Bořiči mýtů

(pořad)
všechny plakáty
Ukázka z filmu 1

Série(15) / Epizody(268)

Myslíte si, že když spadne chleba na zem namazanou stranou, že to není náhoda? Nebo že Vás může krabička s ubrousky položená pod zadním oknem automobilu při srážce zabít? To jsou jenom dva z mnoha případů různých pověr, předsudků i domnělých pravd, které se snaží duo bývalých expertů na filmové triky vyvrátit či potvrdit. Každý z dílů obsahuje rozuzlení tří více či méně známých mýtů v podání Adama Savage a Jamieho Hynemana. Tito dva pánové a jejich tým provádí pokusy do té doby, až si jsou jisti, zda může být mýtus "zbořen" nebo ne, což je častokrát hodně napínavé a zábavné. (in4mator)

Ukázka z filmu 1

BOURQUE

Tento populárne náučný seriál má svoje veľké pozitíva (samozrejme sa nájdu aj nedostatky, ale ktorý seriál ich nemá?). Na jednej veci sa však väčšina divákov zhodne. Dvojica Jamie Hyneman / Adam Savage, a ľudia okolo nich, dokázali niektoré náročnejšie problémy (prípadne zaujímavé otázky) fyziky priblížiť každému. S veľkým počtom zaujímavých pokusov (ktoré občas boli veľmi náročné, nielen z hľadiska prípravy) dokázali v ľuďoch zobudiť bádateľské myšlienky a jednoduché uvažovanie nad zložitými problémami. Za to im určite patrí jeden veľký ďakujem! Osobné hodnotenie: 84% (****) ()

tommmy89

Niekedy proste príde čas vypnúť a naštelovať Discovery (i keď to teraz chodí aj na JOJke) a pozrieť si niečo odveké. Títo maníci si proste vedia prísť na svoje a dostať človeka do "úžasu" a doslova ho prinútiť sedieť pred telkou a neodísť ... Áno, je to veľmi návykové - tie pokusy, ktoré robia sú dosť zaujímavé na to, aby som dokázal sedieť pred telkou hodnú chvíľku... Občas mám pocit, že som sa vrátil do starých dobrých čias ako decko a začal som robiť pokusy, ktoré nemali zmysel, ale napriek tomu sa na tom dalo dobre zabaviť, lebo chlapci sú proste chlapci. Vždy vystrájajú a vidia zmysel i v tom, kde sa "nájsť nedá" ! 3* ()

ESNYR

Na tyhle týpky jsem narazil vlastně náhodou. Moc se na TV nedívám, takže mi mnoho věcí uniká. Teď jsem narazil na Bořiče mýtů na jednom on-line kanále a jsem nadšený. Tohle je sranda, která by měla být součástí každé vyučovací osnovy. To co tahle parta dělá je vlastně praktická ukázka toho, jak funguje všechna ta věda, které mnoho lidí nerozumí. Výborný vědecký pořad. ()

MCZ

Televizní pořad stanice Discovery čerpající z dost možná nevyčerpatelného námětu "mýty vs. realita". Ačkoli občas by se dalo o smysluplnosti zkoušek a testů některých mýtů pochybovat, nemění to nic na tom, že se jedná o pořad vtipný a zároveň zajímavý, poměr "hardcore-laik" je skvěle vyvážen; divák se základními znalostmi fyziky a jiných věd pořad pochopí a zároveň nebude mít pocit, že z něj někdo dělá blbce (i když...). Prima. 7/10 ()

beso74

Práca snov, tak vy sa dalo to, čomu sa venujú v tomto seriáli. Všetko to, čo počujú, hneď a testujú. Je miešané martini chuťovo také isté ako pretrepané, alebo sa len James Bond hraje na dôležitého? Možno v mori plnom žralokov prežiť tak, že sa robíme, že sme mŕtvi, alebo to bude naša posledná spoločenská hra? Alebo je šoférovanie v stave zlosti ekonomicky náročnejšie na spotrebu vozidla ako v stave pokoja? Koľko otázok, toľko odpovedí a niekedy ešte zaujímavejších ako tie otázky. Ako hovorí klasik, ten kto sa pýta, veľa vie a ten, kto pozerá MythBusters, vie všetko... ()

• Anglickou verzi vypravuje Robin Banky. (ČSFD)
  • Hyneman a Savage získali čestné doktoráty z University of Twente v Holandsku za popularizáciu vedy. (Greenpeacak)
  • V máji 2013 vyzval aktivista Darryl Cherney tvorcov, aby sa pokúsili preukázať oficiálnu verziu kauzy, ktorá sa stala 24.5.1990. Vtedy mu v aute vybuchla rúrová bomba a jeho a spolusediacu Judi Bari vážne zranila. Aj keď boli zbavení všetkých obvinení a Cherney vysúdil 4,4 milióna amerických dolárov, FBI stále trvá na svojom, že nešlo o atentát, ale že bomba bola ich. (whack)

Časové pásmo bylo změněno