Křižovatka smrti (1998)

Sice nejúspěšnější, ale pro mě určitě ne nejlepší film s Jackie Chanem. Na to je tu málo soubojů a především občasný nedostatek humoru - v porovnání s jeho jinými filmy. Ale Američany si tím získal víc než čímkoli jiným. Možná je to tou typickou "americkostí" této komedie. Každopádně druhá (a dokonce i třetí) Křižovatka se mi líbí víc. Ale film je to dobrý, není to nesmysl. A stojí především na rozdílech obou hlavních postav: seriózní policista-bojovník Chan (Asiat) + užvaněný (nebo spíš upištěný) Afroameričan Chris Tucker. A to má ráda spousta lidí (i já): vtipné a především nesourodé a protichůdné dvojice. Ale buďme upřímní: Brett Ratner není režisér, ale jen nadšenec. :-)) Ještě veselá informace na závěr: Chan prý s Tuckerem nevycházel úplně nejlíp také proto, že mu špatně rozuměl. Já ale myslím, že to bylo spíše Tuckerovou rychlomluvou než chatrnější Jackieho angličtinou. :-)

Růžový panter (2006)

V první řadě urážka Petera Sellerse. Místy přehrávající a místy křečovitý Steve Martin mě přesvědčil, že už ho opravdu v žádném filmu vidět nemusím. To, co bylo u Sellerse přirozené a vtipné, bylo tady až na pár světlých výjimek spíše trapné. Režie byla špatná, scénář dementní (když už nového Pantera točili - jako že neměli -, tak se měli držet aspoň trochu předchozích filmů). Co si tady vymysleli za bláboly, to by člověk nevěřil... Nesmyslná postava Jeana Rena; Martin vytváří v každé hlásce, co vysloví, přeřeknutí a navíc takový zločin: Dreyfus s knírem!! Určitě by působilo lépe, kdyby ho hrál digitálně omlazený devadesátiletý Herbert Lom. Také by nebyla od věci realizace nápadu, že postava sluhy Katoa bude ponechána a ztvární ji Jackie Chan. Katastrofální český dabing mě tak iritoval, že jsem si to po 5 minutách přepnul na originál s titulkama, protože jsem si nechtěl kazit už tak bídný dojem. Teď vlastně nechápu, proč jsem dal dokonce 2 hvězdičky... Zřejmě proto, že jsem se dvakrát zasmál...:) (Za což se hluboce stydím.) Ale zase to nebyla nesnesitelná nuda, to ne. Popravdě řečeno: čekal jsem to ještě o něco horší... :-)

Skrytá identita (2006)

Pochopil jsem, že Scorsese dostal Oscara spíš za zásluhy, ale opravdu tomu nemuseli dávat "holohlavce" ještě za nejlepší film. Jedná se sice o povedený, ale ničím výjimečný thriller. Takových už bylo. Navíc mi nepřijde rozumné cpát do jednoho filmu podobné typy DiCapria a Damona. Jinak z herců byl samozřejmě nejlepší Nicholson, ale jeho role byla spíše vedlejší a jeho postava mohla být napsána líp. Tentokrát jsem neměl pocit, že by ta role byla přímo pro něj a že by ji nemohl hrát nikdo jiný. Vše mohlo být lépe promyšlené. Celkově se mi to ale líbilo - napětí, zábava, atmosféra. Ale zkátka jsem (myslím, že právem) čekal víc...

Kurs sebeovládání (2003)

Místy zábavná, ale spíše průměrná komedie s vynikajícím Nicholsonem (šílený psychiatr) a mizerným Sandlerem. Asi víte, kvůli kterému z těch dvou nakonec dávám hvězdičky 4... :-) Ale když si vzpomenu na ten závěr, mám chuť jednu ubrat. Proto rychle pryč! :-)

Lepší pozdě nežli později (2003)

Úsměvný film s Jackem Nicholsonem a Diane Keaton. Jack hraje pro změnu sám sebe :) a jeho postava je i docela sympatická. Filmu by prospělo, kdyby byl o něco kratší, ke konci může začít mírně nudit. Jinak pěkné.

O Schmidtovi (2002)

Jack Nicholson tentokrát předvádí netradičně umírněné herectví - a je z toho další vynikající výkon a navíc trochu netradiční. Nicholson nehraje suverénního jedince, ale spíš zoufalého důchodce, ale velmi přesvědčivě. Další zajímavostí je, že herečka, která hrála jeho manželku, je o 2 roky starší než on - a to je také neobvyklé. Sice je tento film určen spíše starším lidem, ale mě se ten silný příběh a především výkon Nicholsona tak líbil, že dávám hvězdiček 5. Za zmínku také stojí malá, ale výrazná role další herecké osobnosti - Kathy Bates, která taky pomáhá Jackovi, aby ten film netáhl úplně sám. (A komická scéna s vodní postelí byla špičková. :-))

Lepší už to nebude (1997)

Je to ostuda, ale tento film jsem viděl poprvé až loni (léto 2007). Ale myslím, že to je jeden z nejlepších filmů, jaké jsem kdy viděl. Je to snímek s velmi dobrým příběhem, ale celý stojí a padá s neskutečným výkonem Jacka Nicholsona (možná nejlepšího herce filmové historie). Dát mu Oscara za tento film byla naprostá povinnost. Nicholsonův nesnesitelný spisovatel Melvin Udall zkrátka nemá chybu a také Helen Hunt ve své roli číšnice, do které se hlavní hrdina nakonec zamiluje a díky které se i trochu polepší, byla vynikající - však také získala Oscara. Je to komedie (udržuje si své tempo až do úplného konce), takže se tam najde i plno vtipných situací. Ještě teď se musím smát, když si vzpomenu, jak se Jack řítil k telefonu a před telefonováním se začne zuřivě česat... Naprosto perfektní!

Mars útočí! (1996)

Burtonovská taškařice - a jeden z jeho spíše slabších filmů, vzhledem k tomu, jak vysokou kvalitu mají ostatní. Pochybuji, že tento film myslel vážně. Našel superhvězdné obsazení, což ale neznamená, že to musí zaručit velký úspěch. Poprvé jsem měl pocit, že roli Jacka Nicholsona (nebo vlastně dvojroli) mohl ztvárnit kdokoli jiný - ale chyba není na jeho straně. Poprvé jsem dal jen 3*, podruhé dávám 4, ale jen tak tak... Místy je to totiž docela zábavné a člověk se nenudí. Taková oddechová kravinka a tak to asi brali i všichni zúčastnění herci. Brosnan působil směšně, ale ne jako Tom Jones, když v závěru s výrazem naprostého štěstí hladil holuby a jeleny. :-) 71%

Batman (1989)

Souhlasím s neskromným prohlášením Jacka Nicholsona, který svůj výkon označil za umělecké dílo. Jeho kreace byla opravdu neskutečná, není možné Jokera ztvárnit lépe a hlavně kvůli němu musím dát 5*. Navíc je to první film s Nicholsonem, který jsem viděl - ale myslím, že v té době jsem zase nevěděl, že ten šklebící se pán je Nicholson. :) Ale vůbec celkové provedení je na velmi vysoké úrovni a Michael Keaton je ideální představitel Batmana. Tim Burton zkrátka před 19 lety ukázal, že nebude úplně špatným režisérem :)

Osvícení (1980)

Co dodat...? Vynikající film, skvěle vykreslená atmosféra... - Kubrick to ani jinak neumí. A Velký Jack neuvěřitelný jako vždy (ale tady se snažil opravdu hodně). :-) Ale přesto se to panu Kingovi nelíbilo, stejně jako zfilmovaný Přelet nad kukaččím hnízdem panu Keseymu... Ale to mě netrápí, já dávám 5* a doporučuje všem, kteří to náhodou ještě neviděli.