Západ slunce

(festivalový název)

Studie charakterů a rodinné dynamiky odehrávající se v Acapulcu. Britská rodina je zde na dovolené s mladšími dětmi Colinem (Samuel Bottomley) a Alexou (Albertine Kotting McMillan), až dokud jim do cestování nezasáhne nenadálá nepříjemná událost. Když jeden z příbuzných naruší pevný rodinný řád, vyplynou na povrch překvapivé tenze a konflikty... (mac000)

eLeR

Dlhý čas som si o Neilovi myslela, že je chrapúň. Potom, že je sebec. A potom som sa na to vykašlala a len ho sledovala. Do hlavy mu nevidíme .. aký bol jeho život predtým, prečo to všetko ... len tušíme. Páčilo sa mi ako to Franco natočil, a že hudba znela len z rádia. A Timovi takéto role sedia, aj jeho David v Chronic bol podobný. ()

elanius

(36/2023) / Veľmi mi tento film pripomenul Aftersun. Možno som čakal trochu hlbšiu psycho sondu do hlavnej postavy, ale nič také sa nekoná, možná interpretácia pohnútok a chovania postavy Tima Rotha je úplne na divákovi. Aj keď nič zložité to nie je, a malá napovedá je dakde v prvej tretine filmu, ale celkom mi vypadla z hlavy aj tak. Asi sa každý s ťažkým osudom vyrovnáva inak, ale tento film, aj keď zdanlivo veľmi pokojný ukazuje teda podľa mňa jeden z extrémnych spôsobov. Mám rád indie filmy o životných krízach, tentokrát som ale nedostal moc použiteľného materiálu na precítenie a pochopenie hlavnej postavy. (6/10) ()

xxmurphyxx

Prdele. Tri je málo, štyri trochu viac. Prdele. Musím si to nechať uležať v hlave, zatiaľ nechávam kurva silnú trojku. Film tak nejak začne niekde a tak nejak nikde ne/skončí. Je to ako pár dňoví výsek zo života zaloveného maníka, ktorému z určitého dôvodu zajebalo v bedni a svoju situáciu sa rozhodol riešiť stoickým kľudom. Človek sa niečo málo dozvie na samotnom konci, inak je po celý čas nechaný v nevedomosti, čo má svoje čaro a preto dôrazne odporúčam nespraviť kokotinu ako ja a nečítať dopredu recenzie niektorých chujov, ktorí vytrepú vo co tady go. Trailer je za mňa tiež trochu nešťastný, navodzuje pocit, že sa bude jednať o slow burn, pomalé tempo s krvavým koncom, čo je tak blízko k pravde asi ako ja k vyhláseniu za svätého. Film je kurva pomalý, niečo málo, ale fakt že málo sa tam zomelie, ale inak je to tak, ako som už vyššie spomenul, nejako to začne a nejako to ne/skončí. Netreba tu čakať žiadnu katarziu. Ale osobne s tým nemám problém. Osobne mi to pomalé meditatívne tempo sedelo a viac krát som sa počas filmu zamyslel nad určitými vecami, ktoré nejdem rozpisovať nech nespoilujem. K výkonom hercov asi iba toľko, že sú minimalistické, strohé, top notch profesionálne a bavilo ma ich sledovať.  Filmu prospieva aj dobre zvolené dĺžka. Za mňa spokojnosť. Film je rozhodne veľmi kvalitný, len nie je pre každého. ()

JitkaCardova

Pasivně agresivní eskapismus chátrajícího bílého muže. Nebýt té obligátní berličky, kterou režisér přisune v samotném závěru, včetně náznaku, že tento stav věcí byl našemu hrdinovi znám již před dovolenou v Acapulcu, takže část diváků po diagnóze sáhne, jako by mohla vysvětlovat jeho chování, fungovalo by to ještě mnohem silněji, a vlastně dokonale, protože rakovina na tom, co je zač, nemění vůbec nic - není to příčina, ale důsledek toho, kým daná postava ve skutečnosti je, je to jen jeden další příznak onoho chátrání, rozpadání se, úniku, neochoty. Tim Roth podává obdivuhodný výkon a z jeho Neila, muže, jehož tu tak obeznale ztělesnil, mimo jiné nad slunce jasněji vyzařuje, že ani na vteřinu nejedná, jako by měl smrt na jazyku, ale jako by mu bylo naprosto jedno, jestli před sebou má pět dní nebo dvacet let. Parádní a velice vzácná studie tohoto fenoménu generace našich otců. *~ ()

Arsenal83

Zvláštny film. Tak zvláštny, že ma núti dať vyššie hodnotenie čisto pocitovo. Inak neviem prečo. Asi preto, že človek čaká na vysvetlenie a film nenudí, napriek málo dialógom je zaujímavý, divák čaká na to, čo príde. Chce sa niečoho chytiť a vysvetliť si stav apatie hlavnej postavy. Toto by som nazval art, ako má byť. Bez snahy šokovať zvrátenosťou či hnusom. Ale prinesením (ne)obyčajného príbehu človeka. Proste v jednoduchosti býva niekedy krása. ()