• Krátkometrážní

Okno do dvora (1954)

[8/10] (Paramount, Patron) (Technicolor /// Produkce: Alfred Hitchcock /// Scénář: John Michael Hayes podle povídky It had to be Murder Cornella Woolriche /// Kamera: Robert Burks /// Hudba: Franz Waxman /// Nominace na Oscara: Alfred Hitchcock (režie), John Michael Hayes (scénář), Robert Burks (kamera), Loren L. Ryder (zvuk)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE]

Sunset Boulevard (1950)

[8/10] (Paramount) (Čb. /// Produkce: Charles Brackett /// Scénář: Charles Brackett, Billy Wilder, D. M. Marshman Jr. podle povídky A Can of Beans Charlese Bracketta a Billyho Wildera /// Kamera: John F. Seitz /// Hudba: Jay Livingston, Franz Waxman /// Oscar: Charles Brackett, Billy Wilder, D. M. Marshman Jr. (scénář), Hans Dreier, John Meehan, Sam Comer, Ray Moyer (výprava), Franz Waxman (hudba) /// Nominace na Oscara: Charles Brackett (nejlepší film), Billy Wilder (režie), William Holden (herec), Gloria Swanson (herečka), Erich von Stroheim (herec ve vedlejší roli), Nancy Olson (herečka ve vedlejší roli), John F. Seitz (kamera), Doane Harrison, Arthur P. Schmidt (střih)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE]

Někdo to rád horké (1959)

Co se tu stalo? V tom dortu bylo něco, co jim nesedlo. :-) [6/10] (Ashton, Mirisch) (Čb. /// Produkce: I. A. L. Diamond, Doane Harrison, Billy Wilder /// Scénář: I. A. L. Diamond, Billy Wilder /// Kamera: Charles Lang /// Hudba: Adolph Deutsch /// Oscar: Orry-Kelly (kostýmy) /// Nominace na Oscara: Billy Wilder (režie), I. A. L. Diamond, Billy Wilder (scénář), Jack Lemmon (herec), Ted Haworth, Edward G. Boyle (výprava), Charles Lang (kamera)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE]

Ben Hur (1959)

Jeden z nejlepších historických velkofilmů s 11 Oscary, který jsou tady udělené naprosto právem. Náboženský základ filmu a závěrečné propojení s jiným osudem, kteří moc dobře všichni známe mě mile překvapilo. [8/10] (MGM) (Technicolor /// Produkce: Sam Zimbalist /// Scénář: Karl Tunberg podle románu Lewa Wallace /// Kamera: Robert Surtees /// Hudba: Miklós Rózsa /// Oscar: Sam Zimbalist (nejlepší film), William Wyler (režie), Charlton Heston (herec), Hugh Griffith (herec ve vedlejší roli), William A. Horning, Edward C. Carfagno, Hugh Hunt (výprava), Robert MacDonald, Milo B. Lory (zvláštní efekty), Ralph E. Winters, John D. Dunning (střih), Miklós Rózsa (hudba), Franklin Milton (zvuk) /// Nominace na Oscara: Karl Tunberg (scénář)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE]

Velký útěk (1963)

Podobně jako třeba Motýlek se jedná o kvalitní film, je opatřen skvělými hereckými výkony, typickou charakteristikou postav (zvlášť mě zaujal Charles Bronson nebo Steve McQueen), dobrým námětem, scénářem, hudbou. K větší spokojenosti mi to ale nestačilo. [6/10] (Mirisch, Alpha) (Color Deluxe /// Produkce: John Sturges /// Scénář: James Clavell, W. R. Burnett podle knihy Paula Brickhilla /// Kamera: Daniel L. Fapp /// Hudba: Elmer Bernstein /// Nominace na Oscara: Ferris Webster (střih)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE]

Most přes řeku Kwai (1957)

Těžko uvěřitelná pohádka o krutosti japonských vojáků na Britech, o které se jenom mluví ale vůbec nekoná. Ano, Britové se v zajateckém táboře mají jako na dovolené, tolik volnosti, nikdo je nehlídá, neustále se rozmáhají a jsou čím dál mocnější a Japonci jako tupé ovečky musí neustále přikyvovat, bez vlastního názoru jim dávají za pravdu. Dále k tomu nesmí chybět ani takové "lehké" dialogy, děj je nezajímavý a roztahaný. Konec se sice zlepšil, byli tu dramatické chvíle, ovšem ten vlak jel přece jenom k tomu mostu hrozně moc dlouho (když ještě k tomu alespoň minutu slyšíme houkat vlak u mostu). Nezlobte se na mě, ale tohle je opravdu už příliš. Tolik hrozné Britské propagandy, že se nemá vůbec kam schovat budu jen těžko vstřebávat. [5,5/10] (Columbia, Horizon) (Technicolor /// Produkce: Sam Spiegel /// Scénář: Carl Foreman, Michael Wilson podle románu Le pont de la rivière Kwai Pierra Boullea /// Kamera: Jack Hildyard /// Hudba: Malcolm Arnold /// Oscar: Sam Spiegel (nejlepší film), David Lean (režie), Pierre Boulle, Carl Foreman, Michael Wilson (scénář)*, Alec Guinness (herec), Jack Hildyard (kamera), Peter Taylor (střih), Malcolm Arnold (hudba) /// * Toho času na černé listině, dostali cenu posmrtně 11. prosince 1984. /// Nominace na Oscara: Sessue Hayakawa (herec ve vedlejší roli)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE]

Sněhurka a sedm trpaslíků (1937)

Tak tady se zub času vůbec nepodepsal a skvěle jsem si užil tuto pohádku, kterou znám celou nazpaměť. Tehdy to musel být naprostý trhák a Oscar byl naprosto po právu zasloužený. Škoda, že se dnes podobně kvalitní animáky už moc netočí. [7,5/10] (Walt Disney) (Technicolor /// Produkce: Walt Disney /// Scénář: Ted Sears, Richard Creedon /// Kamera: Maxwell Morgan /// Hudba: Frank Churchill, Leigh Harline, Paul J. Smith /// Hlasy: Roy Atwell, Stuart Buchanan, Adriana Caselotti, Eddie Collins, Pinto Colvig, Marion Darlington, Billy Gilbert, Otis Harlan, Lucille La Verne, James MacDonald, Scotty Mattraw, Moroni Olsen, Harry Stockwell /// Oscar: Walt Disney (za filmové novátorství) /// Nominace na Oscara: Frank Churchill, Leigh Harline, Paul J. Smith (hudba)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE]

Muž s kinoaparátem (1929)

Výborný dokumentární film zachycujicí život tehdejších lidí, městského ruchu zvolením a přehlídkou různých technických vychytávek a dovedností s kamerou. [8,5/10] (VUFKU) (Němý, čb. /// Scénář: Dziga Vertov /// Kamera: Michail Kaufman) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE]

Kabinet doktora Caligariho (1920)

Tento snímek z vrcholů němé éry na mě skvěle zapůsobil. Výborná atmosféra, námět se scénářem a působivá hororová hudba, to jsem si pošmákl. [9/10] (Decia-Filmgesellschaft Holz & Co.) (Němý, čb. kolorovaný /// Produkce: Rudolf Meinert, Erich Pommer /// Scénář: Hans Janowitz, Carl Mayer /// Kamera: Willy Hameister /// Hudba: Alfredo Antonini, Giuseppe Becce, Timothy Brock, Richard Marriott, Peter Schirmann, Rainer Viertlböck) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE]

Vynález zkázy (1958)

Kvalitní Zemanova režijní práce s jeho výtečnou atmosférou, exteriéry a parádním námětem podle Julese Vernea, to prostě nemohlo selhat.