Klub rváčů (1999)

Tento film opravdu nesplnil mé obrovské očekávání umocněné tím, že je to nejen podle známého Palahniukova románu, ale především velmi vysokým hodnocením všude. Takže jsem čekal něco víc. Ale to "víc" jsem tam nenašel. Jedná se samozřejmě o zajímavý nápad, ale příběh a scénář mohl být propracovanější a závěrečné rozuzlení mě taky nenadchlo. Pitt s Nortonem předvedli solidní výkon a Fincher prokázal, že rozhodně není špatný režisér. Nemůžu si pomoct - nejlepší a nejpřesvědčivější výkon předvedla Helena Bonham Carter a především jí můžou ostatní děkovat, že dávám slušné 4*.

Půlnoční kovboj (1969)

Tady jsem sice neměl tak enormní očekávání jako u dalšího filmu, který mě čekal (klub rváčů), ale přesto jsem doufal v trochu víc než v to, co se z toho ve výsledku vyklubalo. Ze začátku mě dost iritoval Jon Voight a pak jsem si řekl, že jestli do 5 minut nepřijde Hoffman, jdu pryč. Naštěstí se do té doby dostavil. A byl vynikající jako vždy. ("Toto je můj tajný vchod. Jsi jediný, kdo o něm ví." Vtipná hláška do tohoto jinak vážného filmu snadno zapadla - můj názor je, že i v sebevážnějším filmu by se měla nacházet aspoň jedna veselá nebo komická situace.) A i na nesympatického Voighta jsem si nakonec zvyknul a film se mi docela líbil. Jedná se o dobře natočené drama, kterému navíc prospívá vydařený závěr. Ale některé pasáže nebyly nutné.

Memento (2000)

Netradiční. Zajímavý. Inteligentní. Originální. Ale mě bohužel Nolanův režisérský styl narozdíl od většiny nijak moc nenadchnul. Fakt, že mi Nolan nesedí, se potvrdil i v dalších filmech. Něco se mi tam zkrátka nezdálo, asi mě neoslovilo vyprávění pozpátku a opakovaně. A s hlavní nesympatickou postavou ztvárněnou nesympatickým Guyem Pearcem opravdu sympatizovat nemůžu. Od začátku jsem věděl, jak to dopadne. Postavy se chovaly místy divně... Ale přesto nemůžu Nolanem zcela pohrdnout, musím ocenit jeho odvahu a experimentování - blbost toto rozhodně nebyla, scénář byl kvalitní... Pod 3* jít nemůžu, protože to zkrátka jen nebyl šálek mého čaje, ale sledoval jsem to docela i se zaujetím. A čtvrtá hvězdička je za Carrie-Anne Moss, samozřejmě. :-) Trochu rozporuplný a zmatený komentář, co? :-)

Kletba zlatého květu (2006)

Opět tu nevidíme nijak závratné hodnocení, ale já dávám 5*. Dostávám se s ostatními uživateli asi do stejného rozporu jako v případě snímku Anna a král. Mně se toto drama líbilo skoro stejně. A stejně jako v Anně a králi byl Chow Yun-Fat co se týká hereckého výkonu poražen svou kolegyní - tentokrát krásnou Gong Li, která v roli pronásledované císařovny předvedla naprosto strhující výkon. Já bych uvažoval minimálně i o nominaci na Oscara.

Anna a král (1999)

Přiznávám, že jsem si tento film půjčil především kvůli Chow Yun-Fatovi - a získal jsem novou oblíbenou herečku jménem Jodie Foster, kterou jsem až do tohoto filmu neprávem přehlížel. Její výkon byl naprosto fantastický a Chow (byť nejvhodnější herec, který mohl hrát siamského krále, jehož děti měla Jodie učit) neměl žádnou šanci ji v tom pomyslném hereckém souboji porazit. Opět nerozumím těm nevysokým hodnocením, já byl z tohoto nádherného, působivého a silného filmu opravdu nadšený. Navíc mám rád i filmy z asijské minulosti. Ale nemůžeme mít všichni stejný názor, to by tu potom byla nuda...:-) Ovšem zbytečně dlouhý a barevný tento film fakt nebyl!

Killer (1989)

Řekl jsem si, že nebude od věci podívat se na nějaký starší akční film s Chow Yun-Fatem - a chyba to rozhodně nebyla. Takhle má vypadat akční thriller - najdeme tam napětí, akci a především také příběh. Je jasně vidět, že režisér John Woo je člověk na svém místě a své práci výborně rozumí. A Chow se do této role perfektně hodil a svého "hodného vraha" ztvárnil s maximálním citem a přesvědčivostí.

Královna (2006)

Proč 5 hvězdiček: 1) za styl zpracování, kterému nemůžu nic vytknout 2) za nápad toto natočit 3) za výkon Jeho Veličenstva Helen Mirren 4) i za ostatní herce (především James Cromwell jako nerudný princ Philip byl vynikající) Je dobře, že si tvůrci vybrali právě toto období a myslím, že přiblížení královny a jejích pocitů bylo objektivní a věrohodné - což ještě nezaručuje dobrý film, ale tady je namístě dát kolem 90%.

New Police Story (2004)

Tak to se Jackiemu opravdu povedlo! Vynikající a chytré vážné akční drama. Chan potvrdil, že neumí jen kopat, ale i hrát. Není to komedie, ale to, co vtipné má být, vtipné opravdu je. Nemám co vytknout a myslím, že spoustu lidí musel tímto filmem potěšit. Akorát ten dabing...

Medailon (2003)

Standardní film Jackieho Chana s několika dobrými scénami, sympatickou Claire Forlani a strašným Lee Evansem.

Wimbledon (2004)

Svižný film nejen o tenisu se sympatickou Kirsten Dunst. Musím i pochválit, jak vypadají záběry ze zápasů. Ale do plného hodnocení tomu přece jen něco chybělo..., možná lepší scénář... (A McEnroe se zapomněl vztekat.)