Safir (2023) (seriál)

Dvaja bratia a jedna žena. S jedným čaká dieťa, druhý si ju vezme za manželku. Znepriatelené rodiny, intrigy, vraždy, nemanželské deti a more sĺz, ktoré by zavlažilo snáď celú krajinu. Svojou účasťou to nezachránil ani Ilhan Şen. Chcem veriť tomu, že scenár ho znechutil podobne ako aj mňa. 15%

Tajemství Nikola Tesly (1980)

Geniálny, skromný, citlivý a možno tak trochu blázon Nikola Tesla. Nevedela som čo mám čakať od filmu o vedcovi, o ktorom som snáď všetko vedela a videla som kopu dokumentov o jeho práci a vynálezoch. Film je však film a tento ma milo prekvapil. Divná bola len tá vsuvka o jeho uctievaní v Amerike, ako pozemskej inkarnácii Archanjela Michaela. To je možné snáď len v tejto krajine neobmedzených možností. Všetko ostatné bolo na mieste. Petar Božovič ako Tesla - perfektný, potešila aj účasť Orsona Wellesa.

Údolí včel (1967)

Prísne pravidlá v ráde, kde city nemajú miesto. A ak si tento luxus niekto dovolí, musí byť potrestaný. Ale čo je dôležitejšie, viera v život v ráde, alebo život človeka? Rozum sa kdesi vytratil v tomto drsnom, pochmúrnom príbehu, so svojskými pravidlami, kde človek je sudca aj kat v jednej osobe. Atmosfére 13-teho storočia dokonale sadla Liškova hudba. Bez tria Čepek, Kačer, Galatíková, by to nebolo ono. Film ma rovnako fascinoval v detstve, aj teraz.

Renoir a dívka s modrou stuhou (2019) (TV film)

Vynikajúci dokument o mojom obľúbenom maliarovi a jednom jeho krásnom obraze. Netušila som že práve tento, Dievča s modrou stuhou, známy aj ako Malá Irena, sa v čase jeho vzniku nikomu nepáčil. Toto je pre mňa absolútne nepochopiteľné, taká nádhera. A tak ako mal pohnutý osud obraz, tak bol pohnutý aj život Ireny, ktorá je na ňom zobrazená. K svojmu portrétu sa majiteľka dostala až po vojne v roku 1946.

Konečná stanica Rytmus (1964) (pořad)

Príjemne strávených 37 minút plných radosti, pesničiek a tanca. Všetko v uliciach Bratislavy, ktorú som chvíľami nespoznávala. Neskutočná energia išla z tých mladých ľudí. Zaujímavé miesta, zaujímavé zábery, výborné nápady. Akoby to ani nebolo natočené na Slovensku pred 60-timi rokmi.

Kış Güneşi (2016) (seriál)

Efe - Şükrü Özyıldız, vyrastá od svojich 7 rokov, kedy mu zabili otca, v milujúcej adoptívnej rodine. Keď ho o 20 rokov osloví neznámy muž s tým, že vie kde žije jeho skutočná rodina, rozhodne sa ju vyhľadať. Na prvom stretnutí s dvojčaťom bratom Metem, tento zomiera. Efe berie na seba jeho identitu, rozhodnutý nájsť otcovho aj bratovho vraha. Netuší, že Mete sa chystal rozviesť so svojou manželkou, ktorou je ich kamarátka z detstva a Efeho prvá láska Nisan - Asli Enver. Ako sa mu podarí zaujať bratove miesto v rodine a práci a nájsť vrahov svojich blízkych? Seriál má slušný spád, zvraty a aj úžasnú Nesrin Cavadzade.

Stíny horkého léta (1977)

Dusivá, ťaživá atmosféra, minimum dialógov, maximum Liškovej hudby a perfektná trojka Valach, Kukura, Bartoška. Éterická Marta Vančurová, ako z iného sveta.

Co se skrývá za zdí (2022)

Tretí film Vahida Jalilvanda sa takmer celý odohráva v Aliho byte. Byt je preňho symbolickým väzením, ako aj krajina v ktorej žije. Ali je takmer slepý a po neúspešnej, drastickej samovražde zistí, že sa uňho skrýva Leila, obvinená zo smrti policajtky. Návštevy očného lekára, striedajú návštevy policajtov, ktorí ju hľadajú. Filmu dominuje nepríjemná dusná atmosféra. Realitu striedajú spomienky a predstavy, ktoré sa zlievajú do jedného príbehu. Navid Mohammadzadeh je výborný a dve hodiny ubehli ako voda. 70%

Slon a motýl (2017)

Vždy si rada pozriem film, v ktorom sa po rokoch stretne otec so svojím dieťaťom o ktorom dovtedy nevedel. Začnú si budovať krásny vzťah a máte pri tom dobrý pocit. A keď je to dieťa také zlaté ako Elsa, sú to 4*.

Děti železnice (1970)

Táto rodinná dráma, našťastie nebola až taká dráma. Naopak, našiel sa tu humor, aký môžete vidieť u Jane Austenovej v jej prvých poviedkach. Deti si na vidieku rýchlo zvykli a svoje dni vypĺňali pozorovaním prechádzajúcich vlakov, pripadne sa snažili s väčším, či menším úspechom pomáhať susedom. Práve ten humor v spojení s krásnou prírodou, vlakmi, hudbou a pozitívnou atmosférou ma oslovili.