Reklama

Reklama

Větší, silnější, rychlejší

(festivalový název)
  • USA Bigger Stronger Faster*
všechny plakáty
Trailer

Obsahy(1)

„Američané milují vítěze a nesnášejí poražené,“ říká generál Patton v ukázce použité v dynamickém dokumentárním vhledu do společnosti, jež se naivně pyšní superlativy. Na příkladu vlastních bratrů, kteří v touze podobat se Sylvesteru Stalloneovi či Arnoldu Schwarzeneggerovi podlehli dočasnému kouzlu steroidů, Christopher Bell kongeniálně ilustruje úskalí filozofie vítězství za každou cenu. Vizuálně našlapaný a skvěle sestříhaný dokument produkovaný tvůrci filmů Bowling for Columbine a Fahrenheit 9/11 nabízí originální směs notoricky známých popkulturních odkazů a intimního příběhu v komediálně-dramatickém ladění. Zpovědi členů amerického Kongresu, profesionálních atletů či lékařských expertů dokreslují s upřímností předestřený nelichotivý obraz „národa na steroidech“, nad kterým se vznášejí nevyřčené otázky: Co uděláte, když zjistíte, že všichni vaši hrdinové porušili pravidla? Zůstanete na straně hrdinů, nebo pravidel? [43. MFF KV 2008] (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (145)

Joe321 

všechny recenze uživatele

Po prvních pár minutách jsem měl chuť si pustit celou Schwarzeneggerovu a Stallonovu filmografii :). Jinak tenhle dokument vám vlastně zopakuje všechny pro a proti steroidového průmyslu, které už víte, ale možná se je jen nevybavíte. Je třeba uznat, že obě strany mají dobré argumenty a tak je asi mířený i celý dokument. To hlavně kvůli Chrisi Bellvoi, který stojí přesně mezi a má tedy neutrální názor a je vidět, že s tím bojuje. Každopádně steroidy by ve sportu (olympiády atd.) měly být zakázany. Jestli se chce někdo dopovat, aby vypadal líp, to je jeho věc. Nikdo nikomu nenařizuje přestat kouřit či pít. Ale když je to součástí soutěže, to už je horší. Právě jak ukazuje tenhle dokument... ()

Nathalie 

všechny recenze uživatele

Filmařsky nápadité, mooreovsky manipulativní a nechutně nechutné pro obdivovatele čistého antického ideálu krásy. Demytizace "velkého zlého steroidového bubáka" je působivá, nicméně na trase 105 minut ztrácí dech, pan Bell zjevně posiluje na objem a nikoli na výdrž:) Lze také polemizovat s metaforou amerického národa na steroidech, steroidy jsou externalitou bytí člověkem západní výkonnostní mentality, toho, že vedle touhy dotáhnout to /závaží/ nejvýš máme k dispozici technickomedicínské vymoženosti i deficit morálního a kritického vědomí. A snížené rozpoznávací schopnosti, jež vykazovala většina oněch " I am gonna be the next Arnie" asexuálních blázínků, kteří si nevšimli, že Mr. Olympia Expres ujel před dvaceti lety. A ačkoliv uznávám brilanci Bellova dokumentu, který nepostrádá i určitý studenoválečný podton, připadám si jaksi šizena- naservírovaní experti, fakta, tabulky, všechno včetně závěrů udělal někdo za mě. S konečným ortelem ve věci steroidy počkám. Během studia v knihovně nebo rozhovoru s Tetsuem bych se poučila více. P.S. Presumpce neviny platí i ve vrcholovém sportu. ()

Reklama

genetique 

všechny recenze uživatele

Ja by som bol v porovnávaní Chrisa Bella s Michaelom Mooreom tiež trošku viac zdržanlivý. Chris Bell totiž natočil film o téme, s ktorou prežil väčšiu časť svojho života a nie menej by o tom vedela povedať aj jeho najbližšia rodina, či najbližší kamaráti. A počas tvorenia vlastne plával vo svojich vodách. Samozrejme chce to vžiť sa do témy z nestranného uhla, pozbierať veľa faktov, zaujímavostí, informácií, škandálov a podobne. V neposlednej rade je dôležité mať nápaditého ducha, schopnosť urežírovať film nemá každý, no i tak finálnu podobu filmu majú určite sčasti na svedomí i producenti. Totiž šablóna filmu s Mooreovými projektmi je pomerne dosť identická. Ale ja to kvitujem a páčilo sa mi to, veľmi. No a k danej téme môžem napísať len toľko: úbohosť, zbabelosť, skaza športu! 85%. ()

cubajz 

všechny recenze uživatele

dokument odrážející americkou mentalitu, Chris Bell na to šel po Moorovsku: sympaticky a nenuceně předhazuje dotazy, které jsou kolikrát dost rýpavé, kolikrát nutí k zamyšlení. Sám sebe porovnává se svými bratry - každý z nich se vydal jinou cestou a každý z nich vidí svou životní výhru v něčem jiném. V této osobní složce je podle mě největší síla tohoto dokumentu, protože ač jsou ostatní fakta zajímavá, v důsledku nepředkládají nic až tak šokujícího či objevného. Amíci jsou prostě národ pokrytců, kteří chtějí před všema vypadat děsně cool a bezchybně, přičemž jim jejich vlastní zaslepenost (a demence) při honbě za dokonalým vzhledem brání vidět důsledky jejich činů a sobeckosti. Za nejlepší scénu považuji sundavání fotek Arnolda ze zdí Golden Gym "He's a traitor, man...":). ()

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

20.3.2010 ~ Věříte stále na Ježíška? Věříte stále, že jsou lidé hodní, že "tohle" se vám stát nemůže či že tam někde na vás čeká princ na bílém koni nebo ta pravá? Nebo dokonce stále věříte, že pravda a láska zvítězí, politici to s námi myslí dobře, sportovci vítězí svojí pílí a vůlí a že vše, co je prezentováno jako špatné, je doopravdy špatné? Vy jste ale naivní. ~ BSF je zvláštní dokument. Je to dokument o tom, jak jsou (nejen) Američané od mala masírování vymyšlenými hrdiny a pečlivou prací vybudovanými hodnotami a ve skutečnosti je to naopak. Ve skutečnosti totiž všichni podvádí, lžou, kradou, dopují, drogují jen a pouze proto, aby byli větší, silnější a rychlejší. Protože chtějí, protože musí, protože se to od nich čeká, protože to dělají i ostatní a protože to dělali i ti, kdož byly jejich vzory. ~ A tak je nám nabídnut pohled do zákulisí, do politiky, do nezměrných vrstev bahna a svinstva. Potud dobré, dozvíme se pár perliček z minulosti a zjistíme, že o některých věcech rozhodují i ti, kteří o daných problémech vlastně nemají šajna. Problém tohoto dokumentu je jinde. ~ Problém je totiž v tom, že průměrný kopáč "za Telecom" o tomhle už dávno ví. Drtivá většina informací zde udaných totiž není nic zvláštního. Možná je to šok pro Američany, kteří jsou přeci tím nejlepším, nejsilnějším, nejupřímnějším a nejskvělejším národem na světě (moment, ono je i něco jiného než USA?). Nám, v českých luzích a hájích (většinou tedy těch hájích), tohle nemůže přijít nijak extrémně zvláštní. Politici žvaní, sportovci dopují, kde se nekrade, tam se podvádí a naopak. Prostě hnus. Navíc je celý příběh prezentován na třech individuích, kteří se jako malí zavalití chlapci rozhodli ukázat světu co v nich je tím, že se sebou půjdou mlátit do ringu. Nějak jim to úplně nevyšlo. Jeden tvrdě dřel, aby vypadal jak špatná postavička z komiksu, druzí dva tvrdě dopovali, aby vypadali taktéž. Výsledkem je, že tak vypadají, nemají z toho vůbec nic a navíc zjišťují, jak jim všichni celý život lhali. Ano, je to smutné, slabší povahy uroní slzu a postesknou si nad nespravedlností světa. My ostatní si můžeme jen po dokoukání říct: No a co jako? ()

Galerie (7)

Související novinky

Český herecký úspěch v Karlových Varech

Český herecký úspěch v Karlových Varech

13.07.2008

Přestože si nejnovější režijní počin Michaely Pavlátové Děti noci samotný cenu neodnesl, hlavní herečtí představitelé filmu Martha Issová a Jiří Mádl doslova ovládli podium velkého sálu hotelu… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno