Temný rytíř (2008)

Zázrak!!! Filmová adaptace komiksu se umisťuje na předních místech IMDB a ČSFD. Kdyby to někdo řekl na konci 90. let, asi by se mu všichni vysmáli. Zatím nejlepší role Heatha Ledgera (posledního Terryho Gilliama jsem ještě neviděl), kdy dokázal nemožné: ve svém ztvárnění Jokera (odkud asi pramení můj nick?) překonal mistra nad mistry Jacka Nicholsona. Jeho Joker je bestiální, šílený, hrozivý a naprosto uvěřitelný (resp. neuvěřitelný). Novinář, který si dovolil film kritizovat za jeho přílišnou temnost a depresivnost obdržel několik sprostých a několik výhružných e-mailů. Já si přesto neodpustím výtku a tou je postava Two Face, kterou ve filmu Batman navždy tak hezoučky ztvárnil Tommy Lee Jones a společně s The Riddlerem v podání Jima Carreyho vytvořil nezapomenutelné duo. Zde se však Two Face objevuje až v závěru filmu a velmi záhy umírá, takže nemůže být Batmanovým věčným oponentem jako v komiksu.-Tím opravdovým nemesisem je Batmanovi ale právě Joker. Řada nezapomenutelných scén, napínavý děj bez zjevných škobrtnutí a akce jak v adrenalinové jízdě Zastav se a zemřeš nebo od začátku do konce napínavé Nebezpečné rychlosti. Do toho filosofické úvahy s dvěma loďma. Nebo efektní výbuchy nemocnice s všudypřítomným Ledgerem. Inu, i Temný rytíř má své stinné stránky.

Kája a Zabi (2007) (TV film)

Skvěle natočený film pro všechny pařmeny. Nádherná představitelka titulní role Lenka Košťáková z Šumperského divadla. Místy i vtipné ("má česká překlad být vyroben v Číně") a hravé (Zabi lítající po ftobalovém hřišti). Role učitelky místy otravná, ale ve finále se ukáže jako největší hacker. Ze zbraní šel strach a převlíkací scéna byla bohužel jen jedna. Kostýmy vydařené a umístění do přírody podnětné a umožńující řadu půvabných záběrů. Škoda toho trpajzlíka, ale zasloužil si to, potvora.

Žába k zulíbání (2002)

Vcelku vtipná komedie o ženě v mužském tělě. Bolestivý pád ze schodů na stadioně mě moc nepobavil (nerad se dívám na cizí utrpení a vůbec mi to nepříjde vtipné), ale Rob Schneider se pitvoří dobře. Občas přijdou i zajímavé hlášky a člověk se neubrání uchechtnutí. V řadě věcí souhlasím s recenzí Dudka.

Dámy nebo nedá mi? (2002)

Teenagerská komedie, která neurazí a pobaví, pokud se dokážete dívat na moderní role mužů a žen s nadhledem. Některé vtípky jsou za hranicí vkusu (např. jméno bratrstva KOK), ale je vidět, že se tvůrci bavili a pokud příjmete jejich hru, pobavíte se taky. Film má spád, je napínavý a nudit se určitě nebudete. Jinak ale souhlasím, že na "Někdo to rád horké" to prostě nemá a že český název je docela povedený.

Armáda temnot (1992)

Naprosto brutální humor v naprosto brutální komedii s parádním Brucem Campbellem, který přežije snad všechno. Moderní technika v boji s armádou nemrtvých a nečekanými kousky černé magie. Skvělý mix komedie a horroru. Předcházející díly jsem zatím bohužel neviděl.

Smlouva s ďáblem (2000)

Parádní komedie, u které se vždycky pobavím. Dábelsky přitažlivá Elizabeth Hurleyová vystřídá několik desítek uplých kostýmků, které jí bezvadně padnou (ach jaký byl Hugh Grant hlupák, že si ji neudržel). Jejím protihráčem je nechtěně vtipný a hlavně herecky dost schopný Brendan Fraser (ten v tomto filmu vyzkouší několik poloh a i když se snaží být křečovitě vtipný, takže nepůsobí přesvědčivě, přesto je obrovskou škálou velmi sympatický) - jeho výkon v tomto filmu je zkrátka obdivuhodný, zejména k popukání je jako kolumbijský magnát hovořící španělsky. Morální poloha neurazí a ačkoli hloubky filmů jako Dogma, Ďáblův advokát nebo Čarodějky z Eastwicku nedosahuje, je jako odreagování na sobotní večer ideální. Pobaví a neurazí. Čtyři hvězdičky jsou čistě osobní hodnocení, je to zkrátka můj oblíbený film a kdykoli se na něj znovu rád podívám, stejně jako na jiné nenáročné komedie jakou je například Kingpin nebo Krotitelé duchů.

Crying Freeman (1988)

Crying Freeman 1: Portrait of a Killer. Jedna z nejlepších anime, co jsem kdy viděl (např. Akira, Ghost in the Shell, Animatrix, Princezna Mononoke, Cesta do fantazie). Uchvatné a naprosto geniálně realistické animace, které si neberou servítky ani co do sexuální obscénosti ani co do krvavých soubojů. Šestidílná série, kde je každý díl o kus lepší než ten předchozí a přesto již první díl (tento) si zaslouží pět hvězdiček. Škoda jen, že jsem to viděl v japonštině s portugalskýma titulkama, tak jsem z toho úplně moudrý nebyl. Hodili by se české titulky. Každopádně některé scény jsou dostatečně výmluvné i bez dialogů.

Výlet do přírody (1946)

Dokonale poetické dílko, slovem i obrazem. Oslava venkova, aniž je zatracován život měštákův. Jedno odpoledne na venkově a 40 minut délka, a přesto má tento film všechno, co má správný film mít. Skvělé herce, humor, poetiku, úžasnou kameru i závěrečnou pointu. Film, který svou nadčasovost dokáže každému, kdo mu věnuje svůj čas. Scéna na houpačce je pro mě naprosto nepochopitelná, vzhledem k době vzniku, protože kamera jako by se houpala na houpačce taky a přesto vše to působí naprosto přirozeně. "Ne nous derrange pas! Nous sommes extrêmement occupé." (Neruš! Jsme velmi zaneprázdněni. :-))

Náš vůdce (2008)

Skvěle natočený snímek inspirovaný skutečnou událostí ze 60. let, ale díky Bohu aktualizovaný pro dnešní mládež. Objevují se tak internetové stránky, graffiti, smsky, atp. Výborná myšlenka týdenního kurzu o autokracii, který se zvrhne. Zpracování nelze nic vytknout, soundtrack je velmi poslouchatelný a herecké výkony uvěřitelné. Film je napínavý do poslední minuty, jen konec není příliš určitý (chybí tam takovýten typicky americký popis "co se do filmu nevešlo" toho, co se s hrdiny stalo po závěrečných titulcích - zejména u filmů podle skutečné události je to docela běžná záležitost). Logo, pozdrav i uniforma hnutí Die Welle jsou na marketingově hodně vysoké úrovni. Evropský film, který dokáže příjemně překvapit (ačkoli konečným výsledkem je mražení v páteři). Škoda jen až příliš výslovného českého názvu (v němčině pochopitelně nepřijatelného, ačkoli lepší než Můj vůdce). Třetí vlna je prý pro surfaře nejlepší.

Venkovský učitel (2008)

Zajímavý český film Bohdana Slámy. O trochu veselejší než Divoké včely. Idealizace venkova, kde i nejkonzervativnější tradice lze překonat. Skvělý Marek Daniel, Miroslav Krobot a Zuzana Bydžovská. Pavel Liška mě příliš nepřesvědčil --- jeho zanedbaný účes se k postavě zženštilého muže příliš nehodil. Nejlepší herečky celého filmu jsou ovšem krávy, které nejenže poslušně přijdou ke korytu, ale ještě přímo před kamerami porodí. Kamera je úchvatná a hudba jedna z nejlepších, co jsem v českých filmech slyšel (srovnatelná snad s Madredeus v Lisabonském příběhu, s Yannem Tiersenem v Amélii v Montmartru nebo Zbygniewem Preisnerem).