Amistad (1997)

Opravdu jsem nečekal, že mi tento Spielbergův velkofilm přinese až tak silný zážitek srovnatelný s Věznicí Shawshank. Lépe to dopadnout nemohlo - film je podle skutečných události, ale ačkoli je to někde uváděno jako případné alibi a někdy zůstane opravdu jen u snahy převést na plátno skutečnost, ale toto není ten případ. Vše, o čem vyprávěl daný snímek (nešlo jen o zápas nešťastných Afričanů s americkým soudním systémem, ale o vykreslení problému otrokářství - nejen v USA - a hrozící občanské války obecně) bylo ukázáno naprosto věrohodně, přesvědčivě a působivě. Herci byli vesměs velmi dobří, ale nejvíc mezi nimi vyčníval (nikoli prostorem, ale hereckým uměním) Anthony Hopkins, který svůj výkon završil svělým závěrečným a rozhodujícím výstupem v soudní síní.

Austrálie (2008)

Tak po tomto úžasném filmu si už opravdu tak jistý nejsem, že Temný rytíř je pro mě film roku. Naprosto nádherný film - Bazi Luhrmannovi dlouhá pauza určitě neuškodila (o to víc se těším na Moulin Rouge, což jsem ještě neviděl). Herci byli vynikající a především Nicole Kidman do své role perfektně padla a svoji lady Ashley ztvárnila dokonale. Ona se vůbec hodí do filmů tohoto stylu a z minulosti. I Hugh Jackman jako honák (Drover) byl výborný. Ale nejpříjemnější překvapení musel všem přinést Brandon Walters jako malý Nullah - na svůj herecký debut může být právem pyšný. Ale nikdo z těch, kteří se na filmu podíleli, se opravdu nemusí stydět. Ve filmu najdeme úchvatné záběry na australskou krajinu (skvělá práce s kamerou) a hezkou hudbu. Ovšem hlavním pozitivem je příběh samotný. Kdyby se jednalo o klasickou love story, tak by se sice stále jednalo o snímek kvalitní, ale ničím výjimečný. Zakomponovat do toho problémy dětí původních obyvatel (konkrétně míšenců) kvůli odtrhávání od matky a násilné asimilaci do bělošských rodin na "převýchovu" - toto a způsob podání tento veolkofilm povyšuje. A aby toho nebylo málo, tak se děj odehrává na počátku druhé světové války, která má později na příběh také velký vliv. Zkrátka a dobře: mně se film strašně moc líbil a všem doporučuju. S délkou není problém a skoro každý by se měl do příběhu hned od začátku bez problémů a výhrad ponořit.

Temný rytíř (2008)

Tak to jsem nečekal... Bravo, pane Nolane! Konečně mě nějaký snímek Christophera Nolana opravdu bavil a maximálně jsem si ho užil. Filmu nemám co vytknout, díky slušnému tempu uběhl rychle a sledovat jsem ho bez dechu. A hlavně nemám nic proti samotnému ději, protože i samotný scénář byl vysoce kvalitní a žádné nelogičnosti a podobné věci jsem nemohl najít. Proč jsem na tento film nešel do kina? Protože film Batman začíná jsem po hodině znudeně vypnul, protože jsem už neměl trpělivost s tím, že film stále vlastně jen začíná... A řekl jsem si: Nolan už ne. "Svatokrádež" v podobě vzkříšení "Nicholsonova" Jokera a obsazení mladého Heatha Ledgera, se kterým jsem až do dneška žádný film neviděl, mi moc chuti ke shlédnutí také nepřidalo. Ale postupem času můj zájem rostl, zvlášť když na mě všude útočí nadšené reakce a vysoké hodnocení. Takže jsem nakonec (především kvůli zvědavosti na výkon nešťastně zemřelého Heatha Ledgera) souhlasil s tím, že by nebylo úplně od věci dostat ten film k Vánocům. :-) Je určitě pozoruhodné po zklamání z prvního dílu nakonec (byť s jistými obavami a pochybnostmi) dospět nakonec po dlouhé době až k těšení na druhý díl. A za svůj despekt si můžu nadávat jen sám sobě - ale díky tomu se mi to možná líbilo o to víc. Asi bych se ale přesto měl Nolanovi omluvit. Ale nejen jemu. Především Ledgerovi, kterého jsem kritizoval a o kterém jsem pochyboval, aniž bych si uvědomil, že tvůrci chtějí zcela logicky a správně jít jinou cestou než Tim Burton. Ledgerův mlaskající Joker není lepší ani horší než ten Nicholsonův - je zkrátka jiný. Ne úplně odlišný, ale jiný. A Ledger se se svou rolí popral opravdu znamenitě, líp to snad ani nešlo. Myslel jsem, že bude mít víc prostoru, ale takhle to bylo správné, toto načasování podtrhlo větší působivost. Ostatní herci (Bale - už jsem si na něj snadno zvykl, Caine, Oldman, Gyllenhaal, Freeman) odvedli také velmi dobré, ale přece jen standardní herecké výkony - vyčníval snad ještě jen Aaaron Eckhart jako Harvey Dent. Co se týká názorů, že by Heath Ledger měl získat posmrtně Oscara za svůj výkon (pochopitelně za vedlejší roli), tak jsem si dřív (aniž bych tento film znal) nesouhlasně mohl hlavu ukroutit, že je nesmysl dávat někomu Oscara jen proto, že zemřel - jen jako poctu. Tyto myšlenky beru zpět - on by si za to, co tady předvedl, toho plešouna fakt zasloužil (Jack, který ho za svého Jokera nedostal, by to snad skousl - už má tři). Je trochu ironie, že obrovské kvality a potenciál tohoto herce jsem objevil až po jeho smrti... Dnes ještě nic nepodniknu, ale nelze vyloučit, že se tento film někdy třeba objeví v mé TOPce. Bez debat je to nejlepší dílo o této (tady už opravdu ne komiksové) postavě.

Úkryt (2002)

Já to nechápu, jakto, že se to tady nehemží samými pěti hvězdami?? Vždyť to byl tak působivý thriller, kde se napětí a emoce daly krájet a nelze tomu absolutně nic vytknout. Navíc tu máme super herecké výkony - dominuje samozřejmě Jodie, ale i Forest Whitaker pojal svou postavu výborně a dal do toho všechno. Oběma hercům vždycky zkrátka věříte každý pohyb. Pro mě je to rozhodně nejlepší film Davida Finchera (z těch, co jsem viděl). A nejen film jako celek, ale i konkrétně režijní práce a vše, co to obnáší. (+ chválím i kameramana a toho, kdo vymslel námět, aby se neurazili.)

Funebrák (1932)

0,6* K tomu nemám co dodat. Snad jen, že to má naprostou absenci scénáře a kdyby to byl první Burianův film, co jsem viděl, tak by byl i poslední. Dalo strašnou práci to vydržet do konce - málem jsem odešel už po 20 minutách, když Burian převážně jen žral nebo chodil. K ostatním hercům se snad radši ani vyjadřovat nebudu - potěšil jen Šlégl, ale než jsem si vůbec uvědomil, že je to on, tak zmizel. :) Tragédie...

Vše o mé matce (1999)

Jistá osoba zde na ČSFD se může radovat, protože se konečně dočkala toho, že jsem se dokopal k Pedrovi. Zato já se příliš radovat nemůžu a pochybuju, že si ještě někdy pustím něco od Almodóvara. Co to vůbec mělo znamenat? Bavilo mě to tak na 2*, ale druhá polovina byla lepší a moje kritika je především z toho důvodu, že mi to zkrátka nesedlo a nebyl to můj šálek a už vůbec ne můj čaj. A nemám právo tvrdit, že to byla blbost, protože to není pravda. Našel jsem tam mimochodem kvalitní práci s kamerou a dobře zvolenou hudbu, zároveň pokus o zajímavé téma a tak trochu "jiný" film. Proto celkový padesátiprocentní dojem zaokrouhluju na 3*. Teď zpět k mým výhradám: měl jsem pocit, že herecké výkony vesměs nebyly příliš dobré a hlavně mi žádná postava nebyla sympatická, s žádnou jsem se nemohl ztotožnit nebo se vcítit do myšlenek, takže mi bylo srdečně jedno, jak to dopadne. Ani žádné dialogy mě nedojaly, takže se nedá nic dělat, asi jsem dřevo...:) (Někdo mi tam navíc připadal nadbytečný.) Kromě několika drobných chyb mě u tohoto pomalého filmu zaráželo i občasné nelogické chování postav - proč např. ten cvok běžel za tím taxíkem? Ale pokud si někdo po přečtení tohoto komentáře pomyslí, že pan Strauber nepochopil základní děj nebo poselství filmu, tak se plete! Nelituju toho, že jsem podnikl svůj první (a asi i poslední) výlet do tvorby z nějakého důvodu významného španělského režiséra Almodóvara.

Farma zvířat (1954)

Dívali jsme se na to při dvouhodinovce angličtiny a já, i když jsem se ze začátku šklebil, že budeme zírat na animovaný film, musím nakonec dát 4* - ale tedy především za ten Orwellův nápad (alegorie na komunismus pomocí lidsky se chovajících zvířat). Ale pojmout jeho Animal Farm tímto způsobem rozhodně nebyla špatná myšlenka a v divákovi to zanechá přesvědčivý dojem. Pustili jsme si to v originále a bez titulků, ale fakt, že jsem nerozuměl úplně všemu (především kvůli horší zvukové kvalitě) nijak nesnižuje hodnotu díla a nevadilo mi to. Mimochodem, jedna z hlavních zvířecích postav - nebudu psát která - mi trochu připomněla populárního předsedu jisté naší oranžové politické strany...:-)

Zapomenutý ostrov (2008)

Předem jsem si říkal, že to bude nekoukatelná blbost, že Abigail Breslin bude nesnesitelná nebo aspoň přinejmenším otravná a že ani sebelepší výkon Jodie Foster (ve který jsem stejně nedoufal) tomu nemůže zařídit kladné hodnocení. Naštěstí se mé obavy nenaplnily, i když do jisté míry to blbost je a protože mi už dávno není 11, tak také vím, že k dokonalosti tomu hodně chybělo. Důležité je ale brát ten film takový, jaký je. A jedná se o příjemnou, zábavnou rodinnou komedii s hezkými barevnými záběry, která kvůli kratší stopáži bez problémů uběhne. Abigail Breslin hrála výborně a byla sympatická a i Jodie hrála velmi dobře, i když přece jen jí známe a představujeme si ji všichni v poněkud odlišných rolích. Ale potvrdila, že vlastní i kus komediálního talentu. I když ze začátku jsem si říkal, do jaké hovadiny to Jodie vlezla - u úvodní amatérské animované sekvence jsem totiž trpěl jak pelikán...:) Chápu samozřejmě, že Jodie chtěla zkusit i něco jiného a navíc toto je první film, který budou moci shlédnout její děti. Zato Gerard Butler mohl hrát trochu lépe - avšak jeho postavy (nedobře napsané) mu k tomu vlastně nemohly dát dostatečnou příležitost ani prostor. Ani příběh nenabízí žádné hlubokomyslné poselství, ale jelikož jsem to ani nečekal, nestěžuju si. :-) Je to dobrý film na odreagování, který rozhodně neurazí a velmi potěší.

Mezi mužem a ženou (2005)

Ohodnotit toto pozoruhodné dílo není snadné a napsat smysluplný komentář už vůbec ne. Pro někoho bude zřejmě i obtížné takovýto styl přijmout - zřejmě proto ho českomoravský prostor po všech stránkách ignoroval. Přitom je to tak kvalitní a inteligentní film. Ale do značné míry se jedná o jistou formu experimentu, která rozhodně nebyla vytvořena pro masy. Co to vlastně je: Drama? Ano. Komedie? Trochu. Romantický film? Určitě. Celé je to postaveno na dialogu muže a ženy (tedy nejen dialogu, oni se samozřejmě i pohybují a ne jen sami v jednom vymezeném prostoru), kteří se náhodou po velmi dlouhé době potkali na jisté svatbě. Jak se k sobě chovají, co cítí? A co vztah k jejich "skutečným" partnerům? ... Víc prozrazovat nebudu, abych nevyzradil celý děj, jen podotknu, že scénárista zaslouží velkou pochvalu. Ale v čem spočívá ten hlavní experiment, když odmyslím, že (vlastně i psychologický) příběh se odehrává v malém prostoru a čase mezi dvěma lidmi? Jde o odvážný tah režiséra Hanse Canosy natočit vše pomocí dvou kamer - v polovině je obraz rozdělen. Toto může někoho odradit s tím, že režisér se zbláznil a že to bude nuda, která se nedá sledovat. Omyl! Podle mého názoru mu záměr vyšel, protože to filmu body vůbec neubírá, ale naopak mu to přidává na zajímavosti, atraktivitě, originalitě a také zábavnosti. Práce s kamerami je zkrátka dokonalá. A na závěr obrovský potlesk pro ty hlavní dva jedince, na kterých to celé stojí a bez kterých by to nešlo: Aaron Eckhart a především Helena Bonham Carter.

Neptunův trojzubec (2008) (TV film)

Neptunův trojzubec jsem zhlédl jen z toho důvodu, že jsem četl předlohu, která se mi i přes drobné výhrady (zvlášť k závěru) dost líbila. Příběh tu hodnotit nebudu, jen dodám, že toto zpracování se knihy nedrží pouze věrně, ale doslova jako klíště - mám pocit, že by stačilo to smrštit na pouhý jeden film o délce něco přes dvě hodiny. Tím ale mé výhrady prakticky končí, chválím paní režisérku za šikovné převedení, protože snímek dovede divákovi nabídnout přesně to, co ta detektivka a dovede vtáhnout do děje (přestože/ačkoli jsem věděl, jak to dopadne). Herecké výkony byly téměř všechny solidní, matné jsem tam téměř nenašel a daní herci (zvlášť Jean-Hugues Anglade jako hlavní postava komisař Adamsberg a Corinne Masiero jako Retancourtová) se pro své role výborně hodili a dobře se s tou svou rolí poprali. Mírné zklamání mi přineslo jen ztvárnění soudce Fulgence, ať už z hlediska výběru herce, prostoru a dabingu. Ale celkově tu máme kriminální příběh na velmi vysoké úrovni. Prvnímu dílu jsem dal 4* a po druhém u nich můžu s klidným svědomím zůstat.