• Fantasy

Suitable Flesh (2023)

Tohle je jasný film pro fanoušky Gordonovi/Yuznovi tvorby, který ale bohužel divákům kteří toto duo nezná tolik moc nedá. Jedná se totiž o záležitost která více než že by vzdávala poctu Lovecraftovi, tak jí právě dává Gordonovi jehož esence je tu mnohem více koncentrovaná. Což má právě za následek 80/90 televizní vizuál, levnou erotiku (kterou Gordon velice rád pletl do Lovecraftovských děl) či i jistou absurdní komiku. To ale neznamená že by film nebyl nikterak zdařile natočen, to vůbec. I přes televizní vizuál jsou tu hravé střihy, atmosférické pasáže a rozhodně se nejedná o žádný amatérismus, jen je to dělané do stylu který se tento film snaží evokovat. Takže je to bláznivé, zápletka je ve svém srdci silně ztřeštěná a herecké výkony tomu nahrávají. Heather Graham je například skvělá a to hlavně ke konci kdy se naplno rozjíždí. Judah Lewis tu předvádí taky skvělý výkon a tak trochu mi připomínal Jeffreyho Combse (stálice u Gordona, u nějž nechápu že si tu nestřihl ani cameo, když to byl vlastně dvorní herec) a to nejen stylem jakým hrál ale i daným druhem postavy. No a Barbara Crampton byla sázka na jistotu. Takže jo ve výsledku se jedná o absurdní ale zábavnou nostalgickou jízdu u které jsem prostě neskutečně bavil. Škoda ale je že tvůrci nešli o kousíček dál a nedali více gore (je tu jen jedna opravdu gore scéna) a nenabídli třeba typické slizké efekty které Gordon tak rád používal. I tak se ale jedná o příjemný throwback který všem fanouškům doporučuji.

Halloween (1978)

Průměrný až místy lehce podprůměrný slasher. Tady upřímně ten kult kolem tohoto filmu úplně tak nechápu. První půlka je fajn a opravdu se mi líbili scény jak Michael stalkoval hlavní představitelku, spojeno s atmosférou podzimu to byla jedna báseň. Bohužel jakmile se film ale od tohoto odkloní a už začne ta slasher část, tak to celé šíleně upadá. Postavy tu nejsou nikterak vykresleny a jsou vám jedno, zabiják se i na poměry slasheru opravdu debilně teleportuje a jeho provedení vražd je skoro až na levelu toho nejhoršího ze Scary Movie. A ne, není to tím že ten film je starý, hromada hororů z těchto let dokázala předvést mnohem více. Jasně, lidi jako youtuber Algernons, tu mohou namítat že tady jde o tu psychologii předměstí kde nevíte kdy někomu může přepnout a náhle se bezpečí vašeho domova promění v teror. No až na to že krom začátku se tahle věc ve filmu vůbec neřeší a hlavně, je to celé blbost. Takový film Stepfather (1987) je na tom mnohem líp. Takže jo, jediný co tu za něco stojí je mystery atmosféra v první půl hodině, pak jakmile se začne přecházet pomalu na slasher elementy, tak je to hrůza. Typický příklad filmu ve kterém blázni hledaj to co v něm není.

Nikdo tě nezachrání (2023)

Ehm... Oka dobrý, jako 45 minutová epizoda ve Twillight Zone, Night Gallery či jiné antalogii by to bylo strašně fajn. Sound design je špičkový, nasvícení setů je taky pecka. Jednoduše je to celé zdatně odvedená řemeslná práce ALE! To by se ten film nesměl vyčerpat po asi půl hodině. Chápu že tady šlo o nějaký ten art, ale myslet si že diváka (minimálně mě) bude zajímat nějaký trauma postavy která je mi totálně jedno, tak to je trochu vedle. Jasně hlavní hrdinka je v prvních minut představena jako outsiderka co žije sama, ale to tomu nepomáhá, protože jako divák nevíte zda si za to mohla sama nebo jen lidi jsou zlý. Proto mě tahle linka vůbec netankovala, spolu s koncem. Než ten ale budu řešit, tak chci ještě být lehce pozitivní a pochválit první konfrontaci s mimozemšťany (kteří jsou btw ti nejvíce stereotypní alieni jaký snad mohli použít) která je atmosferická, ty zvuky byli parádní a náhaněli husinu a fakt mě to v táhlo i s celkovou atmosférou. Skvělá byla i scéna v autobusu.  Bohužel pak je film prakticky furt to samý a mě se ty honičky bez mluvení hned zajedli. Ano, hlavní hrdinka i většina postav tu nemluví. Oka, chápu záměr ale strašně to mlátí do očí jak je to v celém filmu místy na sílu. Například ta scéna v autobuse nebo když na vás nalítne random Alien, jakej člověk by si neřekl minimálně "Kurvaaaa". Tohle v počtu se stereotypním zbytekm filmu a koncem který naprosto nefunguje. To hlavně právě kvůli nijaké hlavní postavě a nezajmém o to co se jí stalo a tyto "art" aspekty tu fakt působí strašně na sílu. Dvě hvězdy za atmosféru první půlky, jinak šílené zklamání.

Hrůzná noc 2 (1988)

Více atmosferické, méně vtipně ale pořád skvěle zábavné. Musím říct že i přes horší hodnocení mě to bavilo dost podobně jako jednička. Největším rozdílem tu asi jen vidím úbytek humoru, což také může za 4/5 oproti plnému hodnocení u jedničky. Zase ale na druhou stranu se to kompenzuje hutnější atmosférou a v místech hravou režií a atmosferickými sety. Fakt jsem to žral. Samozřejmostí je ale i návrat hlavní dvojky z prvního dílu, kde mě dost bavila obrácená dynamika. Brewster teď nevěřil a Price zase jo. Takže oni dva když byli spolu na scéně tak to mělo tu komickou energii z jedničky. Co mě ale značně překvapilo bylo podle mě trošku výživnější gore, ty praktický efekty byli skvělý. Jo, bavil jsem se, sice ne tak jako minule ale pořád je to v rámci pokračováních z té doby silný nadprůměr a jistý zvrat v příběhu ohledně Brewstera byl fajn zpestření.

Call Girl of Cthulhu (2014)

Lovecraft Troma - aneb Tromovej film který není od Tromy. Je to ujetý, obsahuje to monstrózní penis, romanci, hromady góru, seksy ženy, striptýz, nějaké to Cthullu a roztomilého hlavního hrdinu. Já se bavil, mám holt na tyhle Troma-Like píčoviny strašnou slabost a když do toho je ještě zapojena absurdní romantická linka? Sem s tím! Stopáž nenudí a ty nápady či praktické efekty mě u tohohle low budgetu silně překvapili. Herci ušli a některé ty úchylné vtípky se fakt povedli. Prostě pokud hledáte trash alá Toxík a máte chuť na ulítlý humor s hromadou podivných tekutin, góru a debilního humoru tak si to dejte. Já se fakt královsky bavil.

Otčím (1987)

Skvělý psychologický horor který jednoznačně táhne Terry Quinn, ten maniakálního otce přiženěného do rodiny hraje skvěle. Jeho postupné opouštění fasády idylického tatínka a postupné prosakování jeho šíleného já, je naprostá slast sledovat. Což právě také kompenzuje poměrně fádněji znějící zápletku. Quinn si to prostě celé kradě pro sebe a fakt nechápu že se o této jeho roli nemluví více. Samozřejmě ani další herci na tom nejsou o nic hůře a Jill Schoelen bavila taky (samozřejmě oceňuji mnou nečekanou obnaženou scénu ve sprše, to mě solidně zaskočilo). Další aspekt je i atmosféra blížícího se podzimu a menšího městečka. Fakt mě bavilo že tu měl i divák možnost postavy více poznat a vybudovat si k nim vztah, což není v těchto filmech úplně tak časté, proto jsem to prožíval ještě o něco víc. K tomu navíc musím pochválit skvělý soundtrack který to celé jen dokresloval. Je to k nevíře jak fádní námět může takto skvěle šlapat a přitom k tomu není ani tak moc potřeba. Fakt jsem se bavil a hltal jsem každou minutu. PS: Je to sice mimo, ale takovej Halloween tomuhle nesáhá ani po kotníka, nevím proč ale měl jsem úplně potřebu to srovnat a dodat jak Halloween je příšerně overrated sračka :)

Panáček (1991)

Mohlo se z toho podle mě dát vykřesat více, i tak je to ale fajn demented scífko. Sledujeme tu drsného poldu z jiné planety, který ztroskotá během naháněčky padoucha na naší planetě. Bohužel je oproti nám malinkatej. Což ničemu nevadí protože má zbraň která rozmete všechny na sračky. No a náš hrdina Brick se tak na naší planetě pouští na pomoc místní obyvatelce, která bojuje za bezpečnější čtvrť ve které žije. Brick se tak pustí do křížku s gangstery a jízda může začít. Celý film je fakt dementní a tak se musí brát, má na ten budget fajn praktické efekty a trochu šťavnatých gore scén. Největší devízou je ale Brick, který metá tak suchý a těžkotonážní hlášky se to snad nejde. Navíc to celé má skvělý soundtrack a hlavního záporáka který je létací hlava. Bohužel i přes bizarní nápady se nemohu zbavit dojmu že to šlo udělat líp. I přes to všechno to není dostatečně ujetý a vtipný na to jak debilní to je. Takže tu jsou i více vážnější scény které tomu celému spíš škodí, což je škoda. I tak ale přes tu krátkou stopáž to nemá šanci nudit a mě tyhle gritty poldové prostě baví. Škoda jen že první scéna ve filmu kde je přepadení Laundromatu plného tlustých žen a dětí, není ve výsledku překonána. Jako v životě jsem neviděl snad film kde se během tří minut tolikrát řekne slovní spojení "tlustá žena" nebo "tlustý dítě". 7/10 a to jen pro mojí úchylku na tyhle gritty poldy. Jinak bych tomu dal 5-6/10.

Hostel II (2007)

Rozhodně o trochu slabší než první díl. Což dle mého u mě způsobuje fakt že tomu tady docela chybí ten "grindhouse" feel, který právě zdobil první díl. Ten nejenže obsahoval více absurdit a bizáru, ale také byl i vtipnější. Což ale ve výsledku není špatně, jelikož si to nedostatek humoru kompenzuje v naprosto jiných škatulkách. Co tu úplně žeru je ta paranoidní atmosféra, kdy jako divák máte fakt pocit že je v tom snad namočený celý město. Také tomu pomáhala atmosféra oslav a lidové písně či masky, to na atmosféře dost přidávalo. Hrozně mě to bavilo sledovat a to i přes to že je jasný kdo je kdo a co se stane. Také potěšilo rozšíření lóru ohledně klubu "lovců" a pocit že jsou opravdovou hrozbou.  Jinak se ale film točí v podobných kolejích ale ničemu to nevadí, protože i v záběru nabízí poměrně černohumorný zvrat. Gore jako vždy epesní a scéna s dickem či krvavá koupel určitě patřili ke stropu filmu. Takže Roth opět nezklamal a to i přes to že jedničku jsem si užil více.

Koupil jsem upíří motocykl (1990)

Chlápek si koupí motorku která je upír... mám k tomu ději říkat něco více? Je to prostě totálně skvělý britský trash, který by mohl v rukou amíků být sice podobně zábavným ale více zapomenutelný. Tady totiž všemu napomáhá skvělý černý/suchý britský humor, skvělé nápady a hlavně i estetické vtípky. Hodně mě bavila hudba co zahrála pokaždé když motorka vstoupila do záběru či scénky které ještě více vynikly díky skvěle zvolené hudbě. Například scéna kdy do romantické balady duo policistů až eroticky jí hot dogy. Jasně těch skvělých scén je tu hromada a určitě nechci všechny prozrazovat. Jen dodám že na gore tu dojde, ne nějak extra hodně, ale je tu a kill kdy motorka usekne hlavu motorkářům je totální gold. Herci mě tu bavili, nebyli to špatné výkony jen schválně přehrávali. Díky čemuž jsem se bavil ještě více. Jo a to že tu nějaký magor uživatel kritizuje logiku? "Koupil jsem upíří motocykl" - to fakt někdo v takovémto filmu hledá logiku? Každopádně pokud hledáte skvělou zábavu, tak do toho. Jinak Burt Kwouk tu má totálně debilní cameo který miluju.