Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (496)

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Namasti mi chrbát i stehná. Teraz niečo zažiješ..." Tom Hardy touto úlohou nadobro prerazil medzi hereckú elitu. Rola nenapraviteľného bitkára mu sadla dokonale, problém je, že režisér jeho obetavosť a drinu využil len z časti. Film je zaujímavý v malých celkoch, scénach, ale ako taký postráda celistvosť a detailnejší rozbor jeho postavy. Sme svedkami niekoľkých bitiek, ale jeho dospievaniu režisér venoval sotva 2-3 minúty. Ja som Ch. Bronson! , tu ma máte, ale ako sa sem dostal, ako sa formoval, kde nastal zlom, kde "udelali soudruzi z NDR chybu" to sa nedozvieme. Režisér sa rozhodol hrať na umelca a to bola veľká chyba. Tom Hardy a Tom Hardy. Viac nahý ako oblečený. Film len o ňom a bez cenzúry. 60%. ()

DwayneJohnson 

všechny recenze uživatele

Na tenhle film jsem se musel trošku teoreticky připravit. Použil jsem tudíž všemocný google, abych se vůbec dozvěděl, kdo ten "Bronson" vlastně je. Co jsem se dozvěděl? Nejznámější vězeň na ostrovech, vlastním jménem Michael Peterson, který veškerou sílu, či energii používá v nekončících soubojích a to hlavně s jeho úhlavními nepříteli-dozorci, kterých za svou vězeňskou kariéru poznal opravdu hodně... Tvůrci tohoto filmu nemohli mít asi šťastnější ruku s obsazením hlavní role. Tom Hardy, ten je možná někdy i takovým filmovým Bronsonem a svou roli zvládl naprosto skvěle, což mi spolu s velmi povedenou hudbou a několika opravdu výbornými scénami naprosto stačí, abych tam dnes šoupnul za pět. Když se tak nad tím trošku zamyslím, je to už za poslední měsíc druhý, podobný film, který jsem ohodnotil maximálním počtem. Sám bitky, či násilí absolutně nevyhledávám, nicméně podobné, povedené filmy, ty mi nezbývá, než náležitě ocenit. ()

Reklama

Radek99 

všechny recenze uživatele

Čekal jsem cosi jako variaci Aronofského Wrestlera, ale Bronson je spíše něco mezi britskou sociální komedií a stylizací v duchu ulítlé poetiky Tristrama Shandyho, dokonce s animací jako z Monty Pythonů... Charles Bronson jako člověk byl skutečný magor a ani Bronson coby film nepostrádá tento přídomek. Životopisný film to příliš není, i když přesto je, a o vězeňské drama v pravém slova smyslu se také nejedná. Bronson je skutečným originálem, i když cesta se k němu hledá docela těžko... Fyzické herectví Toma Hardyho ovšem rozhodně za vidění stojí... ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Famózní herecký koncert Toma Hardyho. Je neuvěřitelné, že při tak excentrickém zobrazení natolik pošahané postavy ani na chvíli nepřehrává. A to ji zobrazuje v desítkách psychických rozpoložení s naprosto nepředvídatelnými reakcemi. Škoda, že Refn scenáristicky neudržel postupný, precizní psychologický rozbor jeho postavy po celou stopáž filmu (interakce s novými postavami v nových prostředích) a místo smysluplného vygradování se mu jeho autorská vize rozmělnila v repetitivní artovou abstrakci. S jeho unikátní stylizací totiž mohl být Bronson následovníkem Kubrickova Mechanického pomeranče. ()

FlyBoy 

všechny recenze uživatele

Tom Hardy (super výkon) ako neskrotný a večne neposlušný Charlie "ZJEB" Bronson sa s publikom delí a retrospektívne popisuje svoj prostoreký život naprieč rozmanitému reťazcu lochov a blázincov. Pasia z hromadných bitiek, škrtenie, kopanie, direkt sem, direkt tam. Snaha o zmenu? Áno je, no dá sa len tak zabudnúť na svoju obľúbenú vazelínu? :-) Anglická biografia tohoto naničhodníka občas prestrelí, zbytočne vytyčuje štádium psychopat/umelec, ale nepochybne sa jedná o atypickú so zvučnými tónmi ("Digital Versicolor" od Glass Candy si púšťam pravidelne) prikrytú šialenosť, pri ktorej som na hodinky ani nemrkol. ()

Galerie (63)

Zajímavosti (15)

  • Charles Bronson ve vězení skutečně tvořil. Některá jeho díla byla vystavena v londýnském metru a bylo mu vydáno i několik knih. Jedna z nich popisuje, jak posilovat v malém prostoru bez jakýhkoliv prostředků. (JardaBauer)
  • Před premiérou filmu byl promítnut i krátký proslov Charlese Bronsona, což vyvolalo protest britských úřadů. Jediné místo, kde tento rozhovor mohl proběhnout, je vězení. V Británii se ve vězení bez povolení natáčet nesmí. (Elisebah)
  • Pravý Charles Bronson řekl: "Jsem na tento film pyšný, protože i kdybych dnes zemřel, díky němu budu žít dál". (Elisebah)

Související novinky

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (více)

Reklama

Reklama