• Fantasy

Shining Vale - Chapter 16: Redemption (2023) (epizoda)

Miluju to! Druhá série opravdu nepolevila a načrtla dost velice zajímavých linek a já se bavil celou dobu. Jo a ten konec? PHELP! To snad! To je cliffhanger jak prase do háje! Miluju to a zároveň nesnáším :D Každopádně teď jen doufat v prodloužení, tvůrce se nechal slyšet že Shining Vale má příběhový plán na sedm sérií, tak snad se vydaří!

Den díkůvzdání (2023)

Eli Roth je konečně plnohodnotně zpátky a já nemohu jinak než pět. Tohle je prostě slasher který v mainstream kinech chyběl strašně dlouho. Černohumorný killy které nešetří gorem a fakt jsem byl překvapený jak drsný a hravý ty mordy byli. Také potěší na poměry žánru chytřejší příběh, postavy co se chovají docela logicky či celková atmosféra podzimního mšstečka a jistý nadhled. Roth tu opravdu kráčí sebejistě a jeho pauza od tohoto žánru mu asi prospěla. Sám se i divím s jakým mini budgetem tu dokázal vykouzlit ty praktický efekty v killech, to jako fakt klobouček. No celkově jsem spokojený, celý cast mě bavil (hlavně Patrick Dempsey) a zapamatovatelných scén tu bylo taky dost. Například pobavil totálně absurdní carnage na Black Friday či popelnicový kill nebo stylové uříznutí hlavy. Jediné k čemu mám asi výtku je že mi přijde že Roth tu byl trochu mírnější v jeho humoru, jsem zvyklý na trochu více absurdního humoru v jeho filmech (Cabin Fever, Hostel 1), tady mi přišlo že šel v rámci možností safe. I tak ale plný počet a z letošních hororů je tohle minimálně v mé TOP 3.

Satanic Hispanics (2022)

Kvalitou podle mě stabilní antalogie ve které překvapí hlavně to, že je kvalitní i rámcový příběh. Abych byl upřímný, tak jsem se na tento film dost těšil, ale pravdou je že jsem asi čekal něco trochu jiného či více drsného. Rozhodně jsem neočekával povídky ve stylu umlácení někoho démoním penisem :D. To ale není kritika, protože jsem se bavil slušně. Začněme ale u první povídky která je od vycházející hvězdy hororu Demiána Rugny, který tu podle mě vystavuje solidní atmosferický kousek (dle mého i nejlépe zrežírovaný) s naprosto skvělým praktickým efektem. Jen je škoda že závěr tohoto segmentu je poměrně slabý, což je asi i omezenou délkou. I tak ale skvělá věc. Pak tu mámě segment o Upírovi co si splete změnu letního/zimního času a snaží se zdrhnout domů. Hodně hravá a vtipná záležitost jejíž humor a energie vás prostě budou bavit, já se minimálně dost zasmál. Navíc hlavní upír je sympoš. Dojde i na gore, ale bohužel je ve stylu že vidíte jen stíny. Třetí segment mi vůbec nesedl, prostě chaoticky vyprávěná věc o týpkovi co někomu utíká a něco asi udělal čarodejnici co ho pak chce zabít. Já prostě tyhle chaotické příběhy nemám rád, nemělo to zajímavý děj a ničím mě to nezaujalo. Naštěstí tuhle pachuť vynahrazuje čtvrtá povídka, která je prostě love letter Samu Raimimu (Spíš Ash vs Evil Dead styl), totální hravá pecka se skvělým hlavním hrdinou a absurdním humorem (za mě totální vítěz). No a wrap around segment je fajn, není to nic extra ale bavil mě. Když se to srovná s Wrap aroundyn ěkterých VHS filmů, tak je to vlastně nadstandartně kvalitní. Škoda jen že celé antalogii chybí gore, to mě slušně překvapilo. I přes to se ale jedná o více quirky a vtipnější alternaci k VHS.

Bubba Ho-tep (2002)

Film o Elvisovi který bojuje v domově důchodců proti mumii která staříkům způsobuje infarkt? To bude ale šílená sranda! No tak úplně ne. Tenhle film jednoduše klame tělem. Bubba Ho-Tep je ten počin který se tváří jako hovadina ale ve skrytu ukrývá naprosto ojedinělej zážitek. Bubba je totiž hlavně melancholický drama o stáří, o strachu ze samoty, tím co zanecháme po sobě a tak i směřuje do existencionální depky. To je samozřejmě podnícené i podzimní atmosférou či atmosfericky melodickým kytarovým soundtrackem. Vlastně i celé provedení domu pro seniory je vystavěné bezútěšně, špinavě a beznaděje. Proto si myslím že celý film je hlavně drama o vyrovnání se hlavních hrdinů se svojí minulostí či nemocí a stařím která je dohání. I tak je ale film prošpikovaný absurdním humorem. Je mi trochu líto že hodně humoru je o nádoru na penisu, podle mě to celý film zbytečně podkopává. Ale mimo to se mi strašně líbí Elvisova linka o jeho údajném dvojníkovi či velice atmosferická režie a místy silně surrealistické scény, které z filmu dělají něco více. Ve výsledku jde o film který mi i na opakované shlédnutí něco dal. Když jsem ho viděl poprvé, tak jsem nebyl zase tak nadšen, asi jsem čekal něco jiného. Po druhý jsem se ale naprosto zamiloval a hltal každou minutu. Takže teď můžu prohlásit že se dle mého jedná o jednu z nejlepších hororových komedií s přesahem a srdcem.

To se mi snad zdá (2023)

Film jehož zajímavý náměť -o obyčejném učiteli který se začne zjevovat náhodným lidem po celém světě- bohužel i tak zklouzne do vlastně povrchní a nezajímavě udělané satiře. První část filmu je zábavná a to hlavně díky surrealistickým scénám ve snech, ve kterých Cage chodí, ano prostě chodí. No a i k těmto scénám se váže poměrně absurdní humor, který mi přijde že je většinou levného charakteru. Například celá situace s holkou co chce hlavního hrdinu ojet -prdění a ejakulace-. Což lidi budou brát jako nadpozemský humor jelikož A24 a Art. I tak jsem se ale prvních 40 minut bavil. Poté co film ale začne sklouzávat do situací kde se hrdinovy začne vše srát pod rukama, tak v ten moment film ztratí hravost, humor se vytratí a vy sledujete jen nudně podanou satiru na cancel culture. Oka, to téma je zajímavý a s tím jak to dneska chodí kdy z blázna se stane hvězda a pak najednou to šíleně upadne, je v dnešní době relevantní. Bohužel ale kvůli absenci hravosti, humoru a nadhledu v druhé půlce je to prostě strašně stereotypní podívaná. Člověk by si řekl že Borgli vyhází esa právě v této rovině a s nadhledem i noblesou prodá myšlenku o cancel culture, bohužel ne. Vy pak celý film jen víte že se vše bude srát a ono bude a ještě úplně tím nejnudnějším způsobem. Cage hraje výborně, film táhne, bohuže ale v druhé půlce je kinda nudnej taky. Je to prostě typickej Art s chladnýma barvama či rádoby zajímavou režii (naprosto zaměnitelná když se posadí vedle jiných art drama-komedií). Hudba je navíc prakticky neexistující, neboli se jedná o ten druh co splyne s filmem a vůbec si žádnou melodii nepamatujete. Přesně druh OST který nenávidím. Co ale na závěr pochválím jsou chytré jumpscary které se fakt povedly a tím jak je člověk nečeká v daných situacích tak vás solidně vyvedou z míry. Takhle jsem se ani u hororu dlouho nelekl. Jinak se jedná o podle mě slabší Cagův počin který hlavně tkví v tom že si esa vyčerpá na začátku a pak je to jen nudná nezajímavá šeď (navíc ta stopáž je přepálená a fakt jsem se u filmu už ošíval). Ale to je jedno, je to A24, tím pádem ovce plné počty :)

Onyx the Fortuitous and the Talisman of Souls (2023)

Souhlasím s riccim, tohle rozhodně není pro CGI hororisty či lidi kteří spíš mají rádi moderní horory a starší věci moc nejedou. Celý tenhle film je love letter 80s střeštěnějším hororům alá série House apod. Tomu hlavně nahrává zapojení legend ze stáje Stuarta Gordona, kterými jsou Barbara Crampton (lehce větší cameo) a samozřejmě Jeffrey Combs. Za jeho zapojení jsem rád, hlavně když ho konečně vidím v něčem co není totální ultra low budget shit. Jde vidět že si natáčení užíval a kradl si scény pro sebe a to hlavně i jeho klasickým přehráváním (to mi mega chybělo). Jinak ale celý cast byl super, je pravda že hlavní hrdina může dost lidem přijít hooodně šílenej ale mě bavil. Jeho celá persona člověka která připomíná někoho s ADHD na nonstop přílivu kofeinu mě bavila a jeho hlášky mě často docela silně rozesmály. Tomu taky napomáhala hravá a energetická režie, výborné praktické masky a efekty. Jednoduše z toho filmu sálá láska která mě prostě nakazila a těch 110 minut uteklo jakoby nic. Hlavně taky chválím sety a celkovou atmosféru. Kdybych ale měl něco vytknout, tak to asi jen bude absence góru (přitom film PG-13 není). Což je ale podle mě kvůli tomu že budget šel do těch skvělých masek a různých praktických monster, takže vlastně je vše v pohodě. Za mě se jedná rozhodně o nejlepší komediální horor roku. Je to vtipný, hravý, svojský a umí to citlivě zahrát na nostalgickou strunku. PS: Bowser (hraje hlavního hrdinu) mi dával strašný deja vů a i to jeho I Dunno :D Pak mi až došlo že vlastně to je ta postavička z různých reportáží :D

Zlo si umí počkat (2023)

Tak zlej horor tu minimálně tento rok ještě nebyl. Výborná záležitost ze které mrazí s naprosto skvělou variací na posednutí démonem. Tady místo klasických PG-13 kino kravin oběť vyloženě hnije za živa. Už jen tento koncept posednutí dává vědět že tohle bude drsný a taky že je. Celý si to totiž nebere servítky a před posednutím se tu neubrání ani zvířata či děti (což něco takovýho bylo fakt osvěžující vidět v hororovým filmu). Což má za následek že tady napětí či obavy co se hrdinům stane, opravdu fungují. Spolu s tím i potěší poměrně zajímavý lore celého dění okolo posednutí, to mi přišlo celkem kůl. Ve výsledku se prostě jedná o poctivou drsnou podívanou, která vám na stopáži 99 minut dokáže naservírovat tolik poctivých atmosferických a zapamatovatelných scén co většina hororů dokáže stěží i na dvou hodinách. Za mě jednoznačně aspirant na horor roku! Jo a gore efekty byli výborný.

Přízrak (1988)

Zábavná campy blbinka z osmdesátek, která má funkční atmosféru opuštěného baráku ve kterém řádí démon a i zábavné postavy. Právě hlavní duo, hlavně teda postava jménem Carter se starají o tu campy atmosféru a skvělé hlášky a kdykoliv byli na scéně tak jsem si to fakt užíval. Abych ale nekřivdil tak i scény bez nich byli fajn a to díky právě poměrně silné atmosféře které ve filmu koluje během prohledávání toho strašidelného domu. Hlavní monstrum je skvělý a dost creepy, škoda jen že masakr který od ní přijde není nic extra. Což je často kvůli divným střihům, které naprosot náhodně přepnou na monstrum jak už vraždí a vy vidíte aftermath a ne jak příšera z týpka vytrhne kůži apod. Samotný prostetiky jsou ale skvělý. Je to prostě fajn campy osmdesátková Lovecraftovina, která určitě bude bavit fanoušky toho žánru. Pokud hledáte nervy srasájící podívanou tak tady to moc nedostanete.

Návrat Re-Animátora (2003)

V rámci mezí poměrně podařený sequel, hlavně když se vezme v potaz že ho má na starosti v tu dobu čerstvě založená Španělská produkční firma. Na to ale že to byl jejich první počin a scénář vytvořil někdo z jejich týmu, tak se nejedná o žádnou amatéřinu, přeci jen režisérské křeslo pořád patřilo Yuznovi. I tak ale scénář patří k těm nejslabším ze série (a nebudeme hrát na to že ty předchozí měli příběh nikterak propracovaný, to vůbec) a to hlavně protože tu jaksi v některých místech vymizel humor. Což je největší kámen úrazu tohohle dílu, jistý nadhled a legrace právě pozvedávali minulé díly o něco výše. Tady právě kvůli jistému zvážnění scénáře, jeho jednoduchost a plytkost více bije do očí a místy lehce kazí zážitek. Naštěstí ale vždycky když je na scéně Combs v roli Westa, tak se jedná o tu stejnou srandu a já se náramně bavil, navíc bylo i fajn sledovat jeho počínání ve věznici. Co se týče režie tak je to klasický Yuzna a já tam ten styl série cítil pořád a to jak v klasických úchylných - erotických scénkách tak hrátkách s oživováním mrtvol. Škoda jen že toho góru a fantasmagorických experimentů tu nebylo více. Rozhodně tu nečekejte scénky alá kočka zkřížená s netopýrem apod. Tady se drželi poměrně zkrátka. A tak i když je finále zábavný masakr i s nějakým tím gore, tak v rámci série se jedná o ten nejvíce mírný. Já se ale i přes to bavil, protože tu energii to mělo dostatečně podobnou a v rámci sequelů dělanýcg po delší době to vlastně dopadlo docela nadprůměrně. 7/10

Freaks Out (2021)

Solidní italský blockbuster o členech cirkusu kterým nacisti zajmou jejich "principála" a oni se vydávají na jeho záchranu. Co překvapí hned na začátku je Rko, tohle je prostě něco co mile potěší a to hlavně u filmu co by fungoval i jako dobrodružná PG-13 nebo PG pohádka. Přeci jen tu sledujeme skupinku vyvrhelů kteří jdou bojovat proti zlu. Nutno ale podotknout že právě díky místy dospělejšímu pojetí tu postavy nejsou tak černobílé a díky tomu jsou i zábavné. Navíc hlavní čtverka postav má skvělou chemii a krom svých "postižení" tu fungují i jejich psychické nedostatky které ještě více prohlubují jejich trápení se zařazením se do společnosti. Což právě u tak dlouhého filmu je to hlavní, aby vás ta pouť postav bavila a zajímali jste se o ně, což tady tomu tak bylo. Další skvělou částí je vizuál který místy může lehce evokovat filmy od Jean-Pierre Jeuneta a to například hudbou či atmosférou různých scén a kulis. Ve výsledku se tedy jedná o hravý a divný film, který ale má srdce a myslím si že může i širší veřejnost oslovit. Škodou tak u mě je pouze že tvůrci nevytřískali Rkový rating o trošku více a ta stopáž je přeci jen docela delší, ale mě to nevadilo. Navíc hlavní konflikt ke konci filmu měl koule a byl skvělej. Jako fakt velký překvapení.