Pýcha, předsudek a zombie

• USA Pride and Prejudice and Zombies (více)

Klasický román Jane Austenové o spletitých vztazích milenců z různých sociálních vrstev Anglie 19. století je všeobecně známý. Tentokrát se ale odehrává za poněkud jiných okolností, protože Zemi napadla armáda nenasytných zombie. Z Elizabeth Bennet (Lily James) je neohrožená hrdinka, která dokonale ovládá bojová umění i zbraně, zatímco pohledný, ale povýšený pan Darcy (Sam Riley) zuřivě zabíjí vše, co se podobá zombie. Protože útoky nemrtvých stále získávají na síle, oba musí překonat pýchu a spojit síly, aby na krví nasáklém bojišti porazili všechny zombie jednou provždy. (Bontonfilm)

lykan9

Čekal jsem parodii a dostal jsem kultivovaný zombie horor (netušil jsem, že někdy toto spojení použiju) inspirovaný známou předlohou, kterou jsem neviděl. Pýcha, předsudek a zombie je noblesní, nonšalantní a vkusný horor s výbornými hereckými výkony a zejména je něčím, co se jen tak nevidí. Všechny ženské postavy jsou krásné a mužské jsou charismatické a tím myslím i ty, co jsou vlastně záporné nebo negativně pojaté. Tento film je za mě dosud nejlepším romantickým hororem, jaký jsem kdy viděl a přesto, že můj vkus je často trochu jiný, než u většiny, tak se podivuji, že tento film byl tak chladně přijat. Něco málo přes 50% je opravdu tristní. ()

KASUGI odpad!

Ultimátní WTF. Kde se v amerických filmařích neustále bere ta demence - točit vidětelně ujetá témata jako ultravážné počiny (např. Lincoln lovec upírů, nebo první Žralokonádo) . Jedna věc je historický film ze staré anglie, která se potýká se zombie epidemií a k tomu logicky úměrné jednání postav, druhá věc je suše přepsat dialogy z Pýchy a předsudku a násilím tam naroubovat zombie. Takže to probíhá stylem - dialog: "Doufám, že se bude panu Bingleymu líbit, Lizzy." "Nedozvíme se, co se panu Bingleymu líbí, dokud se s ním neseznámíme." "Ale zapomínáte mamá, že se s ním setkáme ve společenském sále a paní Longová slíbila, že nám ho představí." "Nevěřím, že to udělá. Sama má dvě neteře. Je to sobecká pokrytecká osoba a nemyslím si o ní nic dobrého." "Ani já ne a jsem rád, že se v tom na ni nespoléháte." "POZOR ZOMBIE!" Zombie je zneškodněna, zapomenuta a pokračujem v tomto duchu dál. Tortura. Co je ale nejvíc postavené na hlavu je rating pg-13. Když opomineme, že z čistě "estetického" hlediska je divné točit zombie žánr bez masa a krve, pak mi prosím producenti vysvětlete ten důvod přístupnosti?!!! Kvůli větším ziskům? Ach ano, pochopitelně, akorát si nějak nedovedu představit 13ti letého školáka, jak v kině vydrží nekonečné dialogy plné sociální třídy a sňatků z rozumu a cti. Jako tvrdé R-ko by to aspoň něco vydělalo, ale to by Portmanová nesměla být kráva (jak jsem se koneckonců kdysi přesvědčil z jejího rozhovoru). Boha jeho, když už ta nula, co to psala, neměla na to, proslavit se originálním příběhem a musela se přiživovat na slavném románu, proč zrovna Pýcha a předsudek? Celé to působí, jako kdyby si inteletuál chtěl dokázat, že i on může být děsně ujetej a cool. Ta absolutní nezařaditelnost by tomu odpovídala. Na závěr mě napadá trefná definice této blitky: Sračka natočená podle sračky, napsané podle sračky. ()

Gurtha

Odhodila jsem veškeré předsudky a dostalo se mi překvapivě svěžího humoru, pravda mnohdy na účet původního díla, leč osobně myslím, že některé modernizace tématu jsou mnohem zetlelejší. ()

blackJag

"PANE DARCY, JSTE STEJNĚ BEZCITNÝ JAKO NEMRTVÍ." Zní to skoro zajímavě, zasadit Austenovou do reálií zombie apokalypsy, přesto výsledek není žádná bomba. Dost mnou lomcoval pocit, že držet se ústředních motivů tvůrčí tým zbytečně svazovalo, klíčové momenty tam jsou, ale jestli to látce dodalo nějakou výraznější hodnotu? Asi ani ne, i když s Lily Jamesovou jako Elizabeth Bennetou jsem víc než v pohodě, klidně bych si ji dal v běžné adaptaci Pýchy a předsudku... Jako vyložené plýtvání mi přišlo chabé využití Dance a Headeyové. 50% ()

andalin

Nápad super. Celkově tyhle zhororované klasiky podporuju a doufám, že jich bude víc... ale prostě tuhle knížku i filmy nesnáším, nemůžu je vystát. Dala bych 5* za originalitu, 3* za provedení a 1* za příběh. ()

kenkaku

Neuvěřitelně debilní a neuvěřitelně zábavné. To je jediný a výstižný popis. Jak moc je to debilní vs zábavné je individuální. Já se bavil natolik, že debilita šla do pozadí (a že jí tam bylo). Po brutální bitce mají děvuchy zcela čisté a naleštěné nože/meče. Když bojují vždy než začnou udělají grimasu (drsnou jak jinak) a před úderem se napřáhnou jako když hází míček do dálky :D. za to by je jak v Japonsku, tak v Číně (kde se učily bojová umění - lol - nenechali ani vařit). No komedie no. Co se cení nejvíc je, že vždy když se dostane děj do "kvokací fáze" je náhle přerušen. Buď akcí (zombie útočí) nebo vtipem (o různé úrovni pitomosti). A to je fajn. Díky tomu film nenudí. Přítomnost více než malého množství provařených tváří napovídá, že při natáčení se opravdu štáb bavil a většina herců prostě nemohlo odolat si v takovéhle debilitě nezahrát. ()

MsUtahraptor

Všechno je to v názvu. Pýcha a předsudek. A zombie. Na stále živoucí klasické dílo umně naroubovaná apokalypsa podtržená pěknými akčními scénami (Pět sester vs. zombie, Lizzie vs. Darcy) a kvalitním hereckým obsazením. ()

psychoJoa

Kdo by to byl řekl, ale on je to vlastně fakt skvěle promyšlený bizár! Rychloverze předlohy je doplněna o akční scény a sem tam nějakým nemrtvým. Velmi osvěžující, odpočinkové. Určitě někdy znovu kouknu, třeba u žehlení! ()

misstake

Můj názor je, že tohle je druh filmů, který dodává zombie žánru čerstvou krev a udržuje jej při životě. Neotřelý a řádně ulítlý nápad, bohužel shazuje mírně fádní a evidentně na teenagery zacílené zpracování. Neexistoval-li by origál s názvem "Pýcha a předsudek bez zombies", tak je to na čistých pět. Bohužel je to jinak stále remake a nebo adaptace knižní předlohy Jane Austenové, do které se tak nějak připletli zombíci. ()

WathanajX

Po rychlém prolítnutí hodnocení jsem byla na vážkách, jestli má cenu se film vůbec dívat. Nakonec jsem se odhodlala a musím říct, že toho vůbec nelituju. Snímek své mouchy má ale zdaleka ne tak hrozné, jak jsem čekala. Klady: Rozhodně stojí za zmínku efekty a vizuální stránka. Ani dobové kostýmy nezůstaly pozadu. Zaujme i herecké obsazení, a především velmi sympatická hlavní hrdinka Elizabeth. Film nenudí akce je tu rozhodně dost. Jsem ráda, že  to není jen další slátanina snažící se zombie apokalypsu za každou cenu zhumornit. Originálnímu příběhu vážně nefandím ale okořenění původního příběhu o zombíky rozhodně sedlo. Překvapí i skvěle zvládnutá choreografie. Zápory: Rozhodně konec (především potitulková scéna) velká škoda, že to a pár dalších detailů nebylo dotaženo do konce. Jinak se člověk musí pousmát nad klišé typu zpomalené napochodování slečen s drsnými výrazy proti zombíkům anebo se pozastavit nad zářivou čistotou jejich zbraní po každé bitce. Hodnocení: (4*) za efekty, originalitu, herecké obsazení a za další skvělý zombie film do sbírky. ()

Han22

Absolutně jsem netušil co od tohohle filmu čekat. Zombie apokalypsu s postavami ze známého románu? No je to spíše naopak. Pýchu a předsudek jsem nečetl, viděl jsem jen prastarou verzi z roku 1940, ale řekl bych, že tvůrci natočili prostě další verzi se vším všudy - veškeré to klevetění, drby, melodrama, snaha vdát se, etiketa, dvoření se, dobové dialogy, prostě tradiční kostýmní drama. Akorát že dámy i gentlemani mají bojový výcvik a Anglii pomalu zaplavují zombie. Jde to dohromady? Asi tak jak Kovbojové a vetřelci, tedy moc ne. Zombíci jsou na pozadí a slouží spíše jako terče než jako hrozba, jejich invaze se nijak nevyřeší, a těžko se věří, že by tváří v tvář zkáze řešili všichni takové banality. Vlastně nechápu pro koho to vzniklo, fanynky Jane Austenové těžko ocení zombíky a naopak. Přesto jsem se nenudil a musím ocenit originalitu/ujetost takového nápadu aspoň 3*. ()

Tessie odpad!

Byla jsem připravena na hodně, vzhledem k tomu, že Pride & Predjuce mám ráda, tak mne zajímalo moderní propojení a byla jsem opravdu pochopit možnost potkat zombíky. Ovšem tohle bylo špatně od začátku. Jednak mi tady chyběl jakýkoliv nápad ze strany tvůrců - zkopírovat doslovně text z originálu není umění - ale hlavně mi to přišlo, že to berou vážně a já čekala malinkou nadsázku. No nic, zase o jeden odpad na světě navíc, jen by mne zajímalo kdo a proč tohle financoval. ()

Hanys_

Čekal jsem asi něco trochu jiného. Něco víc šílenějšího, když se mám dívat na zombíky naroubované do klasické literatury. Tohle je ale jen nudná adaptace Pýchy s fain obsazením (=holky jsou pěkné), která ale hodně rychle vyšumí z hlavy. ()

Litvicek odpad!

Vydržel jsem hodinu, pak jsem to musel vypnout. Dal bych hvězdu za krásné herečky a vyprsené záběry ale jsem líný a film celkově stál za hovno. Už nikdy se nedozvím, jestli mluvící zombie ovládly parlament ale na druhou stranu, koho to sere? ()

F.W.Colqhoun

I was unaware that zombies possessed the required acuity to set such traps. Before we know it, they'll be running for Parliament. Ze sympaticky dekadentního záměru propojit romantickou konverzačku s mlýnem na zmbie více baví čistá Jane Austenová, což není známkou dobře odvedené dramaturgické práce. Jestliže někdo (jako já) doufal z úplnější prolnutí nesourodých žánrů, musí být zklamán, neboť k němu v jakékoliv smyslu prakticky nedochází - holky Bennetovy prostě cvrlikají spolu nebo s nápadníky, aby to čas od času přerušily kvůli bitce. Potom se pokračuje nerušeně austenovsky dál. Darcy v matrixovském plášti, kosící častěji živé ploty anglického parku než nemrtvé, nestačí. Navíc je vždy trochu trapné, když relativně chytré řeči vedou herci resp. herečky, které veškerou energii viditelně napínají k tomu, aby si repliky zapamatovaly, a k jejich pochopení, natož procítění a hraní nezbývá síla. Jestliže lišce Keiře Knightley a třeba Kate Winslet šlo pohotovost a duchaplnost ve slovních přestřelkách věřit, sošná Lily James to prostě nemá. ()

Mauric

Ono se to bere vážně?! Unylé kostýmní drama střídá nudný horor s takovou lavinou klišé, že by z toho diváka nevyhrabala ani elitní horská jednotka. Rádoby cool Eintopf nebaví, nenadchne a ke konci si koleduje i o destiprocentní hodnocení. ()

Rychlík Flash má režiséra

Rychlík Flash má režiséra

08.10.2015

Pýcha, předsudek… a zombíci

Pýcha, předsudek… a zombíci

04.07.2015

O adaptaci románu Pride and Prejudice and Zombies, ve kterém Seth Grahame-Smith krapet osladil literární klasiku Jane Austen, se mluví dlouhé roky. Předalo si ji několik režisérů a nikdo nevěřil tomu… (více)