Blast of Silence (1961)

Frank Bono vie, že keď chce niekoho zabiť, musí k nemu cítiť nenávisť. A tak svoju obeť sleduje a premýšľa prečo a kde to spraviť . Peniaze, ktoré za to zinkasuje nie sú až také dôležité, má ich už dosť. Krásny vianočný New York, po ktorom sa prechádza, je skôr pochmúrny, ako veselý. Ako jeho život, na ktorý si na večerných prechádzkach  spomína. Celým filmom nás sprevádza jeho príjemný vnútorný hlas. Toto mám vo filmoch zvlášť rada, je to ako čítanie knižky, poznám tak myšlienkové pochody hlavnej postavy. A nesmiem zabudnúť na hudbu, ktorá je  tiež výborná. Páčilo sa mi to.

Láska a jiné závislosti (2010)

Takto má vyzerať láska. Radosť zo sexu, radosť z dotykov, radosť zo spoločne strávených chvíľ. Jake Gyllenhaal a Anne Hathaway boli veľmi prirodzení, proste profesionáli. A že Jamie si mohol nájsť peknú zdravú partnerku namiesto chorej Maggie? Ale o tom je predsa láska, mocná čarodejka, ktorá spraví aj z chronického sukničkára milujúceho chlapa. Viac by sa mi páčilo, keby to bola romantická dráma. Komediálne prvky na odľahčenie deja boli zbytočné.

Manon Lescaut (2021)

Páči sa mi, keď sú klasické diela prenesené čiastočne, alebo úplne do súčasnosti. Ľahkovážna Manon, tak v podaní Jany Preissovej, ako aj Jany Pidrmanovej ušla, hoci obe boli na svoju rolu už veľmi zrelé. Dnes by Manon dostala prívlastok zlatokopka. Či jej správanie spôsobil vek, naivita, alebo hlúposť, ťažko povedať. Tak ako v minulosti Ján Kačer, tu Vladimír Polívka boli v roli rytiera des Grieux úžasní. Toto spracovanie Daniela/y Špinar sa mi páčilo, tak scéna, ako aj kostýmy, len úlet s homosexuálov linkou tu nemusel byť.

Kde sní zelení mravenci (1984)

Na zelené mravce som čakala márne. Asi naozaj niekde snívali, tak ako boli o tom presvedčení Aborigéni, chrániaci si svoje posvätné územie. Vyprahnutá krajina takmer bez zelene, ktorú narúšali svojou činnosťou len bieli ťažiari, pôsobila exoticky. Film plynul upokojujúcim tempom bez veľkých zvratov. Oživením bol súdny spor o územie, na ktorý prišli Aborigéni v perfektných oblekoch, hoci dovtedy sme ich videli len v ošuntelom oblečení. Nemohla som sa však ubrániť myšlienke, že kam vstúpi noha bieleho človeka, tam spôsobí apokalypsu.

White Plastic Sky (2023)

Páčilo sa mi to, zaujímavý námet, no stačilo by tomu 90 minút. Napriek tomu odporúčam, ak máte radi sci-fi, romantiku a animované filmy. Aj záver k tomu sedel.

Vymazaný kluk (2018)

Homosexualitu svojich synov prijímajú otcovia ťažko, či už sú veriaci, alebo nie. No snažiť sa vyliečiť niekoho, kto chorý nie je, to asi nepôjde ani v Amerike. Ešteže Jared mal svoj vlastný rozum a odvahu zariadiť si život po svojom. Výborné obsadenie.

Léto (2018)

S malými výhradami k autentickosti filmu, ktoré však nahradilo obsadenie a spracovanie, dávam nakoniec 3*. Niektoré piesne a ten milostný trojuholník, mi proste nesadli. Atmosféra doby, vynikajúca.

Spravedlnost pro mou dceru (2016)

Nespravodlivosť vládne svetom. Vrcholne ma rozčuľujú takéto príbehy, kde predstavitelia zákona zlyhávajú a pravda víťazi len vďaka vytrvalému otcovi. Daniel Autiel opäť výborný, spracovanie nám však pokrivkáva 70 %.

Lunana: Jak ve třídě (2019)

Keď dostane Ugyen, mladý učiteľ umiestenku do Lunany, najvzdialenejšieho miesta Bhútánu, veľmi sa mu tam z pohodlia veľkomesta nechce. Do Gasy ho privezie autobus, tá je však len 2800 m n. m.. Do Lunany vo výške 4800 m n. m sa dá dostať len po svojich a cesta cez hory trvá 6 dní. Všetkých 56 obyvateľov obce ho však nadšene víta. Papier je tu veľmi vzácny, oheň sa preto podpaľuje suchým jačím trusom. A tak dostane do daru jaka, ktorého ubytuje v triede, preto ten názov.  Všetko tam hore bolo úžasné. Hory, ničím nerušené ticho, prívetiví obyvatelia, roztomilé deti. Film na mňa pôsobil veľmi pozitívne a ja som sa pristihla pri myšlienke, že nechcem aby skončil a aby Ugyen odtiaľ nikdy neodišiel.

The Real Charlie Chaplin (2021)

Jedinečný dokument o živote veľkého večného tuláka, od jeho narodenia až po koniec. Charlie a jeho príchod do New Yorku, začiatky v divadle, v nemých groteskách, prvý celovečerný film. Ďalšie významné diela, perfekcionizmus v práci, kedy scénu z filmu Svetlá veľkomesta, opakoval 534 dní, s rôznymi herečkami, aby sa nakoniec vrátil k Virginii Cherril, ktorá slepú kvetinárku stvarnila najdokonalejšie. Jeho úspechy aj neúspechy, lásky, politické názory, rodinný život. Posledné roky vo Švajčiarsku s manželkou Oonou a ich ôsmimi deťmi. Všetko doplnené unikátnymi autentickým zábermi a rozhovormi z tej ktorej doby, o ktorých som ani netušila že existujú. Vydarený dokument.