• Fantasy

Shining Vale - Chapter 9: Homecoming (2023) (epizoda)

Jsem rád že se Phelpsovi vrátili a vypadá to podle první epizody že i v plné síle. Atmosféra zůstává stejně skvělá a to i hravost s hororovými tropami. Co mě potěšilo hlavně je ale vývoj postav, kde mě proměna Terryho Phelpse baví neskutečně a Greg Kinnear v té roli prostě září. Courtney Cox je taky skvělá a jde vidět že to očividně celý štáb mega baví. No jsem zvědavý co se bude dít v dalších dílech, každopádně jsem ale nadšený ze směru kterým se druhá série chystá vydat.

Ze záhrobí (1974)

Z Amicus antalogií jsem v momentě co píšu tento komentář viděl pouze The Vault of Horror (Monster Club nepočítám), který se mi velice líbil. Bohužel tady už jsem tak nadšený nebyl, ale to zase neznamená že bych se nikterak nudil. Pro větší přehlednost to projdu hezky postupně. 1:The Gatecrasher - Atmosferická ale na dnešní dobu už poměrně okoukaná zápletka. Týpek "koupí" zrcadlo, ve kterém se ale probudí zlý duch co po pořizovateli vyžaduje přísun čerstvých obětí a jejich krev. No a to je zhruba všechno, efekty a atmosféra umocněná propadem do šílenství hlavního hrdiny je fajn. Jinak je to ale poměrně prostý příběh který vlastně ničím moc neudrží pozornost, protože sic ve své době to mohlo být fajn, teď už to bohužel moc nefunguje. Strašidelný to není, vtipný taky ne a postavy vás nezajímají. 2/5  2: An Act of Kindness - Na pochopení poměrně chaotický příběh který ale baví a to jak příjemným přehráváním, lehkým černohumorným nádechem a mysteriózní zápletkou kde jsem netušil co se z toho vyvrbí. Takže tady jsem se bavil. 4/5 3:The Elemental - Tohle byl za mě peak celého filmu, lehce ujetý a komediální segment o muži jehož osloví jasnovidecká babka ohledně toho že vidí že mu na rameni sedí zlý Elementál co by mu mohl značně poničit život. Jasnovidku hraje Margaret Leighton, která je naprosto skvělá a svým teatrálním výkonem tento příběh ještě více posouvá nahoru. Skvěle jsem se bavil a byl to konečně trochu svěží vítr. 4:The Door - Opět poněkud nezážívný segment. Mladík si koupí prokleté dveře, ze kterých má vstup do jiné "dimenze", kde sídlí podivný chlap který se udržuje skrze ty dveře naživu a chce oběti aby mohl žít dál. Takže je to prakticky to samý co první příběh, atmosféra té dimenze je skvělá a celkově praktické efekty to tu táhly nahoru, jinak opět poměrně nudná a nezajímavá část 3/5. Celé to pak rámcuje příběh kde každá z postav jednotlivých segmentů buď ukradne či si koupí nějaký prokletý předmět a následně to jak mu to ovlivní život. Nejedná se o nic eytra ale Cushinga jsem rád viděl a užil si ho. Ve výsledku tak jsem byl zklamaný, je i škoda že už tu není ani žádný gore co byl ve Vaultu a ta hravost tu podle mě taky trochu vymizela. 6/10

Slotherhouse (2023)

Před vydáním filmu jsem četl rozhovor s režisérem, který tvrdil že film byl zamýšlen a prvně psán jako výživná R-ková GORE komedie. Jenže očividně pak viděli úspěch M3GAN a řekli si že by taky mohli s lenochodem být viralní a tak se rozhodli pro PG-13. Což ve mně prostě vždycky PG-13 -převážně v dnešní době- probuzuje jistou nedůvěru projektu, protože skoro vždycky je rozhodnutí kvůli tomu aby se to líbilo masám, což má za následek často naředěný zážitek. Slotherhouse ale ironicky nemá šanci zaujmout ani ty masy, protože tohle je taková prvoplánová sračka že to není možný. Humor je tu nevtipný a než aby dělal vtipnou karikaturu na dívčí spolky, tak tu jen využívá tropy jak ze sitcomu z Disney Channel a radši do vás cpe morálku o ochraně zvířat. Což upřímně tady fakt bije do očí. Postavy jsou všechny nesympatické a killy jsou logicky nudné. Teda až na jednu pasáž na začátku filmu kdy se lenochod přemysťuje k oběti během bouřky, to bylo super. No a režie? Naprosto fádní a po celou stopáž skoro bez atmosféry. Jdnu hvězdu tak dávám za skvělýho praktickýho lenochoda kterého obstarávali loutkaři, vypadá fakt skvěle. jinak sračka!

V/H/S/85 (2023)

Abych lépe zhodnotil tak tu vezmu každý segment zvlášť: 1- No Wake: Poměrně zábavný filmeček o partě mladých lidí co jdou kempovat k zakázanému jezeru. Ze začátku se to celé tváří dost předvídatelně (zábavné to je) aby se to náhle celé otočilo díky bizarnímu zvratu, gore je tu fajn a celkově to byla zábava. 2-God of Death: Poměrně nudná záležitost o zemětřesení a útěku člena televizního štábu spolu se záchranáři z televizní budovy. Krom prvních pár minut to není ničím zajímavé a je to spíš takový útěkový chaos bez ničeho navíc až teda na posledních pár minut které to z podprůměru zvedli na lehounký průměr. 3-TKNOGD: Atmosférická záležitost která rozhodně nemusí sednout každému, mě se to líbilo jelikož výkon hlavní herečky byl skvělý a celá atmosféra a téma o virtuální realitě bylo fajn a do toho i synth vyvolávání démona elektroniky. Šťavnatý gore na konci pak byl jen příjemný bonus. 4-Ambrosia: Příběh o rodině která se vždy schází a spolu sdílí své temné tajemství. Segment který skvěle funguje díky návaznosti na ten první a dotváří tak absurdní a černo-humornou záležitost, Fajn věc. 5-Dreamkill: Totální a naprostý strop celého filmu. Derrickson se tu naprosto vyřádil v górem nasáklé detektivce která vás nepustí a nabízí na krátké ploše opravdu dost atmosferických a zapamatovatelných scén že to není možný. Tohle byl opravdu naprostý strop a chtělo by to něco v podobném duchu v celovečeráku./ Wrap Around segment byl jakože ok a kdyby nebylo posledního zvratu tak je to meh, takhle to ve výsledku pobavilo. Takže jo nové V/H/S/ rozhodně nedělá sérii ostudu a i když tu je jen prakticky kulervoucí segment tak jako celek jsem si to užil a atmosféra toho kdy každý film opravdu vypadá jak kdyby jste si ho pouštili na VHS z té doby mě pořád prostě neomrzí. 8/10

Full Eclipse (1993) (TV film)

Hodně atmosférická záležitost která po celou dobu stopáže nepřichází o dech a nabízí silnou cop drama atmosféru silně mixnutou vlkodlačím hororem. Je to cool, hlavní hrdina je sympaťák a akce je příjemně krvavá. Jasně je to béčko jako poleno, ale za to nehorázně vymazlený a zábavný. Fakt jsem si to užil.

Naprostý zabiják (2023)

Blumhouse se tu očividně snaží napodobit úspěch Happy Death Day a Freaky, bohužel se mu to v dosti ohledech nedaří. Přitom Totally Killer na první pohled nabízí podobně svěží mix žánrů jako výše zmiňované filmy, bohužel by ale zajímavý námět neměl být to jediný co je na filmu zajímavý. Ono krom hlavní zápletky cestování časem, je film prakticky neoriginální a nezajímavý slasher, který vám nedá ani to hlavní co takový film má nabídnout. Jasně první půlka filmu je zábavná, jsou tu originální nápady, vtípky jsou fajn a hlavní hrdinka je sympatická a hlavně její představitelka je fakt skvělá. Na škodu ale je, že jakmile vtipy vzniklé z cestování času vymizí, tak tu máme prostě typický klon comedy/slasherů bez ničeho navíc. Humor začne být fádní s občasným průbleskem chytrosti a killy? Tady žádný gore ani hravé smrti ve stylu Freaky nečekejte, tady se jedná o nudný až skoro PG13 standart. Další problém pro některé může být WOKE humor, mě ale přišlo že to tu bylo dvojsečný. Že to ukazovalo jak je dnešní společnost připosralá a z každý blbosti se uráží, ale taky jak to opravdu dříve více rasistický bylo. Takže za mě pohoda a u některých narážek jsem se fakt zasmál. Takže jo, jako pohodová hororová komedie mě to bavilo, je to ale něco extra na co bych si vzpomněl a chtěl vidět znovu? Rozhodně ne. 6/10

Black Moon (1975)

Surrealismus spolu s "divnými" filmy mám velice rád, jenže tady? Já fakt nevím zda je to tím že jsem podobně podivných filmů viděl už několik a tady mě to prostě neohromilo. Neříkám že film třeba nemá hlubší význam, ale opravdu mi to nestálo za to to tady nějak více hledat či zkoumat. Ona totiž ta smršť podivných událostí které se tu dějí není nějak ve výsledku zajímavá či zábavná. Je tu mluvící krysa, babička co potřebuje kojit, přemisťující se prase, mluvící jednorožec, pěvec který nemluví apod. Jenže krom toho že můžete být fascinováni těmito podivnostmi, tak vám to ve výsledku nic nedá. Minimálně mně to ničím nepřekvapilo, nevyvedlo z míry a spíš po většinu stopáže nudilo. Což ale asi byli tím prostředím a i zpracováním těchto podivností. Nevím no, film měl pár zajímavých nápadů které mě v místech bavili a natočené je to taky dobře a některé scény jsou hezky mysteriózní. I tak si myslím že tohle je zrovna takový ten mdlý a nudný surrealismus, který vás překvapí a fascinuje pokud na něj nejste zvyklý 4/10.

Pavoučí nestvůra (2001) (TV film)

Naprosto na pohodu creature-feature. Zase nechápu tak ultra nízké hodnocení. Ve výsledku je to naprosto fajn televizní béčko, které baví hlavně superhrdinskou složkou naruby. Kdy tu sledujeme Quentina který miluje komiksy a smůla se mu lepí na paty. Tak po vyhazovu v práci se rozhodne nechat si do žíly pustit pavoučí sérum. Akorát tohle není Spidey a tak tu sledujeme rozklad hlavní postavy a jeho přeměnu v něčo co nejspíš nečekal. Už jen tahle premisa mě na tom neskutečně bavila a i hlavní hrdina s nímž jsem feeloval a bylo mi ho i ve výsledku líto. Jasný, film má 90min a rozhodně asi neměl i velký budget, proto je tu poměrně zkratkovitý přístup k vyprávění příběhu a některým scénám chybí build up či něco co by danou situaci více vysvětlilo. Takhle některé scény působí že postava měla náhodně "Heuréka" moment a něco jí došlo, jenže se k tomu nijak organicky nedopracovala. Což je asi největší problém celého filmu. Jinak se jedná opravdu o menší fajn creature flick se zábavnou premisou. Potěší i pár praktických efektů v rámci přeměny na pavoučí monstrum (klepeta v držce win). Příjemně prožitých 6/10 Gore: Nula

Death Spa (1989)

Na první pohled totálně zaměnitelná osmdesátková obskuritka, jenže ve výsledku se jedná o jednu z nejlepších 80s věcí které jsem za poslední dobu viděl. Samozřejmě za to z části asi může i to že se celé dějství odehrává v moderním gymu (jehož fungování je primárně vedeno počítačem). Díky tomu tu na vás vibe té doby dýchá ze všech stran a to i spolu s dost pohodovým humorem. Sám jsem se až divil jak film ve výsledku vtipný je a hlavně i hravý. Celý příběh má totiž i zajímavou mysteriózní linku která -i když je poměrně absurdní- nabízí dost atmosférických momentů, skvělé flashbacky a celkově se vymyká ze zajetých vyvražďovaček té doby. Také se tu najde dost dobrých a zábavných killů, které nabízejí správnou dávku gore a krve. Takže jo, tohle bylo něco co jsem dlouho potřeboval a řadím to do svý osobní topky 80s hororů. Všem co chtějí absurdní ale i něčím zajímavý 80s horor, tak tady chybu neuděláte.

Mistři hrůzy - Deer Woman (2005) (epizoda)

Když to budu brát samostatně, tak je to podle mně jedna z nejlepších hororových komedií která vznikla. Landis tu opět propůjčuje svůj nezaměnitelný talent pro černo-absurdní komiku a servíruje příběh o vraždící srnce. Celá ta sranda je navíc v tom že se ten příběh tváří vážně (až na snovou sekvenci) a celé herecké obsazení se bez pitvoření snaží celou zápletku zahrát jako normální detektivní thriller, což napomáhá celé absurdnosti více vyčnívat a bavit. Samozřejmě Benben jako životem zničený detektiv je skvělý a spolu s ním i jeho parťák. Prostě celé si to krásně sedlo a já tohle řadím ke svým nejoblíbenějším žánrovkám. Škoda jen že to zapadlo, jelikož kdyby to byl samostatný film tak by to mělo určitě větší kult kolem sebe.