Rybí bojovník (2010) (pořad)

Zbytecne trapně "americká" reality show ... civilní projev by byl daleko lepší.

Durrellovi (2016) (seriál)

Pokud (jako já) čtete knihy G.Durrela od dětství a znáte je skoro nazpaměť, předem varuju - seriál sice přebírá námět a postavy (nebo spíš jejich jména), ale ani zdaleka není adaptací knih. Knihy jsou psané očima malého Geralda, plné okouzlení přírodou, laskavé, humorné - to se bohužel ani zdaleka nepovedlo do seriálu dostat. Otázka je, jestli se o to vůbec tvůrci snažili, asi ne. Zabývají se spíš matkou a jejími problémy s rodinou - financemi, výchovou dětí - a její samotou. Seriál tak působí spíš lehce depresivně, zaměřuje se na (spíš vykonstruovanou a občas uměle přepjatou) dramatičnost a vztahy. Ani jedno v Durrelových knihách takto podané nenajdete. Dost nepochopitelné jsou pro mně zásadní posuny v postavách i v ději - jakoby autoři seriálu nasekali knihy na kousky a pak je složili uplně jinak, půlku věcí zahodili a nahradili svými "vylepšeními". Čekal jsem uzavřený seriál, který má jasný děj a pevný počet dílů - ale vypadá to, že je to klasická příprava na nastavovanou kaši, s obvyklými seriálovými klišé. I když jsem chtěl seriál sledovat bez předsudků a nesrovnávat s knihami, dost dobře to nejde a čím dál víc mi to vadí. Čím dál víc mám pocit, že bylo zneužito jméno a popularita Durrelových knih. Možná, že v něčem je seriál realistický, nedokážu posoudit, ale netěšil jsem se na drama, ale na pohodu knížek převedenou na obrazovku ... Je to veliká škoda, protože potenciál na lepší výsledek tady byl. Ale dnešní "tvůrci" jsou už asi svým uvažováním a vnímáním natolik jinde, že půvab a jemný humor Durrelových knížek vůbec nechápou ? Doba si asi žádá drama - že jsou pak všechny TV seriály podobné a stejně povrchní, to už asi nikoho netrápí. --- Dalším problémem je kamera a obrazové pojetí - přestože to bylo skutečně točeno na Korfu v exteriérech, působí výsledek spíš uměle a nějak stísněně, barvy jsou nepřirozené ... Hudba není špatná, resp. je na první poslech zajímavá, ale postupně mně začala spíš obtěžovat svou kolovrátkovitostí a výrazností --- Váhám mezi dvěma a třemi hvězdičkami - není to uplně špatný, ale přesto je to zklamání ... (hodnoceno po shlédnuté prvních sérii) ### Po 2.sérii - trochu jsem si zvykl, možná se i seriál zlepšil a herci se dostali víc do rolí, nevím. Není to špatný seriál a baví mně se na něj dívat, ale přesto všechno výše napsané platí. A fakt hodně mně štve to barevné tónování, nechapu proč je použitý, moře a obloha mají hnusnou barvu, slunečné Korfu se mění v něco podivnýho. ### Po 3.sérii zklamání - úroveň klesá, až posledním (cirkusovým) dílem skončil seriál na dně středozemního moře, kam bych poslal i scenáristy a režiséra ve slušivé betonové obuvi ... Chce se mi snížit hodnocení na 2 hvězdičky, ale ještě dám šanci 4. sérii.

O mé rodině a jiné zvířeně (2005) (TV film)

Adaptace nedopadla špatně, ale přesto se poetiku a humor knížek podařilo spíš jen naznačit. Film je spíš kaleidoskopem humorných situací, proti knize ale často přetažených nebo naopak nedotažených, naznačených nebo trochu posunutých, což je škoda. Mnohdy je skutečně třeba znát knihy, aby si člověk některé scény domyslel (třeba rozhovor se Spirem o matce nebo turecký nápadník). Herci jsou vcelku dobře zvolení (výborná je třeba Lugaretsia), i když ne vždy odpovídají popisu z knihy (třeba Larry měl být malý a typově jinde). Ale jinak příjemný film a je fajn, že se takové ještě točí (nebo aspoň před 10ti lety).

Ip Man (2008)

V rámci žánru asi nadprůměr, ale jinak prostě kung-fu blbost ... pobavil mne zaverecny komentar o tom, jak Cina nakonec zvitezila a japonsky cisar kapituloval - ale tenhle pristup k dejinam je na vychod od nas celkem bezny ...

Tenkrát v Číně (1991)

Vysoky hodnoceni fakt nechapu - vzdyt se na to neda koukat ... Je to zmateny, nudny, priblbly dialogy, vtipy jsou hur nez trapny, stejne jako "souboje" ...

Evžen Oněgin (1958)

Nizsi kvalita obrazu (barvy) i zvuku nesnizuje jinak velmi dobre podani orchestru i vykon zpevacek a zpevaku. Povedena je i lyricka atmosfera prostredi ruskeho venkova 19. stoleti. A Cajkovsky napsal prekrasnou muziku, od ktere se clovek tezko odtrhne.

Kurýr (2012) (seriál) odpad!

Nic nez priblbla PR na Audi ...

Byt (1960)

Spíš než komedie je to příjemná trochu smutná pohádka, samozřejmě s dobrým koncem. Lemon je výborný a MacLaine snad ještě lepší. Dialogy jsou svižné a vtipné.

Láska na vlásku (2014)

Solidní, klasická pohádka, která ničím neurazí a nemá žádné výraznější slabiny (i když třeba Hanák je dost zoufalý a český dabing se taky moc nepovedl). Jasně, že tam je dost nelogičností, ale je to pohádka, takže nemá smysl se v tom moc štourat :-) Mezi 3-4*, ale dám tři protože celkově nízké hodnocení nepovažuju za spravedlivé..

Osm hrozných (2015) odpad!

Ano davam odpad, protoze nebudu hledat co se na filmu da najit pozitivniho, kdyz jako celek je to jen pozerstvi, nuda, nechutny kecy, nasili a hnus ... Ani jsem to nedokoukal, uz jsem toho mel dost. Dalsi film co nic neprinese, jen clovek lituje, ze se na tu hovadinu vubec koukal ... Proste typicky Tarantinio ... A to, ze Morricone dostal Oscara zrovna za tenhle film, to je taky dost ujety.