Cena svobody (2014)

Tak to bol pre nás citlivky , vážne doják. Cesta malých detí naprieč Afrikou, príchod do Ameriky, rozdelenie súrodencov, ich opätovné stretnutie. Neviem si to ani predstaviť. Cudzí ľudia, cudzia spoločnosť, zvyky, práca, technológie. Nesedeli mi tam tí Američania, ktorí sa nevedeli vžiť do kože sudánskych utečencov. Či už to bola Carrie, ktorá ich mala na starosti, alebo ich zamestnávatelia. No a koniec...... Ten ma skutočne odrovnal, v tom dobrom slova zmysle.

Star Trek: Discovery (2017) (seriál)

Prvá séria bola fakt dobrá. Druhá tiež, Spock, červený anjel, cestovanie v čase. No tretia a štvrtá pokrivkáva, dopozerala som, ale šepkajúci aj keď dramatický hlas Michael ma často uvádzal do driemot. Akcie sa mi niekedy zdali zbytočne nekonečne zdĺhavé.. Naozaj vydarené sú úvodné titulky a znelka.

Adım Farah (2023) (seriál)

Ďalší seriál z mafiánskeho prostredia, avšak so zaujímavou zápletkou, ktorá vás drží v napätí. Osudy jednotlivých postáv sú navzájom poprepletané a tak nie je celkom isté kto je dobrý a kto zlý. Demet sa mi tu veľmi páči, táto rola jej sadla. Engin ako mafián sa mi nezdá veľmi presvedčivý. Zaujali skôr Firat Tanis a Senan Kara. Po Farah a Tahirovi ďalšia dôležitá postava je jej chorý syn Kerimsah. Obdivujem deti v týchto tureckých seriáloch, perfektne hrajú a obyčajne si potom seriál zaslúži hviezdičku naviac. V druhej sérii už bolo cítiť naťahovanie, aj dej bol značne predvídateľný, ale 3,5 * zostáva.

İkimizin Yerine (2016)

Keby ste hneď po narodení vedeli čo vás čaká, chceli by ste aj tak žiť? Cicek netušila prečo sa narodila, nechápala prečo jej matka nikdy neprejavila lásku, hoci vždy plnila jej želania. Keď sa osudovo zaľúbila do o 20 rokov staršieho učiteľa literatúry, ktorý jej lásku opätoval, no vzápätí ju opustil, bola zdrvená a rozhodnutá zistiť, čo a prečo sa v jej živote deje. Táto romantická dráma zaznamenala pri svojom uvedení v tureckých kinách obrovský úspech. Príbeh ako aj hlavný pár v podaní Serenay Sarikaya a Nejat Isler, to bol dôvod pre 4*.

Divotvůrkyně (1962)

Tak toto ma dostalo. Nevedela som si predstaviť, ako sa dá hlucho-slepé dievčatko naučiť znakovú reč. Malá však bola extrémne inteligentná. Okrem toho mala milujúcich rodičov a šťastie na úžasnú vychovávateľku, ktorá sa nevzdávala. Helen sa nielen naučila znakovú reč, ale vyštudovala aj vysokú školu, stala sa z nej spisovateľka a dožila sa 88 rokov. Chvíľami sa na to ťažko pozeralo, metódy vychovávateľky boli spočiatku naozaj drsné, ale iná možnosť nebola. Film zamával asi s každým, čo len trochu citlivým človekom.

Tenkrát podruhé (2019)

Kto by nechcel zažiť krásne životné okamihy znova? Či už je to z detstva, prvé rande, stretnutie s hercami, alebo inými významnými ľuďmi. Ale je to možné? V tomto filme vám to zážitková agentúra Time Travelers umožní. Spravia síce iba to čo im zo svojho života prezradíte, ale aj tak. Veľmi milý film s dobrým obsadením. Zasmiala som sa iba občas, no ku koncu sa aj oči rosili. Najviac sa mi páčili Daniel Auteuil, Guillaume Canet a Doria Tillier. Pekne strávený večer.

Koe no katači (2016)

Deti vedia byť ku sebe neskutočne zlé. Človeka až zamrazí pri krutých Ishidovych skutkoch. Shouko so svojím postihnutím je však stále plná optimizmu a lásky k ľuďom. Celý film by mohol byť tak o 20 minút kratší, ale vzhľadom na krásnu animáciu, mu tú dĺžku odpustíte. Slzy sú povinnosťou už asi pri každom japonskom anime.

Miluj svého robota (2021)

V každom prípade je o čom premýšľať. Filmy s podobnou témou mam rada. Tento bol špeciálny svojou príjemnou atmosférou, formou spracovania a hereckým podaním. Tom sa naozaj veľmi snažil.  Chápala som Almino triezve uvažovanie a jej vnútorný boj, medzi láskou a rozumom. Ono ten robot bude vždy len robot, bez svojej jedinečnej vône a s emóciami, ktoré však len úspešne predstiera. Aj keď robí všetko pre to, aby Almu nesklamal, občas ju neúmyselne raní. Na EQ musí ešte popracovať 🙂.

Předčítač (2008)

Kedykoľvek na tento film narazím, nemôžem prepnúť na iný kanál. Ten príbeh je výborný a neviem si predstaviť inú trojicu hercov v hlavných úlohách. Špeciálne Kate Winslet je bravúrna. Téma je na zamyslenie a ten koniec, opäť zarosené oči, hoci na druhé videnie sa mi to nestáva.

Mutluluk Zamanı (2017)

Milá, chutná komédia. Dej rýchlo ubieha, ani sa nenazdáte a je koniec. Vcelku banálna zápletka, keď Mert príde na to, že peniaze sú mu na nič ak nemá lásku a rodinu, mi vôbec neprekážala. Pekný hlavný pár, krásne prostredie, film bez tureckých tradícií. Určite sa pobavíte.