Frida Kahlo (2023) (seriál)

Konečne dokument, ktorý si Frida zaslúžila. Pekne ucelene a chronologicky podané všetko, čo som doteraz vedela aj nevedela o jej umeleckom živote, živote s Diegom Riverom, aj politických aktivitách. Pekne od narodenia až do jej príliš skorého konca. V dokumente je použitá kopa historického materiálu či už vo forme fotiek, alebo videí. Každá časť je vyslovene nabitá informáciami a ukážkami jej zaujímavých prác.

Podívej se na mě (2022)

Nevedela som do čoho idem, preto ma milo prekvapila táto jednohubka, ktorá mohla trvať aj dlhšie. Chavierovi Bardemovi rola nezávislého bubeníka mimoriadne sadla a spolu s Chrisom Rockom, tvorili zaujímavú dvojicu v práci aj súkromí.

Důkaz (2005)

Nemusíte rozumieť číslam, aby sa vám páčil tento film. Krásny vzťah dcéry a starnúceho chorého otca, ktorému už vynecháva pamäť a z jeho niekdajšej geniality takmer nič nezostalo, je veľmi pekne a citlivo podaný. Či je ten matematický dôkaz dielom otca, alebo dcéry vôbec nie je podstatné, zato ich porozumenie a láska áno. Gwyneth Paltrow a Anthony Hopkins sú tu úžasní.

Rubáš nemá žádné kapsy (1974)

Po filme L’Albatros, logicky nasledoval tento film. Názov sľuboval zaujímavú krimi drámu. Čo sa síce potvrdilo, no zdá sa mi, že dnes je  film hlavne odrazom doby a krajiny, v ktorej vznikol. Osamelý novinár takmer sám proti korupcii a špinavostiam v politike, evokoval predvídateľný koniec. Kopa žien v jeho živote vyvolávala úsmev na tvári. Film síce nenudil, stále sa niečo dialo, no tu by som uvítala striedmejší scenár. Niektoré scény príbeh dehonestovali a znížili jeho celkové vyznenie. 70%

L'Albatros (1971)

Tento film obsahuje všetko. Je to politický thriller, s trochou romantiky, aj vtipne poňatým dramatickým záverom. Tresel - Mocky na úteku bol šarmantný a bolo len otázkou času, kedy sa u unesenej mladučkej Pauly, prejaví Štokholmský syndróm a začne mu s láskou pomáhať. Čo sa druhej linky týka, politika a politici bez morálnych zásad a citu pre spravodlivosť, či rodinu tu budú asi vždy. Paulin otec, schopný zneužiť aj vlastnú dcéru, bol ukážkový exemplár. Ako celok, sa mi to páčilo.

Pověst o stříbrné jedli (1973)

Príbeh je inšpirovaný beskydskou povesťou podľa ktorej každý, kto vykoná dobrý skutok, uvidí strieborné stromy. Neviem, čím si Ondrej zaslúžil túto odmenu, ale to je jediná vec, ktorú môžem filmu vytknúť. Melancholická atmosféra s krásnou zimnou prírodou a Liškovou hudbou evokuje drámu, je to však predovšetkým poetický film. Tak si ho bez obáv užite. Je na čo pozerať.

Le Dos au mur (1958)

Na začiatok sa musím priznať, že nie som milovníčka noir filmov. Tento však vysoko ocenilo toľko mojich obľúbených priateľov, že som si ho nakoniec pozrela aj ja. A musím uznať, že všetky superlatívy v recenziách sú pravdivé. Od zápletky, cez herecké výkony, až k prekvapivému koncu. Atmosféru filmu výborne doplnila hudba a Jackove hlasné myšlienky, ktoré mám vo filmoch tak rada.

Zkrocení zlé ženy (1967)

Príbeh bol napísaný dávno, no až Franco Zaffirelli, Elizabeth Taylor a Richard Burton, ho doviedli do dokonalosti. Už ako dieťa ma fascinoval a dnes len ľutujem, že neviem anglicky a nemôžem si ho vychutnať v origináli.

Sting a Shaggy na zámku Hérouville (2018) (koncert)

V minulosti som Stinga počúvala neustále a nikdy by som nepovedala, že spolu so Shaggym budú tak dobre znieť. Čo dobre , priam vynikajúco. Možno to bolo aj výberom pesničiek, komornou atmosférou zámku a zostavou ľudí, ktorí sa na dokumente podieľali. Páčilo sa mi to.