Hlídat Tess (1994)

Slovenský názov - Strážca pani Tess (Markíza - 1999 ?).

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Ďalšia netypická komiksovka, ktorá sa (pravdepodobne aj kvôli Chadwickovi) nesie vo vážnom tóne. Chvalabohu. Lebo nám takmer zmizol trápny detský humor, tak typický pre marvelovky, zvlášť po 3. fáze. To je jedno pozitívum, ktoré tu vidím. Ďalšie sú hudba (až na ten otrasný rap) a kamera. Tie sú fakt na úrovni. Zaujímaví boli aj tí.. aztécki Atlaňania, či čo to bola za zmeska. Hlavne ich prvý útok na ťažobnú loď bola pre mňa osobne asi najlepšia scéna filmu. A miestami sa mi páčila aj akcia, no tej dobrej bolo málo a bola príliš krátka, aby si to človek vychutnal. Teraz ale prichádzajú negatíva a s nimi aj to podstatné - príbeh a postavy ! Nový "Iron-man", či čo to bolo za strašidlo.... je úplne na smiech. Celý jej krátky príbeh, schopnosti, osobnosť - je tak nesympatický, silený a na rýchlo zbúchaný, že horší je snáď už len dizajn jej obleku. Ak toto má byť nová vlna superhrdinov... tak to potom Adios Marvelos. Podobne som to cítil aj v prvom Panterovi pri postave Shuri. ktorá ma však v dvojke veľmi milo prekvapila svojím hereckým výkonom. To žiaľ nič nemení na tom, že jej postava ma absolútne nezaujíma, a asi ani nebude. Vlastne jediná zaujímavá postava pre mňa bol Namor. Aj ten však dostal pomerne plochý scenár. Príbeh tu je (štandard pre Disneovky posledných rokov) slabý, plný skákania v priestore a čase, bez nejakej snahy o zaujímavé, pútavé vyrozprávanie, ako to bolo kedysi. A čo ma prekvapilo, tak aj vizuálne efekty boli miestami aj hrôzostrašné (napríklad záverečná bitka). No to najhoršie...čo ma iritovalo praktický počas celého filmu (ďalší znak moderných Disneyoviek) bola neustála a nekončiaca glorifikácia všetkého afrického, a naopak, kopanie do všetkého, čo ma nejakí súvis s bielou rasou. Akože... niekto by už Američanom mohol konečne vysvetliť, že Afričania nemajú patent na otroctvo. Pekným príkladom sme aj my Slováci. Naši predkovia si užívali útlak takmer 1000 rokov, a napriek tomu nevyplakávame, ani nenatáčame o tejto problematike 10 filmov ročne. Ďalšia vec... ženy vs. muži. Je to až smiešne ako v tomto filme ženy vedú na celej čiare, každý muž bol buď zlosyn, hlupák, alebo poslušný psík s ktorým nežné pohlavie zametá (prepáč Bilbo). Ak toto má byť snaha Hollywoodu spájať svet, ako tak často a rado prezentuje v kúpených médiach... tak to potom ďakujem pekne. A aj keby som rád dal 3/5, práve kvôli týmto posledným bodom, ktoré sa niesli počas celého filmu, znižujem na konečných 2/5.

Papyrus (1998) (seriál)

Slovenský názov - Papyrusové dobrodružstvá (TV Markíza 2001). Nakoľko v tej dobe bol môj najobľúbenejší film Múmia (1999), a staroveký Egypt bol pre mňa nesmierne príťažlivá téma, tento seriál som vtedy zbožňoval. Dnes už ale neviem, ako by u mňa obstál, nakoľko so slovenským dabingom sa nedá nikde nájsť, a s iným dabingom ho nemá zmysel pozerať. Z nostalgie dávam 4/5.

Johnny Párátko (1991)

Slovenský názov - Johnny Špáradlo (TV Markíza 1999).

Křížová výprava (1999) (seriál)

Slovenský názov - Krížová výprava (TV Markíza - 2001).

Princ a chuďas (1995)

Slovenský názov - Princ a žobrák (STV).

To nic, drahá (2022)

Úplne zbytočný, po technickej stránke kvalitný film, ktorý mi nič nedal, a ktorý len kopíruje lepšie "Stepfordské paničky". Ľudia, čo tomuto dávajú 5 hviezd asi očividne veľa filmov nevideli :)