• Western

Orli nad Londýnem (1969)

Ve stejném roce jako Bitva o Británii vznikl film na podobné téma Orli nad Londýnem. Zatímco první zmíněný je skvělý velkofilm, kvalita tohle filmu je mnohem níž. Největší problém jsou letecké souboje, ve kterých létají Britové v Messerschmittech a Němci ve Spitfirech. Tohle tvůrci fakt zprasili. Když si toho ale nebudete moc všímat, zbyde špionážní příběh a pár „velkolepých“ scén (pláže v Dunkerku). Typický macaroni combat plný historických chyb, ale dívat se na to dá.

Most (1959)

Strhující válečné drama o chlapcích s hlavami plné propagandy, kteří dostanou za úkol bránit jeden malý bezvýznamný most. Když se objeví první americký tank, začne pravé peklo. To, co začalo jako hrdinský boj se změní v masakr a až tehdy si kluci začnou uvědomovat hrůzy války. Opravdu silný filmový zážitek.

Rambo: První krev (1982)

První díl je můj nejoblíbenější z celé série, i když tady není Rambo takový zabiják jako v dalších dílech (v jedničce zabije jenom jednoho člověka, ve dvojce se to ale změní), což přispívá na reálnosti. Za zmínku stojí i závěr filmu, kde Sylvester Stallone předvedl svůj asi nejlepší herecký výkon.

Komando (1985)

Vidět tuhle akční krvavou řežbu s rychlodabingem je snad ještě větší zábava, něž když jí dávají v televizi s dabingem Pavla Soukupa. Někdo by mohl říct, že se na to nedá dívat, ale pro mě ten hláškující rychlodabér posouvá zábavnost filmu o něco výš. Na 5* to není, ale i tak patří Komando mezi nejlepší Schwarzeneggerovy filmy.

Americká tanková jednotka (1968)

Jelikož je tohle první filipínský válečný film, jaký jsem viděl, nemůžu ho porovnávat s jinými, ale pro diváka, který je zvyklý na americké filmy z druhé světové války je to průměr, bez výrazných postav, který ale díky krátké stopáži a bojovým scénám nenudí. Viděno v hrozné kvalitě s jednohlasým rychlodabingem.

Věc (1982)

Původní film z roku 1951 je béčko, ale tenhle remake se velmi povedl. Má všechno, co by měl kvalitní horor mít - tajemnou a děsivou atmosféru, mrazivou hudbu od mistra Morriconeho a skvělé efekty, díky kterým krvavé scény s „věcí“ i po více než čtyřiceti letech neztratily nic ze své působivosti.

Kam orli nelétají (1968)

Skvělý film s Clintem Eastwoodem a Richardem Burtonem, kteří mají vysvobodit z německého zajetí důležitého vězně. Asi prvních 100 minut je to hlavně špionážní dobrodružný film, ale pak se z toho stane nepřetržitá akční jízda (musím zmínit rvačku na lanovce) doplněná parádní hudbou. Eastwoodův nejlepší válečný film.

Dny hněvu (1967)

Není to špatný western, ale moc mě to nevtáhlo do děje. Asi kvůli slovenskému dabingu, který se míchá se zeslabeným původním zněním. Když se hlavní pistolníci vrátí do Cliftonu, začne se to táhnout a i když jsou tu zajímavé scény (souboj na koních, závěrečný souboj mezi Lee Van Cleefem a Giulianem Gemmou), vidím to tak na 3*.

Pochoduj nebo zemři (1977)

Parádní film o válce mezi francouzskými legionáři a domorodci z Maroka. V jedné z hlavních rolí můj oblíbenec Terrence Hill, který v závěrečném masakru nepoužívá pěsti, ale vezme do rukou kulomet a kosí muslimy.

Breakheartský průsmyk (1975)

Zajímavé spojení westernu a detektivky, ve kterém Charles Bronson vyšetřuje záhadná úmrtí ve vlaku. Ve filmu nechybí tajemná atmosféra, akce (vykolejení vagonů s vojáky, rvačka na střeše vagonu, závěrečná přestřelka) a prostředí zasněžených hor. K páté hvězdě chybí jenom kousek.