Maléna (2000)

Nu, původně jsem čekal něco trochu jiného, a sice Lolitu v obráceném gardu. Místo toho se mi dostalo celkem "nevinného" retro filmu, který působí takřka jako remake Amarcordu a Fellini kouká za každým rohem. Což vlastně není vůbec na škodu a je pěkné, že v roce 2000 vznikl film, u kterého byste prostě čekali rok výroby maximálně 1979. Monica Bellucci si tady zahrála svou, řekl bych erbovní roli a díky za to, je rozhodně na co koukat. Tudíž byť je děj filmu poměrně čekatelný a dokonce i pasáže lehčí nudy se najdou, postava Malény (myslím, že každý kluk v dospívání měl nějakou tu svou Malénu....) a retro atmosféra jsou tak silné, že to alespoň na ty 4 hvězdy stačí.

Nepohodlný (2005)

Když jsem si na konci uvědomil, že je mi osud postavy Ralpha Fiennese naprosto ukradený, došlo mi, že je něco špatně. Je hezké, že se tvůrci rozhodli upozornit na nepříliš známý a přitom tak aktuální problém jako moc farmaceutických firem, ale pak už byla většina věcí špatně. Rozvláčnost, zbytečně dlouhá stopáž a především lokace. Je to sice můj osobní problém, ale zkrátka už mi filmů z "problematikou" Afriky přijde trochu moc. Jestli bych nějaký film o Africe přívítal, tak by to byla nějaká sarkastická tragédie, ze které by jasně vyšlo najevo, že Západ nemá do Afriky co strkat nos a pochopil, že Afrike je zkrátká jiná, svá....Takže sice Ralph Fiennes jako vždy perfektní, Rachel Weisz jako vždy okouzlující, pár silných momentů, ale jinak mě to zkrátka nebavilo. Bohužel. Slabší tři hvězdy...

Skyfall (2012)

Padesátiny oslavil náš milý agent v plné parádě. Když se nad tím tak zamyslím, jde dle mého o nejlepší bondovku minimálně od Zlatého oka a pevně věřím, že ti co o Danielu Craigovi pochybovali, ho nyní museli jako Bonda definitivně přijmout. Daniel nám konečně přidal trochu na humoru a zároveň neubral to, co právě on 007 přinesl - lidskosti a špičkovém herectví. Nemůžu vytknout vůbec nic a zas jsem jednou viděl film, po kterém jsem si i po dvou a čtvrt hodinách přál, aby ještě pokračoval, Lví zásluhu na tom má i Sam Mendes (bezpochyby jeden z nejlepších režisérů, ne-li nejlepší, kteří bondovku točili), který svůj precizní a "umělecký" styl citlivě přenesl i do takto pro něj netradičního žánru. Tak trochu doufám, že zejména trojka Craig, Fiennes a Whishaw se stane minimálně aspoň na ty dva další filmy pevným základem, protože rozhodně je na čem stavět. Skyfal je totiž tím skutečným provázáním klasického bondovského stylu se současným akčním žánrem a to je přesně to, co od něj očekávám. A abych nezapomněl, i úvodní song od Adele je prostě krásný. Bravo!

Ve stínu (2012)

Když film hodnotím zpětně, uvědomím si, že mě vlastně ničím nepřekvapil a dostal jsem přesně to, co jsem čekal a chtěl. Je to snad kritika? Vlastně ani ne. Když totiž čekáte perfektní herecké výkony, působivou atmosféru, morální dilemata, vypjaté chvíle a dostanete je, proč chtít víc. Jistě, chybí tady ona třešnička na dortu, která by film posunula mezi nezapomenutelné, ale proč chtít tolik....Někdy k zapamatování stačí třeba Marek Taclík v děsivě mrazivé roli či fakt, že jste film viděli přesně v den, kdy komunisti triumfálně uspěli ve volbách...P.S Nejlepší momentem je asi scéna v prádelně, kdy se intenzita doslova valí z plátna do sálu...

96 hodin: Odplata (2012)

Nu, co si budeme povídat. Šlo od pokračování čekat víc? Možná šlo, ale asi většina z nás šla na film stejně jen pro to, aby si vychutnala cool Liama drtícího Albánce. To jsme se SICE dočkali, ale tady nastává hlavní problém filmu, kde šlo přeci jen dosáhnout víc. Podstatná část filmu se totiž dost zaobírá Liamem jako snažícím se otcem rodiny. Neberu snahu trošku rozšířit "hloubku" filmu, ale chceme tohle sakra v Taken? Ne, chceme přece pořádnou jízdu bez okolků. Ta se bohužel rozjíždí až ve druhé půlce a byť jsou tam suprové momenty, do těch správných otáček se to dostat už nedokáže. Z kina jsem sice tedy neodcházel zklamán, ale když už se tvůrci pustili do dvojky, mohli si určité věci odpustit..

Moje letní prázdniny (2012)

Budiž prokleti antigibsonovští předsudkáři!.-) Gringo je totiž parádní jízda, která si jednoznačně zaslouží červenou barvu a to nejen proto, že si červené tekutiny dostatečně užijeme i ve filmu. Gibsonova postava je jednoduše výborná a byť o ní tolik nevíme, díky jejímu projevu filmu si nejde neoblíbit (zvláštní mix Bryana Millse, Jurije Orlova a jakékoliv Eastwoodovy westernové postavy). Někomu možná děj přijde jako divný slepenec několika žánrů, ale mně to naprosto sedlo a zejména velice speciální věznice El Pueblito je něco, co jsme ve vězeňských filmech ještě neviděli. Tudíž palce nahoru a já dávám silné čtyři hvězdy, kterým do pěti chybí větší punc výjimečnosti, pro který by to potřebovalo asi víc břitkého humoru typu "Clint Eastwood a deštník". Jen tak dál Mele, dokud na to máš, drž se nekompromisních nejednoznačných charakterů!

Prometheus (2012)

Když srovnám svůj současný pocit s pocitem těsně po zhlédnutí, musím konstatovat, že snad nikdy ve mně film takto pěkně "neuzrál" Po konci filmu ve mně panovalo mírné "WTF?" a rozporuplnost mezi úchvatným vizuálem, několika silnými scénami a přehnanou akčností závěru. S pomalým tříděním myšlenek však brzy Prometheus u mně vykrystalizoval jako film, který naprosto plnohodnotně řadím do Alienovské série, a to nejen díky konci. Je to hlavně v atmosféře a celkovému vyznění, které nakonec hluboko pohřbilo lacinější scénky (takřka všechny jmenované uživatelem messiah). Prometheus otevřel celou řadu otázek, na které jsem mnoho následujících hodin hledal odpovědi a to je přesně to, co od filmu chci. Za tento návrat tedy Ridleymu děkuji, užil jsem si to a zas už teď nějakou dobu jeduna vetřelčí vlně, kterou jsem neměl od svého prvního setkání s tímto šmejdem z vesmíru:)

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970)

Zase jeden návrat po letech k oblíbenému filmu z dětství. A jakápak překvapení, dostalo mě to ještě víc než tehdy. Člověk zjišťuje, že předtím některé scény nemohl chápat a baví se o to víc touto geniální parodií. Jedna již zlidovělá hláška střídá hlášku a herci excelují. Natočit toto v té době na západě, jedná se jistě o celosvětově kultovní film.

23 (2007)

Dle rozdílných hodnocení by se mělo jednat o dost rozporuplný film, ale tak nějak nevím proč....Joel Schumacher originální thriller vždycky uměl a to, že už není "in" jako za časů Volného pádu nebo Telefonní budky není důvod, proč na jeho filmy koukat skrz prsty. 23 mě sice nijak nešokovala, závěrem nepřekvapila a ani se mi od té doby nedaří v kombinacích na SPZ, telefonních a bankovních číslech napočítat třiadvacet (zaplaťpámbů), ale rozhodně jsem se nenudil. Hlavně díky vynikajícímu Carreymu, obzvlášť v podání svého alter ega detektiva, je na co koukat. K tomu si připočtěte nápaditou kameru a pár opravdu silných scén (byť jsem se chtěl trochu víc lekat) a máte další vynikající Schumacherův thrilleřík.

Flash Gordon (1980)

Ech, jak těžko jsou někdy návraty k dětským kultům....V nějakých 9, 10 letech to pro mě byl vrcholně napínavý a především temný film a teď? Sice mi dochází určitá zamýšlená komičnost a komixnost, ale jako celek zkrátka film působí prazvláštně. Momenty, kdy mezi papundeklovými kulisami prolétají ještřábníci s Flashem s vizáži mrazíkovského Ivánka nelze označit za nic jiného než avantgardu:-) Pokud ale pominu, že film zkrátka z dnešního střízlivého pohledu působí směšně a neuvěřitelně zastarale, tak mu zábavnost nezle upřít. A Max von Sydow je tady zkrátka skvostný záporák...