Skleněné peklo (1974)

Na pomyslném žebříčku katastrofických filmů je pro mě Skleněné peklo na druhém místě (to první obsadil Den poté). Je škoda, že katastrofických filmů se točí tak málo a jen pár z nich se tady dostane do červených čísel. Kdyby se takový film natočil aspoň jeden za dva tři roky, byl bych spokojený, témat by se našlo mnoho.

Most u Remagenu (1969)

Oproti jiným válečným eposům tento působí komorněji, už jen proto, že se prakticky odehrává jen na jednom místě, ani tak ovšem nepostrádá napětí, akci a slušné herecké výkony. Také zde výjimečně ukazuje lidskost na obou stranách barikády.

Jánošík I., II. (1963)

Asi nejlepší filmová verze Jánošíka. Přesně tak si představuju dobu a život, ve které se film odehrává.

Příliš vzdálený most (1977)

S takovými hereckými výkony slavných legend vypadá i prohraná bitva jako vítězná. Když vidíte ty masivní akce v podobě seskoků tisíců parašutistů nebo mnohakilometrových kolon tanků a obrněné techniky, víte, že sebelepší režisér už nic podobného nikdy nenatočí.

Šílenci na prknech (2001)

Pro mě skvělá a zábavná komedie, kterou trochu zabil ten infantilní a nedomyšlený konec. Vemte partu kámošů, pár piv a pusťte si to, nebudete litovat.

Sopka (1997)

Když jsem film viděl poprvé, bylo mi patnáct a takových filmů se u nás moc nevysílalo, takže jsem z něj byl unešený. Po filmech jako Den poté nebo 2012 jsem ho upozadil a vzpomenu si na něj jen když o něm někdo mluví/píše.

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Tom Cruise jako šedesátiletý tajný agent je pořád frajer, který si pro sebe zabere většinu filmu. Pár hluchých míst se sice najde, ale i tak ta tříhodinová stopáž uteče docela rychle. Akční scény a kaskády jsou super,  a člověk jen žasne, co všechno je dělané poctivě po staru, i když to zdánlivě vypadá na CGI. Pokračování příště je docela zajímavou změnou a já doufám, že na něj nebudeme dlouho čekat.

Dragonlance: Draci podzimního soumraku (2008)

Draci Podzimního soumraku byla první kniha ze světa Dragonlance, kterou jsem četl a zamiloval jsem si celou sérii, proto bych měl automaticky dát pět hvězd (už jen z nostalgie), ale musím být spravedlivý a ubrat jednu hvězdu za příšerné 3D zpracování drakoniánů a druhou za celkové zpracování, které se do roku 2008 fakt nehodí. Věřím, že autoři se chtěli připodobnit ke kreslenému Pánu prstenů a dalším fantasy klasikám, překresleným na filmové plátno, ale, ač nerad, musím to přiznat, Dragonlance je oproti LOTRu úplně jinde. Přesto by si Dragonlance zasloužil novou šanci buď v animované, nebo třeba hrané podobě, podobně jako noví D&D.

Operace Entebbe (2018)

Film jsem viděl ve stejný den jako obě Elitní jednotky a ze všech tří filmů mi přišel nejslabší. To ale neznamená, že nebyl dobrý. Právě naopak. Jenže nenabídl nic, co bychom neznali z přehršle jiných filmů s touto tématikou, herci působili všelijak, jen ne věrohodně, potřebu prokládat scény tančením jsem nepochopil ani jako alegorii a strohé informační údaje na konci filmu už nic nezachránily.