Saltová

Akční / Thriller / Mysteriózní / Krimi
USA, 2010, 96 min (Director's Cut: 104 min)

Evelyn Saltová je špičková agentka CIA, kterou obdivuje i její nadřízený Ted Winter. Když se před dvěma lety ocitla v severokorejském vězení, kde byla podrobena mučení a výslechům, a posléze vyměněna, o její propuštění se zasloužil německý přírodovědec, arachnolog Mike Krause, který se stal později jejím manželem… Evelyn a Mike chystají rodinnou oslavu, když agentku požádá její nadřízený Ted, aby vyslechla zadrženého přeběhlého ruského špiona. Ten se představí jako Orlov a vypráví jí příběh údajně mrtvé ruské dívenky Čenkovové, která nezemřela, ale dostala se do rukou agenta majícího za cíl zničení Ameriky. Ten dívku spolu s dalšími „bojovníky“ vycvičil jako perfektní agentku. Ta se má v současné době vyskytovat v Americe, kde je jejím úkolem zabít ruského prezidenta Matvějeva, který přijel na pohřeb amerického viceprezidenta, který byl jeho přítelem. Orlov tvrdí, že agentka vystupuje pod jménem – Evelyn Saltová… Ted Winter a agent Peabody strnou: Ted tomu nemůže uvěřit, ale Peabody je rozhodnější. Zatímco Orlov se poté, co zabije dva strážné, kteří ho doprovázejí, dostává na svobodu, Evelyn je zadržena. I jí se ale daří uniknout a nastává divoká honička. Evelyn se marně snaží dovolat svému manželovi: na jeho mobilu je stále jen záznamník. Doma pobere pár věcí a pokračuje v útěku. Na dálnici přeskakuje ze střechy jednoho kamionu na druhý a je lehce zraněna. Když se zbaví pronásledovatelů, odjíždí do New Yorku, kde se v kostele svatého Bartoloměje vše chystá k pohřebnímu obřadu. Na místě jsou i agenti Winter a Peabody. Evelyn se podzemím z metra dostává do chodeb pod chrámovou lodí. Střelbou a výbušninami způsobí paniku a ruský prezident se propadá pod zem otvorem, který vytvořil padající lustr. Tam po něm Evelyn střelí. Prezident zůstává ležet na zemi a později zdánlivě umírá… To už ale agenti tajné služby Evelyn pronásledují. Ta má v jednu chvíli na mušce Peabodyho, ale nevystřelí. Je zadržena a v autě převážena do vězení. Zaútočí ale na muže, kteří ji doprovázejí, a po divoké honičce způsobí hromadnou nehodu. Opět se jí daří uniknout… Setkává se s Orlovem, který ji vítá – byl to on, kdo ji jako dívenku vycvičil na ruskou agentku – a seznamuje s plánem získat kontrolu nad americkými atomovými zbraněmi. Před očima Saltové zastřelí jejího manžela a předá jí pokyny pro další akci. Saltová se ale nečekaně obrátí proti němu a dalším vycvičeným „bojovníkům“ a pobije je… Dál ale hraje svou roli, podle pokynů se setkává s mužem jménem Shnaider, se kterým kdysi prošla výcvikem, a ona sama sehraje roli majora NATO Vlčka. Tak společně proniknou do prostor Bílého domu. Saltová má zabít amerického prezidenta. Ještě dříve ale rozpoutá útok Shnaider a je zabit. Saltová opět utíká, zdá se ale, že Ted Winter ji pod maskováním za majora poznal. Je dost dobře možné, že právě začíná „Den X“, kdy má dojít k frontálnímu útoku na Ameriku... (TV Prima)

Dado

Pán a pani Smithovci, Wanted a teraz aj Salt. Tieto filmy sú skvelými dôkazmi toho, že akčné filmy Angeline Jolie, i keď veľmi dobrej herečke v každom žánri, sedia skutočne perfektne. Pre niekoho, kto od tohto filmu čakal niečo v štýle trilógie o Jasonovi Bournovi, je priveľa akčných scén a nereálny, doslova komixový scenár skôr utrpením ako pôžitkom, ja som sa však rozhodne nenudil a príbeh Evelyn Salt som si užil. (70%) ()

adams89

Ideální film na vypnutí a odreagování. Nedostatky ve scénáři a v (ne)uvěřitelnosti akčních scén sice přehlédnout nelze, ale podívaná je to vskutku svižná. Angelina je dobrá, s kvérem jí to sluší, a líbil se mi i Liev Schreiber. Málokterý film mi utekl tak rychle jako Salt. Škoda těch posledních 15 minut, které už začínaly hraničit se žánrem sci-fi. Tak dobře vycvičenou agentku bych chtěl tedy vážně vidět. ()

uiu

Film plný nelogičností s dávkami hodně vratkého děje, který je určen jen pro ty akčně naladěné masy. Angelina Jolie je hbitá jako Spider-man (skáče z jednoho tiráku na druhý) a vynalézavá jak MacGyver (z jakési kyseliny a hasícího přístroje si vyrobí zbraň, kterou zničí celou jednotku rychlého nasazení). Hodněkrát mě film nudil a říkala jsem si, jak něco tak vychrtlého může mít tolik síly k běhu, skákání nebo k udržení se na střeše jedoucího auta. Do toho neustálé dějové zvraty, takže už ani nemáte pořádně přehled, kdo byl teda kdo a proč co dělal. Opravdu jen pro fanoušky žánru. ()

KitFisto

Trailer poukázal, že můžeme čekat slušnou podívanou. Hned od začátku jsem se nedokázal soustředit. Přišlo mi to dost přitažené za vlasy, nudné bez nějakého náboje. Pak se to ještě různě zamotá, do konce filmu jsem nevěděl co se děje a na konec se to jaksik rozuzlí. Pár slušných a dobrých scén tam je o tom není pochyb na druhou stranu absolutně směšných taky. A podívanou mi kazí taky fakt, že Angelina už prostě není co bývala. Slušná hudba. ()

Javad

Angelina podáva nadpriemerný akčný výkon a ja som sa ani nachvíľu nenudil. V pohode by som zvládol pol-hoďku naviac, ale buď to už nedovolil rozpočet, alebo žeby došli nápady? ()

Maki89

osobne som cakal vacsiu tragediu, no dalo sa na to pozerat a dokonca ma to aj bavilo.... na Angelinu sa dalo pozerat ako vzdy, Liev Schreiber ako inak zaporny a Chiwetel Ejiofor potesil... akcne sceny relativne uveritelne, soundtrack schopny... co sa nametu tyka, tak to bolo domotane ako sa len dalo, ale komu to vadi ked si chce len tak pozret nieco pri com moze vypnut?... 7/10 ()

Pavlínka9

Film, který mě hodně překvapil a to jsem opravdu nečekala. Jsem jedna z mnoha, kterému se opravdu líbil. Snímek, který musíte opravdu pozorně sledovat, jelikož akce je zde v každé vteřině, stále se kupící informace o stálých a nebo nových postavách a také různé flashbacky. Rozhodně dobrý nápad, i když se samozřejmě opírá o již velké množství známých akčních filmů, ale zde se události dějí opravdu hodně rychle a stále se zde objevují nová a nová překvapení a rozuzlení, která mě opravdu nenechala v klidu. Každou chvíli se divák dozví něco, co si původně myslel úplně jinak a opravdu si není jist, co se stane příští minutu. Film mě opravdu překvapil a to danou rychlostí, svižností, akčností a hlavně tím napětím a tím, co bude dál? Jediné, co mě zaráží je to, jak Angelina Jolie dokáže se svojí kostnatou postavou zvládnout všechny ty akční scény, jakožto jmenovaná agentka. Že se po každém svém akčním výkonu nesesype a nebo nerozpadne přímo v akci. To mě opravdu překvapilo, že hlavní hrdinku ztvárnila zrovna ona, i když jsem věděla, že natáčení je velice akční a hlavně původní role byla psána na tělo muži. Prostě bych si, když už, v dané roli představovala nějakou ženu, která kostmi nechrastí, jen když se pohne. ()

Barvoj

Výborněj film a ještě lepší Angelina! Akce od začátku do konce bez jakýchkoli známek zpomalení. Z Ruska sice zase udělali původce všeho zla ve světě, což už mi ve filmech začíná vadit.. ale jinak perfektní! ()

ywo666

Nie sú to plné 4*. U mňa je to presne 3 a pol. K vyššiemu hodnoteniu sa prikláňam len preto, že mám pocit, že je to mierne podhodnotené. Inak čistých 70%. K filmu. Havná myšlienka zaujímavá a časť z nej je aj relatívne originálna. Film ako taký je už skôr jedno klišé za druhým. ZA zaujímavé ale na 100% vydarené považujem zmiešanie nadnesenej "Bondovskej" akcie s realistickou "Bourneovskou". Jedným slovom sa ale kcia dá označiť za dobrú. A to naporiek tomu, že som niektoré kúsky Angeline neveril ani bohovi. Keby odstránili pár drobných chybičiek a zvolili inú herečku mohol byť skvelý film. Takto priemer. A koh do riti ide nakoniec zabiť:-)?!? ()

ivan bohatyr

Dobrá sranda jak 40 kilová angelina přepere padesát 90 kilovejch chlapů, to sem se musel fakt smát, nebo jak stála naproti neprůstřelnyho skla, střílela do něj, tak kulky by se snad měli odrazit, ne, asi padaly svisle dolů nebo nevím. A úplnej závěr, jak jde v noci mírným sněhem celá mokrá jen v tričku a široko daleko jenom lesy a voda, dal bych jí tak 5km, dál by nemohla dojít, no jak říkám místy to byla dobrá sranda bez přemýšlení. Zajímalo by mě, co by řekli ti, co odsuzují např. Chucka Norrise, za to, že je nepřemožitelný, na nesmrtelnou superwoman-angelinu. Ale na druhou stranu to bylo svižné, plné přestřelek a výbuchů, takže svoje si to splnilo. ()

rowdys

Výborná akcia a skvelo natočená s minimom CGI bulshitov, ale podráža jej nohy totálne blbý dej, že naproti tomu aj Expendables boli so svojim klasickým béčkovým prístupom ucelenejším lineárnym dejom bez somarín a oči-prevracajúcich zvratov. Nemám nič proti ženským hrdinkám, ale mám pocit, že filmu najviac ublížil práve prepis celého príbehu, keď sa na poslednú chvíľu rozhodli obsadiť do hlavnej úlohy namiesto chlapa Angelinu. Na prípadnú dvojku sa už nepozriem, pretože nemám rád, keď ma majú scenáristi za debila. ()

terunka003

Běhací, střílecí, ruské, spionážní, americké, prezidentovské, odvážné, drsné. Taková průměrná akční podívaná o nesmrtelné ženské, která mstí svého manžela a svojí čest, a vybíjí si to na partě ruskejch vycvičenejch agentech. Nic víc, nic míň. Překvapení na konci trochu je, ale ne takové. "..jmenuji se Evelyn Salt.." ()

Cocacolix

Špionážní drama, který má pár zajímavých inovací, jinak je to ale jen průměrný film s vysokým rozpočtem a lákavými jmony v titulcích. Když s tímhle člověk počítá, bude spokojenej. ()

anli

Akční thriller s mírně mysteriózními prvky.který má trochu Bournea a trochu Bonda(chvílemi by oba mohli závidět).Nejslabší článek filmu je bohužel scénář,který je sotva průměrný a najdem v něm jen opravdu pár příjemných překvapení(třeba odhalení hlavního špicla).Jinak film ale šlape velmi dobře.Phillip Noyce je zručný řemeslník a tenhle žánr zvládá na jedničku a hlavně on místy zachraňuje slabý scénář.Akční scény jsou skvělé,dynamické a opravdu působivé.Angelina Jolie je skvělá a divák jí věří každý krok(včetně těch Bondovských).Howardova hudba sem skvěle zapadá a kamera i zvuk jsou též na vysoké úrovni.Je opravdu škoda,že se scénárista víc nesnažil a spokojil se s tímhle.Mohl to být opravdu skvělý film v rámci žánru.Naštěstí režisér a Angelina zachraňují,co můžou a u mě to tedy má za špionských 70% bez ruského přízvuku. ()

Iwory_

Velice zajímavý děj s plno překvapením v různých částech. Ale dávám čtyři hvězdičky protože Angelina Jolie se mi jako záporná postavu nezdála už od začátku takže jsem to poznal. ()

lennyd

Evelyn Salt (Angelina Jolie), agentka CIA se dostává do problémů, kdy jí umírající ruský agent označí za tajnou ruskou špionku, která má zabít ruského prezidenta při jeho návštěvě USA (a tím opět rozpoutat studenou válku). Salt se ocitá na útěku, kdy nemůže věřit vůbec nikomu, a to ani svému dlouholetému příteli Tedovi (Liev Schreiber). Jenže - kdo je vlastně Evelyn Salt?... Někdo zde psal, že tento film rozdělí diváky na dvě skupiny. První, který jej strhají za to, že vykrádá současné akční hity, kde může (MI, Bourne,..) a za scénář, který vyžaduje hodně velkou dávku fantazie. A na ty druhé, kteří veškeré tyto výtky hodí za hlavu, a budou se hodinu a půl skvěle bavit. Já se směle zařadím do té druhé skupiny. Ač jsem měl zpočátku pochyby o Angeline Jolie jako akční hrdince, vcelku mne překvapila, že jí tato tvář není vůbec cizí. O herectví Lieva Schreibera jsem napsal spoustu řádků u jiných filmů, tak snad jen, že mne nijak nezklamal. Původně jsem váhal mezi 3 a 4 hvězdičkami, ale poslední věta epilogu mé hodnocení překlopila k vyšší hodnotě.. ()

Iroquaise

Veliké překvapení ! Z trailerů jsem pochytil přepísklou nadsázku, stylish paruky a cool výrazy Angeliny a říkal jsem si: Proč ? Jenže výsledný tvar dost klame tělem. Pod nánosem komiksově efektní poetiky ála "Wanted" se skrývá příjemně archaický, devadesátkový thriller prosycený mezinárodní politikou a až existenciálními momenty tísně a odcizení ( v určité části filmu se divák přestane s hrdinkou ztotožňovat, přestává jí důvěřovat a jen ji sleduje)....více tu...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/07/zeny-v-akci-colombiana-salt.html ()

BoncheR

Keď som mal cca 9 rokov, fičal som na knižkách o Troch pátračoch (poznáme však ;-) Úplne som na tom visel a hoci teraz vidím ako neuveriteľne bola zápletka prehľadná...vtedy som to nevidel . Čokoľvek by sa stalo, prekvapilo by ma to. A tento film... nech sa akokoľvek snažím, absolútne predvídateľný dej, zápletka nič moc. Jediné čo tento film chce propagovať je medzinárodnú nenávisť rusov a američanov, jadrové halvice pozastrkované na celom svete... a to je všetko. Nezachránila to ani Angelina Jolie, ktorej výkon nebol vôbec uveriteľný, a dokonca ani to úžasné obrovské, supr-dupr prekvapenie, že jej kolega bol špión tiež. No big deal. 45% ()

Salt nám to ještě osolí

Salt nám to ještě osolí

08.06.2011

Akční špionážní thriller Salt vlastně nikdo nemá moc rád, natož aby měl nějaké oddané fanoušky. Vlastně je to jeden z těch snadno zapomenutelných „letních“ filmů. Avšak díky Angelině Jolie solidně… (více)

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky

28.02.2011

Jason Statham ve válce s ruskou mafií

Jason Statham ve válce s ruskou mafií

13.02.2011

Plešatý britský řízek jde z akce do akce a je to tak dobře. Momentálně je nájemným zabijákem v remaku The Mechanic a brzy se stane agentem Nickem Stonem v akčním thrilleru Echelon. Ten vzniká podle… (více)

Nominacím na Oscary vládne koktavý král

Nominacím na Oscary vládne koktavý král