• Krátkometrážní

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Jsem milovníkem seiálové podoby, však filmy a knihy byly mnou zcela nepolíbeny. Tak jsem si pustil jeden ze dvou filmů o Jacku Reacherovi a... no, Alan Ritchson je lepší. Tom Cruise se snaží, díky dobrému střihu skvěle střílí, bojuje a díky scénáři úsporně promlouvá a přemýšlí... však Reacher má být dlouhán. Má to být přerostlý hovado (já jsem zhruba stejně vysokej jako předloha, ale za přerostlý hovado se nepovažuju) nabušený svalama... a to Tom Cruise není. Jako jo, u filmu jsem se bavil, bojové sekvence rozhodně nenudily (i přes svojí občasnou dlouhou stopáž), všichni herci hráli dobře... ale pro mě to prostě nebyl Jack Reacher. Škoda, potenciál to mělo, a tak tomu dávám 8/10

Seveřan (2022)

Dejte Eggersovi neomezenou moc (do 90 milionů) a on vám naservíruje to historicky nejvěrnější brutální (americké) drama (které nám konečně necpe smyšlené historicky nepřesné korektní myšlenky) za posledních iks let. Seveřan je skvělý a dělán se zápalem, jaký se tak často nevidí. Film se však nemusí líbit každému, jelikož není idialistický, neobsahuje jedinou kladnou postavu, vraždí se zde muži i ženy i děti (a psy a koně), však řádní nadšenci do historie a krutého věku vikingů budou nadšení, i když nejspíš budou mít i díky (vyjímečně neškodným) rituálům žaludek dál než v krku. Vikingové byli velice zajímavá stvoření a filmaři si to uvědomovali, a tak toto dílo těží nejen z jejich často zvrhlé víry, která zde nebyla ani kapku cenzurovaná pro prostého diváčka. Jo, některé rituály nechápu do teď (film jsem viděl včera večer a přes den jsem si o tom nic nehledal, takže po dopsání recenze se jdu postarat o to, abych byl v tomto ohledu moudřejší). Film je to brutální (kupříkladu scéna, jak se ráno vesnice probudí a nad dveřmi visí dvě rozsekaná těla zapletená do sebe), však takový život byl (a já to v jednadvacátém století zírajíc na plátno miluji).    Po filmařské stránce; Robert Eggers svůj osobitý styl rozhodně nezapře (ani nevím proč by to dělal). Filmařině skutečně rozumí a tento vysoký rozpočet zvládá skvěle a v akčních sekvencích se mu to nebortí. Kamera pompézní a chytlavá (a Jarin Blaschke prostě válí), hudba pro mě hrdelním zpěvy poutavá více jak Duna (která byla super!), masky a výprava hodné mnoha ocenění. Příběh míchajíc (dle mého názoru) Gladiátora s Revenantem a po téměř celou stopáž odehrávající se v jedné vesnici je i přes svou jednoduchost skvělý, úderný, a já to prostě miluji. A herci jsou samozřejmě báječní!  Totální mindfuck a prostě jeden z nejlepších filmů roku!  9/10

Kosmo (2016) (seriál)

Já jsem spokojen. Přesně proto v Polsku (či kde) existuje označení český film. Přesně tento typ do této kategorie spadá. Označuje se tím specificky český styl humoru, který je tak šílený a ulítlý, že to jiné země nemohou téměř pochopit. A tohle je přesně ono! Drsné zrcadlo zobrazující alternativní CO KDYBY realitu v Česku, která je jak vtipná, tak geniálně zobrazená a znepokojující. Příběh zabalený do mnoha neuvěřitelně vtipných situací a překážek je geniální... a já si to prostě zamiloval (není to do TOP 10, ale i tak). Skvělé, vtipné, a především ČESKÉ!!!

Jack Reacher (2022) (seriál)

Lidi, já se zamiloval! Prime video mi hned po The boys zaslal do srdce další sondu a to v podobě pořádnýho akčního nářezu, který mě ani chvíli nenudil a já hltal každou vteřinu tohoto majstrštyku (píše se to tak?) jak malý děcko bonbony s citronovou příchutí. Hlavní postava v podobě Alana Ritchsona mi nejen díky svému SKVĚLÉMU hudebnímu VKUSU jednoduše sedla a já jí i přes její některé na pohled zločinecké manýry (píše se to tak?) hltal a fandil jsem jí. Abych byl přesný, sedla mi nejlíp ze všech těch kladných i nekladných postav, co mi sedli (konkrétně všech, až na jednu, a to Reacherovu matku (jméno představitelky neznám), která tam NEMĚLA co dělat! To jí ten latexovej ksicht nějak zatuhnul na místě, nebo co? - jo, a Malcolm Goodwin občas přehrával, jinak byl skvělej). Reacherův charakter (velkej (i když má jen 1,93 m, ale ty ostatní amíci jsou prťavý, takže jeho malý zrůst nevadí) silnej, chytrej) byl napsanej víc jak pouze celkem dobře a já se v něm viděl (do jeho výšky mi chybí pár centimetrů, a i tak jsem stále ve fázi vývoje, takže nakonec i budu vyšší než on (a oslovení obr mě těší)). No, dál ještě zmíním, že režie a producenti mají fakt dobrý hudební vkus, což bylo další plus. Kamera byla dobrá, akce surová a uspokojující. Do seriálu jsem se zkrátka zamiloval a okamžitě míří do mých top 10. Ano, není bezchybný, a i když Reacher říká ,,...furt jde o detaili...'' já to ignoruji. Já jsem prostě nadšen a nikdo mi to nevymluví. Okamžitě jdu schánět knihy a makat na Reacherově postavě... výšku na to mám, teď to chce ještě svaly:)   9,9/10

Avatar (2009)

Škoda že v době, co tento epos vyšel, mě filmy vůbec nezajímaly (krom Ovečky Shaun). Muselo být super vidět to na skutečně velkém plátně, s pořádnými reproduktory, v zaplněném kině a z filmu cítit veškerou jeho energii schovanou v jak poutavém vizuálu, tak poutavém příběhu. Energie pralesa a dokonale a chytře napsaných domorodců (kteří chodí jen ve stylu Adam a Eva) z toho jen sálá, ať už z pohledu vizuálním či zvukovým. Příroda je zachycena dokonale a já s otevřenou pusou jen zíral. Herci (poďobaní přístroji zachycující pohyb) hrají dobře, a i když se v roli někdy nedají poznat (třeba Zoe Saldana), jsou naprosto úžasní. A hudba je kapitola sama o sobě (taková Duna, ale s větším rozmachem hudebních nástrojů). Film mě zkrátka pustil a nepustil ani po jeho skončení. Jsem nadšen jak malé děcko. Chytrý film s velice poutavým vizuálem, který ale není bezúčelný   9,75/10

Vyšehrad: Fylm (2022)

Pořádná česká komedie, která si vytře prdel s korektností, slušným vychováním a vším tím, čím se to v českejch komediích jen hemží. A nepoužije hajzl papír!   Ano, dámy a pánové, Julius Lavi Lavický, je zpět a opět se řítí jako lavina. Jakub Štáfek (a nejen on) je jednoduše hovado (v dobrém slova smyslu) se smyslem pro humor, kteří diváci chtějí! Celé kino se jednuduše smálo a já s nimi. Aspoň je vidět, že lidem ke štěstí stačí hořící erekce, mrtvej buldoček nebo veliké pokřivení mysli osmiletého chlapce. Vtpy jsou zkrátka jednoduché, a svou jednoduchostí skvěle baví. (...jak se jmenuje? - Vanda. - Vanda?!? To zní skoro jako kun...)      Byl to pro mnohé dozajista šok, když zjistili, že seriál ze streamovací TV bude možno vidět na velkém plátně. Ano, je to šok.     Všichni herci hrajou zkrátka skvěle (vzhledem k žánru a potřebám), v čele samozřejmě s již zmiňovaným Štáfkem. Jediná škoda, že má oblibená postava nazvaná Jarda (ztvárněna Jakubem Prachařem (od seriálu prošla postava opět plastikou)) dostala tak málo prostoru. Ale co se dá dělat.   Kamera, výprava (hotel na svatbě potěšil), střih, všechno je tak akorát, ani moc, ani málo. Zkrátka dostačující.    Příběh je již sice mnohými filmy ohraný, však dokonalý rating R mu dodává naprosto nový rozměr. Konečně se zde dalo využít vše a filmaři zkrátka vytěžili co se dalo. A opět musím zmínit, chudák kluk a jeho dětská nevinost. Jinak příběh je zkrátka srandovní a moc jsme se s kámošem bavili (kámoš nezná seriál, i tak se bavil)           naprostá ujeťárna, ze které někomu bude až na blití, však já se skvěle bavil a jsem za tento počin velice rád!!! 8,5/10        videorecenze!!!

Milionář z chatrče (2008)

Život je jen náhoda, jednou jsi dole jednou nahoře, život plyne jak voda a smrt je jako moře! touhle písničkou by se dalo začít i nejspíš skončit. Jo, byl to opravdu nádherný film, i když se sem tam objeví nějaký ten nekoukatelný moment, ale nevadí mi to. Indie (dle vyprávění některých, kteří mi o ní vyprávěli) je zachycená skvěle, herci jsou naprosto přirození... na styl (rozstřesené) kamery si sice musíte pomalu zvyknout, ale poté to již nevnímáte a zkrátka tam pasuje.    No, a ze začátku mi to připomínalo Obvyklí podezřelý    skvostný film, kterému i přes pár nejasností dávám pět hvězd!

Maják (2019)

Temnější verze Wese Andersona, jejíž ústřední myšlenkou je, že racci jsou jak svině, tak posvátní, a kde černobílá kamera dodává mnohem víc než skvělý efekt. Černobílá kamera (navíc takovéhle velikosti (4;3)) skutečně dodává na děsivosti a není tak úplně bezúčelná. Navíc vám s ní, dojde, jak jsou Majáky neprostorné a temné. Herci hrajou skvěle (asi až na tu Valeriii Karaman, která tam prostě skoro není (buďto je v bezvědomí, nebo valí oči a cení zuby)). Jde z nich hrůza a věřit se jim opravdu dá. I ta opilost, kterou  mají téměř celou druhou půlku filmu. Výprava je solidní. Námět dobrý, ale jak byl pojat, tak trochu pomalý ve špatném slova smyslu. Začínal mě nudit. Ale i tak nemohu jít pod čtyři hvězdy. Maják je zkrátka špinavý, temný, klaustrofobický. (ale ne moc hororový) 7,5/10

Ježek Sonic (2020)

I přes to, že většina vtipů sama o sobě moc vtipná není, tak jsem se prostě smál. Protože když něco řeknete jako fakt rychle (a ještě k tomu několik vtipů za sebou), tak si to divák nestihne uvědomit a zkrátka se směje.   -   některé vtipy dobré (obzvlášť zhruba první tři čtvrtě hodinu jsem se fakt bavil), pak se to začlo zpomalovat a ztrácet šmrnc. Škoda je, že film, který staví na efektech, ty efekty má nepovedené (silně řečeno, ale občas m i tam zkrátka nepadly - i proto, že se dosazovaly do skutečné přírody, města, apod.). Příběh jednoduchý, ale jak jsem říkal, první tři čtvrtě hodinu mi to nevadilo. Herci (ti živí) hrají docela dobře. A Jim Carrey zase válí.  6/10

Zkáza Dejvického divadla (2019) (seriál)

,,To je dneska zase den...'' Těžko hodnotitelné, ale co?:)  Ohromná sranda, na které je prostě vidět, že čeští herci mají smysl pro humor. Všichni hrajou skvěle, hlášky skvěle zapadají, námět naprosto úžasnej! Jo, není to to nejlepší, ale bavil jsem se. je to takový ten typicky češký šílený humor, který je ale naprosto skvělý! A téma divadlo miluji. Tuto skupinku si skutečně začínám oblibovat a chci toho od nich vidět víc. ,,Polibte mi všichni prdel! Chci o samotě nést svůj úděl!''