Iron Man 2 (2010)

Druhé pokračování akční sci-fi jízdy je tak stejně dobré asi jako první vydání. Těžko říci, jaký díl mě bavil více. Jak jednička tak i dvojka mají své pro a proti. V tomto díle se mi líbilo hezky udělané EXPO, scénky u kterých se dalo zasmát, zbraně, technika a sláva. To se líbí prostě skoro všem a tak se nedivím Jonu Favreau, že dvakrát vkročil do stejné řeky a vsadil na jistotu. Ono v hlavní roli s Robertem Downey Jr. měl skoro vyhráno, pač by ho těžko nikdo lépe napodoboval po prvním vydáním. Tak že pro mě dost zábavné a myslím, že podle konce se dočkáme i třetího pokračování. Dávám 65% - tři hvězdy.

Ricky Bobby: Nejrychlejší jezdec (2006)

Americká komedie včele s Willem Ferrellem byla dosti předvídatelná. Místy suchý americký humor a trapné scény mě nebavily, ale na druhou stranu, závody a okolí ze stadionu bylo pěkně natočeno. Tento film nebyl zas tak nudný, ale přišel mi tuctový a dost pubertální. Dávám 35% - dvě hvězdy.

Sekretariat: Příběh šampiona (2010)

Nádherné dojemné drama o jednom skutečně neskutečném koni a její majitelce. Kůň jako Secretariat se už asi nikdy nenarodí. Kůň, který jako jediný vyhrál Kentucky Triple Crown a k tomu ještě v The Kentucky Derby (1:59) a v The Belmont Stakes v novém rekordu, to se možná už nikdy neuvidí. Všechny závody byly dramatické a dojemné, ale opravdu to, co předvedl v Belmont Stakes, skoro až bere dech. Vyhrát takovýhle dostih o 31 délek a v čase 2:24, to je až k neuvěření. Trvalo to 28 let (do roku 2001) než jiný kůň vyhrál The Kentucky Derby v čase pod dvě minuty. Po právu tomu skvělému zvířeti patří socha v Belmont Parku zobrazená, jak jinak, než v běhu. Tento podařený film vypráví o tomto zvířecím hrdinovi docela přesně a podle faktů. I časy se skutečně shodují s realitou a myslím, že Randall Wallace strávil hodně času zjišťováním údajů o tomto koni. I skutečné jména a povahy lidí jsou stejné. Musím říct, že dokázal sehnat i vkusné herce, kteří do svých rolí výborně zapadli. Jediné co bych vytkl je, že se toto dílo až moc zaobírá o menší finanční krizi stáje a né úplně věnuje jen dostihům. Na konec bych ještě jednou smekl před koněm, který se dostal i na poštovní známky a je považován za nejlepšího závodního koně světa. Secretariatovi a tomuto krásnému dílu dávám 85% - čtyři hvězdy.

Past (2010)

Stone je film pojednávající o případu propuštění vězně, kterého hraje, do této role pasující, Edward Norton. Soudní kurátor Robert De Niro, zahrál také svoji část dobře a o Mile Jovovich jak by smet. Toto drama mi přišlo hodně poklidné s velkým množstvím dialogů. Divák si nemohl být stále jistý, zda to Stone a jeho manželka myslí vážně, protože si většinou protiřečili. To John Curran asi chtěl a výsledkem byl pro mě docela nedodělaný závěr. Nebylo zde zcela vysvětleno kde Jack bydlí, jak je na tom vztah Stonea a Lucetty atd. Za tento film dávám 45% - slabší tři hvězdy.

Transformers (2007)

Transformers jsou pro mě moderní pohádka. Nejsem nějakým velkým příznivcem sci-fi filmů. I když musím říct, že Michael Bay ve spolupráci s Stevenem Spielbergem zafungoval výborně a hlavně efekty byly výborně ztvárněny. K tomu nádherná Megan Fox s mladým Shiou LaBeouf a výčet toho podařeného pro mě skončil. Mě, jakožto diváka si tento film nezískal. Dávám 65% - tři hvězdy.

Černá labuť (2010)

Mysteriózní drama o přípravě baletky na svoji premiéru v Labutím jezeru, která nemá vše jednoduché, tak jak by si přála. Připoměl bych, že hodnotím kvalitu filmu a né jak mě toto dílo bavilo. Popravdě, znovu bych si ho už nepustil. Ze začátku nevinné drama se postupně promění až skoro do hororu. Fantastická kamera a střih je dokonale doplněn výbornou hudbou, která filmu dodává neuvěřitelně tajemnou tvář a divákovi po celou dobu brnká na nervy a nenechává ho chladným. V hlavní roli se představila krásná Natalie Portman a popravdě jsem si ji nedokázal představit v takto kruté a specifické roli, ale musím říct, že zahrála pro mě oskarové dílo. I když na vynervovanou Natalie se nekouká příjemně, tak se do této role vžila výborně a byla opravdu třešničkou na dortu tohoto psychologického thrilleru. Za pochválení ještě stojí střihy režiséra, které vlastně nastínily jiný osud a děj než byl ve skutečnosti. Ke konci jich přibývalo čím dál tím více a divák se možná jako já, už místy ztrácel. Ale toto byl opravdu nový prvek, který jsem viděl v takovýchto filmech. Tyto schizofrenické scény na jednu stranu byly skvěle udělané, ale na druhou jsem se i bál při některých scénách, které byly dosti mysteriózní. Opravdu intenzivní a ke konci gradující dílo si najde své fanoušky a budiž tomu zdejší skvělé hodnocení, které Černé labuti poprávu náleží. Sám dávám 90% - pět hvězdiček.

Iron Man (2008)

Iron Man je docela dobrá akční jízda. Dalo by se říct, že film mohl skončit po 45minutách, kdy se hrdinsky dostane hlavní hrdina z obklíčení. Ale zde právě začíná nová kapitola, která se rozpíná další hodinku a čtvrt. Ta je určitě zajímavější, ale o dost více sci-fi. V tomto díle od Jona Favreaua se zaskvěl skvělým hereckým výkonem Robert Downey Jr. a spolu s maskou pro Iron Mana patřil k tomu nejlepšímu, co tento film mohl nabídnout. Dávám 75% - čtyři hvězdy.

Habermannův mlýn (2010)

Drsné historické drama z období druhé světové války od Juraje Herze je pro mě po delší době dobře natočený český film. Film vyobrazuje krutou dobu, kterou si my, kteří toto období nezažili, těžko umíme představit. Pochválil bych už zmiňovaného režiséra Herce a také další hlavní herce - Karla Rodena ml., Marka Waschke či skvělého Bena Beckera, který se opravdu do role německé důstojníka hodil. Za toto dílo dávám 65%, tři hvězdy.

Láska nebeská (2003)

Neskutečně krásné dojemné romantické drama od Richarda Curtise. Láska nebeská popisuje a rozvíjí hned najednou několik milostných předvánočních historek. Dalo by se říci, že je každá jiná. Jednou menší manželská krize, jednou mladý kluk s chutí cestovat, poté klasická dvojka seznámená při choulostivé práci, dále třeba politik a obyčejná holka a ještě třeba španělka, která pozná svou budoucí láska zcela náhodou a v neposlední řadě nešťastná láska k partnerce, která už si svého muže vybrala. K odlehčení slouží i příběh bláznivého zpěváka, který chce mít o Vánocích hit číslo jedna. To všechno se vejde do něco málo přes dvě hodinky. V tom je taky mistrnost režiséra Curtise. Vyzdvihl bych právě tyto různorodé příběhy a hlavně fantastické obsazení. Pro mě jedno z nejlepší, které jsem kdy viděl. Muži se mohou těšit na krásnou Keiru Knightley, sympatickou Elishu Cutbert či Cladiu Schiffer. Mohl bych pokračovat ještě déle. I ženy se mají na co koukat. Charismatický Colin Firth či Liam Neeson nebo lamač dívčích srdcí Hugh Grant. Tento výčet by mohl ještě dlouho pokračovat. Tento film mi k Vánocím bez vyjímky patří a rád se na něj podívám znovu a znovu. Pro mě jeden z nejhezčích vánočních filmů. Dávám 95%.

Budiž světlo (2006)

Budiž světlo od Johna Whitesella je přímo ukázkový vánoční film. Po celou dobu je prostředí zcela vánoční a i děj tomu hodně nasvědčuje. Vychytralý Buddy Hall, kterého úžasně ztvárnil Danny DeVito chce aby jeho dům byl osvětlen tak, aby byl vidět i z vesmíru. To se mu nakonec podaří, i když je to na konci hodně sci-fi vyobrazené, ale budiž světlo. Po celou dobu plnění svého cíle si dělá naschvály se sousedem Stevem Finchem, který mu to často oplácí podobnou mincí. Nejhezčí na celém díle je opravdu nádherný dům, který je osvětlen senzačně a pracovníci, kteří toto vytvářeli si museli dát hodně práce. Za film bych dal dvě hvězdy, ale třetí hvězdičku přidávám právě za tento povedený funhouse. Celkově hodnotím na 50%.