Yojimbo (1961)

Čekal jsem western v japonském prostředí, s katanami vyzbrojenými samuraji místo kolty obtěžkaných kovbojů, ale přeci jen formou stále western, byť vím, že v Japonsku platí úplně jiná měřítka normálnosti. Dostal jsem ovšem grotesku ve městečku plném retardů, kteří nedokáží udělat ani dva kroky, aby se při tom nesnesitelně nepitvořili. Tuhle přestřelku Leone s přehledem vyhrál, a ještě si u toho stihl v poklidu zapálit doutník.

Kněžna Libuše (2008) odpad!

Vezměte digitální kameru, pár opilých kamarádů, vybavte je dřevěnými klacky a vyražte do lesa - ať natočíte cokoliv, velmi pravděpodobně to bude kvalitnější než tenhle "film". Nicméně navzdory (či spíš díky) tomu, že je ve filmu špatně snad úplně všechno, na co si lze vzpomenout, je zábavný faktor neuvěřitelně vysoký. Pro umocnění už tak velkolepého zážitku doporučuji sledovat ve větší skupině lidí a během promítání hrát drinking game s pravidlem napít se po každém záběru na úplněk. :)

Kick-Ass (2010)

Český překlad jména hlavního hrdiny - "Nářez" plně vystihuje podstatu filmu. Zvráceně vtipné, krásně politicky nekorektní, technicky bezchybné. Je potěšující vidět, že i dnes se ještě nejde někdo, kdo dokáže natočit skvělé akční scény i bez epileptika za kamerou. Výborní herci (Chloe Moretz jedním slovem vládne), povedený soundtrack a na konec žádný borec, ale stará dobrá bazuka. :) PS: Chci vidět Hit Girl The Movie! :)

Vahşi Kan (1983)

Další z "perel" turecké kinematografie, kdo neviděl, nepochopí, kdo viděl, stejně nepochopil. Zombíci, paní Rambová, gang motorkářů, co více si přát... :) Objektivně odpad nejčistšího kalibru, subjektivně velmi zvráceně zábavné, i když "kvalit" profláklejších tureckých Star Wars nebo Spidermana to přeci jen nedosahuje.

Alenka v říši divů (2010)

Ani se nechce věřit, že tenhle film opravdu natočil TEN Tim Burton. Nelogicky jednající postavy, jejichž osudy jsou vám stejně v podstatě ukradené, příběh, který by mohl být používán jako ilustrace pro slovo klišé, to nezachránilo (a ani nemohlo) ani ověřené trio Depp - Bohnam Carter - Elfman, natož efektně přestylizovaný vizuál, ve kterém ovšem klasickou burtonovskou temnou poetiku stejně budete hledat povětšinou marně. Time, takhle ne!

Pozemšťan (2007)

Přestože se celý film vlastně jen několik lidí baví mezi sebou v jedné místnosti, tak hodina a půl utekla jako nic, klidně bych si dal líbit tak půlhodinu navíc, protože se nabízí celá řada dalších témat, která mohl film obsáhnout. Ale i přes ne naplno využitý potenciál svou myšlenkou hodně zajímavý a originální snímek.

Klub rváčů (1999)

Obrovské zklamání. Herecké výkony Pitta, Carterové i Nortona jsou sice výborné (i když poslední jmenovaný v poslední scéně už docela přehrává), bigbeatový soundtrack od Dust Brothers je cool, i vizuál a režie jsou v první řekněme půlhodině, možná hodině dost nápadité a stylové, některé scény a hlášky jsou super, ale sakra, co ten příběh?! Zjednodušeně řečeno úderem každé půlhodiny se film naprosto změní, jednak směřováním příběhu, jednak víceméně i žánrem. Ovšem tady to narozdíl od takového Forresta Gumpa vůbec nedrží pohromadě... "Ten" zvrat v poslední půlhodině jsem sice nečekal a příjemně mě překvapil, ale k čemu to, když čím blíže konci filmu, tím víc se příběh filmu nořil do naprosté nesmyslnosti? Dobře, bral bych ještě to, že se zástupy chlapů všech možných profesí pravidelně scházejí, aby si rozbíjeli huby, aniž by se film snažil nějakým způsobem vysvětlit jejich motivaci. Vysvětlení, že je prostě sere systém, neberu (S touhle myšlenkou si pohrával starý dobrý Trainspotting, a to nesrovnatelně lépe). Ale to, že naprosto všichni z nich, bez výjimek se nechají jen tak ukecat pro v podstatě terorismus, co to jako je?? A závěrečná scéna, která měla celý snímek nějak vypointovat a dát mu smysl, tu už jsem nechápal vůbec. Aneb zabij svého imaginárního přítele tím, že se střelíš do hlavy, třeba to přežiješ a možná i budeš už minutu na to běhat jak veverka. Závěrečné "Poznalas mě ve zvláštním období mého života" aspiruje na nejdebilnější závěrečnou hlášku století. EDIT: Po 6 letech a promítání v kině v rámci Projektu 100 přidávám 3. hvězdičku, ale výše uvedené v podstatě stále platí: stylový, provokativní, výborně zahraný a perfekcionisticky režírovaný film s překvapivou pointou, který je ale v jádru hrozně nerealistickou a smysl nedávající blbinou...

Gangy New Yorku (2002)

Mohl by mi někdo říct, na co jsem se to poslední dvě a půl hodiny k*rva díval? Na netradiční gangsterku, historické drama, válečný film, podivnou fantasy nebo snad jeden velký drogový úlet?? Vzhledem k tomu, že po kliknutí na položku Bonusy v menu DVD na mě vyskočila hláška "Vložte disk 2", který ovšem neexistuje, se kloním k možnosti poslední...

Účastníci zájezdu (2006)

Tohle dílo jsem byl nucen sledovat při zpáteční cestě autobusem z dovolené. Očekával bych tedy, že díky tomu by neměl být problém se ve filmu tak trochu najít, ale už brzy bylo jasné, jak bláhová tahle domněnka byla. Trapně deformované karikatury postav, zoufalé herecké výkony a kvalitní novácký humor mi až nápadně připomínaly Kameňák. Čím to, že mi nakonec vůbec nevadilo, že kvůli noční cestě nebyl film dovysílán do konce? :) 1* za postavy řidičů Karla & Karla (při kterých se mi vybavili Samotáři), slušnou kameru a asi jedinou scénu, kdy jsem se od srdce zasmál a to když Klepl hned na začátku filmu spadl v autobuse ze sedadla.

Americký gangster (2007)

Díky zdejším ohlasům jsem čekal hodně, to se ovšem jaksi nedostavilo. Přestože film má dvě a půl hodiny a víceméně se stále cosi děje, po asi třech týdnech od shlédnutí si z něj pamatuji už jen málo. Jak to? Možná je chyba ve mně, ale nějak jsem nebyl schopný se do příběhu ponořit a ztotožnit se s jednou z hlavních postav (případně oběma), přestože výkony Denzela Washingtona i Russela Crowa nejsou vůbec špatné. Ale vlastně na jednu věc si vzpomínám docela dobře: jak Washingtonova postava popíjí s Crowem, poté co je jím zatčena, na policejní stanici kafe a oba se při tom náramně baví. WTF?!