Léto (2018)

S malými výhradami k autentickosti filmu, ktoré však nahradilo obsadenie a spracovanie, dávam nakoniec 3*. Niektoré piesne a ten milostný trojuholník, mi proste nesadli. Atmosféra doby, vynikajúca.

Spravedlnost pro mou dceru (2016)

Nespravodlivosť vládne svetom. Vrcholne ma rozčuľujú takéto príbehy, kde predstavitelia zákona zlyhávajú a pravda víťazi len vďaka vytrvalému otcovi. Daniel Autiel opäť výborný, spracovanie nám však pokrivkáva 70 %.

Lunana: Jak ve třídě (2019)

Keď dostane Ugyen, mladý učiteľ umiestenku do Lunany, najvzdialenejšieho miesta Bhútánu, veľmi sa mu tam z pohodlia veľkomesta nechce. Do Gasy ho privezie autobus, tá je však len 2800 m n. m.. Do Lunany vo výške 4800 m n. m sa dá dostať len po svojich a cesta cez hory trvá 6 dní. Všetkých 56 obyvateľov obce ho však nadšene víta. Papier je tu veľmi vzácny, oheň sa preto podpaľuje suchým jačím trusom. A tak dostane do daru jaka, ktorého ubytuje v triede, preto ten názov.  Všetko tam hore bolo úžasné. Hory, ničím nerušené ticho, prívetiví obyvatelia, roztomilé deti. Film na mňa pôsobil veľmi pozitívne a ja som sa pristihla pri myšlienke, že nechcem aby skončil a aby Ugyen odtiaľ nikdy neodišiel.

The Real Charlie Chaplin (2021)

Jedinečný dokument o živote veľkého večného tuláka, od jeho narodenia až po koniec. Charlie a jeho príchod do New Yorku, začiatky v divadle, v nemých groteskách, prvý celovečerný film. Ďalšie významné diela, perfekcionizmus v práci, kedy scénu z filmu Svetlá veľkomesta, opakoval 534 dní, s rôznymi herečkami, aby sa nakoniec vrátil k Virginii Cherril, ktorá slepú kvetinárku stvarnila najdokonalejšie. Jeho úspechy aj neúspechy, lásky, politické názory, rodinný život. Posledné roky vo Švajčiarsku s manželkou Oonou a ich ôsmimi deťmi. Všetko doplnené unikátnymi autentickým zábermi a rozhovormi z tej ktorej doby, o ktorých som ani netušila že existujú. Vydarený dokument.

Druhá strana lásky (2021) (seriál)

Prvá polovica seriálu bola výborná. Právnická kancelária Colpan Cevherovej a jej dcér, zastupovala zaujímavých klientov a klientky. Súčasťou seriálu bol samozrejme aj ich  súkromný život. Rozvážna Azra, rozvedená matka troch detí, nespútaná svojrázna Sanem, ich nevlastná sestra Zeynep a tak trochu čierna ovca rodiny Günes, ktorá viedla svoju kaviareň. Každá sa snažila byt šťastná svojim spôsobom. V druhej polovici sa sa však seriál zavrhol na ukričaný turecký romcom. Škoda. Ani Gökçe Bahadır, Barış Kılıç, Gökçe Eyüboğlu, či Yiğit Kirazcı to zachrániť nemohli.

Tygr a drak (2000)

Začínam si zvykať na tieto čínske fantasy filmy. Krásny príbeh, spracovanie, krajina.

Tanec s ďáblem: Únos Richarda Oetkera (2001) (TV film)

Napínavé, ale veľmi depresívne. Byť bohatý, nie je výhra. Skôr bremeno. S mojou klaustrofóbiou som sa vedela dôkladne vžiť do Richardovej situácie a verila som, že to všetko dobre dopadne.

Paní Bovaryová (1991)

Postava ľahkovážnej pani Bováryovej mi nikdy nebola sympatická. Knižku som čítala len raz, čo u mňa nie je zvykom. Bola som teda zvedavá na filmové spracovanie, ktoré nesklamalo, no konanie Emmy mi to pochopiť nepomohlo, mala predsa krásnu dcérku. Aspoň však bolo na čo pozerať, kostýmy sa vydarili

Electra (2023)

Úžasný krátky, výstižný a miestami šokujúci  film. Dokonalé spojenie hraných a animovaných scén. To čo nám Kashcheeva chcela povedať, sa jej podarilo. Tak ako sa Electre zapísali do mysle jej desiate narodeniny, sa mne zapíše toto dielko. 5 víťazstiev na festivaloch v Čechách, ale aj v Toronte a Ottawe, hovorí za všetko.

Pán mravenců (2022)

Odsúdiť niekoho za lásku na 9 rokov väzenia s odôvodnením, že si toho dotyčného podriadil fyzicky aj psychicky, to je neuveriteľné. A že sa to udialo v Taliansku pred cca 60-timi rokmi ešte viac. Liečba psychických porúch elektrošokmi to bolo tiež poriadne  brutálne. Áno aj dnes majú ľudia problém prijať homosexualitu, no človek očakáva aspoň od rodičov porozumenie a akceptovanie svojej orientácie. V tomto mal starší Aldo šťastie, mama ho milovala bez výhrad. Jeho partner Ettore toho šťastia toľko nemal. Zaujímavý, no smutný film.