• Fantasy

Malý Joe (2019)

Tohle bylo opravdu velké překvapení, zábavný a poměrně absurdní slow-burn horor. Celé je to o týmu vědců co vytváří nový druh rostliny, která má lidem přivést štěstí, jenže logicky, nic není zadarmo a krom toho že musíte kytku uchovávat ve vyšších teplotách a mluvit k ní aby jí bylo dobře, tak při přičichnutí, už nemusíte možná tak úplně být takový jaký jste. Hodně mě to bavilo, nejen kvůli pastelovým barvám v prostředích, kameře která si místy žije svým vlastním životem či celkové absurditě v čele i s hereckými výkony, které jí výborně umocňují. Je to zvláštní snímek, který opravdu nemusí sednout každému a to už i kvůli například podivnému soundtracku, který si ale skvěle hraje s atmosférou a hodně scén díky tomu vyzní lépe než kdyby do toho hrála melodická hudba. Jo, tohle byla pecka!

Bullet Train (2022)

Je to přesně to co jsem nechtěl ať to je, přeskinovanej Deadpool, kde kadence vtipů je stejně úmorná a až otravná, jak právě v Deadpoolovi. To že tu lidi píšou že je to komedie s dramatickými prvky, je upřímně docela mimo, těch dramatických prvků je tu minimum a když už, tak jsou podkopány zase salvou humoru jak v Thorovi 4. Postavy tu nedokáží mít konverzaci, aniž by v každé větě nehodili nějakou hlášku a právě kvůli nonstop náložím vtipů, jsem se toho po polovině filmu přejedl a už jen tiše trpěl. Kvůli tomu mi všechny postavy poté přišli jako kdyby každá byla jen přeskinovaná kopie. Abych, ale filmu nekřivdil, první půlka, kde se postavy seznamují a divák pomalu prozkoumává Bullet Train spolu s postavami, funguje dobře. Jsou tu skvělé střihy, funkční režie a citrónek s mandarinkou, jsou skvělý duo, dokonce za mě porazili Pitta. Ten mi upřímně přišel že se z něho režisér snažil udělat druhého Reynoldse, jak vůdčí režií tak i tím jak se choval. Takže jo, více při smyslech první půlka mě bavila, pak se z toho stal zase jen sled hromady džouků, kde se některé až nezdravě moc milkovali. Jako nemám nic proti akčním komediím, ale fakt to nepřirovnávejte k osmdesátkovým, mám je nakoukané a vůbec většinou nebyli jen prakticky akce a nonstop furt salva humoru aby náhodou jste se dvě minuty neuchechtli. Takový Shoot em Up, to zvládl opravdu o pět úrovní lépe, nemluvě o tom že gore a brutalita je tu zase logicky CGI... jako pobavil jsem se, ale je to hollywoodský šedý shit naleštěný jako něco jiného. Je to prostě přeskinovaný Deadpool!

Černé brýle (2022)

Já to od Argenta beru jako béčkovější poctu starým giallo filmům, které ruku na srdce, ne vždy měli geniální zápletky, mistrovské dialogy či nepředvídatelné záporáky. Bohužel hodně diváků snad pouze viděla jen Argentovu Suspirii nebo nejvíce mainstream Gialla a tím to končí. Proto já tento film beru jako návrat k více "debilnímu" giallu, ale s příjemným twistem. Už samotná premisa, kdy je hlavní hrdinka slepá a naháněná vrahem a to celé je zaobalené do road movie s činským chlapcem, zní prostě zábavně a ono to i je. Jenže musíte filmu prominout to čím je, protože on je tím dle mého schválně, prostě předvídatelným giallo béčkem. Kdy vraha hned poznáte, důvod proč vraždí je nádherně komicky debilní a vraždy jsou někdy z jak parodie. Jenže ono je to podle mě dobře točený, některý scény jsou upřímně hodně atmosferické a baví (první vražda, hadi a celkově různé nahánečky) a má to naprosto boží znělku, která dá zavzpomínat k tomu nejlepšímu z giallo filmů. Já si prostě nemohu pomoct, já se královsky bavil a to i díky nepřepálené stopáži a pokud tohle bude Argentův poslední film, tak se rozloučil opravdu důstojně a s velkou porcí nadhledu.

X (2022)

První polovina filmu má skvělou atmosféru, štáb jde do venkova točit porno. Postavy mě bavily i styl režie. Jenže jakmile přišla slasher část v poslední části filmu, šlo vše do kopru, to bylo tááák nudný, debilní, prvoplánový, že musím dát odpad. Už chápu proč Ti Westa vyřadili během natáčení Cabin Fever 2, ten člověk si prostě nevidí do huby. Vraždy nudné, špatně natočené, což je ironické když do té doby to bylo točené skvěle. Sex dvou starců prvoplánová píčovina, co nedávala smysl. Končím, zklamání roku. Jasně má to nálepku A24 tak automaticky best film! A ANO PRO MĚ JE LEPŠÍ FILM CABIN FEVER A HOSTEL1!

Studio 666 (2022)

Nejsem fanda Foo Fighters, těch pár mainstream songů co jsem od nich slyšel mě nebavilo. Jenže jakmile byla oznámená Foo Fighters gore komedie, nemohl jsem odolat, chtěl jsem si v tu chvíli užít nějakou ujetost a zjistit zda si tato kapela ze sebe umí udělat prdel. A ONA FAKT UMÍ. Opravdu Dave Grohl si tu ze sebe a své kapely, dělá neskutečnou prdel a do toho je to doprovázeno, ujetým gorem, skvělými cameii (Lionel Richie for the top!). Je jedno že členové kapely neumí hrát, tohle je béčková zábava pro fanoušky góru nebo Foo Fighters ( já si to užil jako člověk co nemusí tuhle kapelu, ale po tomhle je chci naposlouchat). Tohle je prostě jak film Club Dread, campy sranda, s dobrou režií, padnoucím humorem a zábavným gorem. Dejte si pár piv a užijte si to.

King Knight (2021)

Od Richarda Batesa Jr. jsem viděl už skoro všechno a musím říct, on je to fakt divný autor. Čím starší je, tím jeho filmy jsou více, nějak jako do větru. To, ale neznamená že je nemám rád, nebo že jsou nezábavné, to vůbec. Jen například, tento film, je jen o tom že vůdce covenantu čarodejnic a čarodějů, se rozhodne zúčastnit srazu jeho bývalé školy a to je vše. Pak běhá po parku, mluví s kamenem, Ray Wise mu do toho zatančí bizarní taneček a to je vše. Jenže, mě to fakt bavilo! I přes to že ten film je prakticky o hovně, tak dialogy, postavy a humor, podle mě, opravdu fungovaly. Nemluvě o tom, že je film skvěle a místy, jak je u Batese zvykem, atmosfericky točený. Pro fanoušky Batese povinnost, pro lidi co milují bizáry, absurdna, tak taky. Pro ostatní, jděte jinam!

Death of a Vlogger (2019)

Ano, příběh tohoto filmu nepřináší žádnou osvětu do mockumentary/found footage žánru. Přesto se však, ale jedná o poctivý low budgetový snímek, o youtuberovy, kterému se dějí divný věci v bytě. Divák tak je první polovinu filmu nechán v tom aby si sám domýšlel co je real a co ne, i tak je ale děj místy poměrně předvídatelný (i když ke konci párkrát překvapí), ale to dle mého ničemu nevadí. Film totiž satiricky místy kritizuje dnešní dobu na youtube, shaming a jaký to má vliv na psychiku (to vše se řeší asi v nejzábavnější části filmu, tím jsou rozhovory lidí, kteří reagují na počínání hlavního youtubera). Duchařské části jsou taky fajn a místy jsem se u nich nepříjemně cítil, ale film nejvíce vynikal, právě v tom rozboru sociálních sítí, což je škoda že to nerozváděli více. I tak, je to ale příjemný malý film, co si myslím že určitě na večerní pokoukání přijde vhod a nabídne i docela příjemnou porci humoru a nějaké to vystrašení. 70%

Nevěsta Re-Animatora (1990)

Já nevím proč, ale u dvojky jsem se bavil více. Upřímně mi ale nepřijde, že dvojka je více komediální než jednička, ta mi upřímně v některých scénách přišla tedy více alá ¨Růžový Panter", jako třeba dlouhá scéna se srovnáním lehátek v márnici apod. Ale je pravda že tady ve výsledku byl humor více údernější a i kriminální linka mi prostě sedla. Takže všechny absurdní nápady jsem příjmal s otevřenou náručí a místy i hlasitým chechotem (scéná s netopýřím zkřížením je top strop). Takže jo, jako béčková legrace to funguje skvěle a asi si v lepší náladě zkouknu znovu jedničku. Jo a režie je opět skvělá, miluji ty atmosferické pasáže na hřbitově či celkové nasvícení scén apod.

Pirátská vysílání (2021)

Já prostě mám slabost pro filmy ve stylu: Záhada kterou se hrdina snaží vyřešit a pomalu to stojí i jeho psychiku a pomalu spadá do sraček. To tenhle film přesně je, pomalá cesta za ztracením racionálního uvažování v důsledku vyřešení už zapomenutého skandálu, kdy někdo narušil vysíláním televizních pořadů, poměrně creepy videem. Atmosféra je tu skvělá spolu s režií, kde pomalu už později ve filmu, nevíte čemu ani máte věřit. Tenhle film si určitě pustím ještě jednou, protože mám dojem že mi stopro něco uniklo. Doporučuji!

Přežít (1991) (TV film)

Je to tak, čeští filmový youtubeři vám budou točit o bijácích které každý viděl tak 6000x, ale nikdy vám nejsou schopní ukázat skryté klenoty kinematografie.  Cast a Deadly Spell  je film vytvořený pro HBO a i s ne AAA budgetem, tu tvůrci vykouzlili opravdu skvělé praktické efekty a výbornou atmosféru. Ta vás hravě vtáhne do světa soukromého očka, Lovecrafta ;) Ten se nechomítne k vyšetřování zmizení Necronomiconu, ve světě kde každý používá magii, krom tedy našeho detektiva. Což právě skvěle vyvolává kontrast, kdy celý svět je zahalen v magii a film to hravě a zábavně ukazuje vs atmosferický nádech noirových filmů, kde Lovecraft pálí jedno cigárko za druhým, má femme fatale a do toho si vychutnává whiskey. Jo a nezapomeňme i na skvělý soundtrack a příjemnou infůzi humoru. Jednoduše, tohle je hidden gem pro všechny co mají rádi quirky detektivky a trošku ujetější zábavu. PS: Fred Ward je úžasný v hlavní roli!