdo, kdo to opravdu nezažil. Co bych filmu vytkl je to, jak nastínil "filmovou současnost" a i ten úvod, bych vůbec nezařazoval, schválně bych nechal diváka v napětí, zda oba přežijí či se třeba jen jeden obětuje pro druhého. Takhle bylo kouzlo dramata odhaleno a divák se nemusel "bát" konce. Jinak chválím spojení Arnošta Lustiga a Milana Cieslara, kteří utvořili na české poměry slušné dílo kterému dávám 60% - tři hvězdy.

Odpojit (2012)

Snímek, který dokonale vystihuje nešvary dnešní doby a tím bezesporu ztráta identity, kyberšikana či závislost na internetu je. Henry Alex Rubin zrežíroval čtyři odlišné příběhy, které mají ale i dost společného a vytvořil tak krutou ale desně pravdivou podívanou, která se bohužel kolem nás děje. Moc se mi líbili představitelé hlavních i vedlejších rolí, kteří se výborně vcítili do rolí dotyčných. Celkově musím film vyzdvihnout, pochválit za celý děj i jeho konec v podání slow-motion sekce a dávám 85% - lepší čtyři hvězdy.

Vlk z Wall Street (2013)

Vlk z Wall Street nám alespoň trochu nastínil situaci na newyorské burze. Věřím, že to tam musí být neskutečný blázinec. Z celého filmu mi v hlavě nejvíce utkvěla melodie doplněná boucháním do hrudi, kterou začal Matthew McConaughey a nakonec ji DiCaprio naučil celé své oddělení. Další věcí, kterou jsem obdivoval byly DiCapriovi proslovy, které neskutečně motivovaly a nabuzovaly jeho zaměstnance. Dále mám v paměti velké párty, hromada drog, sex na denním pořádku a to celé ve vekém luxusu. Prostředí vil, jachet a dalších milionářských znaků se mi též velice líbilo. Herecké výkony Jonaha Hilla, krásné Margot Robbie, Kylea Chandlera a hlavně Leonarda DiCapria, kterému určitě přibyly další mnohačetné dívčí či ženské davy obdivovatelek, byly na té nejvyšší úrovni. Chválím i hrátky s kamerou, kdy DiCaprio někdy mluvil do k divákům do kamery a i tím si získal větší pozornost. Tento film tedy splňuje podmínky pro to, stát se oscarovým snímkem, býti prostě velkým dílem. Jeho shlédnutí mi uteklo jako voda a určitě mi nepřišlo, že délka čítá přesně tři hodiny a to je dalším ukazatelem kvality, jelikož vás film baví a čas se nevleče. Dávám 87%, které tentokrát těsně stačí na pět hvězd.

Bitva roku: Tým snů (2013)

Nevím proč, ale mám rád filmy s taneční tématikou. Na to, že sám umím skákat jen po pár alkoholických drinkách sem tam a dopředu a dozadu, tak jsem fanoušek tohoto žánru. Líbi se mi, jak dokáže tanec sjednotit lidi a vnutí jím pocit jít společně za svým cílem. Obecně sport má funkci socialižní a emotivní, tudíž je pro člověka v celkovém kontextu důležitý pro osobní a společenský život. K tanci to patří též. Samozřejmě, film prosperuje mnoha až americkými frázemi pojednávající o tom, jak je tahle soutěž pro ně nejvíc v životě, že bez tance by nemohli žít ani vteřinu atd. Tohle jim zas až tak moc nežeru, ale jinak jejich snaha je velká. Líbil se mi i sofistikovaný výběr hlavního týmu a nenadálé události stávající se během kempu. Celkově film není na Oskara, ale mě bavil a dávám mu 65% - tři hvězdy.

Špinavý trik (2013)

Špinavý trik měl potencionál býti velkým dílem díky jeho režisérovi i hvězdnému obsazení. Bohužel, u mě tento potencionál nenaplnil a s délkou přes dvě hodiny se dost táhl. Jsou mnohem delší filmy, které vám pocitově uběhnout jako voda a to je jeden z ukazatelů kvality filmu. Až moc povídaček, málo akce a někdy až moc propletený děj, v kterém se může divák ztratit, to jsou dle mého největší zápory Špinavého triku. Na druhou stranu mezi pozitiva určitě patří Cooperova trvalá i jeho tanec, svůdná Amy Adams i závěrečné vyjasnění příběhu. Celkově mi z toho ale vychází průměrné dílo, které neurazí ani nenadchne - 50%.