• Fantasy

Clerks III (2022)

Úplně chápu proč většinu lidí tento díl Clerks tak strašně sere a má tu tak nízké hodnocení. Z velké části je tu prostě pryč ta cynicky komediální atmosféra s velkou salvou zapamatovatelných scén. Je to tak, není to prostě to klasický Clerks. Tohle je spíš depresivní drama s většími prvky klasické Smith komedie, jinak je to ale čirá deprese. Smith očividně chtěl ukázat jak je život pomíjivý a že nevíme dny ani hodiny kdy celý náš život může zhasnout. Proto jako člověk co pracuje celou dobu v retailu se mne tenhle příběh dotknul. Jelikož tu ve výsledku jde o to si cenit tu minulost, že to mělo důvod, což mě jako člověka co kvůli práci párkrát dost psychicky vyhořel mělo dost silný meaning. Takže už jen z tohohle docela dost citlivého taku na tuhle sérii nemohu jít prostě pod čtyři. Ano má to chyby, humoru je tu méně, s postavami si ve výsledku moc neužijete po těch letech čekání. I přes to jsem se bavil a skoro celý film jsem měl příjemný úsměv na rtech, protože je to takový návrat domů kde se věci sice změnili ale to srdce zůstalo stejné. Za mě tedy opravdu důstojný konec série, je to nejslabší Clerks, to bezpochyby. Ale podle mě to jednoduše zestárlo s diváky a hodně těch kteří to viděli mladší už taky nejsou nejmladší a začínají být s tou realitou více v kontaktu a to si přesně myslím že byl důvod tohoto dílu. Takže za mě spokojenost! Edit: Několik dnů po shlédnutí pořád poslouchám hudbu z tohoto dílu a pořád to ve mně rezonuje, proto jsem zvedl o hvězdičku o jednu nahoru na 5/5. Ano, tohle není ten nejlepší Smith, ale já nemohu jinak. Tenhle příběh je pro mně dost osobní a kloubouček! Nejhorší Clerks to ano, ale jako osobní drama top!

Větrný démon (1990)

Film byl fajn a i živý dabing na projekci Otrlého Diváka. Bohužel Otrlo se začal snažit v posledních letech, více zavděčit mainstream publiku co by si nikdy takové filmy nepustil. Kvůli tomu už serou na pribehovou kostru a jedou jen svuj vymysleny pribeh naroubovaný na film. Drive se pres své vtipy aspon snazili drzet pribehove kostry. Tady bohužel velice trapně zakomponovali: “Je to Fresh Mám to rád” či odkaz na Stranger Things a song Running up the Hill, což bylo vyloženě trapné a na sílu, jinak byl živý dabing vtipný. Ale na tohle at priste serou :D Ja beckove sracko filmy mam rad i bez srando dabingu, proto mě tohle zavděčení lidem co se tam jdou jen zhulit a vysmát se jim, vylozene sere.

Sgt. Kabukiman N.Y.P.D. (1990)

Dle mého asi nejlepší Herzův a Kaufmanůn Troma film. Oka, není to tak úchylný a ani tu není moc góru, i tak ale se rozhodně jedná o jejich nejlepší práci. Je to skvělá parodie na Cop Drama té doby se superhdinsko Troma filtrem a baví to celou stopáž. Nemá to ani jedno suchý místo a Kaufman s Herzem tu střídají různé režiserské i humoristické postupy a nikdy nesklouznou do trapného humoru. Čímž trpěli jejich jiné troma filmy, tohle je fakt prostě Naked Gun na drogách. Upřímná pocta policejních filmů té doby s neodolatelnou Troma oprsklostí a jemným górem. Miluju to a dle mého nejlepší Troma film. A to jsem do té doby miloval prvního a čtvrtého Toxíka!

Shining Vale (2022) (seriál)

Jeden z nejvíce underrated seriálů tohoto roku, tvůrkyně seriálu Trial & Error  se rozhodla zaskočit si do horor/komedie žánru a vyšlo jí to báječně. Rodina Phelpsů se stěhuje do starého domu který v městečkz Shining Vale, nemá úplně tu nejlepší pověst. Toho si rodina ze začátku nevšímá a snaží si hlavně napravit své zkažené rodiné vztahy, do toho jim ale hází vidle jistá entita přežívající v jejich příbytku. Shining Vale nejenže skvěle kombinuje žánry, ano je to hlavně komedie s příměsí hororu, ale za některé chytře využité hororové tropy by se nestyděli ani uznávaní hororový tvůrci (scéna kdy se mění osobnost Courtney Cox? Háloo! To bylo tak skvěle udělaný). Přesto ale jde ve směs hlavně o dost přisprostlou a bláznivou komedii, která ale nezapomíná v tom všem humoru na své charaktery, ty si tu oblíbíte, chápete je a navíc mají i jistý charakterový vývoj. Tomu ale i napomáhá geniální herecké obsazení v čele s Courtney Cox (Je tu nádherná, tu roli si evidetně užívá a předvádí tu regulérně jeden z nejlepších výkonů své kariéry)., no a Greg Kinnear (Ten v roli milého manžílka si to tu místy krade dost sám pro sebe a ukazuje že má neskutečný komediální talent a naprosto jsem žral s ním každou scénu, je to takový srdce toho seriálu), ale nebojte další herci taky nezaostávají, ale s tímhle duem to mají prostě kurevsky těžký. Nevím co dál říct, jestli chcete skvěle vypointovanou a vtipnou komedii s prvky hororu plnou přisprostlého "raunchy" humoru ale také plnou groteskních a absurdních situací, tohle je komediální klenot tohoto roku! Těším se na další sérii! Fakt mám hajp! Jo a natočený je to pěkně, pasáže jsou atmosferický a soundtrack je superb!

Critters 2 (1988)

Lepší, vtipnější, ujetější a s více srdíčkem! Jo dvojka je jednoznačně mnohem více campy a pro diváky vděčnější, už od začátku se vás snaží pobavit různými druhy humoru a jde jí to. Ruku v ruce s humornější zápletkou jdou i postavy, které mi tady přirostli více k srdci, hlavně hlavní hrdina z jedničky který je tu už puberťákem a stará se i o hodně komických chvil a hlavně ho ten kluk hraje výborně. Tohle nechci zbytečně okecávat, tohle je fakt skvělá béčková sranda co má srdce, fajn nápady a hlavně ňufíkatý Crittery, které já mám prostě radši než Gremliny. BTW: Myslím si že 1v1 fightu by vyhráli Critteři, přeci jen ty jejich bodáky co střílí a vyší rychlost při pohybu.

Sirotek: První oběť (2022)

Tvůrci pochopili že je naprosto zbytečný zkoušet v sequelu (tady v prequelu) po hromadě letech navodit tu stejnou atmosféru, či zkusit dát copy paste a jen to přenést na to co se stalo před jedničkou. Místo toho aby se vykrádali, tak nám tu dali vtipnější, více "self-aware", ale i tak dost atmosférický prequel. Kamera, hudba, nasvícení a celkově režie je tu zmáknutá skvěle a i jak si to občas hravě hraje s některými tropami duchařským horor klišé apod. Fakt ten film vypadá skvěle a herecké výkony jsou taky fajn, hlavně Isabelle Fuhrman, ta herecky vyzrála a předvádí tu ještě lepší výkon než v jedničce. Co je ale na celém tomhle filmu to best, je zvrat uprostřed filmu, který mi sedl prostě neskutečně. Takže jo, fakt super, jsem rád že si uvědomili že když už herečka z jedničky zestárla, tak že nemá cenu se brát moc vážně a upustili uzdu, díky tomu tu má Esther i docela pár vtipných hlodů!

Bigbug (2022)

Tak já nevím, snímky od Jean-Pierre Jeuneta mám rád, ale tohle mi přišlo i vizuální stránkou, hodně za nimi. Nejenže jsem tu jeho rukopis skoro necítil, ale i humor byl většinu času více prvoplánový. Jenže jsem se i tak docela bavil, já mám prostě herecký styl francouzských herců rád a i díky nim jsem se kolikrát docela pobavil. To, ale nebyli jediné chvilky, celý film je totiž brán jako taková satira, jak to jednou v budoucnosti může dopadnout s umělou inteligenci. Díky tomu jetu docela dost fajn ujetých vtípků, jako třeba televizní stanice kde se k lidem chovají jak ke zvířatům či různé absurdní reklamy. Poté potěšily i některé vizuální vtipy či hlavní charaktery, které sice byli spíš povrchní, ale i tak bavili. Bohužel, ale těchto více zábavných momentů tu nebylo tolik a tak film trpí na dost hluchých míst a i na až přehnaně přepálenou stopáž. Hudba tu je taky mdlá, což u Jeuneta také není moc zvykem. Takže za mě hodně slabý návrat, ale na druhou stranu mě to místy i lehce potěšilo. Škoda jen velmi slabého Pinonova camea, chtěl jsem ho tu více...

Kulky spravedlnosti (2019)

Kazachstánský Troma film se vším co k tomu patří. Já se bavil a díky kratší stopáži se u toho ani nemáte možnost začít nudit a i nehrozí že autorům dojdou nápady. Za mě super!

Denní směna (2022)

Po zklamání jménem Bullet Train, mi tohle napravilo chuť. Tohle je blockbuster na který chci do kina, nefalšovaná buddy komedie s hromadou góru a neskutečně skvěle zrežírovanou akcí. Jo, tohle bodlo! PS: Soundtrack je kulervoucí!

The Ninth Configuration (1980)

"Why the Children have to suffer?" "Why the men have to suffer?" Jeden z nejkrásnějších filmů který donutí člověka přemýšlet a do toho kombinuje psychologii s humorem alá Pink Panther. Jeden z nejlepších filmů co jsem do teď viděl. Je to citlivé, humorné, děsivé a nenapodobitelné. Nemám už více co říct, tohle je klenot kinematografie... Jo a finále v baru, je jedna z nejsilnějších scén v kinematografii, kde jen držíte dech a fandíte hlavním hrdinům, klobouček!