Hodiny (2002)

Není možné nedat plné hodnocení, protože to bylo natočené výborně a sugestivně. Děj pro mě nebyl problém a střídání jeho tří linií jen zlepšovalo dojem. Co ale bylo nejlepší? Asi určitě herecké výkony - o Meryl psát nemusím, ta odvedla jen svůj běžný standard (tedy skvělý výkon), mírně "upravená" Nicole se své role nemohla chopit vhodnějším způsobem a myslím, že Oscara získala právem. Fakt super výkon. I když příběh a herectví Julianne Moore mi přišlo o trošičku méně kvalitní, přesto nic nevyčítám a také ji chválím - líbila se mi tu rozhodně víc než v Hannibalovi, kde se o špičkovém výkonu rozhodně mluvit nedalo. :) A Stephen Daldry zřejmě asi nebude úplně mizerný režisér. :) Jednoduše řečeno: film mě potěšil, ještě předčil mé očekávání a i když rád kritizuju, tady nemůžu.

Spojenec (2006)

Sledování Spojence mě bavilo, tento thriller si celou dobu držel slušné tempo (na to, že se neodehrával na moc místech) - zkrátka můžu s klidem napsat, ře nebyl špatný nápad to natočit. Ale přece jen by neuškodilo, kdyby se Spojenec opíral o nějakou převratnější myšlenku. Ale to mně nevadilo. Horší to bylo s (podle mě) mírně nezvládnutým závěrem a s postavou Jodie Foster. Ano, vidíte dobře, kritizuju paní Jodii. Poprvé nepředvedla žádný strhující, ale jen velice průměrný výkon a hlavně měla velice malý prostor. Vypadala sice lépe než ve většině jinýách filmů, ale jako by jí tento účes omezoval v herectví. Hlavní chyba je ale v tom, jak jednoduše byla napsaná ta její postava a jak strašně málo prostoru tam měla. Když ve filmu hraje Jodie (byť je v titulkách až na třetím místě), tak člověk od ní zcela oprávněně čeká víc. Myslím, že tuto roli brát neměla. Má hrát jen v těch filmech, které na jejím výkonu stojí - asi jedině pak má ode mě může ten film dostat ***** (i když její kratičké mihnutí v v Příliš dlouhých zásnubách zase nikoho zklamat nemohlo). Samozřejmě, její přítomnost filmu sice neškodí, ale bohužel ani nepřispívá. Sice je to tak maximálně na 3,5*, ale zaokrouhluju nakonec nahoru - aby si Jodie u mě příliš nepokazila statistiku. Ale hlavně díky skvělé hlášce Denzela Washingtona v restauraci, která to zachránila: "Můžu vám vzít klobouk?" "Nemůžeš, kup si svůj!" :-))

Ti druzí (2001)

Fantastický film, který naplno boduje něčím jiným než většina ostatních hororů. Sází na napínavý příběh odehrávající se v přítmí uzavřeného prostoru, perfektně vykreslenou atmosféru, působivou hudbu... a především na úžasnou Nicole Kidman, které bych se nebál za toto dát i Oscara. Ale i ostatní spíše neznámí herci se nenechali zahanbit. Zkrátka se jedná o mimořádný zážitek od začátku až do konce.

Kramerová versus Kramer (1979)

Vynikající film s dokonalými hereckými výkony a silným příběhem. "Souboj" bývalých manželů je tu podán úplně jinak než tomu ve filmech bývá. Celý inteligentní film jsem sledoval s naprostým zaujetím a nemám důvod nedat 5*. A částečně jsem i odpustil Dustinu Hoffmanovi, že výkonem v tomto filmu připravil Petera Sellerse o vysněného Oscara - ale jen částečně...:-)

V zajetí rychlosti (2005)

Moc pěkný film! Opravdu se mi líbilo, jak tento zajímavý životní příběh motocyklového závodníka Burta Munroa zpracovali. A tento skvělý film ještě vylepšuje neuvěřitelný Anthony Hopkins v hlavní roli. Navíc hraje opravdového sympaťáka, který jde za svým cílem nejen vytrvale, ale i s občasným humorem. Málokdo by to podal tak přesvědčivě, takže po fandění vám i tleskám, Tondo!

Jackie Brown (1997)

Nejlepší Tarantinův film, co jsem kdy viděl - ale možná proto, že jiný jeho film jsem ještě neviděl... :-) Ale v každém případě mě tento vysoce kvalitní, svižný a zábavný film přesvědčil, že Tarantino nemůže být špatný režisér a že opravdu stojí za to vidět jeho filmy. Samotný příběh nijak neskutečně zajímavý nebyl, ale zpracování bylo naprosto dokonalé a vzbudilo můj zájem. Vůbec mi nepřišlo, že film trvá skoro dvě a půl hodiny. A to, že scéna "výměny zavazadel" v obchodě byla natočeno ze tří různých pohledů, je ukázka geniality a je to jen dobře. Ale to nejlepší a nejdůležitější na celém snímku jsou herci - nemohli být vybraní lépe, protože každý naprosto přesně padnul do své role a taky ji perfektně ztvárnil. Nemám co vytknout.

Zakázané království (2008)

Jméno režiséra mě děsilo, přečtení obsahu mě neuklidnilo, ale shlédnutí filmu už ano. Obával jsem se nejhoršího, ale Angarano mi tam nakonec nevadil. Naštěstí měli Chan a Li dost prostoru a jejich postavy (zvlášť tedy Jackieho "drunken master") byly zábavné a opravdu dobře zahrané. Jedná se o nadprůměrný, zábavný a vizuálně působivý film. Akorát ten děj - šlo z toho vykopat a především vymyslet víc. Ale Chan a Li se nemají za co stydět, potěšili mě. Dávám jen 4*, protože režisér Minkoff si plné hodnocení nezaslouží a navíc s těmito herci se měl udělat úplně jiný styl filmu. Ale celkově jsem dost spokojený, protože jsem čekal něco horšího. (Ještě musím pochválit herečku Yifei Liu a známého choreografa akčních scén Yuena Woo-Pinga.)

Tahle země není pro starý (2007)

Hm, tak tohle dostalo Oscara za nejlepší film roku. No..., přijde mi to asi tak zasloužené, jako u Skryté identity. Ale pozor - film to vůbec nebyl špatný a byl i v jistém smyslu originální. Navíc tvůrci ušetřili na hudbě...:-) Nic, přejdu k věci: ze začátku mi to moc nesedělo a přišlo mi to poněkud divné a nevěděl jsem, co si o tom mám myslet, ale pak se film konečně rozjel a vtáhl mě do děje. Nakonec jsem se dostal až téměř k 5*, jak mě to bavilo a zajímalo, ale naprosto nepovedený natahovaný závěr to dost pokazil. A smysl výkladu snů pana T. L. Jonese mi zůstal skryt... To bratři režiséři trochu nezvládli, ale jinak je chválím za odvedenou práci - stejně jako všechny herce. Ale Oscara bych nedal asi nikomu.

Sloní muž (1980)

Nemám slov.... Neskutečně vynikající film. Možná nejlepší a nejpůsobivější film, co jsem kdy viděl; černobílá mu jen prospěla, protože navodila tu správnou stísněnou atmosféru. Jedná se o první film Davida Lynche, který jsem shlédnul - a rozhodně není poslední. Akademie to opět nezvládla - minimálně skoro všech 8 oscarových nominací mělo být v tu plešatou sošku přetaveno. To, co dokázal předvést John Hurt pod dokonalou masku, bylo naprosto neuvěřitelné! Anthony Hopkins svou zajímavou postavu také pojal nejlépe jak mohl a minimálně nominace na Oscara by mu slušela. Film je obrovským zážitkem a zanechal ve mě velký dojem. Všichni si za něj zaslouží maximální uznání, jelikož tento silný příběh nemohl být na plátno převedem lépe. Navíc jsem nadšený, že film ještě překonal mé téměř astronomické čekávání. 200%!!!

Poslední dny Sophie Schollové (2005)

Tak na toto jsme dnes koukali ve škole při dvouhodinovce němčiny. Po skončení jsem němčinářku pochválil, že vybrala opravdu výborný film. Jedná se o inteligentní, sugestivní (omlouvám se distributorovi, že jsem si vypůjčil jeho slovo) a ne zrovna optimistický film. Filmů, které se dotýkají druhé světové války není málo, ale tento je opravdu povedený a stojí za to ho vidět a také se nad ním zamyslet. Tento německý film Němce kritizuje, ale zároveň oceňuje ty, kteří byli tak stateční, že se dokázali Hitlerovu režimu postavit. A Julia Jentsch byla skvělá, ale i ostatní předvedli (nejen při hulákání) více než standardní výkony. Jen v jednom momentě se mi zdálo, že je to stále stejné a ztrácí to tempo, ale okamžitě jsem si to rozmyslel. :-)