Zóna smrti

• Hongkong Sha po lang (více)

Mafiánský boss Po (Sammo Hung) zabije detektivu Chanovi (Simon Yam) bratra. Ten brzy pochopí, že Po nikdy nebude za svůj zločin pykat a odejde do výslužby. Jeho nástupce Ma (Yen) je zásadový policajt zběhlý v bojových umění, který má však pověst násilníka. Znovu se ujímá případu a společně s bývalým detektivem Chanem se pustí do rozmetání Poova gangu. Dokáží ho dva policajti zatknout v jednom z nejkrvavějších soubojů všech dob? (Magic Box)

Lacike

Niekolkomesacne repete osemdesiatkovych HK peciek som sa rozhodol zakoncit tymto filmom. Aj ked vznikol v roku 2005, tak stylom je to po vsetkych tych CGI srackach od druhej polovici 90tych rokov, navrat prave ku klasickym osemdesiatkam s poctivymi kaskaderskymi kuskami a dokonale prehladnymi bitkami s minimom strihov. Napriek paradnym bitkam (ktorych sa poriadne dockame az v zavere) je ale hlavnym kladom filmu dokonale funkcny pribeh a skvele charaktery. Pribeh je sice jednoduchy ale neskutocne strhujuci. Najviac sa mi paci, ze postavy su sice nacrtnute skratkovito, ale napriek tomu kazda jedna z nich funguje a jej osud ma zaujimal az do konca. Vdaka dokonalemu vyuzitiu scenaristickych skratiek mam pocit, ze aj napriek kratkej stopazi alebo tomu, ze sa hlavny pribeh sa odohra behom par hodin, mam pocit, ze som videl komplexny epos u ktoreho nepotrebujem absolutne nic pridat. Vadi mi snad len ta scena, ked viacerym postavam zacne zrazu zvonit mobil, aby si vybavili svoje sukromne veci. Z postav v centre stoji trio. Simon Yam ako policajt, ktory je zo zufalosti ochotny prekrocit zakon. Umierneny Donnie Yen, ktory je tu hlavne na bitky, ale aj po hereckej stranke podava jeden zo svojich lepsich vykonov. A hlavnym bonbonikom pre mna je navrat Samma Hunga do prvej jak hereckej tak bitkarskej ligy o co sa v tej dobe Jackie snazil uz len marne. Ako zaporak je Sammo neskutocne cool. Drsne pôsobiaca briadka, neskutocne stylovy fialovy oblek. Radost na neho pozerat. A po boku ma spickoveho zabijaka Wu Jinga u ktoreho sa cely film tesime ako si to rozda s Donniem. A cakanie stoji za to. Paradny duel s dykou a policajnym obuskom je fakt spickova. Drsna, kontaktna, bez zrychlovaciek alebo nejakych otravnych trikov. Zaroven je to duel plny emocii. Fakt tomu zmrdovi v bielom prajete smrt. A hned za tym je duel na ktory cakal roky nielen samotny Donnie ale kazdy fanusik HK peciek. Sammo vs Donnie. Velmi inteligetne prispôsobena choreografia Sammovej vahe vdaka comu pôsobi ako tank, ktory sa zo vsetkych sil snazi drobny Donnie znicit. Pomocne lana su vyuzite az na zaverecnu bodku tak decentne, ze ich vôbec nevnimam. Vdaka silnemu pribehu mi absolutne nevadi, ze je tu bitiek vlastne dost malo. A tie dve na konci ma vzdy dokonale uspokoja. Zmienku si zasluzi aj hudba, ktora dodava jednotlivym scena silne emocie a hlavne vizual. U mnohych zaberov som mal pocit jak keby som sledoval obraz, ktory som mal chut zastavit a vychutnavat si ho, co sa mi bezne nestava. Rovnako ma bavi farebne ladenie filmu. Rôzne pastelove farby. Proste nadhera po kazdej stranke a pre mna dokonaly film, ktoremu sa ziadne pseudopokracovanie ani zdaleka nevyrovna. Na DVD od Dragon Dynasty sa dockame aj kratuckej bonusovej bitky v ktorej sa predvedie Donnie a okrem rôznych zaujimavych rozhovorov hlavne perfektny rozbor ako sa natacali dva zaverecne duely. 10/10. ()

dezorz

ak nieco HK filmarom ide dobre, tak su to kung fu filmy. v poslednej dobe aj do HK dorazilo silne a modne eklekticke miesanie zanrov a tak dokonale zvladnute martial arts mozme zazriet v ktoromkolvek zanri, aj v noir kriminalke. nie nadarmo v suvsilosti s S.P.L., momentlanym hitom v HK rebricku, padaju prirovnania ako the killer ci hard boiled s kung fu charizmou. drsna, pomala, moralku obchadzajuca kriminalka si dlho ziadala okrem zbesilych ran strelnych zbrani aj staru dobru rucnu pracu a to v starom dobrom nestrihanom, nie na snurkach kung fu prevedeni. a presne to S.P.L ponuka. stykovu krimi s netrikovymi bojovymi scenami moderne miesajucimi styly roznych bojovych umeni tak, ako k dobrej choreografii treba. ()

Ouwen

Tak začnu u Donnieho Yena, protože je největší zážitek z celého filmu. Souboje jsou úžasný, hlavně konec je nabroušenej, jak má bejt. Jinak zbytek obsazení je sympatický, takže se fandit dá každé straně. Já fandil Yenemu, což je u mně samozřejmost, ale konec mně kupodivu nezklamal, spíš překvapil. Celkově se jedná o nadupanou kriminálku, ale stalo se, že jsem se ztratil, nebo se chvíli nudil. Ale prostě ten wrestling na konci je top! 70% ()

italka63

Hoodně dobrý dojem z hongkongského akčňáku, zkorumpovaných i nezkorumpovaných policistů v přeplněných nočních ulicích, kde všemu vévodí mafián Po, perfektně střižený Sammo Hungem, jehož hbitost při jeho současné váze lze jen obdivovat. Jak já uvítala Donnieho Yenna a jeho bitky, to byly vážně skvosty. Nemohu opomenout ani mladého bijce v bílém ohozu, ten byl též parádní, až se tají dech, co lidská těla dokáží. Konec byl perfektní, dojem z filmu suprový, jen do té páté hvězdičky něco malinko chybělo a stále nemohu přijít na to, co vlastně. Život je pes a tenhle snímek za vidění určitě stojí. ()

Cervenak

Skvelá záverečná polhodina s ongbakovsky tvrdým súbojom medzi Donniem a Sammom, dovtedy slušný, ale nie celkom uspokojujúci pokus o návrat k wooovským "buddy" kriminálkam (to "buddy" myslím v hongkongskom duchu, kde nejde o fóry a parťácku chémiu, ale o tragicky osudové spojenie dvoch mužov, ktorí navzdory všetkému spolu kráčajú v ústrety takmer istej prehre). Lepšie ako drôtom do oka, ale už sme videli onakvejšie HK masakre... ()

• Film měl původně blíže odhalovat vztah Jackyho Wu a Sammo Hung Kam - Bo, ale Wilson Yip neměl dostatečný rozpočet. (TomikZlesa)
  • Film neměl původně obsahovat tolik bojových scén, to se však změnilo, když byl do filmu obsazen Donnie Yen. Na jeho žádost byly tyto scénu do příběhu dodány. Jedná se hlavně o boj Donnie vs. Jacky Wu a závěrečný boj. (TomikZlesa)
  • Donnie Yen v roce 2005 vyhrál Hong Kong Film Award v kategorii nejlepší akční choreografie. (Epistemolog)