Gangsteři (2010)

Film Takers pojednává na už známé téma, kdy skupinka naplánuje velkou loupež, ať už banky nebo obrněného vozidla převážející velké množství peněz. Tyto filmy s podobnou tématikou mám rád a baví mě je sledovat. Nedávno jsem viděl film Město a musím uznat, že byl ještě o něco lepší. Ale zpátky ke Gangsterům. Matt Dillon jako detektiv se uchytil dobře a řidič z Rychle a zběsile Paul Walker zahrál taky nadprůměrně. Na tomto dílu se mi líbilo to, že i přes trochu klidný začátek se film rozjel a doslova sršel akcí, při které se divák nenudil. Ale přesto hodnotím průměrně za 60%, protože tohle ať dobré, ale už hodně tuctové téma tu několikrát bylo. Naopak chválím obsazení a kameru. Tři hvězdy.

Nezastavitelný (2010)

Unstoppable je akční jízda od první minuty až do té skoro poslední. Za prvé bych vyzdvihl skvělou kameru, která dopřála filmu výborné akční pojetí a napínavost. Chris Pine a Denzel Washington ukázali světu svoji drsnou tvář a jako hlavní hrdinové tohoto filmu můžou být na svoje role pyšní, protože je zahráli opravdu důvěryhodně. Toto dílo určitě nebylo z těch nejlevnějších, které Tony Scott natočil. Skvělá kamera, výborní herci, napínavá a akční muzika, z toho všeho mi plynou čtyři hvězdy - 75%.

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

Tento film, který je skoro tak dlouhý jako jeho název :-) se mi líbil. Občas mi přišlo, že je až zbytečně natahován, ale asi si chtěl režisér užít takových jmen, jakým je například Brad Pitt. Poetický a ne úplně klasický western pojednávající o americkém desperádovi, který je asi nejslavnější zločinec historie, byl skutečně skvěle natočen v prostředí přímo typickém k této době. Smutná, zasněžená krajina střídá nekonečné lesy a houštiny. Ačkoliv mi přišel film trochu málo akční a vyplněn mnoha dialogy, byl pořád fulgentní a pro diváka zajímavý. Možná z toho všeho vyplyne, že Jesse James měl nudný život a pořád se jen někdo poflakoval a občas někoho někde přepad nebo něco vyloupil, ale pravda je nejspíš opak. Tam kde film začne už je vlastně poslední fáze života tohoto amerického zločince. Brad Pitt hrající Jasseho Jamese ukázal svoji mistrnost v hraní drsných chlápků a dokázal skvěle ztvránit nepředpovídatelného, náladového a umanivšího Jamese. K němu se připojili i skvělí podlejzáček Casey Affleck, který dostal oprávněnou nominaci na Zlatý Glóbus za nejlepší vedlejší roli za rok 2007. K tomu i Sam Rockwell zahrál výborně a spolu s Affleckem dopřáli filmu skoro skutečnou tvář. Pomalý a plynulý příběh je doplněn i výbornou kamerou a hypnotickou hudbou. Celkově si myslím, že herci i ostatní pracovníci, kteří se podíleli na tomto filmu odvedli maximum a jeho dvě nominace na Oskara jsou odměnou pro celý štáb. Hodnotím za čtyři hvězdičky a to přesně 77%.

Saw 3D (2010)

Poslední díl Saw v podstatě shrnuje předchozích šest dílů plus dovysvětluje některé otevřené příběhy z předchozích pokračování. Tento nápad se mi líbí a i to, že to pochopili lidé, kteří neviděli ani jedno předchozí dílo. Já viděl všechny a teď můžu říct, že jsem viděl i lepší než poslední sedmička. Ale musím i Kevina Greuterta pochválit za nové pasti, v kterých si moc neholduju, ale skutečně měli hlavu a patu. I po šesti dílech musí už býti těžké vymýšlet právě nové překážky na vybrané lidi. Celkově shrnuto podtrženo nejsem příznivcem hororů, ale tato série se mi líbila. Výkony herců, kteří musejí výborně zahrát paniku a strach bych také ocenil, tak jako stále nové pasti a překážky. Za tento díl dávám 60% - tři hvězdy.

Město (2010)

Skvělé drama s hvězdou Benem Affleckem, pro kterého to je asi jeho nejlepší dílo jeho krátké kariéry režiséra. Jako začínajícího rejžu ho určitě vítám a doufám, že takto podařených filmů bude v budoucnu více. Děj plný zvratů, překvapení a stálého napětí nenechal diváka chladným. Akce při přepadění jsou dobře promyšlené, skvěle také natočené a patří k tomu nejlepšímu co tento film mohl nabídnout. Ještě bych vyzdvihl Rebeccu Hall, která zahrála také svoji roli skvěle a trochu romantiky při známosti s Benem vůbec neuškodilo, ba naopak pomohlo. Toto dílo hodnotím velice kladně, dávám čtyři hvězdičky, v přepočtu na procenta asi 85%.

Panna nebo orel (2010)

Komedie na trochu puberťácké téma se mi docela líbila. Pár dobrých hlášek a scén podané docela pohodovými herci se režisérovi Gluckovi podařilo. Snad bych jen vytkl, že Emma Stone mi přišla až moc hezká, hrající holku, která by měla být šprt a kluci o ní ani nezavadí. Chyběla mi tam nějaká změna, malá proměna... Jinak pohodová komedie u které jsem si odpočinul a nemusel o ničem přemýšlet. Sice žádná bomba, ale hodnotím kladně - tři hvězdy - 65%.

Já, padouch (2010)

Animovaná komedie, která vypráví o jednom "padouchovi", který změní přístup k životu po adoptování dětí. Zprvu měl z třemi holčikami úplně jiné plány, ale čím je poznává více, tím jim i více podléhá a začíná je mít rád. Tato animačka má hodně povedených míst. Líbí se mi malí pracovníci, vztah mezi dětmi a nápady na ostatní postavy, které vypovídali o svém charakteru už jenom ze vzhledu. Tak to asi i designeři chtěli. Tento film mě bavil a dávám 70% - lepší tři hvězdy.

13 (2010)

Z filmu 13 mám docela rozporuplné pocity. Za prvé bych trochu kritizoval režiséra za to, že tak z hvězdnými herci včele s Jasonem Stathamem nezacházel tak, jak by bylo pro ně nejlepší. Přišlo mi, že jejich potencionál zdaleka nenaplnil, ale jen z části pookryl. Narážím na to, že výkon třeba právě Stathama, by zahrálo hodně herců podobně a právě takovýchto hereckých es je škoda, když nemůžou ukázat co skutečně umí. Divák musí býti trpělivý i s dějem. Pomalá hlavní část filmu není ani pořádněna vysvětlena sledujícímu a už se jde na věc. Pistole k hlavě a čekej na smrt či někoho zabí. Hodně drsné téma, které by určitě nikdo z nás nechtěl zažít. Celkově bych zhodnotil film průměrně, přišlo mi, že až tolik věcí se v tomto díle neudálo a žádnou revoluční změnu také neznamenalo. Dávám 55% - tři hvězdy.

Chůva v akci (2010)

Chůva v akci mě lákala hlavně kvůli obsazení hlavního herce, a to Jackieho Chana. Na toho se dá koukat prostě pořád. Jeho skvělé akrobatické kousky s prvkem parkouru jsou vždy číslem jedna ve filmech, ve kterých hraje. Konkrétně ale tento od Briana Levanta nebyl zcela dějově podařený. Samozřejmě vyhrál velice lehce předpovídatelný a očekávaný happy end, ale jinak zklámání. Jak řikám, velice předpovídatelné a až moc sci-fi pro hloupé. Když to povím takhle na ostro. Opravdu pár scén mi přišlo jak z doby o deset let pozadu a byl tam vidět i trochu amaterismus. To jsem se divil u režiséra Levanta, který už má něco za sebou. Přesto jsem se nenudil, párkrát pozasmál, ale musím dát 40% - dvě hvězdičky.

Shrek: Zvonec a konec (2010)

Poslední díl Shreka už mi přišel trochu nadbytečný. Toto pokračování krásného vtipného animáku mi přišlo už dost zbytečné, ačkoliv jsem ho uvítal. Zelený zlobr se chtěl vrátit na začátek své cesty a o to se snažil i režisér Mike Mitchell. Nevím jestli se mu to povedlo nebo ne, ale pro mě je tento díl určitě z celé čtyrsérie ten nejslabší. Na první dva prostě už nikdo stejnou mincí neodpoví a možná je to škoda, že končí jedna povedená série jednoho skvělého animáku, který po celém světě získal na velké popularitě. Ale už je těžké vymýšlet něco nového. Za čtvrté pokračování Shreka dávám 60% - tři hvězdy.