The Last of Us (2023) (seriál)

Jako člověk, který hrál hry a miluje je, jsem byl ze začátku hodně skeptický. Některé změny (třeba ty rasové, které byly vyloženě zbytečné) mi dost vadily, taky některé odbočky v příběhu a příběhové rozhodnutí mi prostě neseděly, jenže jak seriál šel dál, začala se mi tato verze tohoto světa líbit víc a víc. Silné momenty, pro které je hra známá jsou provedené dobře, jenže v porovnání se hrou je každý z nich slabší než ty původní. Dost také ubrali na akci, ve hře je akce tuna, tím nechci říct, že by měla být akce v každé minutě, ale zejména hrozba z nakažených tak nějak po čase pominula, protože se v seriálu přestali objevovat. Strašně jsem se právě těšil na to, jak přenesenou některé akční pasáže ze hry právě do seriálu a dočkal jsem se jenom toho, že vlastně většinu prostě vynechali. Musím ale pochválit herecké výkony a vizuály, ty byly vskutku skvělé. Obsazení některých herců je sice diskutabilní, ale ve výsledku každý do svých rolí seděl alespoň povahou, když už ne barvou. Ve výsledku, pro někoho, kdo hry nikdy nehrál je ale tento seriál skvělým uvítáním do tohoto světa a třeba si konečně více lidí najde cestu a zahraje si to dílo boží v podobě hry The Last of Us.

Barbar (2022)

Určitě jeden z nejlepších hororů, co jsem kdy viděl, bez přehánění. Každá postava v tomhle filmu se chová jako reálný člověk s racionálním myšlením, narozdíl od klasicky stupidních hororových postav. Mají mezi sebou smysluplné konverzace, dělají smysluplné rozhodnutí....úplně jsem vás odvedl od toho, že je to vlastně horror, že? Přesně tohle dělá i film, tím pádem, když po klidné chvilce přijde to "strašení", tak se efekt zdvojnásobí. Prvních 40 minut si film hodně hraje s vaší fantazií, takže táhlé záběry na chodby nebo špatně osvětlená místa zde nechybí. Jenže po překročení téhle hranice se s tím tady nikdo nemazal a otočí všechno o 180°. Také mě strašně bavilo postupně zjišťovat, co se tady vlastně děje pomocí rozprostřených indiciích. A výsledné odhlalení je....přinejmenším zajímavé. Ano, ke konci film spadne do akčních kolejí, ale to nic nemění na tom, že tohle je jeden z nejlepších hororů posledních dob.

Kocour v botách: Poslední přání (2022)

Absolutně nerozumím, jak může být tohle tak skvělý film. Čekal jsem jen další dojení Shrekovi frančízy, které nikam nepovede, ale tohle je úplně jinde! Už samotnou animací se liší od svých předchůdců, je totiž osobitá, svižná a umí i překvapit. Co mě také překvapilo byla hloubka příběhu a samotných postav. Každá si projde svým vlastním, větším či menším, posunem a ke konci se vše krásně uzavře. Třešničkou na dortu je úplně skvělý hlavní záporák, který způsobil husí kůži jak kocourovi, tak i mě. S jistotou bych prohlásil, že tento film se může srovnávat i s prvními dvěmi Shreki a v některých ohledech i vítězí.

Andor (2022) (seriál)

Tohle jsem teď vážně potřeboval, dospělý SW seriál, který je speciální ne tím, že je zasazen v SW univerzu, ale tím, že je jednoduše dobrý. Po někdy až pohádkovém Obi-Wanovi nebo cameama přecpaného Bobba fettovi je zde něco, co stojí samo za sebe a nic takového nepotřebuje. Absence světelných mečů a síly nám vytváří surové a v rámci možností realistické drama, které nám umožňuje nahlédnout do „normálního“ života, jak Impéria, tak i běžných občanů a speciálně u Impéria bylo zajímavé vidět, že jsou to taky normální lidé s normálním životem a ambicemi, které chápete, protože každá postava je jednoduše skvěle napsaná. Co je ještě skvěle napsané je scénář. Seriál působí kompletně, i přesto že vyšla jen 1. série a při konci některých epizod jsem s husí kůží jen hleděl na titulky a jen si říkal: „Sleduju vůbec Star Wars?!“. Na závěr je hodno říct, že tohle je jednoduše nejlepší seriál, který k nám z předaleké galaxie doputoval.

Black Adam (2022)

Upřímně, tak nějak jsem čekal, že tohle nebude oscarový snímek, ale i tak mě Black Adam docela zklamal. Myslel jsem, že se DC zvedne a řekne si, že teď to nandají Marvelu, protože ten teď schytává obrovskou vlnu nenávisti, takže je to situace jako stvořená pro DCEU, aby povstalo, jenže ono ne, ono spíše havarovalo a následně explodovalo. Black Adam je film protkaný tuny a tuny klišé, nepříliš povedené CGI a scénář napsali lidi, kteří asi viděli jen Fortnite skin Black Adama. Někdy zde jde cítit něco originálního, ale to je hned zabito dalším klišé. Co bylo ale fajn, byla „Justice society,“ jejíž přítomnost jsem si docela užil. Samotná postava Black Adama je taky dosti v pohodě, pan Kámen ji ztvárnil dobře, bohužel papír v podobě scénáře poráží kámen. Ačkoliv je zde zlepšení v tzv. „Venom formuli,“ (ze záporáka uděláte antihrdinu potažmo hrdinu), protože pořád tam cítím toho záporáka, který by se mohl ještě vyvinout v něco víc, ale to by chtělo nějaké to úsilí a odhodlání, což DC v rámci DCEU moc nemá. Celkově, tenhle film je hrozný průměr, moc nenadchne a spíše urazí a ani konečné cameo postavy v potitulkové scéně, ačkoliv mě nabudilo na budoucí pokračování, bohužel nedokázalo tento film zachránit.

Volejte Saulovi (2015) (seriál)

Po naprosto excelentním Breaking Bad jsem potřeboval více z tohoto světa a právě Better call Saul byla moje 1. volba. Čekal jsem něco odlehčenějšího, jelikož je to samostatný seriál o primárně komické postavě z BB. Ale to, co jsem viděl je něco neskutečného, člověk by řekl, že další seriál ze světa BB a ještě k tomu prequel bude stát za nic a nikdy by se nevyrovnal hlavnímu seriálu, ale tady je to úplně naopak, po shlédnutí si nejsem jistý, jestli preferuji BCS nebo samotné BB. Prequely se ve většině případech jen hloupě odkazují na původní díla a trpí na to, že jednoduše víme, co se s našimi postavami stane, zde to tak není. Každá série začíná neskutečně zajímavým a napínavým dílem, který se odehrává právě až po BB, rozlišený atmosférou a hlavně barevnou paletou, která je zde omezená jen na černou a bílou barvu. Když se ale skutečně dostaneme do minulosti, což je většina seriálu, je to opět vynikající. Máme tu nové postavy, které jsou naprosto famózně napsány a ztvárněny, jejich chování a vztahy mezi nimi, všechno působí reálně a uvěřitelně a to samé platí pro staré, známe postavy, které seriál do jisté míry dokonce vylepšuje a dělá je o něco zajímavější. Například Samotný Saul Goodman se stal z pouhé komické odbočky velice komplexní a neskutečně zajímavou postavou až do té míry, že pro mne je to jedna z nejlepších fiktivních postav vůbec. Menší výtku bych ale měl, je to tempo. Seriál si totiž dává vážně na čas a než se „rozjede“ tak mu to trvá, ale dělá to z velice dobrého důvodu, který po shlédnutí poznáte sami. Samozřejmě, jak u BB, tak i zde musím ocenit obrovskou nálož meme obsahu, který je prostě „S’all good, man“. Poslední věc je intro, které je, opět, jedno z těch nejlepších vůbec a vždy, když slyším první brknutí kytary v intro songu, okamžitě mi vystřelí úsměv na tváři. Jednoduše, je smutné, že tohle je konec pro BB univerzum, ale musím říct, že lepší konec si ani nedokážu představit.

Jan Žižka (2022)

Na tento film jsem šel už jen z principu, že je to konečně zajímavý český velkofilm, na rozdíl od těch tuctových, hloupých a nevtipných českých komedií, kterých každý rok vznikne miliarda. A můžu říct, že film nezklamal, moc jsem nevěděl, co mám čekat, ale bylo to milé překvapení. Středověk jako období patří k mým nejoblíbenějším a tady je středověk vyobrazen skvěle, surové a hnusné období, kdy se každý chce dostat k moci a je jedno, že cesta k ní vede přes mnoho ztracených životů. Taktéž jsem byl zvědav, jak zde bude zpracována Žižkova vynalézavost a bojeschopnost a opět je to skvělé, všechno, co vás vaše učebnice dějepisu naučily a víc. Co musím uznat je, že akce je místy dost nepřehledná a chaotickými střihy se zde rozhodně nešetří. Čím se nešetří je taky brutalita, která k tomuto období jednoduše patří. Další mínus jsou možná postavy, které jsou docela ploché a příběh není taky žádná sláva, ale zase tady je jedno další velké plus, kinematografie. Ten film vypadá nádherně a české scenérie zde krásně vynikají. Není to rozhodně perfektní film, to vůbec, blíží se spíše k průměru, ale neskutečně oceňuji snahu vytvořit něco velkolepého v tomto malém českém rybníčku a pokud budou v tuzemsku vznikat podobné filmy, tak je možné, že se jako Česko konečně někam dostaneme.

Nene (2022)

Od režiséra výborného Get out jsem čekal další, strhující horor, který mě nejen vyděsí, ale i zaujme. No, tak přesně tohle tento film není. Už od začátku mi nic v tomhle filmu nedávalo smysl a vážně jsem se ho snažil najít, ale některé scény působí jako kdyby byly z úplně jiného filmu a ve výsledku to jednoduše nikam nevede (viz. linka s opicí). Přitom je samotná premisa hrozně zajímavá a originální, ale jak už asi tušíte, nepovedla se jim zpracovat dobře. A horor je to stejně asi jako Pán prstenů romantický film, skoro vůbec. Některé scény byly pěkné, to musím uznat, ale ty tvoří asi 5/20 filmu a zbylých 15/20 je jen zvláštní mišmaš, u kterého jsem při sledování neustále kroutil hlavou a v hlavě mi zněl název filmu, takže tento film...fakt nope.

Perníkový táta (2008) (seriál)

Dokud jsem neviděl BB, tak jsem netušil, co vůbec znamená "dobrý seriál", vlastně dobrý je hodně slabé přídavné jméno. To je poprvé, co jsem jednoduše nenašel v seriálu žádnou chybu, ani jednu, tak mistrovské dílo se hledá neskutečně těžko, ale naštěstí BB se dokázalo dostat, díky svým kvalitám, na hlavní příčky nejpopulárnější seriálu všech dob a v porovnání s ostatními mega populárními seriály (zejména Squid game), vlastně to ani porovnat nejde, protože oproti BB nikdo nemá šanci. Naprosto perfektní příběh s neskutečně poutavou premisou. Postavy, které nejen, že jsou napsané bravurně, ale herecké výkony tady jsou jedny z nejlepších, ne-li ty nejlepší. A bonusové bodíky, né že by je potřeboval, si zaslouží za tunu memes, které z tohoto seriálu vznikli. Nerozumím, jak jsem se na tento seriál mohl podívat tak pozdě, ale dal bych cokoliv za to, abych se na to mohl podívat poprvé znovu.

Bullet Train (2022)

Je skvělé vidět konečně jiný, vtipně zaměřený, akční film mezi těmi tisíci identickými Marvelovkami. A tohle je jednoduše BOŽÍ. Už dlouho jsem se nebavil tak, jak u tohoto filmu. Vlastně jsem od režiséra deadpoola nečekal nic jiného a že zrovna deadpool je tady hodně cítit. Zajímavé je taky samotné prostředí, které je dost originální a možná si někdo řekne, že když se celý film odehrává ve vlaku, tak to bude docela repetetivní, což není vůbec pravda, každý vagón je jiný a líbí se mi jak se jejich odlišnost ve filmu využívá. A samotná akce je taky skvělá, je samozřejmě trošičku přitažená za vlasy, ale přesto skvělá! Zkrátka, tento film je vážně dobrý, není perfektní, ale užijete si ho tak, jako za poslední dobu žádný jiný!