Dívka na mostě (1999)

Krásny zážitok. Nestáva sa mi často, aby som po dopozeraní filmu mala chuť pustiť si ho opäť od začiatku. Vanesu si pamätám hlavne ako mladučkú speváčku a že je ešte lepšia herečka, potvrdila aj v tomto filme. Adele v jej podaní bola úžasná. Gabor 40-ročný vrhač nožov, ktorý už nemá takú pevnú ruku ako za mlada, sa do nej zaľúbi na prvý pohľad. Potreboval inšpiráciu tohto typu, lásku ktorú na predstavení nemôže a nechce zabiť. Daniel Auteuil nie je krásavec, ale v tejto úlohe milujúceho umelca je absolútne perfektný, naozaj s veľkou charizmou. Atmosféra filmu, dej, hudba, hlavní predstavitelia, nemám za čo ubrať hviezdu. Prajem si len jedno, vidieť to na veľkom plátne a s kvalitným zvukom.

Rivalové (2013)

Bol to šok, keď sa to Laudovi stalo a ešte väčší, keď sa po necelých dvoch mesiacoch na okruh vrátil a zvíťazil. Výborne spracované a výborní herci. Chvíľami ste na pochybách, či vidíte Laudu, alebo jeho predstaviteľa Brühla. Veční rivali Hunt a Lauda, tešila som sa, že o nich konečne vznikol film a hneď taký dobrý. Videla som ho už 3x a hododnotím ho stále rovnako. Páči sa mi ako sa scény z pretekov, prelínajú so scénami z osobného života a sem-tam sú okorenené aj štipkou humoru. A tiež rivalita, či kamarátstvo hlavných hrdinov. Na tomto filme je snáď všetko dobré: réžia, scenár, kamera, hudba a samozrejme herci.

Útěk (2022) (seriál)

Hoci zo správ a článkov viem, čo sa v Sýrii už niekoľko rokov deje a ako pracujú radikálne skupiny, je táto séria pre mňa šokujúca. Bezcitní, sfanatizovaní velitelia so svojimi prívržencami, ktorí bez rozmýšľania vystrieľajú celú dedinu a mladé dievčatá si vezmú pre seba, alebo na trh otrokov. Teatrálne popravy, alebo stínanie hláv "nevercov" si natáčajú, aby sa mohli predviesť na sociálnych sieťach bŕŕŕ. Obdivujem všetkých novinárov, či fotografov, ktorí sú ochotní ísť do týchto zón. Emotívna a deprimujúca bola scéna, keď Mehmet, jeden z vojnových fotografov musel zabiť kolegu, aby sa neprezradil, plánoval totiž záchranu 2 žien a jedného dievčatka, no tiež smrť 16-ročného príslušníka ISIS, ktorý si práve začal uvedomovať, že takto sa do neba nedostane. Kladné aj záporné postavy boli veľmi uveriteľné, hlavne z tých záporných mal človek až zimomriavky.

Eliso, můj živote (1977)

V každom filme Carlosa Sauru je niečo, čo vytvára špeciálnu atmosféru. Tu je to krásna hudba, takmer snový dej, kedy ste na pochybách, či ide o realitu, spomienky, alebo predstavy. Elisa a sestra, Elisa a manžel, Elisa a otec v podaní úžasnej Geraldiny Chaplinovej. A dotvára to zaujímavé prostredie. Pekný večer som si s týmto filmom užila.

Kde zpívají raci (2022)

Už názov napovedá, že film bude zaujímavý. Krásna príroda, emotívny dej, charakterovo rôznorodé postavy. Maličkosť, ktorú pri takýchto filmoch vždy riešim, ako mohlo také malé dieťa prakticky bez peňazí žiť, prežiť a vyrásť v krásnu inteligentnú dámu. Za toto tú jednu ⭐ uberám.

Non è mai troppo tardi (2014) (TV film)

Ďalší výborný učiteľ vo filme, tentokrát však podľa skutočnej udalosti. Páčia sa mi tieto talianske životopisné filmy. Vždy sú veľmi dobre spracované. Časť keď Manzi pracoval vo väzení, bola oveľa zaujímavejšia, ako časť, keď učil ľudí čítať a písať prostredníctvom televízie. Predsa len to väzenie dáva oveľa väčší priestor na drámu aj vykreslenie jednotlivých postáv. Špeciálne to pre mladistvých, ktorí vlastne poznajú život iba z tej temnej stránky a svoju budúcnosť vidia čierno-šedú. Vďaka Manzimu sa naučili nielen čítať a písať, ale aj snívať a ísť za svojím snom. Krásny film.

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Krásny smutný film, ktorý podobne ako Sofiinu voľbu alebo Život je krásny znova vidieť nemusím. Priateľstvo dvoch malých chlapcov, rozdelených ostnatým drôtom, priateľstvo na život a na smrť, mi dnes určite nedá spať. Okrem nich, mi bolo veľmi ľúto Brunovej mamy a nakoniec tak trochu aj jeho otca. A tak ma napadajú slová jednej pesničky, "kedy budú ľudia  ľuďmi"....

Šikovný krejčí (2023) (seriál)

Dlho očakávaná séria je konečne na Netflixe. Pravdupovediac, nečudujem sa, že turecká TV8 sa seriálu vzdala, hoci to zdôvodnila prekročením rozpočtu. Je to výborná , ale ťažká séria na sledovanie. Začiatok sa odohráva v súčasnosti, no po zvyšok sledovania máte pocit, že ste v 50-tych až 60-tych rokoch a to hlavne vďaka kostýmom. Prvá séria nám ponúkla veľa nezodpovedaných otázok z minulosti aj súčasnosti hlavných hrdinov: Peyami, Dimitri, Esvet/Firuze, ako aj ich rodičov. Oceňujem výkony hlavne Cagataya Ulusoya, Saliha Bademciho a tiež Olguna Simseka, ktorý bol neskutočne uveriteľný. Milo ma prekvapila mladá Sifanur Gül, ktorá akoby z oka vypadla Winone Ryder, či už hrou, alebo podobou. Čo dodať, teším sa na druhú a tretiu sériu, snáď sa dočkáme odpovedí na načrtnuté témy, ako aj konanie napr. Dimitriho. Po druhej sérii sa čo to vyjasnilo, s napätím čakám na ďalšie - záverečné pokračovanie.

Velvyslancova dcera (2019) (seriál)

Tento seriál má naozaj rozporuplné hodnotenia od odpadu, až po 5 hviezdičiek. Nemyslím si, že je zlý, je len nekonečne dlhý a to mu uberá z atraktívnosti. Tvorcovia do neho pridali kopu zbytočných, nezmyselných zápletiek a scén, ktoré sa navyše opakujú. Nare neustále plače, hnevá sa, kričí a Sancar sa zmieta medzi láskou, nedôverou a žiarlivosťou. Každú chvíľu prebieha súd o Melek, ktorú chce striedavo získať Nare, Sancar, alebo otec Nare. Posledná tretina už s pôvodným názvom nemá takmer nič spoločné. V seriáli je zaujímavá hudba a zopár pekných piesní, ktoré nahrádzajú dialógy medzi postavami. Je to jeden z mála seriálov, kde majú zmysel veľavýznamné gestá a dlhé pohľady, ktorým rozumiete aj bez slov. Sancarova manželka Menekse od začiatku vedela, že manželstvo sa uzatvára len kvôli potomkovi a žiadnu lásku nemá očakávať, napriek tomu bola pôvodcom mnohého zla v rodine. Možno časť po odchode Nare, mala byť uvedená ako voľné pokračovanie. Bolo by to logickejšie. Sancar totiž tak nejako dospel a skľudnil sa. Mavi priniesla do jeho života kus lásky, pokoja a porozumenia. Celkovo sa mi to s Mavi páčilo oveľa viac. Hlavne to už bol konečne rovnoprávny vzťah založený na láske a nie na nadradenosti a potrebe ovládať ženu. Všeobecne v tureckých seriáloch mi najviac prekážajú intrigy, hádky, teatrálny krik a submisívne postavenie žien.   Tu však zaujmú rodinné vzťahy a množstvo postáv s rôznymi osudmi, ktoré sú niekedy veľmi prekvapujúce. Atraktívne zábery na miesta kde sa dej odohráva a výkony niektorých hercov.

Howlův kráčející hrad (2004)

Videla som to včera a keďže sa k tomuto filmu v myšlienkach stále vraciam, tak aspoň pár viet. Naozaj ani neviem, ako ubehli tie dve hodiny. Stále sa buď niečo dialo, alebo bolo na čo pozerať. Dobré je, že to môžu pozerať tak deti, ako aj dospeláci. Nezvyčajný príbeh  s témou vojny, aj lásky sa mi veľmi páčil. Krásna animácia a zvláštne postavy. Od začiatku bolo jasné, že Sophie sa do Howla zaľúbila, ale čo on?  Úžasná fantázia tvorcu je tu cítiť od začiatku do konca a ak nechcete niečo prehliadnuť, treba si to kľudne pozrieť aj 2- krát.