Cesta

• USA The Road (více)

Otec (Viggo Mortensen) a jeho malý syn (Kodi Smit-McPhee) bojují po zničení světa o přežití. Nikdo přesně neví, co se stalo. Byl to jaderný útok? Nebo naši planetu napadli mimozemšťané? Jedno je jisté - miliony lidí zemřely, ať už v důsledku katastrofy, vyhladovění či zoufalství z pomalého umírání lidí kolem poté, co se zastavily dodávky energií. Snaží se dostat na pobřeží a doufají, že tam najdou zásoby jídla, bezpečí i někoho, s kým by mohli sdílet budoucnost. Veškerý majetek si vezou v nákupním košíku vybaveném zpětným zrcátkem, aby viděli, zda je někdo nesleduje. Cestou překonávají řadu překážek a děsivých situací. Naráží na zástupy zoufalých, nepřátelských přeživších, loupeživých gangů i kanibalů. Nemají nic než jeden druhého a snaží se zachovat si alespoň zbytky lidské důstojnosti. (HBO Europe)

BoPo

Príbeh nie je ničím prevratným. Avšak spôsob ktorým je podaný, až tak častý nie je. Nesnaží sa totiž naplniť očakávania divákov, ohľadne svetovej apokalypsy. Ide na to cestou pravdepodobnosti, reálnosti. A predovšetkým záblesky svetla tu nie sú nádejou, ale len spomienkou na časy minulé. Pretože jedinou nádejou je nezastaviť sa, pokračovať ďalej. Film ktorý podľa mňa človek úplne docení, až pri druhom pozretí. Otázkou je, či niekedy dostanem chuť si zopakovať túto pomaly plynúcu cestu. ()

Avalon820

Patos. Neexistuje lepší definice tohoto filmu, neboť to byl skutečně jeden velký a přehnaný patos. Viggo Mortensen mi připomínal sovětského záškodníka, český dabing hlavního dětského hrdiny mi doslova pil krev... a vůbec mi to jako celek přišlo všechno neuvěřitelně přehrávané a povrchní (ač o dobré herce nebyla nouze). Mohla to být Viggova One Man Show, ale nakonec z toho byla maximálně jeho One Man Boredom. A Charlize Theron, která jediná měla potencionál celou tu taškařici zachránit, se tam párkrát jen mihla. Guye Pearce jsem pak v jeho cameu pro jistotu vůbec nepoznal... Co ovšem hrálo filmu do karet (kromě zmíněné Charlize) bylo téma, které (minimálně mě) asi nikdy bavit nepřestane, hudba, která přinejmenším sedla, a jisté záblesky poetičnosti... i když ty už jsem si dost možná ze solidarity domyslel. Ale v rámci možností mě to docela (zejména ke konci) i bavilo. Takže vlastně průměr. ()

brutale

Réžia, atmosféra, exteriér absolútne bez chyby! Scenár, ktorý tlačí na hranicu ľudského zúfalstva a zároveň vyzdvihuje silný pud prežitia, je v tomto ohľade dokonalý. Dejová línia mi však absolútne nepriniesla žiadnu pointu, či význam, vlastne mi chýba sebe menší náznak - "čo tým chcel básnik povedať"... Viggo absolútne po peetchy! Charlize nesklamala, ich movie kinder vyzerá ako Charlizin biologický syn, ale svojím hraním ma nedokázal presvedčiť, že patrí do apokaliptického sveta(nemôžu byť všetky detská ako http://www.csfd.cz/herec/52-osment-haley-joel/)(knihu som nečítal) ()

Mononoke.

Někdo tomu říká konec světa, ale já tuhle pošmournou krajiny vídám kolem sebe od října do března, takže celé prostředí mi bylo vcelku příjemně povědomé. Víc než na příběhu, je celý film postavený na skličující atmosféře, alespoň tak to na mě působilo, protože je asi od začátku jasné jak to skončí, že. Ten klučina taky nemusel být takový posera, když už se v tom narodil. Jo a asi jsem jediná, ale knížku jsem nečetla a ani jí neznám. ()

Terva

Drsný postkatastrofický snímek režiséra Johna Hillcoota je plný smutku, násilí, neštěstí a kanibalismu. Cesta otce ( Viggo Mortensen ) a syna ( Kodi Smith - McPhee ) na jih je plná ponurých dialogů o smrti a vzpomínek na otcovu ženu a synovu matku ( Charlize Theron ). Za ponuré hudby, kterou tvoří převážně housle a viola, je nám servírován osud těchto " tří " lidí. Hnědo - šedý obraz je někdy, ale velice zřídka, protkán nějakou barvou. Převážně červenou...oheň, krev, plechovka Coca - coli. Nákupní vozíky jsou nedílnou součásti postkatastrofického života přeživších lidí. Nejsou potraviny, voda se musí převařovat. Tvrdá, odvážná a možná i pravdivá vize o konci světa. Kdybych byl Bohem, udělal bych svět stejný jako byl před katastrofou. ....dál už není o čem vyprávět. Film natočen podle knihy Cormaca McCarthyho z docela povedenou kamerou Javiera Aguirresarobeho a hudbou Nicka Caveo a Warrena Ellise. Snímkem nás provede " Sonata for violin and harpsichord no.3 in e major : Adagio ma non tanto" Johana Sebastiana Bacha : http://www.youtube.com/watch?v=HJHpXN8_vMU ()

Hwaelos

Poselství o ztrátě lidství zabalené do scénáře, který plyne odnikud do nikam a neohromí dialogy. Ty by vlastně mohly být vypuštěny úplně. Jediné, čím se vypráví, je podmanivý obraz apokalypsy. To je ale na dvouhodinový film málo. ()

Johny_fork

Ačkoliv si režisér absolutně nebere servítky, ten pocit strachu že mě někdo chytí a sní... celkově psychologická stránka filmu snese jen ty nejvyšší kritiky, hlavně díky geniálnímu Mortensenovi. Jenomže jsem po počátečních obrazech na zpustošenou krajinu a schýze čekal nějakou výraznější myšlenku. V tomto film bohužel směřuje pouze k závěrečnému klišé a výjevy typu slepý stařec působí až laciným dojmem. Nicméně už kvůli úvodnímu duu, atmosféře strachu a hodně zajímavé ponuré kameře, stojí za zhlédnutí. ()

Ouwen

Hmmm, tak nejsem moc nadšen. Jó, musím uznat, že okolí, celé prostředí je pekelně do detailu zpracované, což chci pochválit nejvíc. Hlavně má film slušný napětí, hudba je úctyhodná, Mortensen hraje prvotřídně a film člověka jen tak nepustí, protože člověk chce vlastně vědět, co je na jihu, občas mráz po zádech. Tak a to je všechno... Bohužel, film moc nenabídl, konec jsem prostě přetáčel, přestávalo mně to bavit a konec je úplně debilní, příšerné nelogické chování postav, zejména toho malého kluka, ten je už jedno velké WTF, chápu, že mu je kolem 10ti, ale chová se naprosto stupidně. Začátek hezky navnadí, hlavní hrdina mele o tom, že svět je na pokraji vyhynutí, co mně však vytočilo, člověk se nedozví, co se vlastně posralo, že skončil svět, spousta nezodpovězených otázek, to fakt nemám rád, a často jsem měl pocit, že hrdinové ani nevědí, kam vlastně jdou. Film mně bohužel ani atmosféricky nepohltil, takže jsem se celkem nudil. Najdou se dobré scény, např. s colou, psycho scéna ve sklepě, či jackpot v podzemí, ale jinak je toho málo, čekal jsem toho fakt víc, tak snad příště)) 6/10 PS: Galadriel nejlepší komentář!:) ()

moviesfan

Knihu jsem nečetl a proto nemohu posuzovat věrnost či oddálení od knižní předlohy. To mi ale vůbec nevadí. Z filmu Road jsem si odnesl poměrně silný zážitek, který umocnilo i herecké obsazení Theron, Mortensen a Smit-McPhee. Některé scény mě doslova dostaly, a to je jen dobře. ()

Chermy

Musím se přidat k názorům těch, kteří ve filmu postrádají emoce. Chyběla mi atmosféra i napětí. Bude v tom asi zbrklý střih a zkratkovitá režie....Každá větší scéna měla potenciál být nezapomenutelnou, ale v rukou těhle dvou packalů zůstal jen příběh otce se synem, kteří jdou na jih. Jen sled průměrně natočených epizodek na motivy skvělé knihy a s dokonalým Viggem Mortensenem. Lepší průměr, ale zážitek jsem si neodnesl! ()

m.krudenc

Jo, tohle je rozhodně kvalitní snímek. Hraje zejména na atmosféru, která je naprosto bezútěšná, sklíčená a smutná. Celá situace je jedna velká prohra a hrúza. Na vztahu otce a syna tvůrci poukazují na možnosti zachování si zdravého rozumu, ale zejména pozůstatky lidskosti v její plné kvalitě a neztotožnění se s temnou stránkou člověka - zvířete. I když má film pomalé vyprávění a moc zásadního se v něm neděje, napětí trvá stále a člověk má o hrdiny filmu pořád obavy. Velmi zajímavý počin. ()

joehot

Deprese.. I tak se dá film Cesta popsat. Lidé se po katastrofě chovají hůř než prasata (kterým se tímto omlouvám za toto přirovnání). Celý snímek je špinavý a ponurý.. Viggo Mortensen hraje přesvědčivě, narozdíl od malého syna. V jednu chvíli jsem si říkal, že jestli ještě jednou cekne to svoje PAPÁ, vypínám to :) Nakonec to bylo koukatelné, což je vlastně to nejdůležitější.. ()

Suzie05

Alespoň jedna akčnější nebo vzrušující scéna... chci toho tak moc? Tak blbě deprimující film jsem vážně vidět nemusela... ()

amirgal

Je to velmi strohá kniha, psaná jednoduchým stylem s výrazně vizuálními popisy, která ke zfilmování přímo vybízí. Děj a postapokalyptický svět byl do filmu skutečně a téměř beze zbytku přetaven (to zpracování fikčního světa mimochodem velice chválím) až na několik scén, u nichž došlo k nahrazení (problémem tady mohla hranice etiky a mohla zasáhnout cenzura: v knize je kupříkladu decentně naznačeno vyustění epizody o dvou mužích a jedné ženě, kteří spolu cestují, v konzumaci novorozence - ve filmu ji nahrazuje patrně epizoda o ženě prchající s dítětem, která je pronásledována a dostižena tlupou kanibalů). Nevadila mi ani přidaná scéna s religiózním odkazem, která přece jen film knize vzdaluje a ne asi úplně nejvodnějším směrem, a sice nocování v polorozbořeném kostele. Nepříjemně mne však překvapila úprava závěru, kdy --- ZAČÁTEK SPOILERU --- se cizí matka s rodinou (kteréžto v knize nejsou) rozplývá nad osiřelým chlapečkem: "Tolik jsem se na tebe těšila ... ". Ten závěr je psychologicky nepříliš reálný a do deprivovaného a frustrujícího prostředí postapokayptické Ameriky vypiplaného McCarthym se jaksi nehodí. Nehledě už vůbec k tomu, že je otevřený konec vyměněn za méně zajímavý polohappyend, který příběhu škodí. --- KONEC SPOILERU --- Nepředpokládám, že by režisér měnil a přidával scény z přebytku vlastní invence, spíš si je vynutila produkce nebo pravidla platící pro "amerického diváka". Hillcoat chtěl film patrně převést co nejvěrněji, což se mu téměř dokonale podařilo, a je to lepší než kdyby nezvládl své vlastní ambice. A to, jestli má v hodnocení filmu hrát roli otázka, zda je věrná adaptace knihy o stopadesáti stranách, která vám už při čtení v hlavě jako film probíhá, zapotřebí, hraničí s otázkou po smyslu filmu, do níž se pouštět nebudu. ()

Expendable

Film má výborný start, pomalé vyprávění o konci světa, putování dvou poutníku v nehostiném a umírajícím světě. Ze zbytku lidí se staly kanibalové a hledači benzínu. Jakmile todošlo k setkání s prvními kanibaly film šel celkem do sraček, začalo to nudit a s filmu se stalo béčko až k nalezení potravin v tom bunkru. Konec mě sklamal, ale jinak to dopadnout nemohlo.62% ()

jahol

Sice hrozí, že vám hrábne z pomalé naprosté bezútěšnosti putování, ale černošedé zoufalství postapokalyptické reality je dost často až zvráceně krásné a scény, kde se otec hrozí svézt dolů za hranu lidství a jaho syn ho na ní křečovitě drží, hodně silné. Ale přece jenom by to chtělo malinko větší dynamiku. Vigo Mortensen (a jeho maskéři!) vynikající, horší to bylo s dabingem druhého hlavního hrdiny, který má celou dobu hlásek, jako by mu bylo pět. A proto nakonec přidávám jednu hvězdičku, neboť jsem přesvědčen, že nedabovaný originál by měl zmáknul lépe ()

corpsy

Výtvarná stránka a výprava filmu sú jednoducho dokonalé. Geniálne do bodky. Z formálnej stránky veľmi silný snímok. Avšak predsa je to len priemerná apokalyptická road movie s niekoľko málo strhujúcimi scénami a dlhými dialógmi. ()

Marek1991

Podľa mňa zvláštny postapokalyptický film, ktorý má veľa pochopiteľných bodov, ale v mnohom ma priam udivoval. Rozosmutnilo ma, že dieťa malo viac rozumu ako otec, keď od zlosti nechal toho černocha len tak nahého, či že uvažoval nad samovraždou a vraždou, aj keď sa dá pochopiť, že nechcel aby syn trpel. Taktiež to, že pri úteku z domu nenechali utiecť aj obete kanibalizmu, inak však koniec bol dosť pozitívny smerom k tomu, že dobrí ľudia existujú. Nuž skúste porozmýšľať prečo nakoniec ich je vždy iba hŕstka, hlavne vy s pravicovým a ľavicovým videním sveta, čo nás ním ničíte roky. Herecky to bolo kvalitné, proste tento film nie je žiadne Béčko a príde mi ako niečo, nad čím by sme sa mali zamyslieť, čo robiť v prípade katastrofy. Dobrodružstvo zaujímavé, aj keď nie také, aké by som si predstavoval, no môže to byť aj takto. ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

22.09.2013

Divoký západ jej láká už nějakou dobu. Hrál třeba padoucha v propadáku Jonah Hex a měl se objevit v hlavní roli problémového a mnohokrát přeobsazeného westernu Natalie Portmanové Jane Got A Gun. K… (více)

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

05.02.2012

Lépe řečeno, pro starý machry ;-). Cormac McCarthy je mnoha čtenáři a literárními odborníky považován za nejlepšího žijícího amerického spisovatele. Kromě předloh pro filmy jako Tahle země není pro… (více)

James Franco chce adaptovat McCarthyho

James Franco chce adaptovat McCarthyho

07.01.2011

Ben Affleck nám předvedl, že i z chlápka považovaného za prkno s hezkým obličejem se může stát velmi dobrý scénárista a režisér. V jeho stopách chce nyní kráčet James Franco. Ten už dokázal, že je i… (více)