Dobrá sestra

Přetížená sestra z jednotky intenzivní péče bere obětavého nového kolegu jako oporu v práci i v soukromí. Nečekaná smrt pacientky na něho ale vrhne stín podezření. (Netflix)

sedm.1

Když čtu žánrové zařazení Dobré sestry, musím se jen ironicky usmívat, kde na to kdo přišel, tudíž kdo čeká nějaký napínavý, strhující thriller, navíc s nějakým tím mysterióznem (???), bude určitě zklamaný, jelikož tato podívaná je ryzím dramatem, odehrávající se ve více než poklidném tempu a kladoucí důraz především na postavy. Samozřejmě nějaká ta krimi linie tu též sice nechybí, ale přeci jen tu sehrává vedlejší roli více, než by se dle obsahu dalo očekávat. To je ovšem jen žánrové upozornění, vliv na samotnou kvalitu filmu to nemá zcela žádný. Jen je třeba prostě k tomuto snímku přistoupit asi o dost jinak, než se nejspíš očekává, a pravdou tak je, že spousta potenciálních diváků bude zklamána, a to především tedy publikum mainstreamové, a naopak, část publika, řekněme toho náročnějšího a vnímavějšího, zas mile překvapeno. Každopádně, jak už jsem zmiňoval, celý film se soustředí především na dvě ústřední postavy a jejich vzájemný vztah a za mě to v tomto ohledu dopadlo tak půl na půl. Postavy jsou tedy na jednu stranu výrazné a především výborně zahrané, což se tedy jen tak mimochodem dalo od daného castingu s téměř 100% jistotou i očekávat, nicméně bohužel na stranu druhou, jejich vykreslení, charaktery a onen vzájemný vztah tu působí velice ploše a slabě, a ani s jednou z nich jsem se za celou dobu nedokázal naprosto vůbec ztotožnit a nepůsobili na mě ani trochu přesvědčivým dojmem, ale opakuji, určitě to není vinou jejich hereckých představitelů, a to především i kvůli tomu, že tu jak Jessica Chastain, tak hlavně Eddie Redmayne nedostali příliš možností ukázat cokoliv více ze svého umění, a to kvůli asi mé nejzásadnější výtce, jelikož Dobrá sestra nabízí naprosté minimum vážně silných dramatických momentů, což je u ryzího dramatu docela velký problém. Tvůrcům se tak do filmu prakticky nepodařilo vložit jediný moment, jedinou scénu, která by se dala považovat za vyhrocenější, napínavější, či jakkoliv jinak působivější, která by prostě s divákem skutečně zacloumala, což vzhledem k náplni snímku fakt nechápu. Vyšetřování případu pak též nemá nějaké parametry, které by film nějak oživily, detektivové spíš jen celou dobu narážejí na byrokratické zdi, a v podstatě nebýt přiznání samotného pachatele, tak by nedosáhli ničeho, a tady jen tak na okraj, celé to ,,vražedné řádění,, probíhalo dost okatě a upřímně moc nechápu, jak mu to mohlo takhle dlouho procházet, a nebo je to zde prostě jen lajdácky podáno, no ale fakt jako nevím, nevím, mě to zkrátka přijde dost divný, že deset nemocnic ví, že jejich zaměstnanec vraždí pacienty, a oni se ho prostě zbaví jen výpovědí za nějakou banalitu a pošlou ho dělat to samí o barák dál? Jinak mi tu ale dále chyběly i emoce, což je další vroubek, který lze v podobném typu filmu jen stěží pominout a odpustit, atmosféra je pak též nefunkční a závěr je chladný vlastně stejně jak celý film, no zkrátka Dobrá sestra není žádná hitparáda, krom ústřední herecké dvojice nemá příliš co jiného nabídnout, či jinak řečeno, krimi drama bez dramatických situací, bez emocí, a nevěrohodně a nezáživně zpracovaného vyšetřování si lze jen stěží užít. Film bych tudíž doporučil, ale žádný výrazný zážitek rozhodně slíbit nelze. () (méně) (více)

radecacek

(Kino Viff) Tobias Lindholm natočil jeden z nejlepších filmů roku 2022. Jeho americká prvotina mísí mnoho žánrů od detektivního thrilleru po sociální drama. Zároveň ale zůstává komorní a víc než na celkový případ se soustředí hlavně na rozvíjející se vztah mezi oběma představiteli. To funguje skvěle hlavně díky představitelům, kteří by si zasloužili nominaci na dalšího Oscara. Film má sice pomalejší tempo, takže některé diváky možná odradí, ale byla by to velká škoda. ()

Dakken

Skvelo natočená, temnejšia sociálna dráma s prímesou kriminálnej zápletky. Pomalšie tempo mi vôbec neprekážalo, no napriek tomu, vo filme hluchých miest niet a pozvoľné rozprávanie snímku svedčí. Ústredné herecké duo netreba absolútne komentovať, je bezchybné a remeslo citlivo zvládnuté. Moc nie je čo vytknúť, veľmi mi to sadlo a po dlhšej dobe som si konečne nejaký film užil a nechal sa pohltiť pútavým príbehom. ()

Bad Guy

Je to natočené tak, jako byste sledovali skutečný život. V tomto psychologickém thrilleru Chastain a Redmayne předvádí ohromující výkony, které se mohou právem řadit k těm nejlepším v letošním roce. Chastain podává v roli Amy jeden ze svých dosud nejsympatičtějších výkonů, protože odvádí excelentní práci. Nejzásadnější a nejsilnější momenty prožívá pouhým mrknutím oka. Jen díky svému jemnému výrazu v obličeji dokáže ukázat strach, soucit a pochybnost zároveň. A stejně tak si i Redmayne krade scénu částečně pro sebe. Nenuceně podává nejděsivější ztvárnění sériového vraha. Od chvíle, kdy se s Charlesem setkáváme, tak víme, že s ním není něco v pořádku. Jeho nucený úsměv je přinejmenším znervózňující. Jeho smutný hlas naznačuje temnou minulost a poté jeho stagnující pohledy, kterými jsme svědky při ohlašování špatných zprávách. Redmayne hraje Charlese s tak silnou intenzitou, že chvílemi máte pocit, jakoby byl přímo s vámi v jedné místnosti. Úplně skvělou věcí je, že snímek nepokračuje v typické šabloně kriminálních případů, kdy se snaží tvůrci jen něčím šokovat a částečně uspokojit diváckou potřebu. Dobrá sestra má co říct. Kromě skutečné události se zabývá tuctem obtížných otázek. Neúprosně například ukazuje zákeřnosti v oblasti zdravotnictví a dává nám najevo, že skutečný zločin může vypadat i jinak. Musím ještě jednou zdůraznit, že je naprosto osvěžující sledovat Dobrou sestru v době, kdy se na nás chrlí zločinecké snímky jako na běžícím páse. Tento titul však přináší promyšlenost, intenzivní hloubku a úžasné herecké výkony. Netvrdím, že se tímto jedná o nějaký zlomový bod v tomto žánru, ale rozhodně velice ucházejícím počinem se stává. ()

silentname

"The Good Nurse" je zaujímavým filmom, v ktorom mi tak vnútorne asi len chýba pocit, že by som nejako mohol pochopiť Charlieho konanie. Pretože vysvetlené to nikdy nebolo a tak je to dokopy obrovskou záhadou. Každopádne je zaujímavé vidieť ako mu to všetko prechádzalo, ako to dokázal zamaskovať a čo sa vlastne dialo v pozadí toho všetkého. Herecké výkony sú v každom prípade excelentné. Na oboch stranách. Aj Eddie Redmayne aj Jessica Chastain do toho dali maximum. Plus je to skvelý príbeh, kde sa dočkáme aj trošku charakterovej štúdie. A práve vďaka vzťahu medzi Amy a Charliem máme možnosť vidieť, že v jadre má Charlie aj svoje dobré stránky, ktoré však slúžia asi aj na to, aby dokázal maskovať svoje skutočné činy. To priateľstvo a spôsob ako sa začne meniť je podľa mňa skvelý. Pôsobí to na mňa veľmi uveriteľne. Keby mal film ešte trošku spád a keby som nejakým spôsobom aspoň mohol pochopiť Charlieho konanie, išiel by som s hodnotením vyššie, no minimálne jedno z toho nie je chybou samotných tvorcov. Za pozornosť určite stojí. Takéto príbehy je potrebné hovoriť. Hodnotenie: B+ ()

• Natáčení filmu probíhalo v amerických státech New Jersey, Connecticut (ve městě Stamford) a Pensylvánie. (GASTON73)
  • Amy Loughren (Jessica Chastain) v době vydání filmu žila se svými dvěma dcerami v DeLandu na Floridě, kde se po případu vraždy věnovala duchovnímu životu. Kromě toho, že byla registrovanou zdravotní sestrou, byla také praktikující mistryní Reiki a hypnoterapeutkou. (BMW12)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD