Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Vykoupení je opravdu našlapanej film, ani na vteřinku se u něho divák nenudí. Drsná vězeňská atmosféra čekající asi na většinu podobných odsouzených jakým je Andy je v úvodu patrná. Pak si však ve věznici najde skupinku přátel v čele s charismatickým a jako vždy skvělým Freemanem. K výkonu všech herců se nedá říct křivého slova. Andy v průběhu svého pobytu v Shawshanku uskutečňuje jeden neuvěřitelný projekt za druhým, aby nám v závěru stejně jako řediteli či Redovi vyrazil dech. Zcela nepochybně jeden z nejlepších filmů.

Poslední Mohykán (1992)

Vše začne pomalu zrychlujícím bubnováním objeví se rok 1757, a pak už hlavní hrdinové lovící v lese, na pozadí zní jeden z nejlepších hudebních motivů co znám a člověk ví, že teď ho čeká něco mimořádného. Alespoň na mě tak film působil. Celý příběh je reálnější než v knize a sedí mi mnohem víc. Závěr je opravdu nezapomenutelný, vše začne už skokem do peřejí a skončí až se závěrečnými titulkami.

Dobrý Will Hunting (1997)

Nezvladatelný, geniální floutek, který si nejvíce ze všeho neváží sám sebe. Tak vidím Will Huntinga. Ben Affleck a Matt Damon odvedli skvělou práci při psaní scénaře. Jakoby už dopředu věděli, že Affleck není moc kvalitní herec, hlavní role se ujal Matt, svou práci odvedl na výbornou. Stejně tak ostatní herci. Tohle je opravdu skvělý snímek o hledání sebe sama a patří mezi mé nejoblíbenější drama.

Bournův mýtus (2004)

Pro mě je druhý díl nejslabší, důvod je jeden. Smrt Marie. Jistě pro vývoj příběhu byla nezbytná, ale mě se přesto v jedničce líbila. Jinak se opět jedná o vynikající thriller s jako vždy skvělým závěrem. Hlavně scéna, když Jason navštíví v Rusku dívku, aby jí řekl pravdu o jejích rodičích.

Bourneovo ultimátum (2007)

Jason Bourne je můj nejoblíbenější tajný agent, i když on je spíš bývalý. I tentokrát jsem se dočkal skvělé akce a spousty napětí. Téměř celý snímek mě tvůrci drželi pod krkem a nenechali vydechnout. Po skončení závěrečných titulků jsem však neváhal a celé Bournovo dobrodružství a hledání vlastního já jsem si pustil znovu od prvního dílu.

Agent bez minulosti (2002)

Vůbec jsem si nedokázal představit, že by se mi Jason Bourne mohl líbit. Když sem o něm poprvé četl v časopise, říkal jsem si, že film musí být ptákovina. Jedním z důvodů byla i má neobliba Bonda. Na mé mýlce bylo něco pozitivního. Když jsem poprvé viděl Agenta bez minulosti, bylo to na nově. Do kin se chystal třetí díl a v teleschopingu nabízeli první dva na dvd se slevou. Neváhal jsem a po prvním schlédnutí, když mě film naprosto omráčil a vyvedl z omylu, že to není vůbec špatné, jsem si všemi díly zaplnil svou filmotéku. Bourne prostě vůbec není jako Bond a u mě zabodoval na plné čáře.

Tenkrát na Západě (1968)

Dokonalý začátek s otravující mouchou, příjezdem vlaku a následnou přestřelkou. Dnes natočený film by jen těžko hledal cestu k překonání tak vysoké laťky. O filmu Sergia Leoneho se to však říct nedá. Vynikající ústřední čtveřice s prohnilým záporákem Frankem v podání Henryho Fondy a nezapomenutelným Charlesem Bronsonem, nás provede bez mála třemi hodinami jednoho z nejlepších film co kdy spatřil světlo světa. Nezbývá než smeknout před panem režisérem a také před mistrem Ennio Morriconem, který má nesvědomí nezapomenutelnou hudbu.

Gran Torino (2008)

Famózní snímek, proč? Nejen, že je vtipný, plný rasových narážek i napínavých scén. Hlavně se mi ve filmu líbí jak jsou zde ztvárnění mladistvý. V dnešní době s námi začíná být čím dál více problémů. Mladí lidé neuznávají autoritu a právě v tom je snímek velmi reálný. Kdo ho viděl ví, jak všechno vyvrcholí. Kdo ne, měl by svůj nedostatek honem rychle napravit.

Madagaskar (2005)

Tento animák je vážně příšernej. Už jen celkový vzhled hlavních hrdinů. Hlavně vychrtlá žirafa a zebra mi vážně nesedli. O moc lépe si ani nevedl lev se šunkou v očích, když v sobě našel své já lovce. Co mi však na filmu vadilo nejvíc byla ta písnička. Nakonec to trošku zachránilo pár vtípků a komando tučňáků. Už nikdy více, snad jen s bandou malých dětí, abych je nezklamal :)

Sbohem, baby (2007)

Gone, Baby, Gone je přesně ten typ filmu, po jehož shlédnutí si říkáte co byste udělali na místě hlavního hrdiny. Možná je Ben Affleck špatný herec, to se však nedá říct o jeho režii. A jeho bratr Casey? U něho zas nemůžete říct nic na jeho herectví. Obsazení filmu se celkově povedlo. Nevím jestli mi to přišlo, ale případalo mi, že při vyšetřování se ústřední dvojice detektivů setkal s mnoha neherci, díky čemuž prostředí ve kterém se film odehrával působilo opravdu reálně. Celý příběh rozdělený do dvou polovin má opravdu hodně co nabídnout a závěr vás donutí k zamyšlení.