Zlá krev (1986) (seriál)

Laťka byla předchozí sérií Sňatků z rozumu nasazena velmi vysoko. Zpočátku se zdálo, že i přes "barevnost" a změnu vypravěče, by se laťka mohla jenom zaklepat a zůstat na stojanu. Ale tak to není. Zajímavost se ze seriálu postupem času vytrácela, až se v posledních dvou dílech jednalo takřka výhradně o rozebírání témat "socialismus", "boj dělníků s majiteli" apod. Přesto i tak jeden z těch nadprůměrných seriálů, co byly u nás natočeny.

Brouk v hlavě (1968)

Úvodní nuda vymizí, zápletka chytne lufta a vyvine se v celkem svižnou čerstvou komedii s řadou povedených situací. Old-school dabing dobrý, akorát žárlivý španěl/argentinec mi pojetím dabingu vyloženě lezl na nervy.

Značka: Na dožití (1989) (TV film)

Celkem povedená televizní jednohubka. Jsou chvíle, kdy na takový formát (vč. krátké stopáže) máte prostě náladu.

Baader Meinhof Komplex (2008)

Paradoxem tohoto filmu je, že na 150 minutách působí občas malinko zdlouhavě. Přitom ale pro clověka, který tu tobu nepamatuje, možná v určitých pasážích trochu zmateně (nebo spíše mozaikovitě). Možná by tomuto tématu slušel vice TV seriál o 10ti dílech po 60ti minutách. Velkou část filmu tvoří fakta řečená dobovým tv/radio komentátorem. Při tomto pojetí filmu (dále rozepíšu) je to vcelku rozumná forma, ale postupem času toho už na mě bylo dost (ač obecně filmy, které se drží fakt na úkor dramatizace můžu). To pojetí filmu je prakticky dokumentární (s nějakou akcí a náznakem dramatu) se všemi plusy a mínusy, které to přináší. Vyzdvihl bych na první místo asi nestrannost - aspoň tak na mě film působil. Prostě "Diváku, tady to máš - přeber si to po svém". Hodnotím velice kladně. Celkové (nejen technické) zpracování filmu je výborné a jenom to potvrzuje můj názor, že na německou filmovou tvorbu se ta česká kouká z dost velikého odstupu. A ten odstup se spíše zvětšuje. Baader-Meinhof Komplex, Životy těch druhých, Das Experiment, Good Bye Lenin, Die Welle .... všechny tyto filmy jsou lepší než JAKÝKOLIV "současný" český.

Nestyda (2008)

Jednotlivosti ve filmu třeba i pobaví. Ale jako celek nedrží film pohromadě ani náhodou. Nevím, jestli bylo snahou tvůrců u nacpat toho do filmu z více zdroju co nejvíce. Vypadalo to tak. Kdybych chtěl byt hodně tvrdý, tak bych film přirovnal k jednomu filmu, který byl souborem vtipů (a měl, myslím, pár pokračování, které jsem už neviděl). Večer na nově s tímto filmem se dá vydržet (třeba i kvůli dobré hudbě). Po jeho skončení, ještě před reklamami, vypnete televizi, dáte na ČSFD dvě nebo tři hvězdičky a už se na něj nikdy nepodíváte.

Valkýra (2008)

Angličtina - to je, co mi na celém filmu asi vadilo nejvíc. Ten film měl být natočen v němčině. Pak bych zřejmě se čtyřmi hvězdičkami neváhal. Právě použitý jazyk film degraduje. Těžko to popsat, ale anglicky mluvící esesáci - to prostě není ono - u filmu, který je zřejmě nepřikrášlenou rekonstrukcí skutečných událostí. Nepůsobí to autenticky. Není to uvěřitelné.

Hrdina má strach (1965)

Formou mi film hodně připomínal snímek "Alfie" (http://www.csfd.cz/film/134869-alfie/). Místo skvělého Jude Lawa však se skvělým Rudolfem Hrušínským. Právě ta forma nakonec rozhodla, že místo tří hvězdiček, dávám čtyři. Na svou dobu to asi muselo být vcelko originální a progresivní, toto pojetí. Ty nájezdy kamery jsou skvělé, klidně vše vysvětlující R. Hrušínský (stylem skoro a-la Spalovač mrtvol :) ) taktéž. Druhý aspekt, který musím zmínit, je nadčasovost. Když si odmyslím soudruhy a soudružky, tak mi to přijde, že poslouchám jednoho mého známého, kritizujícího chod úřadů v dnešní době.

Obří plavidla (2006) (TV film)

Přestože se tvůrci nevyhnuli jednomu neduhu, který mně u tohoto typu dokumentů vyloženě leze na nervy (viz níže), jedná se o velice zajímavý dokument, který má člověku, co nabídnout. A sice spoustu informací z chodu obrovského přístavu. Tím zmiňovaným neduhem je 10x opakovat nějaký fakt.

Diagnóza smrti (1979)

Vcelku obstojně jsem se téměř celý film nudil. Nicméně pointa nakonec byla celkem povedená a pěkně zamotaná .... "Major Kalaš" a jeho atmosféra to sice nebyla, ale nebylo to nejhorší.