Anatomie pádu (2023)

Herecký koncert a fantastické soudní drama. Asi jedno z nejlepších, co jsem kdy viděl. Některým místním hodnocením se protentokrát nedivím, jelikož tohle asi nebude pro každého a bude to diváky masivně rozdělovat. Silné sociální drama v rodině, které se začne odhalovat při soudním líčení a postupně bude nabývat na intenzitě než dojde ke svému kritickému bodu ( hádka v kuchyni je určitě vrcholem ). Hodně se mi líbí, že přelíčení se snaží vypadat autenticky, zachovává si objektivitu a nesnaží se fandit žádné straně a ani na diváka netlačí. Sandra Hüller si to tady téměř krade vše pro sebe ale nezaostává ani Milo Machado Graner jako její syn ( dost možná nejlepší dětský výkon od chvíle Jacoba Tremblayho ve filmu Room ). Pokud by tento film byl inspirován skutečnou událostí či se na konkrétní událost přímo odkazoval, měl bych pro takový konec pochopení. Nemám však rád, když si na konci snímku musím sám domýšlet, jak to asi bylo. Tu odpověď jsem opravdu očekával a dostalo se mi finále, jako při sledování nějakého true crime dokumentu. To je má jediná výtka, kvůli které nemohu naplno hodnotit. Ta pachuť hořkosti na konci přeci jen byla cítit.

Hvozd (2017) (seriál)

Vynikající a hlavně poctivá francouzská mysteriozní kriminálka. Tady je prostě super, že to nemá potřebu nějak vybočovat postranním dějem či nějakou zbytečnou vedlejší linií. neřeší se tu nějaké sociální dilema apod. Vše, co se tady stane, všechny události, všechny charaktery, všechno se to týká a má spojitost s případem. Na konci pěkný mindfuck s odhalením vraha. Finále sice mohlo být více strhující, ale vůbec mi to nevadí. Jo, takových čistokrevných kriminálek už se dnes moc netočí.

Kapitáni: Mistrovství světa (2023) (seriál)

Jako téměř každý sportovní dokument od Netflixu, i zde trefa do černého. Fajn přehled významných zápasů MS. spousta kapitánů tu má svůj vlastní medailonek. Vyjádří se tu ale i sportovní novináři, trenéři či bývalý hráči. Všechno je to super, jen mě štvala jediná věc, a to, že highlighty ze zápasů tu nejsou zobrazeny z klasického televizní kamery jak známě při živém přenosu, ale je to sestříhané z různých úhlů, jinak bych dal plný počet. I tak se však jedná o super podívanou a připomínku, plus ten anglický komentátor, dělo !

Hurikán (2018)

Před premíérou Masters of the Air jsem si udělal přehled válečných filmů z leteckého prostředí za WWII a musím prohlásit, že tohle je ten největší shit, který jsem ze všech těch filmů viděl. Že tu jsou všechny postavy nesympatický bych ještě tak nějak přežil ( no Hádek tomu fakt kraluje ), ale ty letecké souboje, tvl rok 2018 a ty letadla se tu pohybujou jak v nějaký zalagovaný hře a snad i ti herci jsou všude digitálně dosazeni. Že tohle má být pocta polským stíhačům v Británii ? Tohle je spíš jejich výsměch. Ubohý a trapný, jeden z nejhorších, celkově válečných snímků, který se mi dostal do ruky. Tohle vynechte a raději koukněte na Dywizjon 303, daleko kvalitnější podívaná.

Zlý americký sen (2024) (seriál)

Očekával jsem trochu jiný případ. I Netflix se to tak snaží, hlavně v prvním díle, nastínit, že tady půjde o nějaké velké tajemno s mindfuckem v průběhu sledování, plus ještě do toho ten odkaz na Gone Girl. Jenže žádná velká záhada se nekoná a celé je to vlastně o tom, aby se poukázalo na nekalé praktiky policie, a to jak při výsleších, tak v průběhu samotného vyšetřování. Občas to připomíná jinou minisérii od Netflixu - Záznam doznání ( kterou určitě doporučuji ). No jediným štěstím asi je, že si dotyčný zapomněl někde v obýváku mobil a mohlo se to tak celé pohnout, jinak by to skončilo kdo ví jak. Špatný to určitě není, cílený i na ženy a na všechny, kteří se ocitnou v rukou policie a nebudou si chtít nechat srát na hlavu, když budou náhodu někdy v podobné situaci. Jen jsem čekal, že tentokrát dostanu něco jiného, ale v podstatě je to jen další případ, kdy se muži zákona snaží pošpinit obyčejné lidi, jen aby případ nějak uzavřeli.

Noční koupání (2024)

Strašidelný dům ? Kdepak. Tentokrát je to strašidelný bazén. Nuže, proč ne ? Sice prostý, ale neotřelý nápad s démonem na pár metrů čtverečních. Jasně, je to béčko jak sviňa, ale nečekal jsem kdoví co a tak jsem byl vlastně i příjemně překvapen. Rodinka se nastěhuje do nového domu, součástí je i velký bazén, v kterém začne strašit. Vody si tu člověk užije opravdu dost a troufnu si říct, že tak 2/3 filmu se odehrávají opravdu v samotném bazénu a neodbočuje se na dlouho do nějakých neznámých vod. Nějaká ta repráková lekačka se tu taky najde, sice to není žádný wow ale v kině mě to trošku z křesla nadzvedlo. Postavy si mé sympatie získaly, hlavně otec byl později slušnej psychouš, jenž mi připomínal fotříka v 3:15 zemřeš, byť jeho vývoj byl předvídatelný. Horor však postrádá absenci gore ( i když u duchařin to zas beru ), démon by snesl rozhodně lepší vizuál a závěr mi přišel až moc jednoduše zakončený. Není to žádný megahit, který bude atakovat letošní přední příčky, ale poctivého hororového fanouška by to urazit nemělo. Já jsem se svoji první letošní návštěvou kina spokojen. Silnější 3*.

Sněžné bratrstvo (2023)

Netflix se s tím nesral a hned na úvod roku vytasil výjimečnou pecku. Proč výjimečnou ? No za sebe mohu říct, že se jedná asi o jeden z nejlepších remaků, který jsem kdy viděl. Ruku na srdce, je jich jako šafránu. I když se mi původní film taky hodně líbil, tady musím přihodit ještě hvězdu navíc. Je to prostě lepší, se vším všudy. Velkou měrou se může podílet i fakt, že si to vzali do ruky samotní Španělé a Urugayci, a ti mají asi k této události a osudu oněch lidí blíže, než produkce z USA. Připočtěme ještě režiséra, jenž má na rukou Sirotčinec a Nic nás nerozdělí, no hle ho, majstrštyk je na světě. Celková propracovanost, uspořádání děje, představení postav, havárie, no a v neposlední řadě samozřejmě samotné přežití, vše na jedničku. Především na kanibalismus se zde klade mnohem větší důraz než v původním snímku. To zoufalství, beznaděj, zima, všude jen hory, sníh a smrt. Skvostný survival, který skládá poklonu nejen těm co přežili, ale i těm, kteří se z tohoto sněžného pekla nikdy nevrátili. Během sledování se nám ukazují jména a věk zemřelých ( za tohle palec nahoru ) a na konci spousta fotek a emoce jen stříkají. Jasně, mohl bych sem tam vypíchnout pár věcí, ale tentokrát to s radostí oželím. Jojo, když si vzpomenu, co se dalo číst na sociálních sítích a v různých diskuzích za názory: '' Bože, zase další remake. Proč to vůbec točí? Ach jo, to zas bude neúcta. To prostě jeden film nestačil ? '' No tentokrát se mohu kvalitně a hlasitě zasmát a jen říct: '' Trhněte si. '' Tohle ale chtělo kino, bez debat.

Vražda na samém konci světa (2023) (seriál)

Výborné moderní, futuristické krimi. Hackerský sraz na odlehlém zimním sídle, kde se začne vraždit. Vědátor ala Elon Musk si pozve špičky a průkopníky z různých oborů a začne jim prezentovat svou vizi a ve všem mu asistuje umělá inteligence. Pozvána je i detektiv amatér Darby, která né úplně zapadá do konceptu pozvaných. Jakmile přijde první oběť, spirála se může roztočit a Darby se v sídle, i mimo něj, bude snažit vypátrat vraha a přijít všem věcem na kloub. Jak už to bývá, každý z hostů může, či nemusí, mít nějaké tajemství. Do toho se nám tu začne promítat flashback Darby a jejího kamaráda Billa, kdy se snaží v minulosti vypátrat sériového vraha žen, takže tu máme hned dvě vražedné linie. Vizuálně jeden z top seriálů letoška se skvělými hereckými výkony, líbili se mi všichni hlavní představitelé ale nejvíce určitě Emma v roli Darby a hlavně Harris, který exceloval v loňském Trojúhelníku smutku. Konec jsem tak docela tipoval, takže se překvapení nejednalo a linie se sériovým vrahem mohla být lépe zamotanější. Ale je to samozřejmě jen můj subjektivní pocit. Jo, tohle je taková letošní nenápadná pecka. Rozhodně doporučuji.

Vražda v Bostonu: Případ Carol Stuartové (2023) (seriál)

Když to tak sečtu, na všechno by zcela bohatě stačil jeden díl, který by se věnoval čistě samotnému případu. Bohužel se z toho stala jen další agitka, kdy si poslechneme něco o bezpráví černochů v USA a o potlačování lidských práv a života v Bostonu. Nepopírám, že vyšetřování mělo dopad na černošskou komunitu a naprosto chápu, proč se to zde zmiňuje, ale věnovat tomu drtivou většinu ? Proč ? Proč musím v true crime dokumentu poslouchat tohle ? Smutné, že se tyto věci začínají protlačovat nejen do filmů a seriálů ale i do těchto dokumentů.

Rumble Through the Dark (2023)

Shrbený, brečící a ublížený Eckhart, mám dost ty vole. Tady si stačí pustit posledních 15 minut, které za něco stojí. Já myslel, že dostanu alespoň nějaký průměrný béčkový akčňák, který bude doprovázen občasnými bitkami. No, krom posledního fightu tu dá Eckhart za celou dobu do držky asi dvakrát a trvá to tak minutu, zbytek je vyplněn tím, že se potuluje pořád někde po okolí a jakože se snaží nějak schrastit prachy, přijde se vybrečet do baráku kde vyrůstal a sem tam navštíví svoji nemocnou matku. Ano, jak debilně to zní, tak přesně o tomhle to celé je. Strašně zbytečný film. A ještě téměř dvě hodiny, bože.