Donnie Darko (2001)

Vyborny herci, vyborny film, jenze jsem to nejak nepochopil ... Mozna je problem ve mne, ale konec mne zklamal a nevim co tim autor chtel vlastne rict ..

O pokladech (2012) (TV film)

Do velké míry promarněná příležitost ... Vizuálně zajímavé, neokoukané lokace, ale opět, jako snad všechny nové pohádky, scenáristicky chudé a tím pádem zákonitě následně i herecky slabé. Nějakou hlubší psychologií postav a pořádnými dialogy se dneska autoři neunavují ... "Steampunkové" náznaky zajímavé, ale trochu samoúčelné - nedotažené a v podstatě nevyužité. Celkově nějak roztříštěné, rozpadlé do jednotlivých epizodek, které moc nedržely pohromadě. Žárlivý milý hlavní hrdinky působil jen protivně (ale to je prostě v rodině a nemyslím tím pohádkovou postavu), krátkozrakost její sestry zase má z nepochopitelných důvodů vliv na její inteligenci a S.Švehlík, přestože v roli zámeckého pána není špatný, dost často příliš tlačil na pilu a vyznívá poněkud hystericky. A ti tři trapně se pitvořicí šaškové, to bylo fakt hodně slabé. Nakonec nejsympatičtější byla obrýlená vedlejší dvojice ... S odstupem ve mně zůstal pocit chaosu a vzpomínka na cimrmanovské heslo o štíhlém pasu a ňadrech dmoucích. Takže nejvíc mne asi zaujala kamera a pěkná místa, kde se točilo - a to je trochu málo. Jo a docela pěkná muzika (i když pop-pseudolidovky moc nemusím, i písničky vyzněly příjemně a vkusně).

Králova řeč (2010)

Velmi solidně a citlivě udělaný film, dobré herecké výkony. Jen mi to přišlo na celovečerní film přecijen trochu málo ... A taky jsem měl pocit, že to tvůrci pojali až moc opatrně, trochu jakoby klouzali jen po povrchu, aby si nezadali ... Přes výborný herecký výkon hlavního představitele si nejsem uplně jistý, že mentalita a chování odpovídalo době, kdy byli lidé přeci jen o hodně jiní než dnes, ale možná mám zkreslenou představu. A hlavně mi to celé přišlo až příliš růžové a nekonfliktní, skoro bych řekl tendenční. Byl opravdu Jiří VI. takový klaďas ? Nebo je to spíš hezká naivní pohádka a romantika ? Historický film to rozhodně není.

Peklo s princeznou (2009)

Docela příjemná pohádka, rozhodně patří k tomu lepšímu z nově natočených pohádek. Největší slabinou asi je v podstatě absence nějakého děje nebo dokonce zápletky. Příběh - trochu vypůjčený ze Šíleně smutné princezny a trochu ze Snu noci svatojánské - je tak prostý a přímočarý, že se vlastně divím, čím tvůrci tu hodinu a půl vyplnili, aby se divák nenudil. To, že se jim to jakžtakž podařilo je z velké míry zásluhou trojice Nárožný, Postránecký, Adamovská, kteří to, přestože museli vařit hodně z vody, to vcelku ještě drží nad hladinou. I když se taky nevyhnou stereotypu a svému standardnímu projevu ... Potřebné oživení tak vnáší asi jen povedená divoká Luciferova nevěsta. Rozpačitý jsem byl z ústřední dvojice - křenící se a šaškující Mádl toho moc nenabídl a dětská představitelka malé princezny, i přes kratičkou roli, mi taky přišla výrazně lepší než puberťačka Voříškové, která mi v roli prostě neseděla (navíc jsem měl, kdykoliv promluvila, pocit, že si princezna asi dává před spaním čouda ... ). A s tim polostryptyzem u vody to autori trochu prepiskli, ne ? Kdyby to pusobilo aspon nejak puvabne, tak proc ne, ale bylo to spis trapne .... Postav je dost, ale jsou nějak nevyužité a nevím proč se tam např. pořád motal ten vodník ? A ty diskuze čertů o ocasech a huňkách, který svítí, když jim je člověk pohladí - co to mělo být ?!? *** Ale vcelku to nebyl zase takový průšvih, takže 3 hvězdičky jsou zasloužené. Sice tam chybělo víc humoru, nevzpomínám si, že bych se něčemu zasmál, ale na druhou stranu zase lepší než nějaká křečivitá snaha o "hlášky" nebo dokonce o narážky na politiku jak jsme toho byli svědky v jiných případech.

Underworld: Probuzení (2012) odpad!

První 3 díly byly koukatelné a docela mně to i bavilo. ale tohle už je uplně o něčem jiném. Tady už je to násilí pro násilí, nechutný průměrný akční film jakých se točí tucty a nedá se na ně koukat. Za chvilku mne to tak otravovalo a odpuzovalo, že jsem to nedokoukal ...

Underworld: Vzpoura Lycanů (2009)

Mně se prostě celá série Underworld líbí, i když to samozřejmě není nějaké veledílo, je to solidně udělané. Herci pasují, dialogy snáším bez problémů, příběh ujde, nic co by nějak vadilo. Prostě pohádky, na který se dá celkem bez problémů koukat. Jen mi vadí, že celý film je v podstatě černobílý, resp. spíš černočerný :-)

Saxána a Lexikon kouzel (2011) odpad!

Tak na to se opravdu nedalo koukat ... A ani poslouchat, protože postsynchrony jsou na úrovni amatérskýho dabingu. Hlavně to prosím nepouštějte dětem ...

Šťastný smolař (2012) (TV film)

Asi první co mne napadá, když mám film hodnotit, je určitá nesourodost a nedotaženost - jak v hereckém obsazení, tak hlavně ve scénáři. Jinak Trojan výborný, hlavní dvojice také bez připomínek, Jiří Dvořák přes snahu už mi tak nesedl, ale co filmu neprospělo vůbec je obsazení D.Havlové a J.Bohdalové - obě role přímo volaly po méně známé tváři (resp. méně "profláknuté"). Stejně tak si mohli autoři odpustit některé trapné rádobyvtipy (hlavně titul z Plzně - co to má co dělat v pohádce ?? Zbytečné laciné podbízení pro hlupáky) .. Ale aby jen nekritizoval - dokoukal jsem do konce a byly tam i docela dobré momenty a zajímavý pokus o obrazovou poetiku. Trochu vystříhat, doladit, aby to působilo uceleněji a hlavně přidat trochu víc emocí a zápletek do děje a byla by to slušná pohádka. Takhle to zůstalo na půl cesty a většinu musel oddřít Trojan. Dobrá pohádka (a vlastně každý dobrý film) musí stát na příběhu a na emocích - oboje tu chybí.

Dvanáct měsíčků (2012) (TV film)

Další stláskanina z produkce ČT ... Vykradením Mrazíka a Tří oříšků pro Popelku se kloudný scénář postavit nedá. A na roli poněkud starý Vojtek v podivné paruce, to snad nemohl nikdo myslet vážně ? O něco snesitelnější než byla Bambitka, ale pořád bída ...

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Tak tohle se mi těžko hodnotí ... Ano, je to řemeslně dobře udělané - konečně nic jiného se ani nedalo čekat od tak zkušeného autora, má to atmosféru, výtvarně je to zajímavé ... Ale něco tomu chybí - poetika, srdce ? - a v něčem to proto, překračuje míru a nakonec byl výsledný dojem rozpaky. Nad hudbou i nad samoúčelným, zbytečně naturalisticky podaným násilím. Jistě, je to variace na morytáty a ponuré brakové romány starého Londýna, ale někde se stala chyba a nefunguje to, tak jak by mělo.