Thriller - drsný film

(festivalový název)
  • Švédsko Thriller - en grym film (více)

Jako malá se Frigga/Madeleine, žijící s rodiči na venkovském statku, stala obětí pedofila a od té doby nemluví. Jednoho dne jí ujede autobus k logopedovi, nastoupí do špatného auta a skončí jako drogově závislá prostitutka s okem vypíchnutým za neposlušnost. Když se dozvídá, že její rodiče zemřeli z žalu nad její ztrátou, a také je zavražděna její spřátelená kolegyně, podstoupí výcvik v řízení auta, bojovém umění a střelbě, aby krvavě sprovodila ze světa své kunčafty i pasáka.

Jeden z inspiračních zdrojů Tarantinova KILL BILLA a spolu s Mastorakisovým ISLAND OF DEATH evropský příspěvek konjunktuře exploitation v 70. letech (LAST HOUSE ON THE LEFT, TEXAS CHAIN SAW MASSACRE, FIGHT FOR YOUR LIFE, I SPIT ON YOUR GRAVE aj.). Režisér Vibenius se rozhodl pokrýt finanční ztrátu svého předchozího rodinného filmu natočením „ďábelsky komerční sračky“ a dal hercům do smluv, že nesmí nikde prozradit totožnost režiséra (sám se ale ve filmu mihnul jako řidič náklaďáku, po kterém hrdinka při závěrečné honičce vystřelí). Film proslul mj. scénou s vypíchnutím oka, pro kterou byla údajně použita mrtvola. Snímek byl ve své domovině zakázán a nepomohlo ani jeho sestříhání z původních 107 na 82 minut, kterážto verze pak běžela i ve Spojených státech. V letech 2004 a 2005 film vydala na DVD americká distribuční společnost Synapse Films, zaměřující se na kultovní sci-fi, horory a exploitation (vydali např. MANIAC COPA, VAMPYROS LESBOS či STACY), a to ve dvou verzích - nezkrácené Limited Edition a sexu vystříhané Vengeance Edition. Neobešlo se to bez výhrůžek ze strany režiséra, podle kterého společnost na vydání filmu neměla práva. (choze)

panjosef

Přemýšlím, jak to ohodnotit. Je to místy docela drsné, místy na svoji dobu pobuřující (pornoscény), na druhou stranu i milé, jak se film vyvine a dopadne. Postavu Madeleine alias Christinu Lindberg si v druhé části, kdy se promění ve mstitelku opravdu takřka nelze nezamilovat :-). Děj se rozvíjí poměrně standardně, žádná překvapení a zvraty se nekonají, každý dějový krok dále je dopředu naznačen, jak se budou věci ubírat. Někdo to může brát na škodu, i když v případě tohoto filmu mám pocit, že to tak je záměrně. Občas tam některé věci trochu logicky nesedí nebo jsou přemrštěné (smrt rodičů, léčka v přístavu), ale nijak zvlášť na úkor celého filmu. A na konci potěší (možná pro někoho SPOILER), že tvůrci nezapomněli na to, že Madeleine vyrůstala na venkově a starala se o zvířátka a proto jako finální nástroj pomsty na trýzniteli šikovně využije hodného koníka :-). Tak jo, pořád si vybavuju Madeleine v černém koženém kabátě s páskou přes oko a mám chuť dát čtverku, ale myslím, že ta trojka je pro tento typ filmu ideální. ()

POMO

Ťažký prípad na podrobné skúmanie. Film na jednu stranu chladný ako psí čumák, no na druhú stranu pôsobivý a boľavý. Režisér utrpenie hlavnej hrdinky nezobrazuje prirodzenou cestou. Akoby nevedel, že súcitiť s ňou možeme už len preto, aká je a čo zažíva. On nám nepovie aká je, je mu to jedno. Drží si od nej odstup, je k nej ľahostajný. Jej utrpenie zobrazuje iba prostredníctvom kamerových hrátok z jej pohľadu, stišovaním zvuku keď omdlieva, atď. Všetko to peklo (vrátane pornograficky detailnej prostitučnej penetrácie) prežívame z pohľadu osoby, o ktorej nič nevieme. Hnusný, sadistický a bezohľadný prístup, ale… stále je to zaujímavejšie a osobitešie nakrútené než väčšina podobných feministických rape+revenge exploitation prasačín (I Spit on Your Grave). A rozhodne to nenudí. ()

pornogrind

Inspirační zdroj pro Quentina Tarantina.To hovoří za vše.Brutální snímek.Mix žánrů.Exploitation řízlej pornem(kdo to kdy viděl?).Porno akce není sice autentická,a je vložená z nějakého péčka,ale totálně vyjadřuje ponižování hlavní hrdinky.Je to prostě hodně depresivní snímek zachycující život jedné dívky s kterou se osud opravdu nemazlil.Ale ona se svému osudu vzepře a pořádně ho nakope do koulí a vyřídí si to z každým úchylným prasetem osobně.Rape and revenge v celé své kráse. A na to,že je to z roku 1974 je to fakt husťárna a ani se nedívím,že byl film ve své domovině a i v jiných zemích zakázán.Navíc na Christinu Lindberg je opravdu famózní pohled a páska přes bulvu jí fakt sekne.K tomuhle filmu se hodí jedno pořekadlo.Sice jsem ho trochu překopal,ale na tenhle film sedí.Pes který neštěká,kouše.A má fest ostrý zoubky.Za sebe nemůžu jinak než za plný počet. ()

darkrobyk

Naflušu na vaše hroby po seversku. Znásilnění jako zkušenost zřejmě nestačí, a tak si hlavní hrdinka sedne bez zábran k cizímu muži do auta, aniž by tušila, že si právě vybrala rychlou cestu do pekla. Tu si ovšem, rovněž nevědomky, vybrali i aktéři jejího sestupu do bahna společnosti. Film by měl jistě kratší stopáž, kdyby vraždy pomstychtivé furie nebyly ve zpomalených záběrech (mně to ale nevadilo). Rozřízlé oko připomene Andaluského psa, jednou z posledních jízd se zřejmě inspirovali The Cardigans v necenzurované verzi My Favourite Game. Echt porno scény asi v době internetu šokovat nebudou, ale prostě tam jsou. Některé scény je třeba vnímat až v souvislostech - na příklad proč čekala na policisty, když mohla ujet? Protože potřebovala jejich auto... ()

HAL

Je poněkud zvláštní když v něčem co má pověst "splatteru podle kterého Tarantino točil Kill Bill" je zdaleka nejzajímavější ta první polovina, ve které se děj teprve uvozuje a seznamujeme se s prostředím, takže není vůbec akční. První plovina s únosem, zfetováním, dehumanizací hlavní hrdinky a vlastně i celého filmu předváděním nechutných a krutých činností naprosto bez emocí a bez výrazu rozhodně není špatná a dokáže zaujmout (i když je otázkou nakolik je to způsobeno autorským záměrem a nakolik amatérismem herců). Zato přesně toto pak dělá z druhé části tréninku a žánrově čisté pomsty směšnou frašku, která je navíc extremně nudná díky na první pohled stylovým, ale ve výsledku vražedně ubíjejícím zpomalovačkám. 5/10 ()

• Scéna, kdy hlavní sadista a pasák prořízne hlavní hrdince skalpelem oko se natáčela v nemocnici, kde si režisér domluvil toto natočit v pitevně na skutečné mrtvole mladé dívky, která zemřela při autonehodě. Takže v tomto záběru je skutečně lidské oko. (Flipnic)
  • Producenti filmu uzavřeli pro Christinu Lindberg vysokou životní pojistku a při natáčení scén pak byla použita ostrá munice a při scénách užívání heroinu si herečka vpichovala solný roztok. (Radiq)
  • Naprosto nejkontroverznější na tomto filmu byly od počátku pornografické vložky, které režisér nechal údajně vložit do filmu až zcela na konci po jeho natočení. Vybral scény z pornografického filmu a proložil jimi scény zneužívání hlavní hrdinky. Šlo o hardcore scény, které diváky šokovaly, ale také vedly k nadšení a domněnkám, že v nich vystupuje skutečně Christina Lindberg. Ta prý o vložení těchto scén nevěděla a ani by s nimi prý nesouhlasila. Dodnes prý nechápe, proč to režisér udělal. Její vliv na režiséra i tak byl však prý mizivý, za film dostala velice nízký plat a o ničem v něm nerozhodovala. Každopádně scény byly vloženy do filmu tajně. Režisér toto obhajuje tím, že se chtěl co nejvíce přiblížit realitě a diváky šokovat a vykreslit do detailu hnus a odpornost zneužívání hlavní postavy. Diváci se dodnes dělí na dvě skupiny. Jedna považuje tyto scény za zbytečné a film kazící, druhá naopak za výstižné a k filmu již za ta léta patřící. I DVD releasy se dělí dnes na filmy s porno scénami a bez nich. Na světě je stále ještě mnoho nadšenců, kteří věří (chtějí věřit), že v těchto scénách vystupuje Christina Lindberg. Tu prý umístění hardcore porno scén do filmu bez jejího vědomí na režisérovi dodnes mrzí. (Flipnic)