Indiana Jones a nástroj osudu

• USA Indiana Jones and the Dial of Destiny (více)

Na Oscara nominovaný Harrison Ford se ve snímku Indiana Jones a nástroj osudu naposledy vrací ve své ikonické roli pohotového a rafinovaného archeologa, aby prožil své poslední napínavé dobrodružství, které ho jako tradičně zavede do nejrůznějších koutů světa. (Falcon)

Galifry

Nostalgie tu spoustě lidí úspěšně zatemňuje mysl a s tím se asi i počítalo. Já mám velký problém v tom, že mám svoji nostalgii rád a vážím si hrdinů své minulosti. Nelíbí se mi tedy, že se s nimi a s mojí nostalgií pokouší někdo takhle vyjebávat a ještě se ani nesnaží. Vesele se tu ignuroje to jak je ten film hloupý. Plný nesmyslných scén a jednou z nejnesympatičtějších postav co jsem kdy ve filmu kdy viděl. Hlasitá, protivná vševědka a všeumělka. Tohle je smutný konec jedné legendy a dílo zkázy Lucasfilmu dokonáno. Všichni to tu brání věkem Forda a bla bla. Právě, byl to takový problém udělat to pořádně a z Indyho charakteru stvořit mentora, který někoho povede a předá mu něco ze svého bohatého života? Ne, musíme z něj udělat poskoka nové a lepší hrdince. Bohužel, ta je instatní z prášku a patrně vysněná postava KK. Mikkelsen tam byl vlastně proč? ()

Kopy17

Strašně jsem se těšil. Po tak dlouhé době se Indy vrací, sice už jako děda, ale to opravdu nevadí, jelikož vidět Forda zase zpátky v této ikonické roli mě zahřálo u srdíčka. Na stará kolena do toho dává všechno a na svých bedrech táhne film. Bohužel je zde samotný Indy zastíněn opravdu nesympatickou a nesmyslně se chovající Helenou, která za mě jinak vcelku vydařený příspěvek do série doslova zabíjí. Není ale sama. Prequel s omlazeným Fordem nevypadá moc dobře a neustále se střídající akční scény tomu taky zrovna nepomáhají. Díky tomu se nový díl nemůže rovnat těm předchozím, i když možná časem si zvyknu i na tento (až ho uvidím stejně jako ostatní aspoň 20x). Ale ano, film se mi líbil a byl jsem z něj silně dojatý, dokonce i slza ukápla, a proto hodnotím spíše srdcem než rozumem. 80% ()

Ankroth

Tragédie se nekoná! Poslední Indiana Jones byl pojat velkolepě, v podstatě blockbusterově a nemusí to všem sedět. Je pravdou, že se mohla trochu ubrat CGI akce a celková stopáž také o půl hodiny zmenšit, jinak je to ale parádní jízda se vším všudy. Harrison Ford to stále v sobě má a byť je místy pomalejší a zub času se na něm přeci jen podepsal, stále je to ze 100% Indiana Jones a film táhne s naprostým přehledem. Fanoušek série tu najde odkazy a pokukování snad ze všech předchozích dílů a vůbec nic tu nechybí: Indy do půl těla nahý, parádní akce, honičky, skvělá výprava, tajemný příběh, hrobky, romantika, poučení a humor. Jde sice poznat, že se závěr filmu přetáčel a původní osud Indyho měl být trochu jiný, přesto dopadlo finální završení velmi dobře. Nenechte se tedy odradit vlažným přijetím a jděte si ho do kina užít, pro fanoušky Indiana Jonese je to povinnost! A díky Forde, jsi prostě borec a já budu tvého Indiana Jonese navždy milovat. 85% ()

Zagger

jako stary kkt jsem nostalgicky spokojeny, film jsem videl v bramborove kvalite, ostatne i jako vsechny predchozi vetsinou na VHS, o to vice jsem se mohl venovat pribehu a insta filtr bil do oci jen v par scenach, na platne holt divak privre oci, pac nejak toho mladeho Forda tam dostat museli. Spousta veci nebylo koser, leccos moc vyeskalovane a prehnane, nektere veci, zapletky i lokace uz jsem nekdy videl (adventury a jine hry), chudak Indy cely film tahl sam mezi spoustou zapomenutelnych NPC, Manfred neni Shorty, Helena neni Elsa.. jedina mlada a atraktivni jako posledni okurka v rok stare sklenici se zakalenym lakem, Shonda tam byla jen jako zbytecny black product placement na tri spatne zahrane steky, ale i tak je to porad stary dobry Indy, coz jsem se teda bal, ze nebude. Prislo mi to mnohem lepsi nez kristalova lebka, z ktere si nepamatuju nic, jen scenu s piskem u sochy. Kazdopadne cely tento modernejsi styl Indyho se blizi spise uncharted a saints row blaznivejsim chasing misim, a stejne jako po dohrani zminenych her se i tento Indy zrejme rychle vykouri z hlavy. Jinak v podstate pekna tecka za karierou vetrem oslehaneho hrdiny, za kterou se nemusi stydet, ale epicke zakonceni serie by muselo byt lepsi nez temple of the doom a postavit se do cela pelotonu, coz se nestalo, je to blockbuster plny honicek, ktery by dobre padnul na jakehokoli akcniho hrdinu. Teoreticky to jeste pujde jednou podojit s Fordem v mensi roli jako kdysi Connery, ale vic se bojim, ze nekdo bude chtit navazat s nejakym beta male sulinem nebo muzatkou, doufam ze ne ta kysela okurka. Na zaver nevim upe jak moc prinesl madharchod pohled nove generace Stevene :) 4-5* dle veku/nostalgie divaka. viz #Douglas: take se mi zasklily oci na konci filmu v uplne jine scene nez nam naservirovali na zlatem podnose ()

vimluk_CZ

Má to všechny přísady, které předchozí Indyho filmy měly. Honičky, zrady, hádanky, nácky, procestujeme celý svět atd. Ale i tak se to filmu nedaří je prodat. Prvních pár minut nevypadalo vůbec špatně (ikdyž občas jsem v digitálně zestárlém Harissonovi viděl trošičku Tintina v hraném filmu), ale pak mě po nějaké té třetí honičce došlo, že se vlastně pohybujeme pořád v kruhu a film vykrádá sám sebe. Nemůžu vůbec říct, že bych se nudil, ale neodcházel jsem z kina nejvíce spokojený. ()

ENDGAMEBOY

Starý, dobrý Harrison Ford je zpět. Tentokrát je to o něco delší než ostatní filmy o Indianovi Jonesovi. Ale nebyl to špatný film. Za mě 8,5/10. ()

Lasenice

Po dlouhe dobe jsem se zase v kine bavil, akcni sceny byly vytecne, jen postradaly Spielbergovu lehkou ruku. Spousta vtipnych dialogu a moc mne bavily narazky na minule dily serie. Kazdopadne radove lepsi nez 4. pokracovani, inu nacisti jsou nacisti. Jo a tu zenskou, ktera byla neprijemna jak cinze bych zabil po 20 minutach. Nektere nesrovnalosti jako je rychlost kone = rychlost agentky nebo pristavaci plocha na Sicilii mi zazitek nezkazily. ()

HitAgent

SPOILERY!!! Jak nad na tím přemýšlím, tak tohle mohlo být naprosto dokonalé zakončení série. Mít film v některých momentech silnější soundtrack a toho Heleny otravného pomocníka (hlavně vizuálně) nahradili za někoho méně slizkého. Černá agentka Mason taky mohla být hezčí nebo sympatičtější, nemohl jsem se na ní dívat. Střed filmu, hlavně honička v TukTuku mohla být kratší a především vynalézavější. Zkoumání jeskyně Dionýsovo ucho (jeskyně kde byli vězněni v antice zajatci/hodila by se tam třeba scéna koster v kleci v hladomorně), mohlo to mít skvostnou atmosféru. Tím se dostáváme opět k hudbě! To samé platí i o potápění s Banderasem. Bitva o Syrakusy mohla být pojata více epicky. Setkání s Archimédem SUPER, ale herec který ho hrál vypadal spíš jako trouba než legendární řecký myslitel. A to jak dá před koncem Helena:D (WALLER-Bridge), pěstí Indymu? Směšné:) Je tam těch trapných věcí více. Kapitola o sobě je konec s kloboukem na věšáku. Jinak dobrý film:) ()

jara12

Série Indiana Jones patří k těm největším sériím minulého tisíciletí a mnoho lidí zastává názor, že tato frančíza měla být dávno ukončena. Nebyl jsem tedy moc nadšen z připravování dalšího dílu a hned poté, co vyšel první trailer jsem věděl, že to nebude dosahovat kvalit prvních dílů a možná ani slabšího čtvrtého. CGI se opět jako u posledních blockbusterů nepovedlo a děj, jenž je u Indyho nejdůležitější, nedodává divákovi nadšení do filmu a spíše ho uspává svoji nulovou zábavou. Pár dobrých nápadů se ale objeví a Harrison Ford s Madsem Mikkelsenem hrají celkem dobře. Celkově jde o nejslabší Indy film a průměrný zážitek. ()

Buddyholy

Išiel som do kina poriadne skeptický, ale nakoniec to nebolo vôbec zlé. Čakal som , že to bude oveľa horšie. Podľa mňa na úrovni Indy 2ky, lepšie ako 4ka, horšie ako nedostihnuteľná 3ka. Všetko hendikepuje jeho vek, ak by bol vo veku, keď natáčal s Connerym 3ku bol by to veľmi veľmi slušný film. Proti všeetnickým a všepohlavným marvelovkám vyššia liga. Len by som rád videl film, kde sú čierni takí akí sú v skutočnosti, a nie vždy inteligentní a superkladní, tu sa tiež v osobe agentky FBI pokračovalo v skresľujúcom pozitívne diskriminačnom zobrazení. ()

bernstein

Práve som sa vrátil z kina a teraz mám po toľkých rozporuplných recenziách konečne vlastný názor. Indiana Jones patrí k mojim kultovým filmom. Dôvodov je niekoľko, od moje lásky k histórii, archelógii, mystickým artfekatom až po akcie v podaní Indyho, atď atď ... skrátka mám rád túto seriu. Áno, viem, že nikto nežiadal piaty film. Áno, viem, že Indiana Jones I, či II. ... boli lepšie. Naozaj to tak je a málokedy "niečo" čo je pokračovaním niečoho zpred 40 rokov je rovnako dokonalé. Je naivné si myslieť, že napríklad vzťah s mojou manželkou bude presne vo všetkom tak ako pred 30 rokmi, samozrejme, že ten jedinečný zážitok, ktorý sme mali v roku 1981 z Dobyvateľov stratenej archy nebude aj piaty-krát rovnaký. To asi nie je v živote reálne. Ale aj tak som bol s týmto filmom spokojný - a teda u mňa na úrovni 4* ... Tak prečo som dal 5*? Pretože to bola to dôstojná rozlúčka s Indiana Jones-om. A aj odísť treba vedieť, či má svoje čaro. "Klobúk dole, Mr. Indiana Jones ... vždy si Vás rád o5 pozriem ... nech sa Vám darí ;-)! ()

Flashback

Senilní geronti Spielberg s Lucasem zneuctili další legendu. Z Indyho udělali prochcaného důchodce, který půlku filmu jen fňuká a je zralý na LDN. Skutečného Indiana Jonese připomíná jen úvodní retro sekvence a otravně zdouhavé honičky, které se ve snímku opakují vícekrát. Žijeme opravdu možná v nejslabší éře hoolywoodu vůbec. ()

Chipp006

Sérii s Indianem/Indianou (nevím, jak to skloňovat) Jonesem mám velmi rád. Harrison Ford měl vždy charisma a humor, což celou sérii táhlo. Za mě série nepotřebovala překypovat nějakou obrovskou akcí, stačilo mít na plátně Indiho a nějakou tu záhadu a dobrodružství. V tomto filmu však tvůrci podlehli dnešní blockbusterové době. Nečekejte úplně Fast X, ale nějaké poklidné hledání pokladu také ne. Je to škoda, protože všichni ví, že polovinu filmu zde je buď Fordův dvojník nebo CGI, jelikož 80letý Ford už té ekvilibristiky moc nesvede. Kdyby byl film méně akční a více dobrodružný, bylo by to jistě ku prospěchu věci. Jinak Mads Mikkelsen mi sem nějak nesedí. Je to takový tuctový záporák. Tvůrci měli nacastovat spíše nějakou méně okoukanou tvář. Na filmu jsem si nejvíc užil flashbacky se CGI omlazeným Indim - to se tvůrcům opravdu povedlo, ale funkce toho je spíše marketingová, než že by to mělo, co se příběhu týče, nějaký zásadní vliv. Určitě se ale jedná o nadprůměrný počin. Fandové série budou uspokojeni, ale rozhodně se nebude skákat deset metrů vysoko. Hodnocení: 65 %  ()

Dub01

Indiana Jones 5 Mně osobně se pátý Indy nezdál jako špatný film ani jako špatné zakončení jedné kapitoly a také to stále beru jako lepší film než bylo Tajemství křišťálové lebky. Ale nemohu říct že to bylo na úrovni prvních třech filmů s Indym, ale bohužel to ani nejde aby bylo vytvořeno něco lepšího a tady je důvod proč: Indiana Jones je kult a po tolika letech čekání jsme měli moc velké to samotné očekávání. Čekali jsme prostě že to bude epické završení éry kde se bojovalo s největšími záporáky a objevovaly se magické poklady. Bohužel aby se dosáhlo tohoto museli bysme žít v jiné době a tím se dostáváme k bodu č.2 Žijeme v jiné době. V osmdesátých letech stačilo aby tam bylo pár nacistů, poklad který je třeba dostat do muzea, záporáka který nám bude kazit plány a nakonec jednu pěknou ženu která bude Indyho doprovázet. V dnešní době to tak prostě není. V dnešní době by tohle nefungovalo protože už jsme všemi filmy moc rozmazlený a chceme pořád lepší, zamotanější a propracovanější zápletku. Když to tvůrce pátého Indyho tedy zkusí. Divákům se to zdát nebude protože už jsou zvyklý na jednoduchou zápletku a toto jim nesedí. Bohužel těžko říct jestli by se divákům zamlouvala jednoduchá zápletka když čekají završení jedné z nejúspěšnějších kultu všech dob. Indiana Jones a nástroj osudu: 78% ()

Lukkas99

Jedna z nejslavnějších filmových sérií po 42 letech došla do svého cíle a spolu s ní se nám loučí i Harrison Ford se svou nejikoničtějších rolí, a to archeologem Indianem Jonesem. O tom, že trilogie Indiana Jonese je jednou z nejlépe zpracovaných trilogií všech dob nemusím ani zmiňovat + navazující 4. díl "Království křišťálové lebky", který byl sice o trochu slabší než jeho předchůdci, ale i tak je to pořád skvěle zpracované pokračování. No a jak dopadl závěrečný díl? Zprvu musím říct, že film je skvěle natočený, stíny, barvy a CGI v podobě omlazení Indyho je naprosto skvělé, ale i přesto všechno jde o nejméně povedený díl celé ságy. Film trochu drhne v příběhu, který je místy slušně promyšlený, ale najdou se tu i pasáže, které zkrátka nezapadají do Indyho ságy. První hoďku jsem se neustále snažil naladit, což mi právě díky odlišnosti oproti předchozím filmům moc nešlo. Úvodní asi 20minutová pasáž je sice skvělá a nejvíce Jonesovská, přesto však zbytek první poloviny filmu je celkem zvláštní. Díky bohu druhá polovina šlapala mnohem lépe a konečně jsem se chytal a vracelo se to do té typické Indyho jízdy, kterou jsem na předchozích filmech tak miloval. Ovšem závěrečná část stejně jako u "Křišťálové lebky" působí až moc nadpřirozeně a když k tomu přičtu to i když skvěle, přízemnější a nostalgické finále, tak i přesto v moment, kdy naskočily závěrečné titulky, jsem neměl vnitřní pocit toho, že jsem právě viděl velkolepé zakončení Indyho ságy, což mě u rozlučky této ikonické postavy celkem mrzelo. Nejde však o špatný film. Je tu spoustu věcí, které fungují skvěle a jde vidět, že se režisér James Mangold opravdu snažil, aby lidem dodal kvalitní zakončení. Bohužel i přes jeho snahu nedokázal předčit a vlastně ani dorovnat tu legendární trilogii + 4. díl od Stevena Spielberga. Každopádně děkuji Harrisonu Fordovi, že do toho 5. dílu i ve svém úctyhodném věku naposled šel a předevšim za to, že díky němu vznikla jedna z nejlegendárnějších postav všech dob! Celkem: 79%          Pro srovnání: Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark / (1981) / (87%) // Indiana Jones and the Temple of Doom / (1984) / (84%) // Indiana Jones and the Last Crusade / (1989) / (96%) // Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull / (2008) / (83%) ()

555borac555

Finální rozloučení s Indiana Jonesem po patnácti letech od minulého dílu dorazilo. A ujde to. Bavil jsem, ale  ne tolik jako u prvních třech dílu. Je to asi na úrovni čtyřky. Na rozdíl od ní se tu alespoň nedějí takové šílené podivnosti (scéna s ledničkou, samotný konec a podobně). Ford ve svém věku předvádí stále skvělý výkon. Občas je scénář slabý, ale celkově funguje. Po mizerném CGI v prvním traileru bylo super, že akčně a trikově film dopadl velmi dobře. Až na úvodní scénu, kde byl Ford digitálně omlazený. No, asi to bylo o něco lepší, než když dělali něco podobného v nových star wars filmech, ale v rámci tohohle je opravdu, kde se zlepšovat. Záporák v podání Madse Mikkelsena nebyl špatný, ale mohl být výraznější. Celkově jsem rád, že se Indiana Jones ještě naposledy vrátil. Dávám 7/10. ()

Drslw

Indymu veľmi prospelo, že už ho nerežíroval Spielberg. Réžia je svižná, odvážna, jasná, ale striedma. Na druhej strane, nasekali tam do toho možno až príliš, že by to vystačilo aj na dva filmy - čo však nám, fanúšikom, pri poslednom, rozlúčkovom nevadí ;) Logické a fyzikálne chyby sú, že ajajaj, ale, retrospektívne, sú vo všetkých predchádzajúcich filmoch, vrátane zázrakov a pavedy, takže to zostáva v rodine. Chápem aj snahu prísť za každú cenu s niečím novým, spektakulárnym, čo prebije to staré (nielen v porovnaní s prequelmi, ale aj inými, súčasnými filmami), takže som sa nakoniec zmieril aj s poslednou štvrtinou. Je to film poplatný dobe, a to dnešnej dobe a dnešným divákom, nie osemdesiatkovým... Celkovo som sa veľmi bavil celý čas, vychutnával hercov, dej, obraz, tempo a dokonca aj vykrádačky samého seba. Každopádne tretí najlepší Indyho film - a (prekvapivo? pre mňa nie) pred Krížovou výpravou! :) (Btw, vôbec by som sa nečudoval, keby sa čoskoro začala skloňovať "šestka" - s Helenou v hlavnej úlohe, ako začiatok novej série, už bez Indyho, ale v intenciách, a v nových desaťročiach. Za mňa palec hore, Helena bola veľmi dôstojným spolu/proti/hráčom) (aha, sakra, ona už má 38 rokov - tak buď nič, alebo budú zase najbližších 40 rokov musieť omladzovať...;)) ()

Pettte69

Kdo jste neviděl nového Indyho 🤠, tak vřele doporučuji! Kašlete na recenze, kdo má tento žánr rád, tak se bude skvěle bavit! Tento díl se může bez problémů zařadit k ostatním dílům a je plnohodnotným zakončením úžasné série! 👏💪 V hlavní roli exceluje dědek a skvěle mu sekunduje hlavní zaporák Mikkelsen! 👏💥 Hudba, režie, kamera, efekty skvěle fungují, a tak mám pocit, že rádoby filmoví kritici se chtějí spíš zviditelnit, než aby něco pochválili 👎 úplně v pohodě 85%🥰 ()

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí