• Fantasy

Munchies (1987)

Gremlini mě nebavili! ALE TOHLE? To bylo tak skvělý! Totálně dementní spoof na Gremliny o malých "punkových" potvůrkách co jsou kvůli setkání s erotickým magazínem posedlý sexy holkama? Must see! Ne, teď vážně. Tohle je opravdu poctivá dementní legrace, která na vás háže humor kudy může. No a co že je místy opravdu dementní, o to tady jde. Většina postav tu jsou ujeté karikatury a celá atmosféra filmu se spolu s hudbou i do toho stylizuje. Je to opravdu obskurní záležitost kterou musíte vidět aby jste to pochopili.

The Vault of Horror (1973)

Velice sympatická sbírka povídek, kde krom jedné jsou všechny stejně kvalitní a zábavné. Příběhově jde o klasiku, pár cizinců se setká ve výtahu, který je odveze do podzemního patra o kterém nikdo nevěděl a kde na ně čeká pohoštění a i posezení. Tyto postavy si pak - jak je zvykem- začnou sdělovat různé sny co se jim zdáli. Jak jsem naťukl tak jednotlivé povídky (krom jedné s hypnotizujícím lanem) mají skvělou atmosféru - kterou miluji u britských hororů-, dobré herecké výkony a hlavně každá nabízí něco jiného co si na ní oblíbit. Jedna je o tajemném městečku, další je zase poměrně komediální kousek o přehnaně pořádném movitém pánovi či o voodoo obraze. Většinou jsem se opravdu bavil a potěšilo i pár příjemných praktických gore efektů.

Mega Time Squad (2018)

Malý nízkorozpočtový snímek nabízející poměrně ujeté "kejkle" s cestováním v čase. Bez zbytečného popisu o čem to je, vám spíše řeknu že se jedná o hodně muziky za málo peněz. Je to energická, svižná a zábavná kravina, která než jako parodie na dané téma, působí spíše jako uvědomělá žánrovka. Postavy jsou sympatické a herci místy příjemně přehrávají a spolu s dobrou hudbou i střihem se opravdu jedná o takový hidden gem. Pokud vám tedy není proti srsti bizarní/absurdní humor, tak tuhle jízdu opravdu doporučuji k příjemnému večeru s pivkem.  Jo a dojde tu i na špetku góru a krve! 9/10

Kouření způsobuje kašel (2022)

Opět fajn absurdní komedie od Dupieuxe, ano dá se říct že to nepřináší nic nového či inovativního podobně jako u jeho posledních dvou filmů, ale i tak spokojenost. Sledujeme tu tým superhrdinů co jsou svým krysím nadřízeným posláni na teambuilding do lesů a do toho si občas vyprávějí hororové historky. Což, ano zní to jako podivná kombinace (což by vás u tohoto tvůrce nemělo překvapovat), ale jako celek to funguje parádně. Po celou kratší stopáž jsem se bavil a i když ano, někdy některé vtípky byli vysušené až na dřeň, tak většina fungovala. Hlavně za to mohli hlavní postavy jejichž interakce bavili a i místy poměrně fajn cartoonové gore či celková parodie na staré superhero seriály alá Power Rangers. Jediná výtka tak spíš putuje do toho že po posledních dvou filmech mi přijde že Dupieux tak nějak zabředl ve stejných vodách a jeho poslední tvorba je poměrně furt to samé, ale zatím mě to pořád baví.

Twice Dead (1988)

8/10- Ve svém nitru klasický duchařský horor, kterých do té doby vycházela hromada. I tak se tu ale nabízí poměrně zábavný žánrový mix, díky kterému to přeci jen není rutinní duchařská záležitost. Samozřejmě, rodinka se tu nastěhuje do domu s tragickou minulostí a záhadou, ale do toho se musí ještě potýkat s rockerským gangem kteří jim dělají ze života peklo. Díky právě potyčkám s gangem a občasnému cheesy humoru tak film spíše připomíná ujetější kousky z osmdesátek, i tak ale nikdy do nich přímo nesklouzne. Film si totiž udržuje balanc mezi tímto "ujetějším" stylem a klasickou duchařinou. Kdy tedy na konci naprosto tento balanc upustí a dá nám naprosto komickou vyvražďovací část. Úmrtí sice nejsou nějak extra górové, ale aftermath smrti tu ukázán graficky je a i krev stříká. Kdyby film neměl takovýto velice zábavný závěr, tak bych to na ty 3/5 viděl, takhle ale jsem musel zvednout, protože jsem se bavil (hlavně elektrický kill). Postavy jsou každopádně fajn a baví v tom co jsou. Záporáci jsou zase klasičtí cringe punkeři. Takže jo, není to nic extra, ale bavil jsem se příjemně a o to asi v této žánrovce jde hlavně.

Bláznivé manévry (1997)

Byl využitý potenciál? Ne! Mohlo to být lepší? Ano!  Je to prostě typická odpočinková komedie, která ale na vás nesrší jeden vtip za druhým jako například Policejní Akademie - kterou to ale místy silně připomíná-, i tak to ale baví. Humor je dobře přiblblý a Tim Curry si jako hlavní záporák krade každou scénu pro sebe. Je sice na škodu že Bruce Campbell a většina členů námořnictva tu má opravdu málo prostoru, což hlavně bolí když se vezme délka stopáže. Jelikož jakmile se film zaměří na tu partu v čele s Brucem Campbellem, tak je vždy o srandu postaráno. Bohužel se ale hlavně soustředí na hlavního hrdinu Mchalea a jeho posádka je bohužel nevyužita. I tak se jedná o skvělou komedii, která ale není silný přepal jako jiné americké bláznivé komedie a humor vám tu nedávkuje v kulometné palbě. Což mohl tedy být hlavní problém v přijetí, protože podle traileru musei lidi určitě čekat ujetou a bláznivou komedii co vás nenechá vydechnout. Ale Curryho záporák je fakt láska. 7/10

Krvavý měsíc (1997)

Tohle byl instant love od prvních sekund. Naprosto cheesy hlášky, záporák co zabijí oběti pomocí kovových prstů či detektiv co náhodně dělá kabaretní kouzelnické triky při vyšetřování. Je to prostě ujetý devadesátkových akčňák který nesmíte brát vážně a on se hlavně ani vážně nebere. Je tu totiž dost humoru a to nejen mezi hlavním duem. To je složeno z již zmíněného kouzelníka a bývalého poldy. No a musím říct že oba dva jsou skvělý a jejich budující se vztah mě po celou stopáž bavil a to i spolu s dalšími postavami. I přes to že film celou dobu baví v příběhu, tak jeho hlavní devízou je akce. Ta je po vzoru hong-kongských akčňáků a dle mého se povedla výborně (třeba fight 3vs1) a choreografie i lokace bitek byli výborné. Za mě prostě pecka, navíc miluju hudbu v těhle filmech.

Noční přízrak v poledne (1988)

Demented akčňák s němým záporákem a rádoby "seksy" hrdinou po padesátce, u jehož líbacích sekvencích se člověk párkrát otočí jiným směrem. Jo, je to prostě místy pěkný bizár, ale hlavní je že je zábavný. To hlavně díky skvělým cheesy hláškám, nespočtu výbuchů aut a celkově uhozené béčkové atmosféře. Já si to prostě celou dobu užíval. Největším tahákem je ale stejně rádoby cool bývalý polda co hraje jak kdyby to byl dvacetiletej seksouš :D

Morirai a mezzanotte (1986)

Velice příjemné giallo které díky své kratší stopáži nenudí. Je sice pravdou že je tu absence gore, i tak mi ale přijde že Bava se to snažil aspoň hravě kompenzovat, například že vidíte úder nožem či stříká dost krve. Takže jsem dokázal díky tomu přejít i to že žádné záběry na góre tu nebyli (ale vraždy offscreen nejsou). Také musím ocenit poměrně atmosferické pasáže, sympatické postavy a i milé průblesky humoru. Díky tomu to hodnotím i lehce nadprůměrně jelikož se jedná o takový sympatický giallo standart, který sice nepřináší nic nového či navíc, ale příjemně baví. Holt očividně Lamberto něco po svém tatínkovi zdědil.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Jako velká spousta zde hodnotících lidí, jsem na Indym vyrůstal. Táta ho vždy půjčoval ve videopůjčovně a já se zamiloval do toho humoru a dobrodružství. Sice ano, Indy mi přivedl hodně nočních můr - jako rozpuštění a výbuch nácka v jedničce či zlý Moloram, ale asi díky tomu do teď miluji GORE filmy- a ano do teď i miluji Křištálovou Lebku. Čtvrtý díl byl pro mně totiž první film na který jsem šel sám bez doprovodu rodičů do kina a pamatuji si z něho hromadu skvělých věcí (ano, miluji scénu s ledničkou). No a, tohle nový Indy postrádá. Chybí mu humor a nadsázka, v každým díle byla hromada scén které si pamatujete do teď, ale tenhle? Ten má naprostý hovno. Celou dobu jsem se cítil jak kdyby Mangold byl osloven s úkolem natočit Indyho (a nic o něm nevěděl) s tím že musí nakoukat všechny díly a na sílu si dělat zápisky o tom co ty díly dělalo úspěšný. No a pak rutině začal kopírovat a zapomněl na srdíčko, humor a na to co Indyho dělalo Indym. Je to strašná škoda a po tomhle díle opravdu ještě více doceňuji čtyřku, která i přes kritiku je opravdu ten pravý Indy s těma zapamatovatelnýma momentama. Tady tu energii zažijete jen ve flashback pasáži a pak je to dvě hodiny nudy až do chvíle než dojde dojemné finále. No a proč dávám 2/5 a ne odpad? Protože v rutinním pohledu je to hezky natočeno a jsou tam přijemné odkazy na staré díly. Ale bohužel to vše působí jako věci na odškrt na seznamu toho aby tento díl byl super. Což z tohohle dělá naprosto frigidní a zapomenutelnou záležitost. Je to škoda, já jako dítě mněl naprostou obsesi Indym a sbíral jsem s ním vše a i do teď jsem u nového traileru na pětku brečel. Jenže tohle se prostě nedá, tohle je prostě rutinní sračka pro prachy. Čtyřka měla chyby ale měla pořád srdce a svůj xicht jo a to nemluvím ani o neexistující chemií mezi Indym a Helenou. Zlatej Mutt a Indy, to bylo o něčem jiném. No a to že Indy tu prakticky je bez jeho osobnosti a charakteru je poslední hřebíček do rakve, pokud by hlavním hrdinou nebyl Indy ale jinej random důchodce, tak se prakticky nic nezmění. Pětku vytěsnuji a Indy je pro mě 1-4 :)