The Last of Us - Když se ztratíš v temnotě (2023) (epizoda)

Až na ten schválne pozmenení casting oproti hre (inkluzivita a podobne sračky, veď to poznáte), som spokojný. To hlavné sa podarilo. Zachytiť atmosféru z hry. Takisto bola z hry zachovaná úžasná hudba, a aj scenár bol takmer navlas rovnaký (čo mi vyhovuje). Takže... hej, som spokojný.

Babek (1979)

Tento film šiel v kinách s dobovým slovenkým dabingom. Televízna premiéra dabingu bola 13.01.1982 na ČST 1. Film tu bol rozdelený na dve časti. Réžia slovenského znenia - Miroslav Horňák.

Operace Fortune: Ruse de guerre (2023)

Guy Ritchie sa nám poslednú dobu nejako rozbehol. Každý druhý rok nám dodá nejaký kvalitný chlapský "akčňák". A tých, moji milí, tých nie je nikdy dosť. ZVLÁŠŤ v dnešnej zženštelej dobe. Síce má tá kvalita mierne klesajúcu krivku (Slušní chlapci boli skvelí, Rozhnevaný muž už bol niečo slabší a Fortunová hra ide ešte nižšie), stále si to drží dostatočnú kvalitu, aby sa to vošlo do mojej 4/5 "kategórie. A tam sa len tak niečo nedostane. Takže smelo do kina. Inak Guy-ovi patrí veľká vďaka že "vzkriesil" kariéru Joshovi Hartnettovi, ktorý je veľký sympaťák, no akosi ho Hollywood posledných 10-15 rokov trestuhodne ignoruje (ak nerátam nevýrazné nízko-rozpočtové B-éčka). A ešte si neodpustím takú malú vsuvku na záver. Urobiť v roku 2022 film, kde sú záporáci z Ukrajiny ? Tak to klobúk dole. Aktivistom asi pukne cievka.

Trojúhelník smutku (2022)

Druhá kapitola na lodi je vrchol filmu. VAROVANIE: Slabšie žalúdky nech radšej pred a počas filmu nič nejedia :). Kritika a krutá pravda, ktorú naša "moderná" spoločnosť potrebuje počuť a vidieť. Zlatko Burić a Woody Harrelson, a ich rozhovor je pre mňa to najzábavnejšie, čo som za veľmi dlhú dobu videl. Som rád že sa tomuto filmu, a hlavne jeho talentovanému tvorcovi, dostáva zaslúženej pozornosti.

Pekelná díra (2022)

Horor, ktorý si určite zaslúži pozornosť (a o niečo vyššie hodnotenie).  Jediné, čo ho zráža dole, je až príliš jednoduchý a miestami nelogický scenár. No všetko ostatné môžem len chváliť. Atmosféra, prostredie, napätie, casting a hlavne hudba. A ten záver... ten bol veru efektný.

Men (2022)

Škoda tej druhej polovice, lebo prvá má bavila (hlavne tých úvodných 30 zoznamovacích minút s filmom). Natočené je to technicky veľmi dobre, má to krásne zábery, podmanivo-čudesnú hudbu, ktorá sa do takého “filmu” hodí. No ono sa to v tej druhej polovici zlomí, a zmení sa to na fantasmagóriu typu matka! od Arranofského (len ešte nechutnejšiu). Krásne natočené, zaujímavé, to áno... ale aj tak je to čistý blud :).

Barbar (2022)

Jeden z najlepších hororov (aj keď v tomto prípade je to tak napol horor, napol triler) roku 2022. Kvalitne natočené, originálne, s minimom klišé. No čo viac si od hororu priať ? Škoda len, toho finále, kde sa autor rozhodol byť skôr uletený, ako desivý. Odporúčam si o tomto filme absolútne nič nezisťovať, tak si ho človek užije o to viac (aj keď to platí asi o každom filme).

Kocour v botách: Poslední přání (2022)

Tak KONEČNE prišiel v roku 2022 do kín poriadny animák ! Síce až v jeho úplnom závere, ale predsa. Všetko tu funguje presne tak, ako má. Príbeh, postavy, akcia, humor, hudba, kamera, zvuk, animácie...všetko. A nechýba aj pekná a umne podaná hlavná myšlienka. No najviac by som vyzdvihol postavu Vlka. Koľkokrát sa objavil na plátne, tak som žral každú sekundu. Neskutočne dobre vymyslená a podaná záporná postava ! A veľká pochvala Dušanovi Szabó-ovi, ktorý Kocúra v čižmách nadaboval parádne, opäť.  Za mňa najlepšia rozprávka roku 2022. Disney, uč sa ! Videné v kine, 30.12.2022.