Saltová

Akční / Thriller / Mysteriózní / Krimi
USA, 2010, 96 min (Director's Cut: 104 min)

Evelyn Saltová je špičková agentka CIA, kterou obdivuje i její nadřízený Ted Winter. Když se před dvěma lety ocitla v severokorejském vězení, kde byla podrobena mučení a výslechům, a posléze vyměněna, o její propuštění se zasloužil německý přírodovědec, arachnolog Mike Krause, který se stal později jejím manželem… Evelyn a Mike chystají rodinnou oslavu, když agentku požádá její nadřízený Ted, aby vyslechla zadrženého přeběhlého ruského špiona. Ten se představí jako Orlov a vypráví jí příběh údajně mrtvé ruské dívenky Čenkovové, která nezemřela, ale dostala se do rukou agenta majícího za cíl zničení Ameriky. Ten dívku spolu s dalšími „bojovníky“ vycvičil jako perfektní agentku. Ta se má v současné době vyskytovat v Americe, kde je jejím úkolem zabít ruského prezidenta Matvějeva, který přijel na pohřeb amerického viceprezidenta, který byl jeho přítelem. Orlov tvrdí, že agentka vystupuje pod jménem – Evelyn Saltová… Ted Winter a agent Peabody strnou: Ted tomu nemůže uvěřit, ale Peabody je rozhodnější. Zatímco Orlov se poté, co zabije dva strážné, kteří ho doprovázejí, dostává na svobodu, Evelyn je zadržena. I jí se ale daří uniknout a nastává divoká honička. Evelyn se marně snaží dovolat svému manželovi: na jeho mobilu je stále jen záznamník. Doma pobere pár věcí a pokračuje v útěku. Na dálnici přeskakuje ze střechy jednoho kamionu na druhý a je lehce zraněna. Když se zbaví pronásledovatelů, odjíždí do New Yorku, kde se v kostele svatého Bartoloměje vše chystá k pohřebnímu obřadu. Na místě jsou i agenti Winter a Peabody. Evelyn se podzemím z metra dostává do chodeb pod chrámovou lodí. Střelbou a výbušninami způsobí paniku a ruský prezident se propadá pod zem otvorem, který vytvořil padající lustr. Tam po něm Evelyn střelí. Prezident zůstává ležet na zemi a později zdánlivě umírá… To už ale agenti tajné služby Evelyn pronásledují. Ta má v jednu chvíli na mušce Peabodyho, ale nevystřelí. Je zadržena a v autě převážena do vězení. Zaútočí ale na muže, kteří ji doprovázejí, a po divoké honičce způsobí hromadnou nehodu. Opět se jí daří uniknout… Setkává se s Orlovem, který ji vítá – byl to on, kdo ji jako dívenku vycvičil na ruskou agentku – a seznamuje s plánem získat kontrolu nad americkými atomovými zbraněmi. Před očima Saltové zastřelí jejího manžela a předá jí pokyny pro další akci. Saltová se ale nečekaně obrátí proti němu a dalším vycvičeným „bojovníkům“ a pobije je… Dál ale hraje svou roli, podle pokynů se setkává s mužem jménem Shnaider, se kterým kdysi prošla výcvikem, a ona sama sehraje roli majora NATO Vlčka. Tak společně proniknou do prostor Bílého domu. Saltová má zabít amerického prezidenta. Ještě dříve ale rozpoutá útok Shnaider a je zabit. Saltová opět utíká, zdá se ale, že Ted Winter ji pod maskováním za majora poznal. Je dost dobře možné, že právě začíná „Den X“, kdy má dojít k frontálnímu útoku na Ameriku... (TV Prima)

Joppo88

Čo môže byť krajšie ako Angelina v akcii? :-) I keď film neoplýva geniálnosťou a ani sa nejako nevytrháva z normy, stále sa niečo deje, stále nejaká akcia a stále sexi Angelina... takže, kľudne pozerateľné! ()

katmandzoo

angeline jolie takéto roly jednoznačne sadnú..keby nebola obsadená ako hlavná postava, tak neviem, či by som ten film dopozeral do konca..agentka Salt však tomu dodala ako takú šťavu a tak mi to neprišlo až také hrozné, ba niektoré pasáže boli pre mňa prekvapivé..priemer.. ()

kiimi

Na začátku se na to koukat dalo, ale jakmile jsem zjistil, že Angí je nezničitelný vládce vesmíru jsem z filmu začal být mrzutý. Ani pointa nic nevyřešila. Dvě hvězdičky pouze za slibně vypadající začátek. ()

DAPDO

Znova už to vidět nemusím. Kdo má rád hodně akčních scén, tomu se Salt bude líbit, je jich tam dost, na můj vkus některé až moc přehnané. Do půlky se na to dalo koukat, pak už to byl jen takový odvar. Skoro mě zabilo Angelina převlečená za chlapa a nikdo ji nepoznal, to už bylo vážně moc. Ale aspoň to mělo spád. ()

aR3Zz

Celkem slušně využitý potenciál. Zvraty takové, až jsem se místy ztrácel, přestože jsem předem vlastně vytušil, jak se věci mají. Nicméně hra na schovávanou fungovala jen částečně, akční scény nebyly nejprecizněji natočené a Angelina nemá charisma, aby utáhla jakýkoli film, natož prostoduchý akční. 50% ()

papaguy

V Halivůdu zapomněli, že studená válka už (skoro) nikoho nezajímá. Angelina hrála už v horších akčních fantasmagoriích (Tomb Rider), ale také i v lepších (Wanted). Kromě herecké schopnosti Angeliny Jolie zapůsobit na emoce a potěšit divákovo oko svým zjevem a zlých Rusů, kteří vymysleli úplně šílený monstr plán, jak porazit Ameriku a zničit celý svět, jsem si z filmu skoro nic nezapamatoval. Děj i akce slušně odcejpá, takže vlastně až po shlédnutí si člověk uvědomí, že to byla pěkná ptákovina. Škoda. Kdyby scénáristé vyměnili reálie a kulisy, mohli by z tajemné Saltové udělat Bonda v sukni. Takhle je to takové nemastné neslané. ()

mupimup

Pokud byste zkřížili Spider-mana s Jasonem Bournem pravděpodobně na vás ze zkumavky vykoukne agentka Saltová. Chvílemi jsem skutečně měl dojem, že sleduji jakýsi dámský ekvivalent našeho adhezivního pubescenta. Když jsem naposled na mimoúrovňové křižovatce přeskakoval z kamionu IKEA na dodávku Pražských mrazíren, fyzikální zákony se ke mě chovaly podstatně nevlídněji. Pro spící dvojitou agentku Saltovou je to nicméně všední lapálie a její skutečné schopnosti prověří, aspoň na naší planetě, asi máloco. Zatímco však naše bohatýrka ustojí takřka cokoli, logická základna příběhu má stabilitu pakoně, kterému v říčním proudu ukousl krokodýl tři nohy a právě se pustil do čtvrté. Vědom si tohoto handicapu vsadil proto Noyce rozumně na nepolevující akční tempo, které asi jediné má šanci odvést divákovu pozornost od úsměvných logických trhlin. Nutné flashbacky jsou proto omezeny na minimum, protože ztráta dynamiky by mohla mít pro celý příběh fatální následky. Akce je nicméně velice slušná a pokud divák zrovna nehledá propracované konspirační drama a nebude mu příliš vadit porcování retardovaných ochranných složek subtilními krasavicemi, rozhodně si přijde na své. Finále se závěrečným epitafem ve mě nakonec vybudily zajímavou myšlenku, že pokud by oboustranná infiltrace občanů pokračovala v naznačeném měřítku, mohly by se oba národy časem plynule vyměnit a na planetě by byl mír. Fjodor Stěpanovič Obama a Jack Putin už by se o to postarali. ()

hribisko

NaCl...neškodný vzorec se strašlivým tajemstvím. Dle nejrůznějších studií lidé příliš solí a to je prý nezdravé. Žoli, jakožto velvyslankyně OSN, se v rámci osvětového filmu zhostila role tohoto zákeřného nerostu a předvádí, že sůl kamenná je novodobou morovou ranou, schopnou rázně zatočit i s agenty tajných a jiných služeb, tedy jedinci mimořádně odolnými a schopnými, prostému lidu jest pak sůl ranou smrtící. Chuděrka Maruška Byljednoujedenkrálova. ()

Bollek

Na první pohled celkem průměrný akční film. Má zajímavý a trochu zvláštní příběh. Prvotní námět asi musel být super, ale za finální scénář bych trhal ruce. Tolik nelogičností jsem zase dlouho neviděl. A teď nemyslím ty v akčních scénách, ale čistě v ději. Angelina je ale moje oblíbenkyně a trochu to celé zachraňuje. A i celkově se mi ostatní prvky líbily, jako například práce s kamerou. ()

Ondr@932

Byl jsem pevně rozhodnutý, že dám 4*, ale názor jsem bohužel změnil v poslední půl hodině. Neboť co se v té poslední půl hodině dělo bylo úplně šílené! Působilo to přehnaně a za to 100% může scénarista. To opravdu nezvládl. Škoda, protože jinak celých cca 70 minut se drželo napjaté situaci v měřítku špionážního thrilleru. A nejvíc se mi líbila ta honička na dálnici s Angelinou Jolie ! Mimochodem Angelina je v tomto akčňáku velmi cool! 65% ()

Torgal

Celkom svižná variácia na Bournovské dobrodružstvá. Angeline to sekne a do svojej role sadne, teda až dovtedy, kým jej scenár nezavelí vykašlať sa limity ľudského tela. V podstate keby v scenári nebolo toľko šibnutých zvratov a podivných myšlienkových pochodov postáv, tak by som s týmto filmom nemal žiaden problém, pretože inak je natočený veľmi dobre. Dvojku by som si dal okamžite. 6+/10 ()

tranquill

Angelina lepší jak Bond? Akční scény dobré, jinak jde spíše o slátaninu. A je vůbec Angelina hrdinkou? Myslím, že režisér si vzal příliš velké sousto... ()

Vabr

Už hooodně dlouho jsme s bráchou neviděli alespoň průměrnej film. To období trvalo snad 3 měsíce! Nakonec tohle nastavilo konec těm sra*kám! Začátek je opravdu akční a když začali spolu u výslechu mluvit rusky, tak jsem to nedával 😂 a musel jsem ten film zastavit a uklidnit se. Přišlo mi to strašně legrační, ale to teprve potom nastalo. Útěk fakticky super, trvá dlouho a jste napjatí každou vteřinu, je originální a je prostě super. Bohužel pak vůbec nechápete, co chce hlavní postava dělat a jaký má plán. Od doby, kdy vnikne do kostela se to začne kazit tím, že vůbec nechápete, co dělá. Ani nevíte, na čí straně vlastně je. V bunkru (dokonce už i o něco dříve) to začne být hodně hloupé a dost přitažené za vlasy. S Ruskem to hodně přehání, takže to jsem nezvládal, jak moc ruský a promiňte, komunistický to bylo 😆😬. Závěrečný zvrat je už moc a nemusel tam být. O to víc cringe to bylo a konec je tak blbě střihnutej. VYHODNOCENÍ: Салт (psal to brácha, fakt jsem u toho umíral, jak to je tak strašně komunistický ta klávesnice, já fakt z tý ruštiny nemůžu, proto jsem přešel z ruštiny na němčinu.) ()

Razzor_82

"Jestli mluvila pravdu, na hlavy se nám sesype pohroma." Béčkový špionážní thriller s velkou porcí nereálných scén. Neprůstřelná Angelina Jolie v roli ruské agentky jede ve svižném tempu jako naprogramovaný robot. V rámci žánru je to stravitelné. Snímek má hodně zvratů i kvalitní akční scény. 6/10 ()

billyador

ano, jako vsichni i ja vidim, ze scenar trosku pokulhava, ale jinak teda klobouk z hlavy dolu, pac moc pekna zapletka, celkem uveritelny(celkem) dej a Angelina, ac to teda nikdy nebyla ma oblibena filmova princezna, opet (po kolikate uz?) potvrzuje, ze zezlo neohrozenych, sexy a hlavne uveritelnych hrdinek trima jiz delsi dobu v rukou pravem..... nemuzu to nerict, tak to reknu..... Angelina je takova moje Demi noveho milenia ;o)... rozhodne moc nesouhlasim s jinymi vytkami nez ke scenari, protoze rezisersky moc pekny, dle meho soudu to od urcite chvile dalo trosku vydechnout, ale pak je to ram-pam-pam po zbytek deje... Jo a soundtrack? "jakobych to uz nekde slysel ;o))" ale ne, je jasny, ze autor se nepreprogramuje, takze lehka repetice sebe sama se prijima (fakt je, ze to J.N. Howard neprepisknul jako Horner v Avataaroj). ()

Camarro14

Upřímně řečeno jsem čekal daleko, ale daleko větší průser. Nakonec se mi dostalo odpočinkového filmu, u kterého člověk prostě musí vypnout mozek, poněvadž zápletka o ruských špiónech, kteří jsou odmalinka vycvičování ve stylu X-menů, Wanted a Jasona Bourna dohromady, je úsměvná. Nicméně to však nemění na tom, že film má spád, Angelina Jolie (momentálně asi jediná herečka v Hollywoodu, která dokáže zahrát akční hrdinku) je velmi sexy a cool zároveň, akční scény mají dobré nápady (ovšem místy realističnost vzala za své) a obratů v ději si zde užijete až, až. Na poli akčních snímků se jedná o průměrný film, přičemž druhému dílu bych se nebránil - poněvadž i odpočinkový film s přitaženou zápletkou se musí umět natočit tak, aby nepůsobil úplně stupidně. ()

ecis

Zlato za skok do vysky, do hlbky, do sirky, do dlzky? Jednoznacne Angelina. K tomu par ruskych dialogov od americkych hercov, prisprostaly "scenar" a ziskame podpriemrny akcnak. ()

Tamten

"Agentský" film se scénářem, který by se hodil spíš pro komiks či pro Jamese Bonda. Zvraty ve zvratech, takže divák nikdy neví, kdo je špatný a kdo dobrý. Ale je to špatně? Možná kdyby charaktery nebyli černobílé (tedy podle toho, ke kterému dějovému zvratu zrovna došlo, je chvilku černý a chvilku bílý, ale nikdy mezi tím), bylo by to lepší, ale ani takto to není vysloveně na škodu. A když k tomu přidáme Angelinu, která je zde vynikající po všech stránkách, dostáváme solidní film a velmi kvalitní zábavu. ()

dessa

Nejvíc mě dostává ta americká nadutost, když si ani nejsou schopni zjistit, že agentka by se jmenovala Čenkova a ne Čenkov.... Jinak je to klasický špionážní film plný rádoby nečekaných zvratů, prostě průměr ve všech směrech... ()

Salt nám to ještě osolí

Salt nám to ještě osolí

08.06.2011

Akční špionážní thriller Salt vlastně nikdo nemá moc rád, natož aby měl nějaké oddané fanoušky. Vlastně je to jeden z těch snadno zapomenutelných „letních“ filmů. Avšak díky Angelině Jolie solidně… (více)

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky

28.02.2011

Jason Statham ve válce s ruskou mafií

Jason Statham ve válce s ruskou mafií

13.02.2011

Plešatý britský řízek jde z akce do akce a je to tak dobře. Momentálně je nájemným zabijákem v remaku The Mechanic a brzy se stane agentem Nickem Stonem v akčním thrilleru Echelon. Ten vzniká podle… (více)

Nominacím na Oscary vládne koktavý král

Nominacím na Oscary vládne koktavý král