Sting a Shaggy na zámku Hérouville (2018) (koncert)

V minulosti som Stinga počúvala neustále a nikdy by som nepovedala, že spolu so Shaggym budú tak dobre znieť. Čo dobre , priam vynikajúco. Možno to bolo aj výberom pesničiek, komornou atmosférou zámku a zostavou ľudí, ktorí sa na dokumente podieľali. Páčilo sa mi to.

Bez domova (2018)

Veľmi sa mi to páčilo. Ako nakoniec všetky filmy v ktorých sa objavia deti, zvieratká a perfektný Daniel Auteuil. Hoci Maleaume Paquin ako malý Rémi bol tiež dobrý. Príbeh je také pohladenie po duši, možno až príliš dokonalý, s krásnou hudbou, no bez sĺz na konci to asi viacerí nedajú. Ja teda určite nie.

Cesta do fantazie (2001)

Je neuveriteľné, čo všetko sa Mijazakimu preháňa hlavou a dokáže to pretaviť do filmu. Pre toto ma animované filmy fascinujú, lebo fantázii sa v nich medze nekladú a všetko je možné. Keď som si film ešte raz prebehla, znova a znova som v ňom nachádzala úžasné nápady a krásne animácie. No príbeh trochu pokrivkával za tou úžasnou fantáziou, to je dôvod absencie piatej hviezdy.

Hadí princ (1983)

Iba rozprávočka, ale veľmi milá a zrozumiteľná aj bez slov. Veľmi pekne spracovalo štúdio Jiřího Trnky.

Edvard Munch: výkřik života (2022) (TV film)

Dokument mi pomohol pochopiť najznámejšieho  nórskeho maliara, ktorého  obraz Výkrik vyjadrujúci smútok a zúfalstvo, zlomil v roku 2012 aukčný rekord a predal sa za takmer 120 miliónov USD. Najväčší vplyv na jeho tvorbu mala smrť 15_ročnej sestry, s ktorou sa do konca života nevyrovnal a stále sa k nej vo svojej tvorbe vracal. Taktiež smrť otca mala na citlivého Edvarda veľký vplyv. Krajšie obdobie, ktoré sa odrazilo v jeho tvorbe farebnými optimistickými obrazmi, prišlo až v neskorej dospelosti, kedy sa zaľúbil a oženil. Ani toto však netrvalo dlho a nehody ktoré ho postihli sú až neuveriteľné

Ruka (1965)

Pán Trnka za 18 minút povedal viac, ako niekto iný za celý večer. Hoci atmosféra, ktorú dotvárala hudba Václava Trojana bola dusivá až pochmúrna, z filmu na mňa sršal optimizmus, odhodlanie a viera v šťastný koniec.

Gran Turismo (2023)

Námet ma hneď zaujal. Počítačové hry, verzus realita.  Môže byť. Svet rýchlych áut to ja môžem, slušné herecké obsadenie a vedomie, že sa natáčalo aj na Slovakia Ringu, poteší. Zdá sa, že takýchto filmov bude stále viac. Uvítala by som najmä z lekárskeho prostredia.

Senden Önce (2024) (seriál)

Hakan a Merve sú manželia, no po pol roku to vyzerá na rozvod. Hoci sa navzájom milujú, majú pred sebou tajomstvá.  Merve svoju minulosť a dohodu s kamarátkou Sahrou a Hakan neveru. Námet tak trochu okukaný z filmu Pred svadbou nie. Seriál potopila nízka sledovanosť a skončil skôr ako začal. Diváci si môžu koniec doplniť tak, ako uznajú za vhodné.

Al Baree' (1986)

Žijú si tu ako v hoteli, v strede púšte. Aj knižnicu majú, len voda je teplá, no čo sa dá robiť, keď ľad sa cestou roztopí. Ďakujem neprosím. Prostý dobrák Ahmed, verzus neľudský plukovník Tawfik. Z toľkého zla, nespravodlivosti a doslova sadistického jednania by kde komu mohlo prepnúť. Koniec je otvorený, ale veľmi by mi sem sedel ten čo bol cenzúrou vystrihnutý.

Equalizer 3: Poslední kapitola (2023)

Hudba, Denzel Washington a taliansky vidiek sa mi veľmi páčili. Menej akcie mi neprekážalo, však surových scén bolo aj tak dosť. Tak dúfam, že si už konečne užije pokojný dôchodok, keď to tam sám úspešne vyčistil od mafie ;-). Povedala by som, že táto trojka je svojou komornosťou pre nás ženy asi najakceptovatelnejšia. Mne sa teda páčila najviac.