V červenci (2000)

Ked vidim pri akomkoľvek nemeckom filme v kolonke žánru romantický, komédia tak ma vždy len strasie lebo sa mi hned vzbavia tony nemeckej produkcie ktorá vypĺňa štvrtky na Pro 7 a Orf1. No ale toto bolo našťastie z úplne iného súdka aj keď filmu chýbal akýkoľvek zmysel pre realnosť, náhody blížiace sa k hraniciam nemožnosti a gíčovosť v určitých častaich. A okrem toho pre mňa nastalo predčasné romantické finále už pri scénach s prekrásnou a divokou Brankou Katic.)

Byl jsem při tom (1979)

Pár úvodných scén i trvalo kím som sa otvoril humoru a uyasnosti tohto snímku. Celý čas sa človek obával aby sa neprezradila pravá podstata Gardenerovej geniality, ktorej sekundovala zázračná formulka interpretácie činov a slov, ktorá neikedy na hladinu vzplavý omnoho viac ako by si stojaté vody mysle zaslúžili. Záverečná scéna stojí vážne zato a pomohla sa mi rozhodnúť a prikloniť sa k 4*.

Štěstí (2005)

Film v ktorom som mal neustále pocit, že nič nie je také čierne ako sa vo filme zdá. Existujú riešenia s širokou paletou farieb, ktoré sa dajú prijať. Pre človeka tunajších pomerov neznalého to musí pôsobiť pomerne šokujúco...odovzdanosť osudu, alkoholizmus, beznádej, neútešné prostredie a štastie na ktorom sa vo filme podiela najväčšou mierou samotný názov filmu. Viem, že často je osud k neiktorým ľuďom veľmi krutý no odmietam súhlasiť, že by to bolo až také hrozné.

Pro pár dolarů navíc (1965)

Westerny ako také nemám vôbec v obľube, no tento mi učaroval. Aj napriek svojmu už úctihodnému veku je to stále veľmi dobrá podívaná aj keď niekedy sa človeku zdá, že to s tou úžasnosťou hlavných hrdinov je prehnané. Ale také asi vesterny sú a ja s tím nič nenarobím len si môžem užívať cool hrdinov zaprášených pustatín.

(1998)

Úžasný film v ktorom inak u filmárov obľúbené čiernobiele vyhotovenie nepôsobí samoúčelne. Snímok má podmanivú atmosféru, o ktorú sa postarala úžasná hudba v štýle Lola beží o život. Oproti Requiem for a dream, ktorý mňa osobne chytil ešte o niečo viacej, je už tu v Aronovskeho celovečernej prvotine vidieť všetky základné atribúty, ktoré boli v Requiem doťiahnuté priam do dokonalosti. Aj napriek faktu, že náklady boli iba niečo cez 30tisíc dolárov,vôbec to nevidieť a ako príklad častokrát nezmyselného množstva zbytočne minutých financií v Hollywoode, poslúži Pi ako ukážkový príklad. Len sa hlavn enenchajte odstarašiť témou matematiky, pretože tu netreba chápať každý detail, hlavná dejová kostra je strhujúca sama o sebe. Celý čas som hľadal dôvod prečo nedať 5 hviezd, no nakoneic sa tento boj ukázal márny a ja možem len každému odporučit zhliadnuť ho na vlastné oči.."Keď som bol malý mama mi hovorievala aby som sa nepozeral do slnka..a tak keď som mal 6 rokov som to urobil.."

Monty Python a Svatý Grál (1975)

Zatial najslabší výkon Monthy Pythonovcov aký som mal možnosť vzhliadnuť. Bolo tam síce pár veľmi dobrých skrečov a celkovo som sa nenudil no viac ako priemer som v tom nevidel. Nemôžem si pomôcť ale čím viac filmov z ich tvorby sa mi postupne dostáva do rúk, tím väčšmi vzprchá to čaro čo si ma predtím vždy dokázalo podmaniť.

Lemra líná (2006)

Nic co by vybočovalo z dlhého zástupu typických amerických romantických komédii som nepostrehol. Príbeh je jednoduchý a otrepaný no keď si človek chce oddýchnuť a vypnúť na 1 a pol hodiny tak nevidim žiaden problém v zhliadnutí tichto snímku. Okrem toho prvá humornejšia časť je omnoho lepšia ako neokrôchaná romantika, ktorou film pokračuje.

Sedm samurajů (1954)

Napriek tomu, že som tento snímok bral ako klasiku a teda nesnažil som sa aplikovať kalsický náhľad na film, nemohol som si pomôcť ale pre človeka ktorý sa v podobnej tvorbe príliš nevyzná to boli sakramentsky dlhé 3 hodiny. Možno pre omnoho viac zasvetených to je nezabudnuteľný zážitok no ja sa pripájam k 3 AM Code.

Zbytečná krutost (1984)

Tak za krátku dobu som mal možnosť dostať sa k Fargu a hneď nato k tomuto atmosférou prehustenému filmíku. Keď to porovnávam tak obsahoval všetky tie oprvky ktorémi vo Fargu práve chýbali. Bol som úplne vtiahnutý a neprestajne vystavovaný jednej silnej scéne za druhou neschopný odvrátiť zrak aby mi niečo "neušlo". Príbeh síce nie je nejako veľmi zložitý ale to všetko plne vynahrádza neustály pocit napätia a nepokoja, ktorý tento film vo veľkých dávkach sprostredkúva. No napriek tomu dávam veľmi silné 4,5*.

Svéráz národního rybolovu (1998)

Druhý diel sa vydaril omnoho viac ako jednotka no niekedy mi pripadal oproti jednotke už menej originálny námet, kedže sa zase všetko točilo okolo okolo ruského národného nápoja. Niektoré zo scén stáli naozaj zato no film ako celok nezabavil až do takej mieri aby som bol ochotný uvažovať nad 4*. Rogozhgin tu načrtáva aj základný pilier na, ktorom je posatvený jeho nasledujúci vinikajúci snímok Kukuska, ktorá je minimálne o jednu triedu kvalitnejšia. Vo všeobecnosti si ale viem predstaviť, že na nejakej akcii kde sa budú prítomný oddávať podobným hobby ako hlavný hrdinovia bude pozeranie tochto snímku vrcholom večera.:)