Láska a jiné závislosti (2010)

Romantická komedie docela o vážném tématu. Parkinsonova choroba není žádná příjemná věc, ale záludné onemocnění. Jake Gyllenhaal jako velký romantik se ukázal v dobrém světle. To samé se dá říci i o Anne Hathaway, která vždy vypadá nevinně. Nevím jestli to byl od Edwarda Zwicka správný výběr této herečky, která je spíše taková křehká holčička, ale na druhou stranu obnažené milostné akty byly hezké. Neříkám, že se mi v hlavní roli nelíbila, ale dovedl bych si tam představit nějakou zkušenější herečku. Například Julii Roberts, kterou mi přijde, že Anna se snaží dost napodobovat. Dávám lepší tři hvězdičky - 70%.

Na sv. Valentýna (2010)

Přišlo mi to jako Valentýnská Láska Nebeská od Richarda Curtise. Opravdu s tímto dílem toho mají hodně společné. Hodně podobné příběhy různých párů, ať zapomenutá nevěra, romantická láska, láska se známou osobností či zamilovanost dětských aktérů. To vše byste našli v obouch filmech. Stejně jako v Lásce Nebeské bych pochválil dvě věci. První, že režisér Garry Marshall dokázal zakomponovat do díla trvající něco málo přes dvě hodiny tolik různých historek, a to všechno vlastně v jeden filmový den. Za druhé bych vyzdvihl hereckou složku. Opravdu výběr byl megahvězdný a pro diváka velice koukatelný. Na herečky jako Anne Hathaway, Jessica Alba, Julia Roberts, Jessice Biel či zpěvačka Taylor Swift se dá koukat pořád. Dámy si zase vyberou s enklávy Topher Grace, Bradley Cooper, Ashton Kutcher nebo Jamie "Ray" Foxx. K výběru herců tedy jen samá pozitiva. Celkově shrnuto podtrženo Na sv. Valentýna je tedy krásná romantika a jen to dokazuje, jak tímto svátkem žijí v Americe. Dávám 85% - čtyři hvězdy.

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Druhé pokračování Transformers mě překvapilo svoji akčností. I první díl byl, co se týče tohoto žánru bohatý. Nejsem nějakým velkým fanouškem sci-fi a to mi výrazně sráží hodnocení. Na druhou stranu více než dvouhodinové dílo bylo určitě z poloviny napěchováno akcí. Hlavně druhou část střídal souboj za soubojem a k tomu se přidaly i pěkné efekty. Kladně hodnotím i hlavní postavu Shiu LeBeoufa, který zahrál svoji roli výborně. Co se týče krásné Megan Fox, tak nezklamala, ale abych se přiznal, občas mi v některých scénách úplně nezapadala do tohoto děje. Ale dívat se na ni dá pořád ;-). Vyzdvihl bych ještě chytrou erudovanou kameru a docela podařený soundtrack, kde se mimojiné objevily pecky jako I´m So Excited od Pointer Sisters, Nickelback či stejně jako v jedničče Linkin Park. Dávám 70% - tři hvězdy.

Single Man (2009)

Single Man je až neuvěřitelně chladný a po celou dobu klidný film. V příběhu lásky, něhy a osamění vyčnívá jedna kapitola, a to herec Colin Firth. Výborně zahrál vážnou roli homosexuála a byl ozdobou tohoto díla od Toma Forda. Myslím, že právě Ford dokázal přenést na filmové plátno přesně to, co chtěl. Mrazivá a smutná atomosféra doplněná krásnou vážnou hudbou nemůže nechat diváka bez zamyšlení. Podruhé na to koukat už asi nebudu, ale přesto jsem rád, že jsem Single Mana viděl. Dávám 65% - tři hvězdičky.

Obchodník se smrtí (2005)

Dílo pojednávající o celosvětové, teď nevím jestli říci problematice, ale asi jo. Drama podle skutečné události ukazuje drsnost určitých zemí, všudypřítomnou korupci či ty největší rizikové organizace. Problém, který tu byl, je a bude je stále nevyřešený a i tak trochu se tento film o něj zaobírá. Opravdu v uvozovkách práce Yuriho je jen pro ty nejotřelejší. V hlavní roli Nicolas Cage je opravdu výborný a jeho výkon je také bez chybičky. To samé se dá říci i u Jareda Leta. Nechci se tady pouštět do nějakých hlubších politických analýz, co a jaká země dělá, ale myslím, že i v tomto díle je dobře ukázáno, který stát je hlavním exportérem či importérem zbraní. Zvláště v afrických zemích je toto drsná realita a doplácí na to mnoho civilistů. To se pak nemůžeme divit, že jsou skoro ve všem zaostalý, když od 10-tého roku děti vyfasujou zbraně a jejich jediným cílem je se naučit střílet. Obchodníka se smrtí bych hodnotil jenom kladně, už od začátku filmu nabere slušné tempo a i přesto, že trochu postrádá akci, divák se nenudí a jen civí jak to Yurimu jde. Za výborně natočené destinace a atmosféru prostředí dávám 90% - zasloužených pět hvězdiček. Bravo pane Andrew Niccol.

Fighter (2010)

Fighter je docela pěkné sportovní drama. Líbí se mi, že film je inspirován skutečným boxerem Mickeym Wardem. Opravdu jeho vítězství byly nepředpokládané a zajímavé. Toto dílo od Davida O. Russella popisuje i jeho osobní život, který neměl lehký. Kvůli jeho né moc skvělé rodině se v dospělosti v boxu zastavil na průměrném levelu a nezlepšoval se. To přišlo, až po změnění trenéra, které jeho nejbližší nesli hodně špatně. V tomto díle mi chyběl ještě legendární trojduel s Arturem Gattim. Jinak chválím Marka Wahlberga. Tuto roli bylo určitě těžké obsadit a právě Wahlberg to zvádl výborně. Dávám 65% - tři hvězdičky.

Počátek (2010)

Počátek měl celkově hodně vysoké vyhlídky. To jestli tento potenciál splnil nebo, musí posoudit širší spektrum diváků a ne jen já. Za sebe bych chválil režiséra Christophera Nolana, za to, že se pustil do takového díla. Nápad, který na filmovém plátně ještě nebyl. Něco opravdu jiného než nabízejí všechny ostatní filmy. Za druhé bych vyzdvihl vybrání herců. Ať už Leonardo DiCaprio či Joseph Gordon-Levitt, všcihni byli skvělí. Zároveň napíšu i co bych vytkl. Hned první věc, která souvisí i s tím kladem, že je to něco jiného než všechno ostatní, bych řekl, že to bylo občas trochu zmatené a nepřehledné. Sám se přiznám, že jsem se občas v určitých pasážích ztratil a film si tolik neužil, protože jsem musel stále nad něčím přemýšlet. To má asi každý jinak. Sečteno podtrženo, za odvahu, skvělé práci celého štábu (ať už skvělá kamera, výborný střih či vkusná hudba) a za výkony herců dávám 80% - čtyři hvězdy. K plnému uspokojení a zážitku mi tam toho hodně chybělo.

Odsouzení (2010)

Obecně vzato mám rád filmy se skutečným podtextem. S příběhem, který je inspirován skutečnou událostí. Tento film nebyl vyjímkou a i jeho ztvárnění se mi líbilo. Hilary Swank v roli začínající právničky a sestry poneprávu obviněného bratra určitě uspěla. A co mi na tomto díle od Tynyho Goldwyna chybělo? Asi snad více rozvinutá část o zproštění viny a hledání důkazů. Jinak Conviction měl pěkné dialogy a dalo se na to dívat. Dávám 70% - lepší tři hvězdy.

Zase ona! (2010)

Hodně bláznivá komedie s velice předvídatelným dějem. Film, v kterém se objeví řada těch druhořadých herců (žádné velké herecké eso) se mi líbil a myslím, že tento mix sympatických ztvárnitelů uspěl. Na tomto dílu od Andyho Fickmana se mi líbilo zařazení spousty hudebních pecek. Ať už přes Queeny a jejich We Are The Champions nebo Toxic od Britney Spears a v neposlední řadě hit jako We Are Family. To všechno film You Again nabídl. Plus k tomu řadu povedených scén a na druhou i dost trapných akcí. Líbili se mi hlavní herečky, jak vizáží, tak i hereckým úmem do kterého zapadli obě na výbornou. Celkově této bláznivé, ale příjemné na shlednutí, komedii dávám 65% - tři hvězdy.

Blbec k večeři (2010)

Komický remake včele se Paulem Ruddem a povedeným bláznem Stevenem Carellem. Od začátku měl film docela slušně rozjeto, ale přišlo mi, že konec spíše klesal než gradoval. To mě trochu zklamalo. Nápad to nebyl špatnej, ale hodně neobvyklej, děj dosti předvídatelnej. Na druhou stranu se podařilo Jayi Roachovi vybral dobré herce, ať už zmiňované hlavní dva protagonisty, či krásnou Julii (Stephanie Szostak) nebo další pozoruhudné blázny u večeře. Za toto dílo dávám tři hvězdy. Dávám 50%.